Antifiriz Değişimi

Servisten 1 litre yedek olsun diye antifiriz istedim varilden 1 litre cam suyu bidonuna koyup satıyorlarmış.Bagajda parça koduna bakınca farkettim.Hem cam suyu bidonu hemde antifiriz bidonu parça kodu aynı.Fakat faturada G12E100A9 yazıyor.Bu ürün hazır sulandırılmış mıdır acaba yoksa konsantre midir?Eksilme durumu olursa tamamlamak istediğimde nasıl ekleyeyim?

Servisten 1 litre yedek olsun diye antifiriz istedim varilden 1 litre cam suyu bidonuna koyup satıyorlarmış.Bagajda parça koduna bakınca farkettim.Hem cam suyu bidonu hemde antifiriz bidonu parça kodu aynı.Fakat faturada G12E100A9 yazıyor.Bu ürün hazır sulandırılmış mıdır acaba yoksa konsantre midir?Eksilme durumu olursa tamamlamak istediğimde nasıl ekleyeyim?
Birkaç ay önce Ankara doğuş Çankaya servisinde bende yedek almıştım. Boş 1 lt lik temiz castrol şişelerine doldurup veriyorlardı. Bende konsantre mi diye sormayı unutmuşum. Ama sanırım konsantre. Hazır karışım 1 lt lik orjinal paketinde G12 evo artık yok sanırım.

Bu arada eksilme durumunda direkt ondan da biraz koyabilirsiniz fazla eksilme olursa %50 saf su ile karışım gerek..

Ekli dosyalar

• vw-frostschutz-set-pp571z882m-202003091349.jpg
    vw-frostschutz-set-pp571z882m-202003091349.jpg
    111.1 KB · Görüntüleme: 10
  • thumb.jpg
    thumb.jpg
    22.6 KB · Görüntüleme: 10
Eksilen antifiriz yerine ben yanlış yönlendirme üzerine 330ml kadar evde kullanılan arıtma cihazından su eklemiştim üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti sorun olur mu acaba tamamen değiştirmemi önerir misiniz? 2 gün evvel ölçüm yapıldı -50 demişti usta ama ne kadar hassas bir ölçüm yaptı bilemiyorum

Eksilen antifiriz yerine ben yanlış yönlendirme üzerine 330ml kadar evde kullanılan arıtma cihazından su eklemiştim üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti sorun olur mu acaba tamamen değiştirmemi önerir misiniz? 2 gün evvel ölçüm yapıldı -50 demişti usta ama ne kadar hassas bir ölçüm yaptı bilemiyorum
Bişey olmaz kafana takma ben eski aracimda yıllardır antifirizle beraber çeşme suyu kullanıyorum hiç bişey olmadi olmazda kattığını su miktarida dişinin kovuguna yetmez

MOTÜL G13 Kullanıma hazır 5LT lik Anfiriz al değiştir kardeşim.
Antifirize sadece saf su ilave edilir. Anfiriz yağ kadar önemlidir.
Çeşme suyu koyma motora , tesisata büyük zarar verir.

Son düzenleme:
Bişey olmaz kafana takma ben eski aracimda yıllardır antifirizle beraber çeşme suyu kullanıyorum hiç bişey olmadi olmazda kattığını su miktarida dişinin kovuguna yetmez
Bi an ben yazdım zannettim.!!!

Motor yagınıda 20. ay da degistircez(22 aya uzatabilirim ,,,,, km 13500-14000 civarına ulaşacak )

Fren hidroliği 13 ocak 2023 de tam 5 yılını devirecek. 6 yıl bittiginde degiştiririm.

Triger tdi 120.000 kuralı!!
Şimdiden 135 bine attım.

motora çeşme suyu koymam ama!!!

Cevaplar için teşekkür ederim bugün biraz bakayım rengi felan nasıl olmadı değiştiririm kış iyice bastirmadan. Sıvı seviyesi tam ortada biraz fazla sanırım onu da şırınga ile çekeyim minimum seviye gösteriyor ama max yazmadığı için ustalar dikkat etmiyor herhalde

Cevaplar için teşekkür ederim bugün biraz bakayım rengi felan nasıl olmadı değiştiririm kış iyice bastirmadan. Sıvı seviyesi tam ortada biraz fazla sanırım onu da şırınga ile çekeyim minimum seviye gösteriyor ama max yazmadığı için ustalar dikkat etmiyor herhalde
Tam ortada ise şırınga ile çekmene gerek yok seviye iyi , G13 motül hazır anfiririz al değiştir kardeşim.

Son düzenleme:
Tam ortada ise şırınga ile çekmene gerek seviye iyi , G13 motül hazır anfiririz al değiştir kardeşim.
Tam ortada derken alt ve üst kabın birleşme noktasına kadar koymuş usta daha önce yine ekleme yapmıştı başka biri o da orta seviyeye kadar koymuştu ne kadar araştırırsan araştır işini bilmeyen bir sürü usta var

Yağ kadar önemli derken çeşme suyunu kuyu suyunu koymak yapacağınız en kötü şeylerden birisi. Motor yağı yerine ayçicek yağı koymak gibi. Minerallerden ayrıştırılmış sıvı olmak zorunda atacağınız antifrizin işini yapabilmesi ve pas korozyon yapmaması için mutlaka uyulmalı.. atarsınız bu gün yarın bir şey olmaz 3 sene sonra aracı sizden alan kişiler içten çürümüş paslanmış motorun bitmek bilmeyen dertleri ile uğraşacak, ustası : yeni almışsın ama eski sahibi antifriz alacak kadar durumu yoktu. Alan kişi : ....................... ?

Nereler sorun çıkarır. Suyun gezdiği tüm hat radyatör petekler, üst kapak çürür, dizelde manifolt soğutucusu, yeterli soğutma olmadığından ısıdan blok geometrisi bozulur. Araç verimsiz çalışır az yakar gitmez, çok yakar hararet yüksek olur yağın ömrüne etkisi var. 4 Yılda bir tam kapasite ne ise 5/6/7 tamamı yenilenmeli aşırı paslanmış korozyon çürümüş araçlara 1 tur temizleme suyu 1 tur kimyasallı su 1 tur durulama suyu 2 her işlemde 1 kaç gün kullanılmalı sistemi gezmesi açısından. Son tur : Kaliteli g12evo / g13 Gliserin içerikli olması nedeniyle lastik borulara daha az zarar verdiği söyleniyor. film katmanı oluşturuyor.

Son düzenleme:
Bir arkadaş

7 yıllık (2015 0cak trafige cıkış)
Tsi golfünde antifrizi değistirsekmi acaba diye soruyordu.

Enjektörle cekip foto attı

Dedim ne yaptın hemen boşalt antifirizi kafandan aşağa güneste 1,5 saat bekle en azından sana faydası olur.

İnternet yutub Ustaları !!! Ne korku salmışlar ama milleteimages.jpegScreenshot_2022-10-23-15-26-38-670_com.whatsapp.jpg

Son düzenleme:

Bir arkadaş

7 yıllık (2015 0cak trafige cıkış)
Tsi golfünde antifrizi değistirsekmi acaba diye soruyordu.

Enjektörle cekip foto attı

Dedim ne yaptın hemen boşalt antifirizi kafandan aşağa güneste 1,5 saat bekle en azından sana faydası olur.

İnternet yutub Ustaları !!! Ne korku salmışlar ama milleteEkli dosyayı görüntüle 61274
Tsi bu konuda biraz daha sorunsuz termostat sorununuz olduğunda pompa söküldüğünde sıfır gibi çıkan antifrize rağmen pompanın yerinin contanın birçok yerin çürüdüğünü görürsünüz kronik cuma günü gözlerimle gördüm 1.2 tsi .

Sanayiye gelen araçların % 70 kadarının genleşme kabı çamur zamanında kalitesiz ürün kullanan muhtemelen eksildikçe musluk suyu derken öyle oluyor 7 yıllık TDİ dan o temizlikte antifriz çıkmaz egr-manifolt vs.. sıvının gezdiği çok fazla yer var.

Burada Forumda kaç kere kalorifer peteği sorunu konusu açıldı bizim burada gördüğümüz oda, nedeni ne ? antifriz sadece kalorifer peteğimi zarar görecek böyle bir durumda ?

Kimsenin kimseye korku saldığı yok benimde başıma gelen kronik bir durum tdi serisinde çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor.
Devirdaim klapesi - Kalorifer peteği - Egr veya manifolt soğutucu tarafından su vermesi gibi kronik durumlar var. CLH serisinde

İsteyen fren hidroliğini - antifrizi - hatta motor yağını değiştirmez biner bizim komşu cay motorda öyle yaptı :) kalorifer-ana radyatör-yağ soğutucusu her hafta sanayideyiz :)

Erken müdahale önemli...4/5 yılda bir yapılan işlem kapının önde 30 dakika sürmez :)

Geri
Üst Alt