Antifiriz Değişimi

aracımın arkasında sürekli 5 LT saf su mevcuttur, sadece soğutma suyu için değil, cam suyu için de gerekli saf su. musluk suyu koyup püskürtme nozullarını tıkamanın bi anlamı yok. şu ana kadar şükür su eksiltme gibi herhangi bir şey olmadı, şu an araç 16 aylık ve 26.000 km de bu kış değil de 2020 yılının sonbaharında komplesini değiştiririm.
5 lik bidon da biraz fazla olmuş :D  ben silecek suyuna marketlerde satılan içme suyundan koyuyorum..

Merhaba ben sifir golf aldim.antifrizi olcturdum.-26 cikti arkadaslar yasadigim yer erzincan acaba bu degerler nasil

Merhaba ben sifir golf aldim.antifrizi olcturdum.-26 cikti arkadaslar yasadigim yer erzincan acaba bu degerler nasil
Hayırlı olsun aracınız, güle güle kullanmaniz dileği ile, şahsi fikrim nispeten soguk bölgede ikamet ettiğiniz için nolur nolmaz diyerekten servisten antifriz değişimi yaptırmanız, ya da kendiniz servisten alıp orijinal ile değişim gerçekleştirin. Uygun fiyatlı bir durum zaten. 

@Erzincan ölçümü nerde yaptırdınız ? 

xyz benzinliklerin kulandığı  bome-metre denen cihazlara güvenmeyin . 

birde yetkili serviste ölçürün bence. 

fabrikasyon golfler TR ye  -34/-36  olarak ayarlanmış şekilde geliyor. -26 biraz garip

daha 15-20 gün önce yetkili serviste ölçtürdüm -32  imiş .   neden -32 sorusu ise basit 

bu 2,5 yılda çeşitli zamanlarda  motor suyu minimum çizgiden yarım parmak civarında eksilmeler gösterdi. ve farklı zamanlarda SAF SU ile tamamladım. toplamda kullandığım saf su 1/2 litre kadar.  bu saf su   antifiriz derişimini düşürdüğü için -32 ye gerilemiş aracın motor suyu  

bedava işlerde yetkili servisleri tek geçerim 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Savatage yetkili servise olcturdum -26 cikti...gitmeden arayip sormustum..demislerdi o zaman bizler istanbula gore ayarliyoruz diye

@Erzincan sıfır araç aldım demistiniz. 

Sıfır araçlarda Doğus yetkili servislerin antifreeze ayarlaması gibi durum yoktur. İllere göre hatta istanbula göre ayarladık hikayesine ben pek inanmadım

Vw Araçlar fabrikasyon olarak antifreeze leri türkiyeye göre -34 / -36 civarı ayarlanıp tr ye gönderiliyor

Çok büyük ihtimalle aracınız  daha az sert iklime sahip xxyyzz avrupa ülkeleri için üretime alınıp  banttan indi...sonra o aracı tr ye kaydırdılar .

Eee sonuç ? (Servise soruyorum)

Araç istanbula göre ayarlı ?...erzincanda erzurumda palandökende araç -29 u görürse ne olacakmış ?

Orjinal fabrikasyon  Antifriz+su karışımı rahat 6-7 senelik bir ömre sahip.

Yanlız ???

Kaputu açtınız motor suyu eksilmiş?

Saf suyla tamamlıyoruz ya?

Bu olay ne kadar çok sıklıkla oluyorsa motor antifirizinin derişimi zamanla azalacaktır...

Yani bu 6-7 senelik süreden yemiş oluyoruz....bu nedenle motora her saf su takviyesinde optimal antifiriz sıvısı özelliğinden kayıp olur...her sene ölçtürmek gerekli
Hocam bu 6-7 senelik karışım bilgisi hatalı olma ihtimali var mı?

@forzaGilles Ali hocam 3-4 sene de bir değişmeli der.
Üstelik 2 ay sonra 5.yıl bakıma gideceğim. Şuana kadar antifriz hiç değişmedi eksilmedi su ilave edilmedi. Zaten araba 22.000km de. Bide servislerde artık G13 yok G12evo var değiştireyim mi bakımda kafam karıştı.

@Terms benimde bu konuda kafam karışık 2015 model 75.000 km de golf 7 tsi aracim var antifirizi hic degismedi. Servise sorsam gerek yok diyecekler. G13 direk bulunsa değişim yapacağım fakat su an g12evo lar var. Değişime gerek var mi acaba

@Doctor İnanın bugünkü mesajlar kafamı karıştırdı.

En iyisini @forzaGilleshocam bilir diye bekliyorum ben de.

BuBu konular ?karmakarışık 

Sanayi de ustaların alayı için

1-Motor sogutma sıvısı değişmez

2- Fren hidroligi değişmez

3- şanzuman yağı değişmez (otomatik + manuel)

Geldik vw yetkili servislere

1- dsg şanzuman yağı değismez

2- dsg değişmiyorsa karadüzen manuellerin ki  hiç değişmez

3- motor soğutma sıvısı yine değişmez 

4- hadi fren hidroligi 3 . Yıl da sonrasında 2 yıl da bir değişir diyorlar

Vw dışında Xyz marka çesitli araçların kullanım kitaplarında

Resmen

X markada 

Otomatık şanzuman yağı 100 binde

Manuel 150 binde

Y markada 

Otomatikler 60 binde 

Manueller 90 binde

Z markada DEĞİŞMEZ gerek yok

Bu karmaşalar kafa ağrıtan cinsten!

@Terms5 yıl oldu diyorsunuz ...yetkili servisler bu antifreez değisme olayına size ne dedi ? 

(Ben yetkili servisleri 1,5 yıl sonunda   bıraktığım için bilemiyorum birebir yorumlarını??)

Antifriz 6-7 yıl ömür?

Gecmişte hep öyle değistirdim eski araçlarımda

Manuel şanzuman yağı ? Değişmesi lazım olduğunu bende söyleyim (dsg zaten şart)

Geçmiste 167 bin km 15 yıl kullandığım aracta (astra manuel) şanzuman yağını hiç değistermedim evet ama)

Değişmesi lazım ?

Km ? Yıl ? 

Bende henüz karar veremedim

@Terms5 yıl oldu diyorsunuz ...yetkili servisler bu antifreez değisme olayına size ne dedi ? 
Hocam ben 1985 ten bu yana hiç özel servise girmedim. Bugüne kadar sadece Golf 2.el olarak aldım oda tanıdığım birinden 1 yaşında ve 8.000km deydi.
Km dolmadan yıllık bakımlara götürdüm 4 yıldır.
3. Yılda Hidrolik değişimi yapıldı Buji değiştirmeye kalktılar Bujiler kimyasal değil diye reddettim araba daha 16.000km deydi.

4. uıllık bakımda sadece yağ ve filtreler başka birşey demediler.

Şimdi Ocak sonu/Şubat gibi 5. yıl bakımına götüreceğim araba 22.480km de şuan.

Forzagilles hocam 3-4 yılda değişmeli dediği için ben de 5. yılda hem hidrolik hemde antifriz değiştireyim diyordum.

Siz eksilme olmadı ise 6-7 yıl dediniz. Benim araçta hiç eksilme yok.

Servislerde de malum artık G12evo var.

Şimdi değiştirmeli miyim değiştirmemeli miyim?

@Terms

ocak ta şubatta , 5. yıl bakımına gittiğinizde , antifiriz sıvısı falan hiç bahsetmeyeceklerdir. (masada konusu geçmez)

siz sorun bu sefer 

gerek yok diyecekler %99

6-7 yıl  max diyelim .

zaten bir tdi golf için 120 bin de triger + devirdaim değişirken ,  motor suyunu tahliye zorunuluğu var 

orada eninde sonunda değişecek .   ama yılda 10 bin yapana 12 yıl yapar ... çok geç olur 

7. yıl   iyidir .  

@Doctor 

@Terms benimde bu konuda kafam karışık 2015 model 75.000 km de golf 7 tsi aracim var antifirizi hic degismedi. Servise sorsam gerek yok diyecekler. G13 direk bulunsa değişim yapacağım fakat su an g12evo lar var. Değişime gerek var mi acaba
2015 model/ 75000 km

6.yıl 90.000 bakımında değiştirmenizi tavsiye ederim .

G13 ?

G12 evo ? 

Ne kadar / nasıl fark var çözülebilmiş değil henüz 

Geri
Üst Alt