Golf’ten Elektrikli Zoe’ye Geçiş ⚡️⚡️

Hayırlı uğurlu olsun Ali hocam. Günlük yüksek km yaptığınız için ilaç gibi çözüm olmuş verilere bakılırsa. Daha detaylı fotoğraflar da bekliyoruz havalar düzelince. :)
Çok teşekkür ediyorum hocam.Aynen o şekilde bir çözüm oldu :) Zaman geçtikçe fotoğraflar, trip ler ve deneyimlerimi ekleyeceğim :)

Hayırlısı olsun hocam, bende birkaç zamandır aion s Max (580) modeline bakıyorum. Egaraj Tr distribütörü olmuş. YouTube kanalında incelerken denk geldim. Aion Türkiye sitesinde de egaraj ın adresi var zaten. Garanti konusu ve kullanıcı geri dönüşlerini netleştirme bilirsem kafamda bende bir değişime girişebilirim. Belki sizde arastırmışsınızdır markayı ve aracı?

Zoe nin dışındaki i3 olsun, mini Cooper olsun (inspired paket, yanlış hatırlamıyorsam 300km menzili, dışında) menzilleri bence çok kısa .

Aion s 580 menzili ortalama 460km, pili 58,8kw. Bagaj hacmi 450lt. Çinli olması, garanti nasıl olur, şuana kadar ki kullanıcı yorumlarını sağlıklı bulabilsem hiç fena olmayacak.

Son düzenleme:
AC Akım : Evden full şarjla 6-7 saat
Bazı durumlarda 11-12 saat

DC Akım: yollardaki şarj istasyonları
60 dakikada full şarj
Mobil tedarikciler
Zes ve e-sarj isimli 2 tane hizmet veren firma var.

Evden şarjla (AC) sabrederek 60-70 liraya batarya doldurma durumu var

Zes ve E-şarjda ise 60 dakika full DC şarj icin 190-210 lira masraf oluyor sanıyorum. (Zoe)

@AliAkg

Bu maliyetleri dogrularsanız boş bir zamanınzda ?

Mesela ben

Eldeki aracın üzerine (370 etse)

+370 daha üzerine koymaya kona elektrik almaya yazı tura atılırmı ?

760 a kona nın 350 menzili olanı yani.

Bizde ciddi ciddi hesap yapalım.

Son düzenleme:
Shift delete net 22 ocak tarihli bir alıntı
Benzin o tarihte 13 lira

Dışarda DC hızlı şarj ile 1.050.000 liralık (500 km menzilli olanı) e-kona icin ilginç bir tespit.

Burdan şunu anlıyoruzki
Elektrikli araç alıyosan evden 6-7 saat AC şarj olayını kabulleneceksin.Screenshot_2022-03-19-12-26-55-301_com.android.chrome.jpg

Shift delete net 22 ocak tarihli bir alıntı
Benzin o tarihte 13 lira

Dışarda DC hızlı şarj ile 1.050.000 liralık (500 km menzilli olanı) e-kona icin ilginç bir tespit.

Burdan şunu anlıyoruzki
Elektrikli araç alıyosan evden 6-7 saat AC şarj olayını kabulleneceksin.Ekli dosyayı görüntüle 55987
Nereye dönsek oradan ....

alıyorlar yani işin özeti bu...

Elektirikli araç her türlü mantıklı...

fakat maliyet hesabına girince alırken zaten 20 yıllık kaari pesin verdiğimiz için mantık kalmıyor ortada

Hayırlısı olsun hocam, bende birkaç zamandır aion s Max (580) modeline bakıyorum. Egaraj Tr distribütörü olmuş. YouTube kanalında incelerken denk geldim. Aion Türkiye sitesinde de egaraj ın adresi var zaten. Garanti konusu ve kullanıcı geri dönüşlerini netleştirme bilirsem kafamda bende bir değişime girişebilirim. Belki sizde arastırmışsınızdır markayı ve aracı?

Zoe nin dışındaki i3 olsun, mini Cooper olsun (inspired paket, yanlış hatırlamıyorsam 300km menzili, dışında) menzilleri bence çok kısa .

Aion s 580 menzili ortalama 460km, pili 58,8kw. Bagaj hacmi 450lt. Çinli olması, garanti nasıl olur, şuana kadar ki kullanıcı yorumlarını sağlıklı bulabilsem hiç fena olmayacak.
600 km ye kadar menzil sağlıyor ortalama 55-60 km hızda çok mantıklı araç 4 aydır inceliyorum elektirkli araçları fakat e garaj hergün fiyat güncelliyor neredeyse

520 bin di bi ara 880 ne kadar çıktı şimdi 790 civarında sanırım 720 ye veriyorlar da...

Benim için 400 den fazla verilmez 400 fazlası mantık dışı kalıyor

Kaliteli yol tutuşu efsane...

ağırlık merkezinden dolayı...

+ lar saymakla bitmez tek dez avantajı fiyatı :)

Zaten içten yanmalı motor almam artık gittiği yere kadar 1.2 tsi golf sonrası elektirikli olacak nasip olursa...

hocam teşekkür ediyorum, aion a hiç bakmadım açıkçası desem 🤔

AC Akım : Evden full şarjla 6-7 saat
Bazı durumlarda 11-12 saat

DC Akım: yollardaki şarj istasyonları
60 dakikada full şarj
Mobil tedarikciler
Zes ve e-sarj isimli 2 tane hizmet veren firma var.

Evden şarjla (AC) sabrederek 60-70 liraya batarya doldurma durumu var

Zes ve E-şarjda ise 60 dakika full DC şarj icin 190-210 lira masraf oluyor sanıyorum. (Zoe)

@AliAkg

Bu maliyetleri dogrularsanız boş bir zamanınzda ?

Mesela ben

Eldeki aracın üzerine (370 etse)

+370 daha üzerine koymaya kona elektrik almaya yazı tura atılırmı ?

760 a kona nın 350 menzili olanı yani.

Bizde ciddi ciddi hesap yapalım.
hocam selamlar.
AC akım 22kw trifaze prizden şarj etmeniz durumunda benim aracım 2,5 saatte full olacak gösteriyor.Ve bugüne kadar 7 defa şarj ettim hiçbirinde 1 dakika bile şaşmadı hedefi. Pilleri tamm boş düşünürsek (ki her taktığımda dah %10 oluyor içinde) gece tarifesi 1,068tl kw başına. 52kwx1,068= 55,5 tl yapıyor şuandaki ücretlendirme ile. Evinize trifaze hat çektirseniz de monofaze prize taksanız da ücretlendirme budur.
Normal monofaze prize takmanız halinde ise aldığınız şarj aleti diyeyim bunun kaç Amper verebileceği önemli.Bu durumda da öncesinde tabii ki evinizdeki hattın (Linyenin) kaç A desteklediğini bilmeniz gerekiyor. 10A'e ayarlarsanız daha uzun sürede şarj edersiniz ama adaptörünüzün özelliğinde bunu 20A e ayarlamak var ise ve linyeniz bunu kaldırıyorsa süreyi bayağı kısaltırsınız.
Oturduğumuz binanın ara elektriğini biz ödemekteyiz ve CK Elektriği arayıp sorguladım bu binaya 8kw giriş var. Yani ben binadan trifaze priz çekip aldığım şarj cihazı ile 52/8= 6,5 saatte şarj edebilirim. Ama bu durum her yerde farklıdır. (Henüz evden hiç etmedim.Buna gerek duymadım bile)
Evine 22kw alabilen tanıdığım var Mercedes EQC'si var fakat EQC AC şarjdan maksimum saatte 8kw çekebiliyor.Keşke ben 22kw/h alabilsem evime.

Dışarıda şarj etmeye gelince yaklaşık 5-6 uygulama var. 2 tanesi en babası. Genel fiyatlandırma aşağı yukarı aynı,
22kw/h için dakikası 1,15tl
50kw/h için dakikası 3lira küsürlerde.

50kw ile şarj edersek 180-190tl cıvarında tutmakta. (hesabınız doğru)

Nereye dönsek oradan ....

alıyorlar yani işin özeti bu...

Elektirikli araç her türlü mantıklı...

fakat maliyet hesabına girince alırken zaten 20 yıllık kaari pesin verdiğimiz için mantık kalmıyor ortada
''alırken verilen o farkla ortada mantık kalmıyor'' denilince bana çok yanlış geliyor açıkçası.
O farka bir şey olmuyor.O fark zaten hala sizin.Uçmuyor.Ben üzerine çok ekledim açıkçası ve iyi ki de ekledim diyorum.yıllık beni 48bintl zarardan kurtaracak...(yalnızca akaryakıt hesabımdan bu)

aldığım aracın euro dolar karşılığına yakın satarken elime geçtiği zaman benim için başka hiçbir önemi yok.

Aldığım şarj aleti bu.İster monofazeye ister trifazeye takabiliyorum.Taktığım priz linyesine gelen akıma göre (biliyorsam) ayarlıyorum.Süresine ise cihaz ekranından da bakabiliyorum araç ekranından da... @Savatage

22kw destekleyen prize taktığımda eğer şarjım full bitmemişse 2 saat sonra %100 olarak hazır oluyor araç.

Ekli dosyalar

• H9e863713b1a642179782709f63deaf9ci (1).jpg
    H9e863713b1a642179782709f63deaf9ci (1).jpg
    84.9 KB · Görüntüleme: 16
Aldığım şarj aleti bu.İster monofazeye ister trifazeye takabiliyorum.Taktığım priz linyesine gelen akıma göre (biliyorsam) ayarlıyorum.Süresine ise cihaz ekranından da bakabiliyorum araç ekranından da... @Savatage

22kw destekleyen prize taktığımda eğer şarjım full bitmemişse 2 saat sonra %100 olarak hazır oluyor araç.

ilgili cihazı ne kadara aldınız? link var mı?
İşyerinde şarj ediyoruz fakat, Riskli uzun yol için araçta yedek depo yakıt gibi durması gereken bir ürün. :)

Tamamdır.

22kw trifaz ile 2 saat değilmi?

8 kw monofaz ile 6-7 saat ise buna varım ben.
Ama yok 20 saati buluyorsa plan bozulur .

8kw monofaz / 6-7 saat iyidir bana (tahammül edilir şarj süresi)

Biraz karışık konular ? Herkes icin faydalı olacaktır.

Yine ben şu an bilgi olarak %20 lerdeyim.

ilgili cihazı ne kadara aldınız? link var mı?
İşyerinde şarj ediyoruz fakat, Riskli uzun yol için araçta yedek depo yakıt gibi durması gereken bir ürün. :)
Hocam ben almayı düşünmüyordum ama kullanıcı yorumlarına göre bi tane bu cihaz tipinden her türlü bagajda olması lazım diye okudum hep.
Aracı aldığım arkadaş fiyat konusunda çok şişirmişti almamıştım ama sonra dönüş yaptı istediğim fiyata verdi.Ben en uygun vergi hariç 8500e bulabilmiştim.Eski araç sahibinden 6000tlye aldım hocam.
Türkiye'de kendisi yapıp satan biri var İsmail Bey.Şuana kadar çok fazla satmış.Çok kullanıcısı ile görüştüm memnunlar.Onun fiyatına 7000tl dedi.Ayrıyetten araca takılan başlığı yok onun sattığının, bagajdan çıkan iki tarafı da type 2 olan kabloyu takıyorsunuz.Yani aslında mobil wallbox yapıp satıyor.Fotoğrafını ekliyorum şimdi. Açıkçası bu Khons markayı alma imkanım olmasa İsmail Bey'den alacaktım..

Khons 32A Type 2 EV Charge yazınca çıkıyor hocam farklı farklı fiyatlarda hep.Ebay'de Amazonda Alibabada vs vs

İsmail Bey'in yaptığı cihaz bu.Normal Zes ya da Eşarj gibi kapağı kaldırıp takıyorsunuz :) @Hsahin

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-03-21 at 17.11.45.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-21 at 17.11.45.jpeg
    112.3 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2022-03-21 at 17.11.43.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-21 at 17.11.43.jpeg
    101.3 KB · Görüntüleme: 29

Tamamdır.

22kw trifaz ile 2 saat değilmi?

8 kw monofaz ile 6-7 saat ise buna varım ben.
Ama yok 20 saati buluyorsa plan bozulur .

8kw monofaz / 6-7 saat iyidir bana (tahammül edilir şarj süresi)

Biraz karışık konular ? Herkes icin faydalı olacaktır.

Yine ben şu an bilgi olarak %20 lerdeyim.
Pil(52kw zoe için) tam boş değilse 22kw ile evet 2 saat-2 saat 15 dk gibi bir süre.
8kw trifaze çekebilirseniz otoparkınıza hiç sorun yok. 6,5 saatte.
belki de 22kw çekebilirsiniz desteklerse eğer.O olursa harika tabii ki.
Örneğin geçen bir akşam arkadaşıma gittim ve yeni projelerin neredeyse tamamında otoparklara trifaze koyuyorlar.(koymasalar da monofaza takardım.Zaten 10 saat rahatlıkla oradaydım ve pilim %20 lerdeydi))
Aradım ve yönetimi ara bi sor kullanabilir miyiz, dedim.Yönetim, zaten kullanılıyor, aidat bu durumlar için de geçerli buyrun kullanabilirsiniz demiş.
Gittim taktım ve 22kw alabildim.ve 2 saatte fulledim sonra çıkardım.
Yeni projeler dediğim son 10-15 yılda yapılanların hepsinde var neredeyse...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-03-21 at 17.04.24.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-21 at 17.04.24.jpeg
    62.1 KB · Görüntüleme: 44

Geri
Üst Alt