Antifiriz Değişimi

Bir arkadaş

7 yıllık (2015 0cak trafige cıkış)
Tsi golfünde antifrizi değistirsekmi acaba diye soruyordu.

Enjektörle cekip foto attı

Dedim ne yaptın hemen boşalt antifirizi kafandan aşağa güneste 1,5 saat bekle en azından sana faydası olur.

İnternet yutub Ustaları !!! Ne korku salmışlar ama milleteEkli dosyayı görüntüle 61275Ekli dosyayı görüntüle 61274
Şu korku salma konusuna katılıyorum. Ne zaman instada keşfetme oto tamiricisi düşse hep aynı usta düşüyor (İstanbul’da). Reels videolarında her zaman şanzıman yağı ve antifriz değişimi videoları denk geliyor. O İlker’den başka bir şey yapmıyor diye düşünüyorum artık 😅.

Merhaba, Antifiriz değişimi kaç yılda bir gerekiyor? 2016 kasım trafiğe çıkışlı araçta değerler normal çıksada antifiriz değişimi talep etmeli miyim (servisten) ?

Merhaba, Antifiriz değişimi kaç yılda bir gerekiyor? 2016 kasım trafiğe çıkışlı araçta değerler normal çıksa da antifriz değişimi talep etmeli miyim (servisten) ?
kaç km de araç dizel mi ağır bakım yapıldı mı .. eksiltme oldu mu musluk suyu koyma durumları ..

kaç km de araç dizel mi ağır bakım yapıldı mı .. eksiltme oldu mu musluk suyu koyma durumları ..
Bende bu sorunun cevabını alayım tavsiye olarak

Arac tdi
4 yıl 9 aylık
Şu ana kadar farklı farklı zamanlarda eksiltmeleri tamamlayarak tam 1 litre saf suyu eklemis oldum.
Fakat sunu söyleyim ilk 3 yıl motor sogutma suyu kabının en son KLİK edip kapanan (kitlenen) kapağını Klik ettir-e-meden kapatmısım ...bunu ilk 3 yılın sonunda anladım.zaten eksiltmeler hep bu ilk 3 yılda oldu , ondan sonraki bugüne uzanan sürecte 1 yıl 9 ayda eksiltme kesildi cünkü klik edip kitlenene kadar dönderiyorum artık.
Bu ilk 3 yılda üst kapaktan buharlasma seklinde bir kayıptan bahsedebiliriz sonucu cıkarabiliriz.

Sizce bendeki antifiriz (motor sogutma sıvısı) ömrü nedir? Ne zaman degisir ne zaman mefta olur?

Bendeki Bardak antifriz görseli üst mesajlardaki arkadasın gönderdigi görseli aratmıyor.

Dün bizim emektar Palio arabanın antifrizini değiştirttim.Tanıdık usta bizim zaten.Motor altından birşey açtı ve sular aktı.
Kapta çok tortu vardı resmen çamurdu temizledi bayağı.Sonrasında 3ltsini 90tl ye aldığım antifrizi doldurdu ve hararet yapana kadar araba çalıştı.Biraz daha ilave edip kapağı kapattı.

Ekli dosyalar

• IMG_20221023_195605.jpg
    IMG_20221023_195605.jpg
    81.8 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20221023_195544.jpg
    IMG_20221023_195544.jpg
    97.6 KB · Görüntüleme: 15
Dün bizim emektar Palio arabanın antifrizini değiştirttim.Tanıdık usta bizim zaten.Motor altından birşey açtı ve sular aktı.
Kapta çok tortu vardı resmen çamurdu temizledi bayağı.Sonrasında 3ltsini 90tl ye aldığım antifrizi doldurdu ve hararet yapana kadar araba çalıştı.Biraz daha ilave edip kapağı kapattı.
Peki hocam ?
Bu 3 litresini 90 liraya aldıgınız RENEW marka antifrizi
Kendi VW Golf 1.2 tsi aracınıza koyarmısınız?

@Savatage Hocam gittiğimiz Mustafa ustayada sordum koyarız hiçte birşey olmaz dedi.Ben şu an için koymam ancak ileride ne olur biter birşey diyemem.
G13 denen vw nin standartlarına uygun antifriz i bulup helal değişim usullere göre yaptırmak tabiki isterim.
5 yıldır değişmeyen yağada baktık gayet iyi dedi usta.
Ben Renew marka antifriz kendi arabama koymam.

Arabalariniz milyonluk oldu, üce bese bakmayin artik, dünya enflasyonist ekonomiyle devam edecek, yani dolar alip kenara atmak kurtarmaycak sizi, cünkü dolarda da enflasyon var ve inmeyecek.

Eskiden dolar artti diye ürünlerin fiyati artardi, simdi üstüne dolar bazinda da artacak, son 1.5 yildir bunu az cok görüyoruz.

Artik paraniz olsa bile istediginz ürünü alamiyorsunuz cünkü yeterli üretim yok.

Annem kardesim dogum yapti diye Amerikaya gitti yanina. Hazir gitmissin bende 8 yillik iphone 6 telefonumu iphone 14 ile degistireyim bana iphone al dedim, 1 ay ugrasti sonunda meksikali bir kadin 65 yasindaki anneme acidi ve bir tane iphone ayarladi, amerikada bile iphone yok!!!

Yakin gelecekte ne alman arabasi nede amerikan telefonu kolay kolay bulamayacagiz, ama cin'li herseyi bol bol buluruz.

Özet olarak, antifirzi max 50 bin kmde degistirin veya 4. yilda degisitirin (raf ömrü zaten 5 yil) bundan tasarruf etmeyin, antifriz yag kadar önemli.

@slck
5 yıldır motor yağı değismiyor mu?

@krym
Herseyin bir ömrü var kabul
Birseyin ömrünün bittigini kabul etmek lazım
Mesela benim fabrikasyon briçstonlar
Cokktaan ömrü bitti. Daha gider diye bisey yok.
Ama
Bitmeyen / ölmeyen birseyi aman sağlama alayım diye diri diri gömemem ben.

Adamlar yutubda ÇAMUR filmi cekiyorlar . korku gerilim dehset aksiyon. Aman antifrizinizi degistirin yoksa arabayı elinize alırsınız fetavaları??
Camur falan yok ortada hocam.
Göz nizam farkındalık ayakta uyuya kalmamak yeterli

@Savatage Hocam evet 4.5yıl 2300km olmuş.

Ekli dosyalar

• IMG_20221002_170121.jpg
    IMG_20221002_170121.jpg
    87.9 KB · Görüntüleme: 30
Bizim baba beyin aracıda yılda 1500 2 yılda 3000 km yapıyor. Chevy Cruze 2010

Ama 3000km / 24 ayda bir yağ degistiriyorum (motul xclean EFE)

24 ayda bir bizim iyiymiş sizin 4,5 yıla göre . Hatta 4,5 yıl üzerine aynı yağla devam edeceksiniz birde!!???

Anfirizde kaliteli marka kullanının.
2 yılda bir anfiriz değiştirin

Bende bu sorunun cevabını alayım tavsiye olarak

Arac tdi
4 yıl 9 aylık
Şu ana kadar farklı farklı zamanlarda eksiltmeleri tamamlayarak tam 1 litre saf suyu eklemis oldum.
Fakat sunu söyleyim ilk 3 yıl motor sogutma suyu kabının en son KLİK edip kapanan (kitlenen) kapağını Klik ettir-e-meden kapatmısım ...bunu ilk 3 yılın sonunda anladım.zaten eksiltmeler hep bu ilk 3 yılda oldu , ondan sonraki bugüne uzanan sürecte 1 yıl 9 ayda eksiltme kesildi cünkü klik edip kitlenene kadar dönderiyorum artık.
Bu ilk 3 yılda üst kapaktan buharlasma seklinde bir kayıptan bahsedebiliriz sonucu cıkarabiliriz.

Sizce bendeki antifiriz (motor sogutma sıvısı) ömrü nedir? Ne zaman degisir ne zaman mefta olur?

Bendeki Bardak antifriz görseli üst mesajlardaki arkadasın gönderdigi görseli aratmıyor.
Araç tdi ise muhakkak değişmeli. 120 binde ağır bakımda yaklaşık yarısı, 3 litre kaliteli antifriz eklenmiş araç 130 bine geldiğinde kalorifer peteği tıkalı çıktı. Tsi için 6/7 yıl diyebiliriz belki iyi şartlarda, Tdi da o kadar gitmiyor. Devirdaim klapesi - Manifolt soğutucun, Egr , Kalorifer peteğin, Yağ soğutucun sorun çıkarmadan yenile. Sırayla hepsi 8/10 yılında değişim ister..

Genleşme kabı ortasında conta o ring var. Fazla basınç hava yaparsa tam orta noktadan tahliye ediyor. Kabın altındaki alanda metal yüzeyde klorlanma görüyorsan ara ara genleşmeden akıyordur. Sıvı değişiminden sonra bu olmuyor. 130 derecelere çıkan yağ 120 leri bulmuyor.
5 Litre g13 hazır karışım + 2 litre saf su -30 yakalarsın riske girmeye gerek yok. Görsele aldanmayın paslı çamur gibi bir görsel olsaydı pas çoktan başlamıştı :) o saat den sonra bir anlamı kalmıyor. Paslı kısımları yeni sıvı söküyor ve parçalarda tahribat oluşuyor.

Peki hocam ?
Bu 3 litresini 90 liraya aldıgınız RENEW marka antifrizi
Kendi VW Golf 1.2 tsi aracınıza koyar mısınız?
Orjinal mann diye aldığımız üründe 3 litresi 100 lira idi 2/3 gün sonra g12 kırmızı antifriz sihirli bir şekilde su rengine döndü :)
En kötü shell den alın memnun kalırsınız..
83 bin km’de, hiç ellemedim antifirizi eksiltmede olmadı (1.2 tsi ağır bakım olmadı)
120 binde ağır bakımda değişirsiniz.. 8 yılı geçmesin
Anfirizde kaliteli marka kullanının.
2 yılda bir anfiriz değiştirin
Kaliteli bir ürün en az 4/5 yıl işinizi görür 2 yıl :) az oldu

@rager007

Bir göz/ nizam gözlemi ?

Araç üretimi ekim /2017
Trafige çıkış ocak / 2018

Hadi almanya da üretim tarihini baz alarak bu araç tam 5 yıllık diyebiliriz.

Durum bu sabah bu sekilde (bu sabah)
En son 7 ay önce renk gözlemi yapmıstım. Hiç bu kadar ofsayt degildi renk??

Bu 5 yılda eksiltmeler nedeniyle ekledigim tam 1 litre saf su,,, antifrizin renginden dolayısıyla ömründen çalmış gözüküyor.

7 yıllık tsi golfü icin gecen hafta arkadaşın gönderdigi ve şu ana kadat hiç eksiltme yapmayıp hic saf su eklemedigi resim (ilk resim)

Orjinal sıfır G13 Antifirizin olması gereken kendi rengi (2. resim)

Bu sabahki bendeki renk görseli(3.resim kücük çay bardağı)

Benim en başından beri savunduğum Relax 6-7 yıl antifriz/ sogutma sıvısı ömür beklentisi

Bu sabahki durumdan sonra geriye cekildi benim için.(ekledigim 1 litre saf suyla ilgisi var diyorum bir ihtimal)

Bu renk hiç sağlıklı degil ??

Screenshot_2022-10-23-15-26-38-670_com.whatsapp.jpg
images (4).jpegIMG_20221027_112559.jpg

Geri
Üst Alt