İmdaat tıkırtı :) ( ÇÖZÜLDÜ )

HONEY

İsim
BÜLENT
Ustadlar,

Son bir kac aydir duyduğum sesi bulamiyorum/uz

Kaportaci ve özel servis bakti bulamadı

Arkadan bagaj kapak içi gibi duruyordu ses ama@zulalyol ustad sagolsun logo kamera takarken tüm sarkan kablo soketleri toparladi

Araba tumseklerde ses pek ses yapmıyor yanal sag sol esnediginde genelde tikirti sesi var

Bagaj komple bosalttim

Bagaj fitiller takozlar silikon sprey sikildi

Lifte alındı tum amortisor kontrolleri ve gerekli yerler kontrol edildi sorun görülmedi

İstanbul da bu işi cozebilecek usta var mi bildiginiz

Arka koltuk kilitler bez bant yapildi

Tum arka hersey bosaltildi arka koltuklar yatırıldı tikirti yine var

Imdaat

Son düzenleme:

bende de benzer durum mevut bülent abi. yavaş hızlarda araba tümsekten geçerken sanki kapıların üst kısımlar lastik kısımları ses yapıyor ve sinir bozucu gerçekten.

cam açık denediğimde gitmişti ses ön camları açıp denedim ses yoktu. kapılardan geldiğinden eminim ama. kapıların üst kısımlarından.

edit 1: cam açıkken belki dışarının sesi geldiği için fark etmemiş olabilirim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Bir gün yolda arka taraftan tıkır tıkır bir ses ve ben delirmeye başladım dayanamadım bir benzinliğe girdim her şeyi denedim yok hala tıkırdıyor. İkinci benzinlikte yine durdum ve tıkırtının kaynağını buldum arka kol dayamanın içindeki tutuculardan biri yerinden çıkmış ohh be dedim dünya varmış. Çok küçük bir detay belki ama yazılanlardan gördüğüm kadarı ile kontrol etmediğiniz bir tek orası kalmış.  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@HONEY tıkırtının içten ya da dıştan geldiği ile ilgili fikriniz var mı?

Örnek bir ses( illa ki sizin aracın sesi değil ) duyabileceğimiz benzer bir video vs. olsa iyi olurdu.

Bagaj tamamen boşalttım yazmışsınız. Bunlara yukarı giden pantizot dahil mi? 

Eğer ki ses içten gibiyse, reflektörün olduğu yere de bakın. 12 volt soketi, emniyet kemerlerini sonuna kadar çekin bırakın bikaç kez.

Bir de aracın koltuğuna, koltuk arkalarına, kafalıklara vs. ufak ufak yumruk altıyla vurmalar yaparak test edebilirsiniz. 

Ayrıca yan esnemelerde tıkırtı değil de genellikle gıcırtı şikayetleri duydum. Gıcırtı sesi kapı fitili ve arka kapının kaportaya temas ettiği cam çerçevesinin ucundan olduğunu okumuştum. 

Upvote 0
bende de benzer durum mevut bülent abi. yavaş hızlarda araba tümsekten geçerken sanki kapıların üst kısımlar lastik kısımları ses yapıyor ve sinir bozucu gerçekten.
cam açık denediğimde gitmişti ses ön camları açıp denedim ses yoktu. kapılardan geldiğinden eminim ama. kapıların üst kısımlarından.
edit 1: cam açıkken belki dışarının sesi geldiği için fark etmemiş olabilirim [emoji4]
Ooo sana da geçmiş olsun hocam ayni bölgeden degil ses yerimiz ama camlar acik deneyecegim

Upvote 0
Bir gün yolda arka taraftan tıkır tıkır bir ses ve ben delirmeye başladım dayanamadım bir benzinliğe girdim her şeyi denedim yok hala tıkırdıyor. İkinci benzinlikte yine durdum ve tıkırtının kaynağını buldum arka kol dayamanın içindeki tutuculardan biri yerinden çıkmış ohh be dedim dünya varmış. Çok küçük bir detay belki ama yazılanlardan gördüğüm kadarı ile kontrol etmediğiniz bir tek orası kalmış.  
Hocam keşke oradan olsa onu da denedim

Arka koltuklar yatik

Bagaj boş tahtasi iviri ziviri pandizot disarda denedim

Bulamadim

Upvote 0

Arka koltuklar yatik

Bulamadim
Stepnedeyi kontrol ettiniz mi diyeceğim ama tümseklerden düz geçerken de ses yapardı. Bende de bir tıkırtı var ama babamın döküm ızgarası var bagajın altında o ses yapıyor :D

Upvote 0

Arka koltuklar yatik

Bulamadim
O zaman hocam bir tepsi baklavayı elimize vereceksin birimiz bagaja gireceğiz iki kişi arkada siz aracı kullanırken hem baklavamızı yiyeceğiz hem tıkırtıyı bulacağız. Tepsi bitmeden tıkırtıyı bulmamızı düşünmeyin bile :)

Upvote 0
[mention=11839]HONEY[/mention] tıkırtının içten ya da dıştan geldiği ile ilgili fikriniz var mı?
Örnek bir ses( illa ki sizin aracın sesi değil ) duyabileceğimiz benzer bir video vs. olsa iyi olurdu.
Bagaj tamamen boşalttım yazmışsınız. Bunlara yukarı giden pantizot dahil mi? 
Eğer ki ses içten gibiyse, reflektörün olduğu yere de bakın. 12 volt soketi, emniyet kemerlerini sonuna kadar çekin bırakın bikaç kez.
Bir de aracın koltuğuna, koltuk arkalarına, kafalıklara vs. ufak ufak yumruk altıyla vurmalar yaparak test edebilirsiniz. 
Ayrıca yan esnemelerde tıkırtı değil de genellikle gıcırtı şikayetleri duydum. Gıcırtı sesi kapı fitili ve arka kapının kaportaya temas ettiği cam çerçevesinin ucundan olduğunu okumuştum. 
Hocam 12v ve emniyet kemerlerini denemedim deneyecegim cunku daha arkadan geliyor ses

Stepnenin oraya oturdum dinledim ses bolgesi bagaj kapak bolgesi ya da bagaj komple kendisi yapıyor da olabilir usta kontrol etti boşluk veya ayarsizlik gormedi

Pandizot falan hic bisey bırakmadım arabada

Reflektor olduğu yeri sunger ile sikistirdim

Icten mi distan mi anlayamadım hatta silecegi kaldirip o sekilde bile denedim

Gıcırti degil hocam birsey bir yere vuruyor gibi

Stoplarin arkasina da sunger koydum sikistirdim kablo soketleri ses mi yapıyor diye

Video çekip koyardim ama o sesi yakalamak zor gibi ustadim

Upvote 0
O zaman hocam bir tepsi baklavayı elimize vereceksin birimiz bagaja gireceğiz iki kişi arkada siz aracı kullanırken hem baklavamızı yiyeceğiz hem tıkırtıyı bulacağız. Tepsi bitmeden tıkırtıyı bulmamızı düşünmeyin bile [emoji4]
Bagajdaki iki kisiden biri ben olursam olur hocam

Baklava kolay iş

Upvote 0

Arabayı böyle kullanırsanız olacağı bu :)

Şaka bi yana bir de bagajı tam kapatmadan yarım kilitte  deneyin.

Upvote 0

Geri
Üst Alt