Yağ seçimi?

Yağ seçimi?

• Castroll

Kullanılan: 46 59.7%
  • Shell

Kullanılan: 31 40.3%

• Kullanılan toplam oy
    77
Bu kadar eksiltme yağ seçimi ile alakalı olamaz. Ya yağ yakıyor ya da bir yerde bariz damlama var.
Damlama yok, usta baktı yağ yakmaya dair hiçbir belirti yok dedi. Şimdi ben 10-40'tan 5-30'a dönüp denemek istiyorum. Bunun herhangi bir sorunu olur mu? Bir bakımda 10-40 konuldu sadece. 8 bin km oldu.

aracımın kitapçığında rutin bakım olarak 502 onayi isterken uzun süreli değişim periyodunda 504 olmasi gerekir diyor kisaca 10 15 binde 502 olması lazim herkes neden 504 olmasi gerek diyor bilgilendirirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG_20240105_143545.jpg
    IMG_20240105_143545.jpg
    227.7 KB · Görüntüleme: 18
Damlama yok, usta baktı yağ yakmaya dair hiçbir belirti yok dedi. Şimdi ben 10-40'tan 5-30'a dönüp denemek istiyorum. Bunun herhangi bir sorunu olur mu? Bir bakımda 10-40 konuldu sadece. 8 bin km oldu.
Bende 2006 seat leon vardı benzinli 1,6 8v bse motor , bakımları yetkili serviste yaptırıyordum, motor yağı 5w30 kullanıyorlardı,

aracımın kitapçığında rutin bakım olarak 502 onayi isterken uzun süreli değişim periyodunda 504 olmasi gerekir diyor kisaca 10 15 binde 502 olması lazim herkes neden 504 olmasi gerek diyor bilgilendirirseniz sevinirim
502.00 onaylı yağlar TSI motorda dayanmıyor eksiltme yapıyor, bu sebebten 8-10!sene önce LongLife tip yağa geçildi.

504.00 omaylı uzun süreli değişimler için geliştirilmiş LongLife tip yağı standart bakım periyodunda uygulamansına karar verilmişti.

502.00 onaylı yağlar TSI motorda dayanmıyor eksiltme yapıyor, bu sebebten 8-10!sene önce LongLife tip yağa geçildi.

504.00 omaylı uzun süreli değişimler için geliştirilmiş LongLife tip yağı standart bakım periyodunda uygulamansına karar verilmişti.
Castroll edge partiküllün5.30 yağ için düşünceniz nedir

Castroll edge partiküllün5.30 yağ için düşünceniz nedir
Uzun zaman (yaklaşık 7 yıl)
Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 kullandım. Artık kullanmayı bıraktım, Bu yağın dışarda satılan perakende sürümü Castrol Edge LL 5W-30

Sebebi Castrol ‘ün sahibi olan BP petrol Türkiye’den çekilme kararı aldı, Castrol yağları Gemlik/Bursa ‘da üretiliyordu. BP ‘nin Türkiye’den çekilmesi Gemlik ‘teki yağ üretim fabrikasını etkileyecek mi bilmiyorum ama BP ‘nin çekilmesiyle kalite kontrol vs.. denetimlerin azalacağını düşünüyorum, veya Gemlik fabrika da kapanacaktır, yerli üretim yağı ithal yağlarla aynı rakama satmaları, sahtesinin çok olması da diğer dezavantajları,

BP ‘nin çekilmesi daha tamamlanmadan yakıtlardaki kalitenin ciddi şekilde kötüleştiğini duyuyoruz.

Mobil 1 ESP 5W-30
Liqui Moly Top Tec 4200 LongLife III 5W-30
Motul 8100 X-Clean+ 5W-30
Ravenol VMP 5W-30
Ravenol SMP 5W-30

Bu yağlardan birini tercih etmenizi öneririm.

Benim BP den dilim yandı
Eylül ve ekimde 2,5 depo dolum yaptım.(aynı bp den)

Resmen aracın motor sesinde detone olustu. Yakıt arttı . Vsvsvs

Bana öyle gelmiştir ?

94 bin km dir kendi aracımın sesini dinliyorum.

Dandik yakıtın ofsayt sesinin farkındalığında olacak kadar uyanık biriyimdir.

Öyle

Acc yi serit takibi aç
Arka koltuğa geç battaniyeyi çek uyu
Modunda laylaylom şoförlük bana gelmez.

shell ucuz ve kalite 2 yıldır kullanıyorum ve devam edeceğim 1.2 tsi aracım

maşallah diyeyim aracım 96 bin de hiç öyle bir sorun yaşamadım yağ ile mi ilgili kullanım mı bilemem ama 8000-10000 km de bir değişirim ay hesabı 10 ay gibi
Ben castroll edge kullanıyorum. 4.500 km de yarım lt eksiltmiş ekledim üzerine. İlk defa eksilttiğini gördüm. 64.000 km de

Yıllarca Tdı ve Tsı ( sıfır km araçlar) kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki Devirli, Yüksek hızlarda kullanım sonucunda her 10.000 km de yaklaşık 1 litre yağ eksiltiyor bu motorlar. Bu da normal karşılanıyor. Ancak Devirli kullanımlarda bu geçerli. Normal bir kullanımda 15.000 km de yarım litre civarı diyebilirim

Yıllarca Tdı ve Tsı ( sıfır km araçlar) kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki Devirli, Yüksek hızlarda kullanım sonucunda her 10.000 km de yaklaşık 1 litre yağ eksiltiyor bu motorlar. Bu da normal karşılanıyor. Ancak Devirli kullanımlarda bu geçerli. Normal bir kullanımda 15.000 km de yarım litre civarı diyebilirim
Hocam bende yıllardır Tsi ve tdi sürüyorum devirsizde sürüşlerde eksiltebiliyor. Bunun sadece devirle bir bağlantısı yok. Kronik sekman hastalığı bence.

Hocam bende yıllardır Tsi ve tdi sürüyorum devirsizde sürüşlerde eksiltebiliyor. Bunun sadece devirle bir bağlantısı yok. Kronik sekman hastalığı bence.
Evet Hocam. Normal sürüşte de eksilttiğini belirttim zaten. Hatta Turbo hattının bir miktar yağlanmasını bile normal karşılıyor yetkili servisler. Vag kullanan dikenine katlanır demek lazım.

Evet Hocam. Normal sürüşte de eksilttiğini belirttim zaten. Hatta Turbo hattının bir miktar yağlanmasını bile normal karşılıyor yetkili servisler. Vag kullanan dikenine katlanır demek lazım.
Aynen doğru diyorsunuz.

Geri
Üst Alt