Yeni araç DSG şanzıman Sorunsalı

Sizlere fikir vermesi ve karşılaştırma yapabilmeniz için önceki 2015 (CFFB)  ve şuanki 2017 (DFGA) 2.0 tdi 4motion  Tiguan araçlarımın fabrika etiketlerini paylaşıyorum. Her ikisinin de yukarda @ft19 un verdiği linkteki sorgulamaya esas şanzıman kodu DQ500 görünüyor. 

IMG_8792.jpg

3bba68de-255d-45f1-9d25-3b78e7cb0846.JPG

Benim değişen şanzımanda servis kaydında 0CW300050A kodu yazıyor. 2019 Audi A1/S1, 2017 ve sonrası A3, vw passat ve 2018 sonrası T-roc larda kullanılıyor görünüyor.  Acaba fabrika çıkışındaki şanzıman da mı aynı koddaki? 

@bf417  buldum teşekkür ederim . benim de şanzıman kodunda ubz yazıyor ama bulamadım ne dq200 de bulabildim nede dq381 de :)

@Ayhan5353 ya stepne altı  bagaj havuzuna yapışık veyahut ön camda bulunur benimkiler gibi. Araç kabulünü yapan yetkili servis elemanlarının işgüzarlığından bazen sökülüp atılmış bile olabilir.

Konuya bir ekleme de ben yapayım. DQ200 7 ileri DSG’nin temel adıdır. Araç bilgi etiketindeki motor kodunun yanındaki üç haneli “transmission code” bilgisine bakmak gerekir. DQ200 temelde aynı olsa da sürekli revize ediliyor olsa gerek. Bu revizyon yazılım, dişli hatta tek bir cıvata bile olabilir.

@Mugzy  Hocam parçada revizyona gidilmedi .2010 yılındaki kavrama neyse şuan ki de aynı. Mekatronik de revizyona gidildi yazılımları güncellendi. dq200 dsg lerin içinde en çok arıza vermeye müsait şanzımandır. kimisi 150bin e kadar sorun yaşamaz kimisi ilk 10binde paket olur. islak kavramalarda arıza durumu yok denecek kadar aazdır. 

@Ender Hocam .2001 yılından beri Vw ailesine ait araçlar kullanıyorum.Genellikle Polo,Golf model araclarim oldu.Guncel olanı Passat konuyu açma sebebim olan aracım.Hemen hemen hepsinde farklı farklı sorunlar yaşadım.Ama garanti den ama iyi niyetten sorunlar çözüldü.Bende artık bunca zamandır problemlerle uğraşmak dan yoruldum.Honda ve Bmw aracım da oldu.Tek bir sorun yaşamadım.Her şeye rağmen Vw sevgisi derseniz o başka o da bende tükendi.Saglikli günler dilerim herkese.
Aynı şekilde hocam, vw her yönden düşüşe geçti. bundan sonraki aracım kesinlikle BMW olacak. servisinden tutun da bakım kalitesizliğine kadar her şeyleri berbat artık. aracın bakımında yağ değişiminde yağı taşırmışlar motor komple yağ içerisinde pazarlık sonucu 75 TL'ye yıkatacağım., hava filtresinin ince olan hortumunu takmamışlar. arabayı fırça ile yıkamışlar hertarafı çizik içerisinde arabamın. kendisini bulunmaz hint kumaşı sanan vw kendi kafasına sıkıyor. VW out, BMW in 

@Culture33 @Culture33  öncelikle çok geçmiş olsun bayağı bir talihsizlik yaşamışsınız. Bütün kabahat bizim aslında vw arabaları çok sağlam değil. sanayiye gidip bakınca 2 dükkandan biri volskwagen skoda seat yazıyor.  BMW hadi lüks bir marka . adam corolla kullanıyor honda kullanıyor eşşek gibi biniyorlar arabalarına tek bir vidası bile bozulmazken biz bakmakla kıyamadğımız arabalarımızın yok şanzıman titredi yok motor titredi zincir uzadı devirdaim bozuldu piston kırdı yağ eksiltiyor aks körükleri ses yapar sanruf gıcırdar .Bunca arızaya rağmen gider yine bu markaya para veririz. Çevremde bir arkadaş 5 yıl 1.6tdi passatta sorun yaşamadım al al dedi. surekli 2.el aldım mazeret şu eski kullanıcısı nasıl sürdüğü belli değil sana öyle denk geldi temiz kullanmadılar falan. bakalım 0 aldım daha 2.000 de araç hep birlikte görücez ne kadar sağlam diye. 

Geri
Üst Alt