Kim Nerede, Nasıl Ceza Yedi ?

2016 ve 2017 yıllarında 2 kez trafik cezası yedim.

1.si Nevşehir ili ürgüp ilçesi otobüs terminali girişine yakın yere araç park ettiğim için.
Terminal girişine doğru uzanan kaldırım var kaldırıma yanaşıp park ettim park ederken kaldırımın hemen bitimine yani terminal girişine yakın yere park etmedim hatta önümde ve arkamda park etmiş araçlar vardı kaldırım boyunca, ben iki aracın arasına girdim araya park ettim o zaman yedim hatalı yere parktan büyük ihtimalle önümdeki ve arkamdakipark edenlerde ceza yediler.

2.si yine Nevşehirde oldu. Aksaray istikametinden Nevşehire girince çevre yoluna giriyorsun Forum alışverişmekezinin yanından geçen çevre yolu bahsettiğim yer. Tam forum istikametine doğru giderken yol rampa aşağı araba kendiliğinden hızlanıyor hızını korumak için frenlemen gerekir.
Hafta içi idi öğlenden sonra tam saatini hatırlamıyorum. Rampanın en sonunda aşağı inişte tatlı bir viraj var sağa doğru orada Hız sınırı 70 imiş ben 88 le radara girmişim. Halbuki daha önce oradan farklı zamanlarda 100-110 km hızlarla geçtiğimde oldu ama ceza yememiştim.

Her iki cezayıda postaneden tebligat geldiğinde haberim oldu. 15 gün içinde paşa paşa ödedik te %25 indirimli ödedik.

Şuan içinde kulağına kurşun trafik cezam yok inşallah ta olmaz..
Bu mesajı attıktan 3 gün sonra e devlete trafik cezası bildirimi geldi 652tl cik:) Halbuki kulağına kurşun demiştim ama neyse. 19 kasım tarihinde yaya geçidi ihlali yapmışım bizim buranın kaymakamı tam ben araçla geçmek üzereyken yaya geçidinden karşıya geçmek için solumdan önüme atladı ben durma mesafesi olmadığı için sağlayıp geçtim. Hızımda 25-30 km civarı. Arkadan cezayı yazmışlar. Ama mazeretim vardı hastaneye hasta götürüyordum.
Ceza yediğim saat ile hastane aciline giriş kayıdı arasında tam 35dk var. Ceza yediğim yer ile hastane arasındaki mesafe hız kuralları çerçevesinde gidilirse ortalama yarım saat sürüyor.
Bende ne yaptım; Sulh ceza mahkemesine verilmek üzere Ceza itiraz dilekçesi, ceza tebligat tutanağı, ceza kağıdı, ceza ödeme dekontu, Hastane acil giriş kaydının bulunduğu doktor tarafından yapılan müdahalelerinin saati saatine yazılı epikriz raporu (Başhekim yardımcısı ıslak kaşe onaylı) evrakları hazırladım ve Bulunduğum ildeki adliye sarayındaki sulh ceza mahkemesi bürosuna teslim ettim.
Ortalama 1 ay sonra sonuç belli olur dediler.
%99 para bana iade olacak bırakırmıyım hiç :)

55 dakika arayla 2 ceza yemişim (3 yıllık şöförlük hayatımda ilk cezam). İşin ilginç yanı birisini 2 ay önce ödedim fakat Cuma günü PTT'nin kapıma yapıştırdığı evrakı görünce e-devlete bir bakayım dedim. Aynı gün 55 dakika arayla yediğim cezanın ikincisi bu Cuma kapıma gelmiş ama ben evde değildim. Bu sürenin biraz daha az olması gerekli bence (Ceza yedikten sonra en fazla 3 ay içinde ceza evrakının tebliğ edilmesi gerek diye düşünüyorum). Cezanın Evreşe kavşağı kısmı tamamen tuzak EDS'yi geçtikten sonra hız sınırı tabelası görünüyor. (En azından geçtiğim gün öyleydi) İkinci ceza Malkara sanayi önü diyor ama EDS gördüğümü hiç hatırlamıyorum yarın ceza evrakını alınca güncellerim. Evreşe kavşağında 70 hız sınırı olan yerde 82 ile geçmişim.
Adsız.png

55 dakika arayla 2 ceza yemişim (3 yıllık şöförlük hayatımda ilk cezam). İşin ilginç yanı birisini 2 ay önce ödedim fakat Cuma günü PTT'nin kapıma yapıştırdığı evrakı görünce e-devlete bir bakayım dedim. Aynı gün 55 dakika arayla yediğim cezanın ikincisi bu Cuma kapıma gelmiş ama ben evde değildim. Bu sürenin biraz daha az olması gerekli bence (Ceza yedikten sonra en fazla 3 ay içinde ceza evrakının tebliğ edilmesi gerek diye düşünüyorum). Cezanın Evreşe kavşağı kısmı tamamen tuzak EDS'yi geçtikten sonra hız sınırı tabelası görünüyor. (En azından geçtiğim gün öyleydi) İkinci ceza Malkara sanayi önü diyor ama EDS gördüğümü hiç hatırlamıyorum yarın ceza evrakını alınca güncellerim. Evreşe kavşağında 70 hız sınırı olan yerde 82 ile geçmişim.
Ekli dosyayı görüntüle 55821
Benim yazligim Geliboluda, sürekli kullandigim güzergah.

Sirasiyla: 1.Malkaraya 5-10-15km kala pusu (bazen 5km ara ile 2 tane bile oluyor yaz aylarinda) 2. malkaraya girince sabit, 3.malkarayi gectikten sonra kesan'da ortalama hiz, 4.kesani gectikten sonra pusu (genellikle istanbul istikametine pusu kuruyorlar ama karsi istikamettede gördüm), 5. kesani gectikten sonra geliboluya gelmeden önce korudagi gectikten sonra sabit radar var, 6. ayirca geliboluyu gectikten sonra burhanli civari cok nadirde olsa pusu radar var.

Cözüm: Yandex acik olacak, sabit radarlari gösteriyor, Malkara'ya gelmeden hiz sabitleyiciyi acilacak ve hiz sinirilarina istisnasiz uyulacak, geliboluya kadar tabelalarin hiz limitlerini kacirmiyoruz, yoksa adami perisan ederler.

Son düzenleme:
Sene 2016, Motorumu yeni almışım ( MT-07 ) Marmariste akşam güvenli sürüş eğitimi vardı motosiklet için. Akşam muğladan arabamla çıktım, eğitim saatine az kaldığı için yapıştırıyorum yollarda.. marmaris taşhan düzlüğünde önümde mercedes var o da yapıştırıyor. Dedim bu yolun sonunda radar olabilir ama öndeki görse yavaşlar nasılsa diye yapıştırıyorum arkasından 180-190 .. Merco sol şeride geçip az fren koydu bi baktım karşıda radar arabası .. kabak gibi ortada kaldım. Bu durum 1 sn içinde oluyor tabi. Bende yapıştırdım freni .. 130 ile girdim sanırım ortalama.. Tek radar cezam odur.

Ankara TRT kavşağının o taraflarda 50 ile gidilmesi gereken yere 95 ile girdiğim için(bilmeyenler için en az 80 ile gidilmesi gereken bir boşluk)yaklaşık 1500-1600 TL ceza yemiştim.Hayatımda yediğim en absürt cezaydı.(Hız sınırının bu kadar düşük olması yol yapım çalışmaları vardı ancak yeni yeni başlıyordu ve benim radara girdiğim yer ile çalışmanın arasında en az 2 kilometre vardı.)

Tiyo ya da tio

Bu 50 lik 80 lik hız sınırlamalı şehirlerarası il merkezi/ ilçe merkezi / belde transit geçişlerinde

Önünüzde yanınızda geciş yaptığınız merkeze ait yerel plakalı araçlara göre hızınızı ayarlayınız kopya çekiniz. (Adam bosuna 50 ile gitmiyor)

Yani örnek olarak (uşak banaz ilçesinde radarla eds ile kafayı bozmuşlar orada)

Ankara dan bagaj dolu izmir çeşme ye doğru tatile yola koyuldunuz

uşak / banaz ilçesi transit geçisinde

banaz girişe 5 km den itibaren plakası 64 olan bir aracı/araçları takibe alın.
her sehrin / ilçenin yerel halkı kendi şehrinde nerede pusu / radar / eds cezası kitlenir bilir.

transit gecen 06 lar 34 ler 58 ler 55 ler kek gibi gecer , onların gazına gelen 100 le devam eder ilerde pusuya düser .

uşak banaz
bolu gerede

12 ay av sezonu pusu/kapan/tuzak ne ararsan var. Bu iki merkezde

• Beğen
Tepkiler: SCC
Bugün evrakı muhtarlıktan aldım. 82 hız limiti olan yerde 91'le geçtiğim için ceza yemişim. Sadece 1 KM/H saat daha düşük hızda geçseymişim bir şey olmayacakmış ama bu da ders oldu.

İstanbul-sultangazi’de 80hız limiti olan yerden 91 le geçmişim 427tl bana hayırlı olsun :)

İstanbul-sultangazi’de 80hız limiti olan yerden 91 le geçmişim 427tl bana hayırlı olsun :)
Geçmiş olsun.
Sizin yine iyi 3km fark var, geçtiğimiz günlerde taziyeye giderken çift yönlü yolda hız sınırı 90 üzerine 9 da tölerans var etti 99Km/s
Bana 100Km/s ile caza yazılmış. 320,25₺ ye gitti.

Bu basliga yazma zamanim gelmis :)

20 yildir hic bir trafik cezam yoktu

91 km hizla hiz koridoruna girmisim e-5 de limit 80 olan yerde

Altunizade uskudar baglanti yolu

427 tl cik

Bende tesadüfen e devlette gezinirken Avcılar Küçükçekmece arasında hız sınırından 427 tl ceza yemişim. Ama ceza makbuzu elime ulaşmadığından aşım değerini göremedim. Çok dikkat ederdim ama aşmışız sınırı yapacak birşey yok. Şeriatın kestiği parmak acımaz diyip ödeyeceğiz. Allah beterinden korusun diyelim.

Arkadaşlar cezalar edevlete kaç gün içinde yansıyor böyle bir düzenleme vs var mı bilgisi olan?

Arkadaşlar cezalar edevlete kaç gün içinde yansıyor böyle bir düzenleme vs var mı bilgisi olan?
Malesef düzenleme yok.

Benim tecrübelerim:

Sabit radar e-devlete yansimasi canakkale 3 ay Tekirdag 4 ay sürdü, eve tebligat gelmesi e-devletten 1 ay sonra, pusu radar e-devlete aninda yansidi, tebligat 4 ay sonra geldi

Geri
Üst Alt