Kaza Geliyorum Demez

typhoons

Katılımcı Üye

İsim
A
Bütün hevesimle aracımı retrofit ve diğer eksiklerimi tamamlamış ve keyfini sürecekken kaza geliyorum demedi. Sağlık olsun diyelim aracımın kaskosu var. Aairbag tavan ön arka 4 ve şoför airbag kapı toplam 5 airbag açtı. Sol arka kapı çamurluk ve jant hasarlı altına bakamadık. Servise çektik aracı. Yarına dosyamız açılacak. Herşeyin hayırlısı diyorum sağlıklı kazasız günler.

Ekli dosyayı görüntüle 33194

Moderatör tarafında düzenlendi:
@bf417 doğru söylüyorsunuz hocam. Biz genelde kasko yada sigorta yaptırdığımızda ucuz olsun derdine giriyoruz.

150 bin kaza tutarı çok şükür ki benim zararımı araç perte çıkar ise karsilayacak miktarda.
Sanırım burda bir yanlış anlaşılma var imm tutarı sizin hatalı olduğunuz durumlarda karşıdaki hasarı sizin kaskonuzun ödeme miktarını içerir. Sizin zaten genişletilmiş kaskonuz var o ayrı. İmm karşıyı öder. Diyelim bir a6 ile böyle bir kaza yaşandınaracın piyasa fiyatın 500bin ona 200bin hasar çıktı siz de 100 de 100 hatalı bulundunuz işte bu durumda sizin imm karşı tarafın hasarının 150sini öder kalan 50 yi cepten ödersiniz.

Upvote 0

Sanırım burda bir yanlış anlaşılma var imm tutarı sizin hatalı olduğunuz durumlarda karşıdaki hasarı sizin kaskonuzun ödeme miktarını içerir. Sizin zaten genişletilmiş kaskonuz var o ayrı. İmm karşıyı öder. Diyelim bir a6 ile böyle bir kaza yaşandınaracın piyasa fiyatın 500bin ona 200bin hasar çıktı siz de 100 de 100 hatalı bulundunuz işte bu durumda sizin imm karşı tarafın hasarının 150sini öder kalan 50 yi cepten ödersiniz.
Bu 150/50 oranı 3/1 gibi her kazada sabit mi? Yoksa karşı araca 500bin tl hasar da açsak 50 bin bizden, kalan 450bin imm kapsamında mı? 

Upvote 0
@bf417  Bilmiyordum imm ne işe yaradigini. Yinede karşı tarafın hasarı az sigortam karşılar. Kaskomuz yan cizmezse bize araç bedelini öder .

Upvote 0
Bu 150/50 oranı 3/1 gibi her kazada sabit mi? Yoksa karşı araca 500bin tl hasar da açsak 50 bin bizden, kalan 450bin imm kapsamında mı? 
Belirli bir oran yok, imm bedeli ne kadarsa onu öder geri kalanı cepten ödenir ama dediğim gibi hata oranları belirlendikten sonra hata sizde değilse sıkıntı yok. Yüzde yüz siz hatalıysanız ya da yüzde 50 artık ne çıkarsa ona göre hesaplanan miktar imm tarafından karşılanır. Bazı sigorta şrketleri sınırsız imm imkanı sunuyor. 150 binden 500 bine yükseltseniz poliçe maliyeti en fazla 100 150 lira artar. Kafanız rahat olsun derseniz 500binden aşağı düşürmeyin.

Upvote 0
Arkadaşlar bir konuda fikir almam gerekiyor. Aracım piyasa koşullarında 140 bin civarında. Ekstralar midlineplus araca göre fazla. 

2018 midlineplus manuel 21000 km. 17"dijon, Işık gorüş ve sürüş konfor, ön sis farları ve ön arka park sensörü ve ufak tefek ekstralar.

Eksper mesela aracı tamir etmiyoruz satacağız dedi. Hangi fiyata evet demeliyim.

Upvote 0
@GkM_2015 teşekkür ederim hocam. Sol arka kapı çamurluk sağ sol perde hava yastıkları şöför taraf airbag altta filan birşey var mı bilmiyorum.

Upvote 0
@caglar_61 vermezler Çağlar bey aracıma bakacağım diyorsun yanında güvenlik geliyor birşey almasın diye. Servislerde mümkün değil öyle birşey yapmak.

Upvote 0
Öncelikle geçmiş olsun, cana gelmemesi sevindirici. Kaskonuz hangi firmadan bilmiyorum ama pert durumunda aracın değerinin belirlenmesi noktasında bilgi sahibi olmanız için poliçenize bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü bazı firmalar piyasa değerine göre ödeme yaparken; bazı firmalar ise aracın piyasa değeri ne olursa olsun, arabanızı tsb.org sitesinde yer alan ve genellikle poliçede rakam olarak belirtilmeyen kasko araç değer listesindeki tutara kadar teminat altına aldığından azami olarak bu tutara kadar ödeme yapıyor. Örneğin aracın tsb.org sitesinde değeri 200 bin TL ancak piyasada 2. El değeri 220-230 bin ise ve kaskoda pert durumunda rayiç değerle ilgili madde varsa kasko maksimum 200 bin TL ödeme yapar.
@gkhn hocam 140 bin kasko değeri 155 e kadar piyasası ektralarda var araçta.

Kaskom şu şekilde.

Ekli dosyayı görüntüle 33439

Upvote 0
Belirli bir oran yok, imm bedeli ne kadarsa onu öder geri kalanı cepten ödenir ama dediğim gibi hata oranları belirlendikten sonra hata sizde değilse sıkıntı yok. Yüzde yüz siz hatalıysanız ya da yüzde 50 artık ne çıkarsa ona göre hesaplanan miktar imm tarafından karşılanır. Bazı sigorta şrketleri sınırsız imm imkanı sunuyor. 150 binden 500 bine yükseltseniz poliçe maliyeti en fazla 100 150 lira artar. Kafanız rahat olsun derseniz 500binden aşağı düşürmeyin.
Bende sınırsız IMM var, dedim 50bin tl neden ödüyorum. Mesajınızı yanlış yorumlamışım, o yüzden sorma ihtiyacı duydum. 

Teşekkürler 

Upvote 0
@driver_can 

Aracınızın orjinal parçaları duruyorsa jant far vs orjinallerini takın perte çıkacaksa.Çünkü midline üzerinden değerlendirip ödeme yapacaklar.En azından diğerlerini elden satarsınız.Sonuçta usulsüz bir durum yok ortada 
Can bey siz daha iyi bilirsiniz tabi ama maalesef araçtan birşey almak sökmek mümkün değil. Aracı kaza sonrası servise çektik. Sonrasında evrakları verdik bir iğne bile alamayiz araçtan.

Upvote 0

@typhoons hocam, muhtemelen evet, iğne bile alamayacaksınız. zaten eksper fotoğraflarını çekmiştir aracın. fakat aracınıza bedel olarak işletmediyseniz ekstralarınızı, stock araç üzerinden ödeme yaparlar

Upvote 0

Geri
Üst Alt