Golf’ten Elektrikli Zoe’ye Geçiş ⚡️⚡️

Vayyy beeee baklava ismarlamak icin simdi de bey mi olduk haha :)

O baklava kebap yenecek kaçarin yookkk :)

Gunde 120 km ne taksici misin mimar mi anlamadim :)

Artik ulasim aracin isletme maaliyetleri cok yuksek clio pardon zoe elektril arac cok mantıklı hareket

Bu kadar gunluk km yapan biri olsam alir miydim evet alirdim dogru karar

Ücretsiz sarj istasyonlari kullanmak balli kaymak oluyor denk getirince

Cocuklu aileri üzebilir uzun yolda bagaj cok kucuk

Sessizlik müthişssss

Donanim paketi golf highline dan bile uzerinde sanki :)

Ani hizlanmalar yokus yukari cikarken bile cok keyifli G kuvvetinden bayilacaktim :)

hayirli olsun tekrardan

Aracınız hayırlı olsun Ali Bey. Dönüşüme öncülük edenlerdensiniz. :)

Bu arada benim %100 elektriklere bakış açım zannımca negatif. Özellikle uzun yol tarafı korkutuyor. Örneğin 100 km menzil kalmışken soğukta trafiğe takılmak stres seviyesini bir hayli yükseltecektir, tabi bu tamamen kişisel görüşüm(endişem).

Şehir içi ama mükemmel bir araç, menzil/yakıt tasarrufu/bakım maliyeti olarak bakınca f/p olarak çok iyi.
Kazasız ve keyifli sürüşler dilerim.

@AliAkg Hayırlı olsun.
Bende menzilinden mütevellit kona yı kestirip duruyorum bakalım ne olacak.

Şehir içi için ideal anladığım kadarı ile.
Menzilden dolayı uzun yolu kötü.

Hayırlı olsun hocam. Ben de bir ara düşünmüştüm çünkü eşim golfu sadece ev-okul arası 70 km kullanıyor. Madem yalnızca a noktasından b noktasına gidilmek için kullanılıyor bari maliyeti minimuma indirelim istedim ama Erzurum'da menzilin çok düşük olması nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldım.
Kasko yapılıyor mu, Allah korusun olası bir kazada yedek parça temini kolay mı?
Son olarak sökülen parçaları satacaksaniz ozelden bilgi verir misiniz :)
Hocam menzilin çok düşük olması dediğiniz aslında en düşük 250 falan olacaktır Erzurumda da. Evet kasko yaptım hocam, sadece Anadolu Sigorta elektrikli araçlar diye bambaşka bir pencere açmış ona yaptırdım. Diğer sigortalar da yapıyor fakat normal yakıtlı araç girip açıklama kısmına yazıyorlarmış…
Evet hocam sökülenler satılık. Şuan sadece stoplar , multimedya ve jant lastik kaldı. Far ve high kamera satıldı 🙂

@
Tekrar hayırlı olsun @AliAkg hocam, mantıklı bir iş yaptın. (y) Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin, segment segment yükseltirsin inşallah. :)

V8 sesi dinleyerek rehabilite olabilen bir insan olarak bu ekonomik koşullar ile petrolhead'liğimi falan bir köşeye atıp en kısa zamanda elektrikli otomobillere geçmemiz gerektiğini düşünüyorum ben de.

Şu an e-golf veya aynı segmentte vag grubu elektrikli bir otomobil satışta olsa ve aracımın üzerine 100bin ekleyip geçebileceğim bir piyasa olsa saniye düşünmeden geçerim.

Elektrikli süpürge falan diyordum ama evinde süpürge olmayan mı var? :)
çok teşekkür ederim hocam, inşallah yükseltebiliriz 🙂
aynı segmentte elektriklilere geçmek içini bırakın, clio gibi elektrikliye geçmek için bile üzerine 150-200 gerekiyor malesef :/ aynı segment olsa gerçekten harika olurdu 😊

Valla hocam süpürge baya ses çıkarıyor en sessizi bile. Bunda ses adına hiçbir şey yok 😅😅

Vayyy beeee baklava ismarlamak icin simdi de bey mi olduk haha :)

O baklava kebap yenecek kaçarin yookkk :)

Gunde 120 km ne taksici misin mimar mi anlamadim :)

Artik ulasim aracin isletme maaliyetleri cok yuksek clio pardon zoe elektril arac cok mantıklı hareket

Bu kadar gunluk km yapan biri olsam alir miydim evet alirdim dogru karar

Ücretsiz sarj istasyonlari kullanmak balli kaymak oluyor denk getirince

Cocuklu aileri üzebilir uzun yolda bagaj cok kucuk

Sessizlik müthişssss

Donanim paketi golf highline dan bile uzerinde sanki :)

Ani hizlanmalar yokus yukari cikarken bile cok keyifli G kuvvetinden bayilacaktim :)

hayirli olsun tekrardan
Bülent Bey :)
Mimariz ama hazır böyle ücretsize yakın gezmeye başladık, taksicilikte yapılabilir 😅

Bagaj hacmi aslında göründüğü kadar küçük değil, dibe doğru indiği için bavul valiz koymak golfe göre daha kolay oldu. Arka koltukların arkasına çarpıp itmiyor bavulu öyle diyeyim, golfte yaşadığım problemlerden biri buydu.
Golf 380lt Zoe 340lt 🤔

Donanım paketi evet öyle ama pejo bile her şeyi koyuyor, bunlar mecbur bunları koymaya 😅

G kuvvetinden değil de sen o izmir bombadan dolayı bayılacaktın bence 🤣🤣🤣🤣 yokuş yukarı hiç boğulmaması ve aksine atik olması çok güzel gerçekten :)
Teşekkür ediyorum abi

Aracınız hayırlı olsun Ali Bey. Dönüşüme öncülük edenlerdensiniz. :)

Bu arada benim %100 elektriklere bakış açım zannımca negatif. Özellikle uzun yol tarafı korkutuyor. Örneğin 100 km menzil kalmışken soğukta trafiğe takılmak stres seviyesini bir hayli yükseltecektir, tabi bu tamamen kişisel görüşüm(endişem).

Şehir içi ama mükemmel bir araç, menzil/yakıt tasarrufu/bakım maliyeti olarak bakınca f/p olarak çok iyi.
Kazasız ve keyifli sürüşler dilerim.
Teşekkür ediyorum Mustafa Bey, şehirlerarası 300-350km gidenler var rahatlıkla. Ve aslında 100km menzil kalmadan da dolurma seçeneği size bağlı. Belirli aplikasyonlar var rotanızı girip işte şu şarjla evden çıkacağım yolculuk boyunca şarjım şuraya kadar düşsün en fazla. Vs vs diye.. bunları kullanınca öyle bir stresiniz olmuyor açıkçası. Ben şehiriçi bile kaç defa 0km yazmasına rağmen 10-15 km gittm o yüzdne öyle bi endişem hiç yok aslında 😅😅
Teşekkür ediyorum tekrardan :)

@AliAkg Hayırlı olsun.
Bende menzilinden mütevellit kona yı kestirip duruyorum bakalım ne olacak.

Şehir içi için ideal anladığım kadarı ile.
Menzilden dolayı uzun yolu kötü.
Ben uzun yol için de kötü olduğunu düşünmüyorum. Uzun yol ile ilgili çok fazla video izledim. Mola yerinde durup bi yemek yiyip çay içene kadar araç neredeyse %90 a geliyor o ultra hızlı şarjlarda. Bu yüzden uzun yol da denedim sorun yaşamadım yaşayacağımı da düşünmüyorum bakalım 🙂 bu arada Kona için videolarda verilen bilgiler hep yanlış.
Kona yüksek menzilli biliniyor fakat bayiiye gittiğiniz o aracın hep gelmediğini ve fiyatının 1milyon 100bintl üstü olduğu söyleniyor. Ben de videolardan görüpte şu Konayı bir göreyim dedim de. O nasıl bir fiyat yahu… diğer uygun olan modelinin ise menzili Zoe den düşük

Müthiş bir konu; zahmet edip paylaştığınız için teşekkürler. İlk ağızdan çok yararlı bilgiler. Güle güle sessiz sessiz kullanın :)

Takıldığım nokta: İzmir bomba :D :) Alacağın olsun @HONEY
Merak ettiğim nokta: Powerbank. Elektrikli araç şarj edebilecek kapasitede ve büyüklükte, araca bir bavul gibi konulabilecek powerbankler var mı acaba biliyor musunuz? Çok kullanışlı olurdu.
Merak ettiğim 2. nokta: Araç frenlemede veya yokuş aşağı güç kullanmadan giderken pili şarj ediyor mu?

Ben de tam anlamıyla bir petrolhead'im @Furkan hocamın belirttiği gibi fakat doğaya duyarlılık, teknolojinin evrilmesi, maliyetler vs derken sizin girdiğiniz yola öyle ya da böyle biz de gireceğiz. Forumumuz için öncü oldunuz, teşekkür ederiz.

Evden araç şarj etmek... Evin altında yakıt rezervi bulmak gibi, evde sonsuz mazot/benzin kaynağı varmış gibi. Birkaç on yıl önce bunu kim hayâl edebilirdi, kim inanırdı...

Her şeyi tamamen geçtim bakım derdi yok ya. Ustayla sanayiyle servisle işin yok. Yağın rengi derecesi şusu busu hiçbir derdin yok. İnanılmaz pratik.

Türkiye çapındaki şarj istasyonlarının çoğalma hızı vs araçların yaygınlaşma hızıyla paralel umarım güzel planlanmıştır ve tek temennim talep arttıkça istasyon veya elektrik fiyatları veya bu araçların vergilerinde saçma sapan artışlar olmaz...

Konuyu ilgiyle takipteyim.

Müthiş bir konu; zahmet edip paylaştığınız için teşekkürler. İlk ağızdan çok yararlı bilgiler. Güle güle sessiz sessiz kullanın :)

Takıldığım nokta: İzmir bomba :D :) Alacağın olsun @HONEY
Merak ettiğim nokta: Powerbank. Elektrikli araç şarj edebilecek kapasitede ve büyüklükte, araca bir bavul gibi konulabilecek powerbankler var mı acaba biliyor musunuz? Çok kullanışlı olurdu.
Merak ettiğim 2. nokta: Araç frenlemede veya yokuş aşağı güç kullanmadan giderken pili şarj ediyor mu?

Ben de tam anlamıyla bir petrolhead'im @Furkan hocamın belirttiği gibi fakat doğaya duyarlılık, teknolojinin evrilmesi, maliyetler vs derken sizin girdiğiniz yola öyle ya da böyle biz de gireceğiz. Forumumuz için öncü oldunuz, teşekkür ederiz.

Evden araç şarj etmek... Evin altında yakıt rezervi bulmak gibi, evde sonsuz mazot/benzin kaynağı varmış gibi. Birkaç on yıl önce bunu kim hayâl edebilirdi, kim inanırdı...

Her şeyi tamamen geçtim bakım derdi yok ya. Ustayla sanayiyle servisle işin yok. Yağın rengi derecesi şusu busu hiçbir derdin yok. İnanılmaz pratik.

Türkiye çapındaki şarj istasyonlarının çoğalma hızı vs araçların yaygınlaşma hızıyla paralel umarım güzel planlanmıştır ve tek temennim talep arttıkça istasyon veya elektrik fiyatları veya bu araçların vergilerinde saçma sapan artışlar olmaz...

Konuyu ilgiyle takipteyim.
Teşekkür ediyorum, sizin yazdığınız konuların üzerine buna müthiş demek olmaz. Buna Zahmet demek ise hiç hiç olmaz hocam 😅😅

Bahsettiğiniz gibi bir güç ünitesi görmedim hiç. Ama ileride olacağı kesin 😅
2.merak noktanız; aracın iki seçeneği var ileri viteste.
1’i bildiğimiz D modu ama onda da rejeneratif frenleme var çok düşük bi şekilde.
Diğer B modu var onda ise güçlü bi şekilde fren yapıyor.(Balata değişimi bile çok uzun sürede oluyor anlayacağınız :) ) İleride kırmızı ışık mı gördünüz ayağınızı gazdan çekmeniz yeterli oluyor araç tam fren yapıyor neredeyse ve fren lambaları yanıyor tabii ki. Her iki durumda da şarj ediyor bataryayı.
Yokuş aşağı kullanımda da iyi şarj ediyor. Bu şarj ediyor denildiği miktar azınsanmayacak bir miktar bence. İki depo bitirdiniz farzedelim, 100kw düşünelim iki depoyu. Bu 100kw kullanımda 15kw a yakın bi şarj da ekleniyor… Ekranda bilgisi çıkıyor zaten ne kadar şarj ettiğinin.

Benim en büyük etken ekonomik oluşu oldu. Ondan sonrası ise doğada kalmayı doğa sporlarını ve doğayı çok seven biri olarak tabii ki zararsız oluşu oldu.
İlk planım aracımı araç üstü çadır ile buluşturmak :)
Tam olarak dediğiniz gibi evin altında petrol rezervi varmışçasına bir durum. İnsanlar elektrik %110 arttı diye ya elektrikte çok pahalı diyor. Ama bu söylediğim dolu ücretleri bu pahalı elektriğe rağmen böyle…
Ustayla sanayi ile derdi yok fakat bakalım olası bir problemde çok sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum ama inşalllah yaşamam öyle diyeyim. Parça beklemesi takılması vs…
Şarj istasyonları şuanda çok yoğun olarak var, hatta çok çok yoğun diyebiliriz. Klasik herkesin ağzında olan “altyapısı bi otursun da “ cümlesi çok yanlış. Ama vergi olmaması gereken yerde geçen sene ekstrs bir vergi ekledikler.. maalesef ülkemiz böyle…
Teşekkür ediyorum hocam

Geri
Üst Alt