Golf’ten Elektrikli Zoe’ye Geçiş ⚡️⚡️

Yukarda bahsedilmisti ? Bulamadım

Soğukta şarj / menzil erimesinin
Primer sebebi soğugun bataryaya direk etkisimi

Yoksa araç içi ısıtma amaçlı bataryanın ümüğünü sömüren UFO muadili ısıtıcıların yediği şarj etkisimi.

Eger ikinci durum gecerli ise?
Menzil tasarrufu için , ufo fanı açmayıp battaniye/yorgan la idare edilebilir.
Her ikisi de hocam. Ama farzedelimki ısıtıcı kaynaklı; battaniye yorgan işi nasıl olsun yahu :) bir de açmayınca tahmin ettiğiniz gibi bir soğuk olmuyor. Önde ısınan hiçbir şey yok. Tamamen o soğuk rüzgar içeri geliyor. Benzinliden geçince hissettiğim en belirgin fark bu diyebilirim. Araç yolda belirli bir hızda gidiyor ama ısınan tek şey tekerlek yüzeydir yani. Ve o öndeki soğuk hava direkt bi şekilde içeride oluyor. O yüzden klima açmak mecburi diyebiliriz :)

@AliAkg hocam öncelikle hayırlı olsun yeni aracınız allah kaza bela vermesin 🧿
Bakalım bizler ne zaman geçeceğiz elektrikliye 🤪
Bu arada konuyu takipteyim her hangi bir gelişmede vs birşeyde yazarsınız
Çok teşekkür ediyorum hocam, hepimize inşallah :)

Isıtma için normal aküden mi güç çekiyor veya aracın bataryasından mı?
Bu durumda net bir bilgi var mı?

Diğer normal akü, far- silecek- multimedia destekliyor
Hocam benim bildiğim ısıtma soğutma için enerjiyi araç pilinden çekiyor…

Zoe kullanıp daha sonra diğer şanzımanlı aracı kullanınca ileri düzeyde yardırgama başlıyor. İnsanoğlu çok çabuk alışıyor.

Aracın küçük boyutlu olduğu sizi şaşırtmasın 😉

1.4 TSİ B8 Passat , kalkışlar, sesler, ilk kalkışlar vb.👍

Bu farkı bir süre kullandıktan sonra hissedilir derecede göreceksiniz
Kesinlikle, ben de geçen gün diğer bir aracı kullandım. Ve gerçekten yadırgıyor insan.
Araç dışarıdan bana da ilk başta küçük geliyordu ama her binen de aynı şeyi söylüyor. Dışarıdan küçük görünüyor ama içi ferah geniş diyorlar…
Kısacası kullanış olarak çok çok memnunum. Torku hissettirmesinden bahsetmiyorum bile

Her ikisi de hocam. Ama farzedelimki ısıtıcı kaynaklı; battaniye yorgan işi nasıl olsun yahu :)

Bu bölüm bana eski arabamız Tempra'yı ve çocukluğumu hatırlattı. İzninizle anlatayım:

98 veya 99 kışı. Samsun'dan Ağrı'ya gidiyoruz. Erzurum civarlarında yüksek bir yerden geçiyoruz. Tempra'mızın kalüferleri sorunlu olduğu için yanımıza her ihtimale karşı battaniye, yastık yorgan vs almışız. Ve kalüferler yolda komple bozuldu. Zehir gibi ısıran soğuk, olduğu gibi arabanın içinde. Annem, kardeşim ve ben arkada birbirimize sokulup yorgan ve battaniyenin altına girmiştik ama bu inanılmaz soğuk arabanın içine giren ufak esintilerle beraber hâlâ içimize işliyor. Kim bilir eksi kaç derece... Babamın neredeyse buz tutmakta olan ve nefesimizden dolayı sürekli buğulanan ön camı sürekli bir bezle, kilometrelerce silmeye çalıştığını ve iliklerimize kadar üşüdüğümüzü dün gibi hatırlarım.

Ne günlerdi...

(Ulan Fiat, 5-6 yaşında arabanın kaloriferi komple bozulur mu?)

@SCC

Tempra S enboşu digital kadran yok

Tempra SX AK (en dolusu)

Buna bile razıydık (,Tempra S)

Sene 93 (lisedeyim)

Emektar sıfırdan aldığı 78 murat 131 satılacak

Baba bey gitti (tomato red) 90 Model ford taunus 1.6 GT Aldı o yıl....

Tempra S içimizde kaldı.

Skoda Favorit Black line / silver line
çıkmıştı o sene.
ona da bakmaya gitmistik .(skoda o yıllarda vw ittifakına dahil değil tabi)

gitti 2. El Taunus aldı .

Havalar biraz olsun ısınınca (9C) menzil artmaya başladı.
Yaklaşık 1200km oldu kullanalı; yazan menzil hiç şaşmıyor ve şarj dolumu için yazan süre 1 dakika bile şaşmıyor…

Ekli dosyalar

• DDF32FAF-9214-43BE-924E-0C1C2594A7EC.jpeg
    DDF32FAF-9214-43BE-924E-0C1C2594A7EC.jpeg
    82.9 KB · Görüntüleme: 32
Havalar biraz olsun ısınınca (9C) menzil artmaya başladı.
Yaklaşık 1200km oldu kullanalı; yazan menzil hiç şaşmıyor ve şarj dolumu için yazan süre 1 dakika bile şaşmıyor…
Maşallah şu anda ne mantıklı araç zoe elektirikli ler arasında fayda maliyet acisindan çocuklu aileler için biraz küçük olsa da yine de çekilir avantajı çok :)

Fakat sormak istediğim batarya ömrü için uzun yol harici %100 dolum tavsiye edilmiyor hocam min %20- max%80 tavsiye edilen siz %100 şarj etmişsiniz acaba firma değiştirdi mi %100 şarj etmek sıkıntı oluşturmuyor mu artık

Öncelikle hayırlı olsun. Kendi kişisel tercihim olarak herhalde ülkede son elektrikli aracı alan ben olurum diye düşünüyorum o da mecburiyetten çünkü asla içten yanmalı motorun keyfini ve performansını veremez. Ayni zamanda ülkemizdeki şarj istasyon sayısı ve elektrik altyapısının durumu da belli...

Öncelikle hayırlı olsun. Kendi kişisel tercihim olarak herhalde ülkede son elektrikli aracı alan ben olurum diye düşünüyorum o da mecburiyetten çünkü asla içten yanmalı motorun keyfini ve performansını veremez. Ayni zamanda ülkemizdeki şarj istasyon sayısı ve elektrik altyapısının durumu da belli...
Keyif konusunu bilmem hocam da o tartışılmaz...

Performans konusunda kesinlikle tarifi edilmez bir güç sunuyor test etme imkanım olmuştu 30 km kadar...

Size de tavsiye ederim

Ben zoe ve kona test ettim imkanim oldu cok guzel bir deneyim di yadi damagimda kaldi...

kona tmm güçlü bir araç zaten efsane gidiyor fakat zoe de değerleri düşük görünüyor fakat sanzuman olmadığı için çok güzel uzuyor güç her zaman aynı oranda ayaklarınızın altında :)

Gerçi içten yanmalı motordan tiksinmis biri olarak taraflı bakıyorum bana bir zevk vermiyor artık o motor sesi, bakimi veya 5 dk da 1.000 tlye dolan depo...

Maşallah şu anda ne mantıklı araç zoe elektirikli ler arasında fayda maliyet acisindan çocuklu aileler için biraz küçük olsa da yine de çekilir avantajı çok :)

Fakat sormak istediğim batarya ömrü için uzun yol harici %100 dolum tavsiye edilmiyor hocam min %20- max%80 tavsiye edilen siz %100 şarj etmişsiniz acaba firma değiştirdi mi %100 şarj etmek sıkıntı oluşturmuyor mu artık
Hocam evet doğrudur 20-80 aralığı önerilen aralık ama ben açıkçası ona çokta dikkat etmiyorum, her dolduruşumda fullüyorum… takıyorum 100 olunca araç kesiyor zaten bağlantıyı.. açıkçası sürekli onu düşünmek istemiyorum. Aslında aracın menü ayarlarında var öyle seçenek, 80 e kadar şarj et gibi ama ben şimdilik hep fullüyorum :)

Teşekkür ediyorum…
Açıkçası ilk kez böyle bir yorum duyuyorum.. keyfini bilemem orası kişiye göre değişir ama performans hakkında “veremez” diyeni de ilk kez duyuyorum. Neredeyse aynı beygir benzinli araçtan geçtim buna, torku da kağıt üzerinde çokta yüksek olmasa da aynı tork görünen içten yanmalı araçlardan çok daha iyi hissettiriyor. Hatta @Furkan hocamızla bi deneme şansımız oldu tam da bunu konuştuk…
Performans açısından tatmin olmamak elde değil kesinlikle.

Ülkemizdeki şarj istasyonu sayısı, altyapı durumu da belli dediğiniz “durum” hakkında ne kadar bilginiz var acaba? Bunu yanımda söyleyenlere plug share uygulamasından hemen tüm türkiyedeki şarj istasyonlarının yoğunluğunu gösteriyorum şok oluyorlar.
İşin içinde olmayanlar sanıyor ki altyapı eksikliği var. Öyle bir durum yok arkadaşlar :)

Keyif konusunu bilmem hocam da o tartışılmaz...

Performans konusunda kesinlikle tarifi edilmez bir güç sunuyor test etme imkanım olmuştu 30 km kadar...

Size de tavsiye ederim

Ben zoe ve kona test ettim imkanim oldu cok guzel bir deneyim di yadi damagimda kaldi...

kona tmm güçlü bir araç zaten efsane gidiyor fakat zoe de değerleri düşük görünüyor fakat sanzuman olmadığı için çok güzel uzuyor güç her zaman aynı oranda ayaklarınızın altında :)

Gerçi içten yanmalı motordan tiksinmis biri olarak taraflı bakıyorum bana bir zevk vermiyor artık o motor sesi, bakimi veya 5 dk da 1.000 tlye dolan depo...
aynen öyle, değerler kağıt üzerinde düşük görünüyor. Ama aynı değerdeki bir dizel ya da benzinli araca göre çok daha iyi gidiyor.iki aracım vardı biri 1.6tdi 110hp golf diğeri 1.2tsi 110hp golf.ikisi de aynı beygir ve sanırım torkları arasında çok fark yok. Zoe de aynı beygir sayılır torku da yakın bunlara.Ama performansı çok farklı.
Eco modda kullanıyorum. Bu hali bile çok iyi.

Teşekkür ediyorum…
Açıkçası ilk kez böyle bir yorum duyuyorum.. keyfini bilemem orası kişiye göre değişir ama performans hakkında “veremez” diyeni de ilk kez duyuyorum. Neredeyse aynı beygir benzinli araçtan geçtim buna, torku da kağıt üzerinde çokta yüksek olmasa da aynı tork görünen içten yanmalı araçlardan çok daha iyi hissettiriyor. Hatta @Furkan hocamızla bi deneme şansımız oldu tam da bunu konuştuk…
Performans açısından tatmin olmamak elde değil kesinlikle.

Ülkemizdeki şarj istasyonu sayısı, altyapı durumu da belli dediğiniz “durum” hakkında ne kadar bilginiz var acaba? Bunu yanımda söyleyenlere plug share uygulamasından hemen tüm türkiyedeki şarj istasyonlarının yoğunluğunu gösteriyorum şok oluyorlar.
İşin içinde olmayanlar sanıyor ki altyapı eksikliği var. Öyle bir durum yok arkadaşlar :)
Benim de evime yakın avm otoparkında 3 adet zes şarj istasyonu varmış :)

Sizin konudan sonra araştırınca öğrendim.

Benim de evime yakın avm otoparkında 3 adet zes şarj istasyonu varmış :)

Sizin konudan sonra araştırınca öğrendim.
Ben de baktım ettim hep almadan önce ama aldıktan sonra bu yakındakileri hiç kullanmadım henüz açıkçası.
Hep işimin olduğu uzun duracağım yerlerde vardı bende taktım. Henüz evimde ya da evime yakın bir istasyonda şarj etmedim hiç 😅 ki zaten bagajınıza bir şarj cihazı alırsanız her yer şarj istasyonu artık çünkü aldığınız şey şarj istasyonunun mobili oluyor :)
Diğer firmaların da vardır belki bu arada :)

Son düzenleme:

Geri
Üst Alt