Antifiriz Değişimi

@Mmt0634 tsk ederim..Degisik olaylar bizi genelde buluyor..Dogus grubu artik tekelcilik anlayisini birakmali..polemik yapsak bize kotu niyet seklinde yansirmilari dusunur oluyoruz..

2015 1.2 tsi golfum var ve antfriz hiç değişmedi..yetkilide değişicem fiyat alan oldumu hiç..istanbul sartlarına göre değişim olacak..

50 kere dedik

Fabrikasyon -36 ayarlı gelen motor suyu 

-26 / -27 lere düştügünde değisim zamanı gelmistir diye.

Aşagıda -25 e gerilemiş bir örnek

Göz var nizam var?

Hiçmi kaputu açıp +motor genlesme kapagını da acarak Çıplak gözle antifrizin rengine bakmaz insanlar.

Olayın sebebi belli.

Yetkili serviste bile seviyeyi eksik gördüklerinde basıyorlar saf suyu 

Bu defalarca oldugunda orjinal antifriz derisimi düsüyor.. 

Aslan ustanın dedigi gibi bu araca da basmışlar saf suyu (hatta musluk suyu da olabilir diyor)

Muhtemelki bu araca eğer saf su eklemesi yapıldı ise araç 2016 model ve yüksek ihtimal 3 -3,5 litre saf su eklenmis bu 5 yılda

Egerki musluk suyu ekledilerse öyle 3-3,5 litreye de gerek yok 1-2 litre çeşme suyu eklemek sistemdeki tüm antifrizin anasını ağlatmaya yeterli.

Az önce enjektörle birmiktar benim araçtan motor suyu çektim.

Arac 3 yıl 10 aylık (dün dogusta antifriz ölçümü -33 çıktı)

Şu ana kadar sadece 0,9 litre SAF SU ekledim. 

Bardaktaki saydamlığa bakın yeterli !! (Gül şerbeti niyetine al iç)

Evet orjinal sıfır saf antifrize göre bir tık  ton daha pembe olmalıydı

O da eklenen 1 litre saf su ve gecen 3 yıl 10 ay' la  alakalı

Antifirizi çamur edip ayakta uyuyanlar oldukça Aslan usta daha çoook reyting alır youtubda $$$$$

Aracına bakan,,, Usta pesinde koşmaz

IMG_20210930_204420.jpg

IMG_20210930_204614.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
2015 1.2 tsi golfum var ve antfriz hiç değişmedi..yetkilide değişicem fiyat alan oldumu hiç..istanbul sartlarına göre değişim olacak..
Antifrizi değiştirebildinizmi acaba.Benimde 2016 1.2 golfum var hiç değişmedi daha eksiltmede olmadı.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@slckevet değişti..devirdaim pompası arızalandı onunla birlikte değiştim..eğer  sizi zorlamıyorsa (parasal anlamda) siz bence değiştirin zamanı gelmiş..

@reko Ne gibi belirtileri oldu ve ne maliyet çıktı acaba hocam.servistemi yaptırdınız.

@slck

Şu ana kadar Eksiltme olmadıysa (saf su / cesme suyu eklenmediyse)

Yetkili servisin kalibrasyonu düzgün kabul edilen bome-metresiyle yapılan ölçüm -30 un altında degilse

Ve benim tarzda bir bardak görseliyle numunenin saydamlığı uygun ise 

7 seneyi devirmesi lazım antifrizin.

@slck yedek haznede su eksildi ve araç ekranında soğutma suyu hatası verdi bende saf su ekledim öyle 1-2 gün takip ettim baktım yine eksilme var servise gittim baktık devirdaim su kaçırıyor ki bu golflerde kronik sorun değiştik 2000tl civari tutuyor yetkili serviste (indirmle) dışarıdada hemen hemen aynı çünkü devirdaim pompası orjinal almak gerekiyor oda 2000tl civari..dediğim gibi ekonomik anlamda zorlamıyorsa değişin benim antifriz ölçümle bile -35 çıkıyordu 6 yıllık araç ama değişmek lazım süresi doldu çünkü 😂

Bu durumda ben 2023 e kadar değiştirmesem olur o vakit
Valla ben 5 yılı geçirmezdim bazıları 3 yıl diyor bu konuda emin değilim ama 7 yıl fazla gibi bu sıvının bir son kullanma tarihi yokmu yahuu

-27 nin altına düsmeyecek şekilde Düzenli Ölçüm + gözle kontrol + minimal eksiltme ve minimal saf su eklentisi ile evet.

2016 dimi araç 
Henüz eksiltme yok. 30 Kasım 2015 üretim ancak kağıtlarında 2016 yazıyor.
Soğuk motor iki çizginin tam ortasında bugün sabah kontrol ettim.

Valla ben 5 yılı geçirmezdim bazıları 3 yıl diyor bu konuda emin değilim ama 7 yıl fazla gibi bu sıvının bir son kullanma tarihi yokmu yahuu
Bende fabrikasyon olanın 5-6 yıl sonrakilerin 3-4 yıl olduğunu biliyorum. Araç zaten Km yapmıyor henüz 28.000km olmadı ama yakın.

@reko

Hocam sizin sorununuz devirdaimden kaynaklı 

Devirdaimi sökünce mecburen 2- 2,5  litre antifriz heba oluyor. (Eger oraya devirdaimi söker sökmez bir tapa tıkasalar zaten o 2 litre kayıpta olmaz ,öyle bi tapa/tıkaçda yok zaten literatürde)

Devir daim değişince mecburen antifriz de değisiyor

Benim seviye bu durumda.Kapağı ilk defa açtığım için zorlandım.Sola doğru çevirip tık ediyor sonra çevrilerek açılıyormuş.İçine baktım su pempe renkli ve tortu falan yok.IMG_20211002_180351.jpg

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt