Antifiriz Değişimi

ilgilenenler için ilgili yabancı kanal 

https://forums.ross-tech.com/index.php?threads/20182/

özetlemek gerekirse aracınız g13, g12evo ise yeni antfriz değişiminde g12evo olarak değişim sağlayabilirsiniz.

ancak aracınız g12evo ise yalnızca g12evo ile değişiminiz önerilir demiş.

benim için kulaktan+gözle görülebilir g13 etkileri vw çalışanı tarafından servis dışarısında bana tortulaşmayı, soğutma suyu içerisindeki küçük partkülleri bunlara bağlı olarak tıkanan passat 1.5tsi aracı göstermişti. biz bunu konustugumuzda g13 ün kısmen sorunlu geldiğini yeni bir antfrze geçileceğinden bahsediyordu 2019 şubat ( bu sırada avrupa çoktan g12evo kullanmaya baslamıstı o ayrı). kimseye bir şey ima etmiyorm gördüğümü anlattm  :)

özetle g12evo ya geçip geçmemek ısrarla g13 aramak size kalmış.

NbQ34eJ.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Savatage tsk ederim verdiginiz bilgiler icin..servise gidip ölçtürdüm -26 olarak geldi..Demek istedim genel olarak iliman iklime gore mi ayarliyorlar..Erzincan sivas yada erzurum gibi soguk degil ama sonucta dogu olarak gecmekte...

Konuda gecmisti Eski tarih oldugundan alintilamaya gerek duymadim. Genel bir not olarak dursun.. Antifriz nasil sogukta donmama icin faydaliysa yazin sicakta da kaynamama icin faydalidir. Kaynama degerini yukari ceker. 

@Savatage cok guzel aciklamissiniz..cok basit gibi gelebilen hatalarin sonucu cok agir olabiliyor...burasi dogu anadolu..servis ile tartismaya girmek isterdim ama donusunden korktum..istanbula gore ayarli demesi ve yasadigimiz sehrin dogu olmasi..cok ilginc

@Savatage ozellikler servise gittim..servis ölctü eksi 26 cikti..dedim az degil mi..isterseniz degisebiliriz dediler..aracin normalde gidecegi yere gore ayarlanmasi mi gerekir yoksa..standart istanbul iliman iklime gore mi ayarlaniyor..Benim yasadigim yer dogu sonucta..cok ilginc degil mi

@Savatage ozellikler servise gittim..servis ölctü eksi 26 cikti..dedim az degil mi..isterseniz degisebiliriz dediler..aracin normalde gidecegi yere gore ayarlanmasi mi gerekir yoksa..standart istanbul iliman iklime gore mi ayarlaniyor..Benim yasadigim yer dogu sonucta..cok ilginc degil mi
-26 erzincan için yetersiz., değiştirmenize gerek yok çünkü araç daha sıfır km.,

Yapmanız gereken; sistemin içinden 1,5-2 litre sıvıyı çeksinler., sonra 1,5-2 litre saf antifirizi eklesinler işlem tamam., eğer araç 5-6 yaşında olsaydı komple değiştirin derdim ama sıfır km araçta buna hiç gerek yok..

Kullanılması gereken antifiriz tipi: G12 Evo

Normal şartlarda, istanbul-erzincan fark etmeksizin aracın antifiriz oranı %50 antifiriz %50 saf su şeklinde ayarlanır., bu %50-50 oranı -36 dereceye tekabül eder.,

Sibirya, norveç, finlandiya gibi "çok aşırı soğuk" iklim koşullarında ise bu oran %60 antifiriz %40 saf su şeklinde ayarlanır., %60-40 oranı bazı dezavantajları vardır., karışım oranı 60-40 ayarlanırsa "ısı iletimi kötüleşir" bu sebebten 60-40 oranı norveç gibi ülkeler hariç pek önerilmez..

+ Fazla antifriz dolaşım sistemindeki  boruları çürütüyor. %50 %50 karışım en ideali   golf 7 ve sonrası  G13 kullanıyor.  G12++ da kullanılabilir deniyor.  sistemde kalan g13 e  tam temizlemeden  atılması bence sorun olabilir.  Su bile bozarken antifrizi  :)    

g13.jpg

Unutmadan  musluk suyu atılmamalı  saf su kesinlikle şart . 

+ Fazla antifriz dolaşım sistemindeki  boruları çürütüyor. %50 %50 karışım en ideali   golf 7 ve sonrası  G13 kullanıyor.  G12++ da kullanılabilir deniyor.  sistemde kalan g13 e  tam temizlemeden  atılması bence sorun olabilir.  Su bile bozarken antifrizi  :)    

Ekli dosyayı görüntüle 42397

Unutmadan  musluk suyu atılmamalı  saf su kesinlikle şart . 
G12 Evo ve G12+ ve G12++ aynı değildir. G13'e G12 Evo eklemek sorun yaratmaz. Artık servisler tamamen G12 Evo'ya geçti zaten.

Ben antifiriz değiştirdim bulunduğum nokta -37 yi gördü...

Sabah kontrol ettim sıkıntı yoktu bundan önce içine G13 vardı -36 olcturmustum servis G13 u boşaltım G12 koydu 

İçime kürt düştü geçen hafta servisin önünden geçerken bi olctureyim dedin -43.6 dereceye kadar dayanık li dendi...

G13 olsun istemiştim fakat %50 saf su karışımlı onlar G12 susuz direk koydular içinde saf su var bu daha iyi dediler ve değer de hoşuma gitti aslında -43.6...

Sizce nasıl G13 ile G12 aynı dendi bana ama ellerinde var die mi öyle dediler acaba tek fark biri saf antifiriz saf su ekleniyor diğeri hazır karisim dendi...

@Savatage iste sorunda burda..cok degisik bir olay..erzincan erzurum yada sivas kadar soguk degil ama..sonuc itibariyle dediginiz degerlerde olmaliydi..ozellikle servise sordum eksi 26 istanbula gore ayarli dediler..Acikcasi polemige girmek istemedim...

@Mmt0634 Koydukları G12 Evo olabilir mi? Çünkü artık G13 yok. Yerine g12 evo kullanıyorlar.

@Savatage iste sorunda burda..cok degisik bir olay..erzincan erzurum yada sivas kadar soguk degil ama..sonuc itibariyle dediginiz degerlerde olmaliydi..ozellikle servise sordum eksi 26 istanbula gore ayarli dediler..Acikcasi polemige girmek istemedim...
Girseydiniz hocam polemige neden girmediniz...

Hatta ben karsliyim kis lari karsta yazarı İstanbulda yim deseydiniz 

Nasıl bi ayar deseydiniz...

Insanlarimiz gerçekten çok garip gerçekten neyse geçmiş olsun hocam...

Selamlar.  Aslında havalar ısındığında termostat açtığında  su kabının üst hortumunu söküp hazneye değilde başka bir bidona  eski antifrizi akıtırken bir taraftan sadece  saf su ile takviye yapılsa sistemdeki eski antifriz tamamı temizlenmiş olur. 

saf su ile kısa bir süre kullanılıp.Sonrasında  saf su değil  sistemdeki su boşalırken  3 litre kadar antifriz eklenirse çok daha iyi olur. 

video da benzer bir işlem yapılmış.  Bu arada devirdaym  işlemini bir süre yaptırın  sistemdeki havayı alsın.  

Geri
Üst Alt