Yeni araç DSG şanzıman Sorunsalı

@Optimus  Hocam ordaki bilgi yanliş. Arkadaş daha 20 gun once aldi arabasini simdi servisten sorgulatti. Eski dq200 lerle ayno bir degisiklik yok yani. 

@Ayhan5353 Hocam , bende bu bilgiyi birtek orada okudum. Başka bir yerde rastlamadım. Servisin verdiği bilgi doğrudur herhalde. Yalnız bana saçma ve mantıksız gelen olay 1.500 Kg. ve üstü ıslak kavrama ise Tiguan,Kodiaq örneğinde ki gibi. Passat da bu kategorideyken niye kuru kavrama? D segment bir araç Vw nin kalesi olduğu halde. DQ 200 stoklarını eritiyorlar heralde. 

Valla ne deseniz haklisiniz bende sizin gibi dusunuyorum.  Malesef durum bu. 

dsg olayı maalesef vw'nin kroniği. 2017 1.4 tsi dsg aracım, daha 22 bin'de dsg pert oldu. hem de şehir dışında. öylece kalakaldım ortada. yetkili servis aldı aracı 1 hafta serviste kaldı. fabrikasyon hatası deyip, dsg'yi komple değiştiler. 34 bin tl'lik fatura çıktı. garantiden dolayı bir şey ödemedim. araç bu sene 3 yaşına girdi. garantisini uzattım. garanti bitince bakalım napıcaz.. golf bende tutku. yoksa servisten çıktığım gün satardım aracı. araç şu an 45 binde..şimdiye kadar bir sorun çıkmadı. ama çıkmayacağının da garantisi yok tabi. bu arada aracı özellikle dsg olduğundan hassas kullanan biriyim. çok dikkat ederim. buna rağmen 22 binde böyle sürpriz yaptı vw.. bu durumu servise dediğimde şu cevabı almıştım. vw'de dsg sorunu 5 binde de başınıza gelebilir, 200 bine de sorunsuz gidebilirsiniz. tamamen şans yani. bir de şöyle bir durum daha var. olay doğru mu veri lazım tabi. bu dsg olayı vw ile kronikleşti ama vaka sayısı / araç sayısı'na oranladığımıza vw yine ön planda mı bilmiyorum açıkçası. asıl bu orana bakmak gerek. dünyada vw'nin özellikle de golf'ün satış sayısı malum. haliyle sayı artınca dsg olayı da artıyor. bilmiyorum sadece bakış açısı. belki de doğru değil. işte böyle.. bu arada başlığı açan arkadaşa tavsiyem, bir an evvel yetkili servise gitsin..herkese kazasız sürüşler dilerim. tekerinize taş değmesin. 

Gerçek arıza oranlarını bilemiyoruz. Buraya şikayeti olanlar yazıyor. Sorunu olmayanlar genelde sessiz kalıyor. Bu çoğu markada böyle, Ford'un da Powershift şanzımanı ile ilgili şikayetin bini bir paradır. Çift kavramalı kuru şanzımanlar daha hassas, bu kesin. Ama bu oran VW için özellikle yüksek mi bilmiyoruz bence. Son yıllardaki revizyonlarla DSG'de, DQ200'de dahi, önemli iyileştirmeler yapıldığını ve benzerlerinden fazla bir arıza oranı olmadığı konusunda kanaatim var ama kanıtım yok maalesef. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
0 km den  75 bin km ye geldiğim aracımla  birkere dsg arızası yaşamadım.

@Blasko77 doğrudur ama belki de DSG için uyulması gereken temel kurallara uyduğunuz için de hiç sorun yaşamamış olabilirsiniz. Fakat  bilinçli olarak bu şanzımanı kullanmayanların sayısı o kadar fazla ki. Hatta bu konuyu açınca yani kurallardan bahsedince "otomatik değil mi kardeşim bu, manuel gibi niye uğraşayım bu kadar?" sorusunu çok duyuyorum çevremden. Onlar da haklı bi yandan. Ben bu kadar DSG arızası konusu okuduktan sonra içim rahat bir şekilde maalesef kullanamıyorum, küçük bir tedirginlik illa ki oluyor. En küçük titremede veya bir seste aklım ilk olarak şanzımana gidiyor. "Madem tedirginsin niye kullanıyorsun?" derseniz de diğer rakipleri maalesef DSG kadar hızlı ve konforlu değil. Sorun çıkarmadığı müddetçe bundan daha iyisi yok şu anda. 

Yeni aldığım 2020 1.5tsi act dsg150ps tiguan araç bilgi etiketinde transmisyon kodu UBC yazıyor. Aşağıdaki linkten sorgulayinca DQ381 olduğu görünüyor.

Servislerinde pek bir bilgisi yok bu konuda. Herbiri farklı söylüyor.
673aa37d7a78671d26bb907e7fae3c90.jpg

LİNK: https://www.ilcats.ru/vw/?function=getParts&market=RDW&model=TIG&modelcode=884&group=3&subgroup=300&part=300601&pid=3181&language=en

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
[mention=514]ft19[/mention] Tiguanlarin hepsi islak kavrama zaten. Onlarda sorun olmaz kolay. Dq200 ler sorun . 
2019a kadar 6 ileri dsg ıslak
2019dan sonra 7 ileri dsg ıslak dq381

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@lars1980 Servisin yanıtı. Bugüne kadar bu şekilde bir şikayetle karşılaşmadık . Normal görünüyor, bir süre bakın problem devam ederse garanti kapsamında gereken yapılır. 

@OptimusBahsettigijiz olay benim arabamda da var. Eskiden skoda rapid vardi o da ayniydi 90bin e kadar kullandim sattim bir sorunla karsilasmamistim . Sattigim kisi de 130 bin de oda bir sorunla karsilasmadi.

dsg olayı maalesef vw'nin kroniği. 2017 1.4 tsi dsg aracım, daha 22 bin'de dsg pert oldu. hem de şehir dışında. öylece kalakaldım ortada. yetkili servis aldı aracı 1 hafta serviste kaldı. fabrikasyon hatası deyip, dsg'yi komple değiştiler. 34 bin tl'lik fatura çıktı. garantiden dolayı bir şey ödemedim. araç bu sene 3 yaşına girdi. garantisini uzattım. garanti bitince bakalım napıcaz.. golf bende tutku. yoksa servisten çıktığım gün satardım aracı. araç şu an 45 binde..şimdiye kadar bir sorun çıkmadı. ama çıkmayacağının da garantisi yok tabi. bu arada aracı özellikle dsg olduğundan hassas kullanan biriyim. çok dikkat ederim. buna rağmen 22 binde böyle sürpriz yaptı vw.. bu durumu servise dediğimde şu cevabı almıştım. vw'de dsg sorunu 5 binde de başınıza gelebilir, 200 bine de sorunsuz gidebilirsiniz. tamamen şans yani. bir de şöyle bir durum daha var. olay doğru mu veri lazım tabi. bu dsg olayı vw ile kronikleşti ama vaka sayısı / araç sayısı'na oranladığımıza vw yine ön planda mı bilmiyorum açıkçası. asıl bu orana bakmak gerek. dünyada vw'nin özellikle de golf'ün satış sayısı malum. haliyle sayı artınca dsg olayı da artıyor. bilmiyorum sadece bakış açısı. belki de doğru değil. işte böyle.. bu arada başlığı açan arkadaşa tavsiyem, bir an evvel yetkili servise gitsin..herkese kazasız sürüşler dilerim. tekerinize taş değmesin. 

@lars1980  Vag grubu araba cok dogrudur sadece dsg degil zaten butun kuru kavramalar icin gecerlidir her an bozulabilir. Ama iste dq381 gibi islak kavrama kullansa bu oran yuzde 90 azalacaktir. Malesef vazgecmiyorlar dq200 den cunku biz onlardan vaz gecmedikce onlarda bundan vazgecmeyecek malesef. 

Geri
Üst Alt