Kim Nerede, Nasıl Ceza Yedi ?

İstanbul'dan Amasya'ya giderken Çankırı Ilgaz'da 427TL, Kastamonu Tosya'da 888TL ceza yedim. Dönüş yolunda ön plakayı çıkarıp hız koridoruna el salladım.

Ön plakanız olmadığı için daha büyük bir ceza yiyebilirdiniz, 3bin lira gibi bir cezası vardı sanırım.
Aslında kurallara uyan biriyim ve trafik cezalarını kesinlikle destekliyorum. Ama öyle saçma sapan yerlerde düşük hız sınırları var ki ister istemez takılabiliyoruz.

Aslında kurallara uyan biriyim ve trafik cezalarını kesinlikle destekliyorum. Ama öyle saçma sapan yerlerde düşük hız sınırları var ki ister istemez takılabiliyoruz.

Ceza yediğiniz Tosya'ya yeni koydukları bu hız koridoru tam bir fiyasko. Geçmiş olsun.

Neredeyse %10 iniş eğimi olan yerde, araç gaz vermeden 4. viteste dahi 100 km hıza ulaşan yere 82'lik koridor koymuşlar. Trafik yokuş inmekten dolayı 100'le 110'la giderken koridora takılmamak için bitişe doğru bir anda 60'a 70'e iniyor ve çok daha tehlikeli bir hâl alıyor. Üstelik yaya geçidi, yerleşim için tehlikeli vs bir durum da yok ortada. Saçma sapan çok şey gördüm ama Tosya'daki bu hız koridoruyla çığır açmışlar. Gerçekten pes!

Ceza yediğiniz Tosya'ya yeni koydukları bu hız koridoru tam bir fiyasko. Geçmiş olsun.

Neredeyse %10 iniş eğimi olan yerde, araç gaz vermeden 4. viteste dahi 100 km hıza ulaşan yere 82'lik koridor koymuşlar. Trafik yokuş inmekten dolayı 100'le 110'la giderken koridora takılmamak için bitişe doğru bir anda 60'a 70'e iniyor ve çok daha tehlikeli bir hâl alıyor. Üstelik yaya geçidi, yerleşim için tehlikeli vs bir durum da yok ortada. Saçma sapan çok şey gördüm ama Tosya'daki bu hız koridoruyla çığır açmışlar. Gerçekten pes!
kastamonu merkezde 72 ile ceza yedim. Adamlar öyle bir yere 50 hız limiti yazmışlar ki ne yaya geçiti var ne okul ne bir şey , bir ışıktan diğer ışığa geçiyorsun sadece.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Ankara şehir içindeki meşhur 82 kameralı radarlarında ceza yiyen oldu mu? Birçok kişiden bu kameraların hız tespiti yapmadığına yönelik cümleler duydum. Kendim de yıllarca buralardan geçtim de ceza yedim diyeni duymadım. Ama tabi kendim de test etmedim :D Bilen duyan varsa aydınlatırsa sevinirim :)
Doğru başlık mı bilmiyorum ama en yakın konu olarak burayı gördüm :)

• Beğen
Ankara şehir içindeki meşhur 82 kameralı radarlarında ceza yiyen oldu mu? Birçok kişiden bu kameraların hız tespiti yapmadığına yönelik cümleler duydum. Kendim de yıllarca buralardan geçtim de ceza yedim diyeni duymadım. Ama tabi kendim de test etmedim :D Bilen duyan varsa aydınlatırsa sevinirim :)
Trafik güzel akıcı ilerlerken oraya yaklaşınca bir anda herkesin hız düşmesi (bazılarının 70 e kadar) garip bir trafik ilerleyişini ortaya çıkartıyor ve bu bir noktada değil birden fazla noktada olunca trafik bir rahatlıyor bir sık boğaz oluyor.. Misafir olarak benim gözlemim o yönde idi. 3 senedir falan gelemiyorum oralara.

• Beğen
Makbuzu elime geçti. 80 yerine 95 yapmışız. Orası rampa aşağı olduğu için yakıt tasarrufu adına gazdan ayağımı çekiyorum ve motor kapanıyor. Arabada hızlanıyor doğal olarak. Demekki küçük hesap yapmamak gerekir. 😀

Ekli dosyalar

• 9D516E46-8C9F-49F3-8DDA-AF618CC50556.jpeg
    9D516E46-8C9F-49F3-8DDA-AF618CC50556.jpeg
    111.4 KB · Görüntüleme: 64
Trafik güzel akıcı ilerlerken oraya yaklaşınca bir anda herkesin hız düşmesi (bazılarının 70 e kadar) garip bir trafik ilerleyişini ortaya çıkartıyor ve bu bir noktada değil birden fazla noktada olunca trafik bir rahatlıyor bir sık boğaz oluyor.. Misafir olarak benim gözlemim o yönde idi. 3 senedir falan gelemiyorum oralara.
aynen öyle malesef. sık kullandığım güzergahta da yokuş inişinin bitişinde tam bu radar :) yokuşun tepesinden 80le aracı bırakınca radara kadar kendiliğinden 110 120 yi çok rahat buluyor :) kameraların olduğu noktada 82 yerine 60 70'e düşüp kendini iyice garantiye alanlar sağolsun 4 şeriti birden kapatıyor :) işin kötü yanı bu noktaları bilmeyen kişiler yokuş aşağı böylesine hızla inerken öndeki aracın frene asıldığını farkedemiyor, kaza tehlikesi atlatılıyor.

Buraya yakin bir de Osmancik var ki o da bambaska bir sinav

Çok çok haklısınız.

• Beğen
Haftasonu Tunalı Hilmi caddesi arka sokaklarında (mango inşaatı hizası) otoparka girmek için ara sokakta 3m ters yönde sürdüğüm için 1836tl ceza yedim.

Cep telefonuyla çekim yapan motorlu bir trafik polisimiz var. Kotasını orada dolduruyor. Ankara’ lıları uyarayım…

Eskiden dikkat ettiğim için bilmiyorum ama artık yazmıyorlar galiba. Kameraların ortasında bulunan radar uyarı ekranları artık çalışmıyor. Hatta her gün kullandığım İstanbul ve Ayaş yolundaki kameraların sayılarını düşürdüler. Hız ölçümü için gerekli olan şerit üzerindeki 2kamera sayısı artık 1. Yani sadece mobese olarak çalışıyor diye düşünüyorum. (Dönüş yolunda 2olanlar da var hala) Ki kamera sayılarını düşürdüklerinden beri buralarda 82ye pek dikkat etmiyorum. 1yıldır gelen giden bir şey yok ;)

Ankara - Antalya guzergahi Konya mevkisi Antalya Cevre Yolu cikisi EDS cezasi.
Sinir: 70km
Ceza: 79 km ile 427 TL
Erken ödeme: 320 TL

Antalya donusunde cok dikkat ettim; bekliyorum bakalim.

(Adana Izmir guzergahinda yine Konya civarinda ayni gunde iki ceza yemistim.
Konya'nin sakasi yok 😂😂 Yakisikli bir fotosunu cekip tebligat yapiyorlar🍆)

Evime 1 kilometre mesafede yedim. 2200 Lira hem de...

Cumartesi sabahı hava ve deniz güzel; telefonu da yanıma almayıp yüzüp kitap okuyup kafa dinleyeceğim...

Atladım motora. Mesafe 1 km olduğu ve çok yavaş gidilen bir yol olduğu için kask takmadım.

Sahilde motoru çektim dibimde yunus trafik polisi bitiverdi.

Ehliyeti istedi. İçimden "buraya kadarmış" dedim çünkü henüz motor ehliyeti almadım ve bir gün yakalanacağımı düşünüyordum (gerçi ben ehliyet için başvuruyu 1 ay önce yaptım sürücü kursuna fakat milli eğitim sınav kaydı açmamış; yoksa geçen hafta sınava girip ehliyeti alıyordum fakat 22 Ekim'e ertelediler).

Polis "kasksız geçtiğini görünce takıldım peşine" dedi. Kaska, sahile geçerken 50 metre girdiğim bisiklet yolundan gitmeye ve yetersiz ehliyet olmak üzere 3 ceza birden yazdı! "Kask takmayanlarda ne hikmetse genelde ehliyet de olmuyor" dedi.
"Bakın" dedim. "Motoru alalı 1 ay oluyor, tüm ekipmanlarımı aldım ve bilinçli kullanırım, evim 1 kilometre uzakta olduğu için kask takmadım; ikâmetgâhtan bakabilirsiniz, kursa da kaydoldum oyalıyorlar vs" dedim ama bir işe yaramıyor tabii... Zaten hak ettiğim için sesimi de çıkaramadım.

"Ya ehliyetli birini ara gelsin ya da çekici çağırıyorum" dedi. Aksi gibi telefon da yok :D Neyse, birinden komşuyu aradım da geldi sağolsun.

Cumartesi sabahım ve bazı ödeme planlarım zehir oldu. Daha bundan sonra kasksız 1 metre yol gitmem.

Arabada yıllarca yemediğim ceza tutarını 1 ayda motorda yemiş oldum. Cezayı yeme şeklim ve tutarı çok canımı sıktı; paylaşmak istedim.

Geri
Üst Alt