Elektrikli araç icin Gaza gelme kriterleriniz

Elektrikli araç icin Gaza gelme kriterleriniz

• A) Menzil olayı benim tek kriterim minimal dipten 900 km menzilli elektrikli araçları bekliycem

Kullanılan: 14 22.2%
  • B) menzil350-400 km kabulüm Ama sarj istasyonları sehiricinde /dısında herkösebasında olursa anca

Kullanılan: 8 12.7%
  • C)kendime ait müstakil ev sarjı / site ici şarj istasyonu olmadan düşünmem

Kullanılan: 11 17.5%
  • D) HEPSİ (Bunların hepsine ulaşabilir oldugumda tetiği çekerim)

Kullanılan: 30 47.6%

• Kullanılan toplam oy
    63
@ft19 Evet şimdi baktım bir togg vergisine 6 aylık dönem vergisi 1613tl gözüküyor. Bu konuda yanlış bilgi vermiş olabilirim.

Son düzenleme:

Ankete göre bir genelleme

Müstakil Evde/sitede wallbox olmadan elektrikliye gecisi planlayan pek olmayacak gibi.

Sonra 900 km menzil

En son şarj istasyon ağı sıklığı.

Ömrümün sonunda bir otomatik araç sahibi olucam bu gidişle ? Bana full ters ama mecbur kalıcaz gibi 5-6 sene sonra.

Ülkedeki kitlenin %50-60 ı elektrikliye gecene kadar elektrik/akaryakıt makasını max tutacaklar.

%60 geçince o zaman devletimizin elektrik birim fiyatını ucuracagınıda bilelim.

Yani yok öyle sonsuza kadar bedavadan evden sarj edip yollarda relax mutlu mesut yol almak

Peki büyükşehirlerin elektrik altyapısı artık şarj olan araçları kaldıracak seviyede mi o da soru işareti.

Sorguladığım 2 farklı Togg için de mtv 3226 TL gözüküyor hocam @tuncer_2632

Net mtv tutarları şu şekilde:

Togg T10X 6 aylık MTV;
Tek motorlu 3226 TL ve yıllık 6452 TL
Çift motorlu 11.590 TL ve yıllık 23.180 TL.

IMG_4146.jpeg

Peki büyükşehirlerin elektrik altyapısı artık şarj olan araçları kaldıracak seviyede mi o da soru işareti.

Sarj istasyonu yogunlugunu/yeterli sayısını mı kastediyorsunuz?

Yoksa tümden elektrikliye gecildiginde sarj ünitelerinin milyonlarca kilowatt elektrik enerjisi gereksiniminden mi bahsediyorsunuz?

Akkuyu ve sinop nükleer santralleri bu ihtiyaçları rahat rahat karşılamak icin yapılıyor zaten?

Putin akıllı adamdır satamayacagı elektrik için gelip mersinde tezgah açmaz!?!?

Sarj istasyonu yogunlugunu/yeterli sayısını mı kastediyorsunuz?

Yoksa tümden elektrikliye gecildiginde sarj ünitelerinin milyonlarca kilowatt elektrik enerjisi gereksiniminden mi bahsediyorsunuz?

Akkuyu ve sinop nükleer santralleri bu ihtiyaçları rahat rahat karşılamak icin yapılıyor zaten?

Putin akıllı adamdır satamayacagı elektrik için gelip mersinde tezgah açmaz!?!?
Elektrik şebekesini kast etmiştim. Bi makalede 2030 yılında ingilterede EV araçların şebeke etkisini %10-15 arası tahmin ediyorlar ve bu şebekeye çok bi yük bindirmemeli ama bu durum türkiyede nelere sebep olur bilemiyorum. Tuzla sahil tarafında evim ve mesela asansör gibi dc motor calıştığına voltaj dalgalanmaları oluyor. Buna önlem alınır ise problem yok ama genelde sorun çıkmadan, arıza verilmeden bir şey yapılacağını sanmıyorum.

Konu ile ilgili örnek makale:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S235197892030932X

Bugün bir binanın dibinde togg gördüm, yaklaşınca hararet yapmış benzinli araç sesi geliyordu :) şarja takmış sahibi, sanırım pilleri soğutmak için çalışıyordu, aşırı sesli geldi bana.

Bugün bir binanın dibinde togg gördüm, yaklaşınca hararet yapmış benzinli araç sesi geliyordu :) şarja takmış sahibi, sanırım pilleri soğutmak için çalışıyordu, aşırı sesli geldi bana.
Soğutma için fanlar ses yapıyor hocam, normal ve sağlıklı olan bir durum.

@ft19
Sorguladığım 2 farklı Togg için de mtv 3226 TL gözüküyor hocam @tuncer_2632

Net mtv tutarları şu şekilde:

Togg T10X 6 aylık MTV;
Tek motorlu 3226 TL ve yıllık 6452 TL
Çift motorlu 11.590 TL ve yıllık 23.180 TL.

Ekli dosyayı görüntüle 69648
Bende dün bizim mahalledeki bir togg un vergisine baktığımda 6 aylık 1613tl yazıyordu. Kafam iyice karıştı çeşit çeşit vergi dilimi koymuşlar.

@ft19

Bende dün bizim mahalledeki bir togg un vergisine baktığımda 6 aylık 1613tl yazıyordu. Kafam iyice karıştı çeşit çeşit vergi dilimi koymuşlar.
Togg trumore uygulaması üzerinden yıllık mtv tutarını sordum. Gelen cevap aşağıda. Sanırım herkes aydınlanır...

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230830_091426_Email.jpg
    Screenshot_20230830_091426_Email.jpg
    70.5 KB · Görüntüleme: 19
Togg trumore uygulaması üzerinden yıllık mtv tutarını sordum. Gelen cevap aşağıda. Sanırım herkes aydınlanır...
@ft19 siz alt versiyonu sipariş vermişsiniz. Bu sebeple sizin vergi düşük diyebiliriz. 4x4 üzerinden örneklendirme yaparsak ve ben olsam da 4x4 tercih edeceğimden eksi yönlerden sadece biri olan mtv'nin fazla olma olayına yok diyemeyiz.

@ft19 siz alt versiyonu sipariş vermişsiniz. Bu sebeple sizin vergi düşük diyebiliriz. 4x4 üzerinden örneklendirme yaparsak ve ben olsam da 4x4 tercih edeceğimden eksi yönlerden sadece biri olan mtv'nin fazla olma olayına yok diyemeyiz.
4x4 henüz normal vatandaşa verilmiyor maalesef. Uzun menzil ve 4x2 arkadan itiş en full olanı sipariş vermiştim. 4x4 olan aynı zamanda çift motor olduğundan haliyle fosil yakıtlı yüksek hacimli motorlar gibi haliyle mtv yüksek olacaktır.

FtReleXXoAALVrX

Genel olarak..

Şu da yüksek bir ihtilmalki

Sagda solda sosyetik elektrikli bmw-ix, merso eqb vsvsvs)dolaşan fors atanların

Garajında Zaten Temizinden

Mercedes cls
Bmw4,20
Volvo s90
Audi A6

Sı vardır.

4 milyona elektrikli araç alan Tek tabanca menzil sefaleti yaşamaz gibi???

Geri
Üst Alt