Araç Muayenesi ve araç bakım genel paylaşım konuları

Evet, bugün Golf'ün ilk muayenesini yaptırdım. 16:00'da randevum vardı, Sivas'tan geldiğim gibi eve Focus'u bırakıp Golf'ü alıp gittim muayene istasyonuna. İşlemler yapıldı egzoz muayenesi için arka tarafa geçtik, egzoza cihaz bağlandı, motora devir sensörü tutturuldu. Eleman veriyor gazı bilgisayara gidiyor geliyor bişeyler yapıyor felan. "Katalizör değişti mi?" diye sordu. "Hayır tamamen orjinal" dedim, "Allahallah" dedi. "Hayırdır" dedim, "Karışımı tam yapamıyor fakir kalıyor karışım, lambda sensörü bozuk olabilir." dedi. bir iki kez daha denedik sonuç aynı sistem onay vermiyor muayeneye. "Sizin cihazın ayarsız olma olasılığı ne?" dedim, "İmkansız her sene kalibrasyonu yapılıyor." dedi. "Valla 3 senelik araba daha 13300 km'de, servisten başka bi yere gitmiyor, zaten en ufak arızada uyarı veriyor, araçta da sıkıntı olduğunu düşünmüyorum." dedim biraz daha ilerledi muhabbet ortam gerildi.. @EMRAH ATTS Abimi aradım "Dışarda yaptır egzoz muayenesini." dedi. Gittim bosch car servise, adam kağıdı doldurdu verdi yolladı. Boşuna 58 TL gitmiş oldu. Benim anlamadığım, dizel Focus Sivas'ta tek seferde sorunsuz geçti, benim yanımda 90 model man çekici sorunsuz geçti. Neredeyse sıfır araç fakir karışımdan geçemedi. Sonuç olarak "Yangın tüpü kontrol süresi geçmiş." ve "Plaka lambası yetersiz, plaka okunmuyor." hafif kusurları ve boşuna giden 58TL dışında sorunsuz geçtik. Plaka lambası da kameralı olan yanmadı bir türlü, sanırım bozuk. :(  

Bu arada, mesai saatinin bitimine az kaldığı için muayeneye girmeden çakarlı sinyal ve selektörde sislerinde yanmasını kapatıp girdim, amerikanları menüden kapatımştım zaten.. Muayene bitince görevliye sordum, "Amerikan park olsa ama sinyalde tam yanıp sönse geçer mi?" diye "Geçer." dedi. "Peki sinyalle gündüz farı veya arka stoplar çakarlı yansa geçer mi?" dedim, "Sinyal işlevini yerine getirdiği sürece her türlü geçer." dedi. 

Arkadaşlar, yarın aracımın 30000 bakımı için Ankara Aydoğanlar VW servisinden randevu aldım. Randevu alırken motor yağını kendim getireceğimi söyledim (bakım fiyatı 645 TL den 240 TL yağ ücretini düşüyorlarmış yağı kendimiz götürdüğümüzde). Yağı kendim götürdüğümde araç tesliminde yağ ile ilgili sorumluluğu üzerime aldığımı bildiren bir kağıt imzalatacaklarını söylediler; ayrıca bir de yağı ben götürdüğüm için servis kaydında 30000 bakımı değil filtre değişimi olarak görünür gibi bir şey söylediler tam olarak da anlamadım. Daha önce bu şekilde yağını kendi götürüp bakım yaptıran var mı? Sonrasında bir sıkıntı oluyor mu garanti veya motor yağı harici bir arıza örneğin şanzıman sorununda? (Aracım DSG ve garantisinin bitmesine bir kaç ay var, o yüzden son bakımı da serviste yaptırıp en azından 45000 e kadar şanzıman ile ilgili bir problem yaşarsam iyi niyeti bozmamış olurum diye düşünüyorum)

Arkadaşlar, yarın aracımın 30000 bakımı için Ankara Aydoğanlar VW servisinden randevu aldım. Randevu alırken motor yağını kendim getireceğimi söyledim (bakım fiyatı 645 TL den 240 TL yağ ücretini düşüyorlarmış yağı kendimiz götürdüğümüzde). Yağı kendim götürdüğümde araç tesliminde yağ ile ilgili sorumluluğu üzerime aldığımı bildiren bir kağıt imzalatacaklarını söylediler; ayrıca bir de yağı ben götürdüğüm için servis kaydında 30000 bakımı değil filtre değişimi olarak görünür gibi bir şey söylediler tam olarak da anlamadım. Daha önce bu şekilde yağını kendi götürüp bakım yaptıran var mı? Sonrasında bir sıkıntı oluyor mu garanti veya motor yağı harici bir arıza örneğin şanzıman sorununda? (Aracım DSG ve garantisinin bitmesine bir kaç ay var, o yüzden son bakımı da serviste yaptırıp en azından 45000 e kadar şanzıman ile ilgili bir problem yaşarsam iyi niyeti bozmamış olurum diye düşünüyorum)
İyi niyet için kem küm ederler orası kesin. Bence değmez 150tl için. Manüel olsa dışarıda yaptırın derdim.

Merhaba saygıdeğer GolfTutkusu sakinleri,

2.el olarak 30bin de aldığım 2014 Golf VII DSG TDI aracım 43.300km'ye geldi. Bakım için 100km kaldığı uyarısı veriyor. 

Aracın 2 yıllık garanti süresi bitmiş durumda ama ben wolkswagenim.com'dan Ankara Doğuş Çankaya için randevu alıp götürmeyi düşünüyorum.

Yanımda yağ götürme veya ekstra bir istekte bulunmayı düşünmüyorum. Genel olarak 45bin veya 3.yıl bakımında hangi değişiklikler yapılır, ortalama fiyat ne olur, dikkat etmem gereken bir husus var mıdır diye sizlere de danışmak istedim.

Saygılarımla,

Haluk

2.el olarak 30bin de aldığım 2014 Golf VII DSG TDI aracım 43.300km'ye geldi. Bakım için 100km kaldığı uyarısı veriyor. 
Aracın 2 yıllık garanti süresi bitmiş durumda ama ben wolkswagenim.com'dan Ankara Doğuş Çankaya için randevu alıp götürmeyi düşünüyorum.
Yanımda yağ götürme veya ekstra bir istekte bulunmayı düşünmüyorum. Genel olarak 45bin veya 3.yıl bakımında hangi değişiklikler yapılır, ortalama fiyat ne olur, dikkat etmem gereken bir husus var mıdır diye sizlere de danışmak istedim.
Saygılarımla,
Haluk
4. Bakıma kadar ek maliyet yok diye biliyorum hocam. 600 civarı bir fiyat çıkacaktır.

Saygılarımla,

Haluk
@yusuf 3. bakımda normal olarak fren sıvısı da değişmesi gerekiyor. Ben yeni yaptırdım, 130 TL gibi bir fiyatı var.

01400000 Fren hidroligi bakimi . 1,40 70,00 % 5 93,10 TL + KDV

B 000750M9 )5(1+ø'52/øöø/ 19,32 1,00 % 5 18,35 TL + KDV

Moderatör tarafında düzenlendi:
Antifreeze sinide degistirseniz iyi olur 3 yilda 1 fren hidroligine ek olarak

Antifreeze sinide degistirseniz iyi olur 3 yilda 1 fren hidroligine ek olarak

@yusuf 3. bakımda normal olarak fren sıvısı da değişmesi gerekiyor. Ben yeni yaptırdım, 130 TL gibi bir fiyatı var.

01400000 Fren hidroligi bakimi . 1,40 70,00 % 5 93,10 TL + KDV

B 000750M9 )5(1+ø'52/øöø/ 19,32 1,00 % 5 18,35 TL + KDV

Servise gidince bunları da soracağım teşekkür ederim.

Antifreeze eksilmiş gördüğüm için gittigidiyor'dan pembe renkli orjinal 1 kutu almıştım bir miktarını saf su ile birlikte ekledim bir sıkıntı gözükmüyor şimdilik.

Saygılarımla.

Azalip azalmamasindan daha cok yenilerseniz daha iyi olur antifreezeyi :)

bugün 7257 km'deki aracımın Avek'te 2. bakımını yaptırdım. 670 TL ödedim, biraz fazla oldu sanki  s=s15

2_bakim.png

bugün 7257 km'deki aracımın Avek'te 2. bakımı yaptırdım. 670 TL ödedim, biraz fazla oldu sanki 

/monthly_2017_02/2_bakim.png.ead4e3088ba63f77be1f522553f10f12.png
Silecek değişimi işçiliği 27tl iyiymiş. Onun haricinde iyi fiyat. Sileceği hariç.

Silecek Sepeti'nde de arka silecek fiyatı aynı hocam. O yüzden ses etmedim.

Fakat ön silecek takımı için 94 TL'yi duyunca kan beynime sıçradı, birkaç hafta önce 50 TL'ye almıştım, o yüzden onay vermedim.

Merhaba Dostlar. Benim Aracimda şuan Voskar Rize serviste 3. ve 45.000 km Bakim için. Periyodik bakım 669 TL gibi bir tutar.
Yalnız 3 bakımda fren hidrolik değişimi öngörülüyor ve fiyatı 180 TL ama önce kontrol ettirin ona özel bir cihaz ile . bendeki hidroliklerin durumu pek kötü olmadığı için yaza kadar idare ederiz dedik. Antifiriz ölçüm sonucunda -45 ° çıktığı için hiç dokunmadik. Selam ve saygilar

Merhaba Dostlar. Benim Aracimda şuan Voskar Rize serviste 3. ve 45.000 km Bakim için. Periyodik bakım 669 TL gibi bir tutar.
Yalnız 3 bakımda fren hidrolik değişimi öngörülüyor ve fiyatı 180 TL ama önce kontrol ettirin ona özel bir cihaz ile . bendeki hidroliklerin durumu pek kötü olmadığı için yaza kadar idare ederiz dedik. Antifiriz ölçüm sonucunda -45 ° çıktığı için hiç dokunmadik. Selam ve saygilar
Fren sıvısı için bakım lissesinde "kontrol edilir gerekirse değişir" yazmıyor. 3. yılda değişir yazıyor.

Bu Doğuş da enteresan, yarın fren sisteminde bir şey olsa "fren sıvısı değişmedi garantiyi kabul etmiyoruz" derse ne olacak?

Fren sıvısını değiştirmeyeceklerse ben olsam teslim evrağına şöyle bir not düşerim. "Periyodik bakım kistesinde olmasına rağmen fren sıvısı değişimini yetkili servis gerekli görmediği için değişim yapılmadı" :)

Geri
Üst Alt