Yağ seçimi?

Yağ seçimi?

• Castroll

Kullanılan: 46 59.7%
  • Shell

Kullanılan: 31 40.3%

• Kullanılan toplam oy
    77

ugur.dogan

Katılımcı Üye

İsim
Uğur
Araç
Golf
Arkadaşlar Merhaba, sizce castroll yağ mı yoksa shell mi

Yetkili servis shell diyor.

Hangisinin iyi olduğunu nedenleriyle birlikte açıklar mısınız

Kişiden kşiye değişir anacak bu konu hakkında defalarca anket açıldı.
Kimi castrol, kimi, Shell, kimi Mobil, Kimi Motul, kimi Liqui Moly, kimi de petronas der.

İlla ikisinden birini seçeceksek castrol derim.

C: Liqui Moly.

Kesinlikle ikisinden biri olacaksa, arabayı üretenin motordaki yağ kapağına markayı işletecek kadar önerdiği Castrol olurdu bana göre. Shell kötü diyebilecek bir tecrübem olduğundan değil, Alman mühendis abilere güvenimden. Sanırım Doğuş da Castrol çizgisini halen bozmadı.

C: Liqui Moly.

Kesinlikle ikisinden biri olacaksa, arabayı üretenin motordaki yağ kapağına markayı işletecek kadar önerdiği Castrol olurdu bana göre. Shell kötü diyebilecek bir tecrübem olduğundan değil, Alman mühendis abilere güvenimden. Sanırım Doğuş da Castrol çizgisini halen bozmadı.
Doğuşu bilmiyorum diğer vw yetkili servis shell dedi

1.2 TSI, 110hp aracım için,

Castrol: Rölantide şıkırtılar, özellikle 2.vites alt devirde çok homurdanma ve yüksek devirde kabine çok yansıyan gürültü. Eksiltme yok.

Liqui Moly: Bir tık sessizlik sağladı ama bariz bir değişim olmadı, 10bin km sonunda hafif yağ eksiltme. (3 sene Castrol sonrası LM ile bariz bir performans değişimi de yaşamadım)

Shell: Rölanti ve yüksek devirlerde daha sessiz, bakımla birlikte hem bujileri hem de lastikleri değiştirdiğim için performansı birebir kıyaslama şansım olmadı ancak totalde araç eskiye nazaran daha atik ve daha sessiz. 4bin km oldu eksiltme yok.

@erty Sürekli yağ değiştirerek farkı anlamak zor.

Bildiğim kadarı ile 3. aynı yağ dolumundan sonra yağın farkını anlayabiliriz.

Hocam doğrudur, lakin Castrol ve LM'den özellikle sessizlik anlamında istediğim performansı alamadım ben. Yorumlara bakınca Liqui Moly'den çok ümitliydim fakat olmadı. Memnun kalmadığım bir motor yağında ısrar etmem de anlamsız olurdu.
Shell'e karşı ise bayağı önyargılı olduğum halde memnun kaldım.

Yağ konusunda dikkat ettiğim en önemli husus motordaki sessizlik. Teknik detaylarda boğulmadan pratikte bildiğim özellikle ilk çalıştırmada minimum subap sesi sunan, rölantide minimum motor sesi sunan, alt devirlerde şıkırtı ve homurdanmaları az olan, genel özelliğini sonraki bakıma kadar yitirmeyen, çabuk ısınmayan, çok yüksek ısılara çıkmayan ve çok eksilmeyen bir motor yağı motor aksamının daha az sürtünmesini sağlıyor ve işini iyi yapıyor demektir.

Şu ana kadar memnunum, 10bin km'yi bu şekilde devam ettirebilirse sonraki bakımda da aynı yağ ile devam edeceğim.

1.2 TSI, 110hp aracım için,

Castrol: Rölantide şıkırtılar, özellikle 2.vites alt devirde çok homurdanma ve yüksek devirde kabine çok yansıyan gürültü. Eksiltme yok.

Liqui Moly: Bir tık sessizlik sağladı ama bariz bir değişim olmadı, 10bin km sonunda hafif yağ eksiltme. (3 sene Castrol sonrası LM ile bariz bir performans değişimi de yaşamadım)

Shell: Rölanti ve yüksek devirlerde daha sessiz, bakımla birlikte hem bujileri hem de lastikleri değiştirdiğim için performansı birebir kıyaslama şansım olmadı ancak totalde araç eskiye nazaran daha atik ve daha sessiz. 4bin km oldu eksiltme yok.
Kullanılan yağ Shell ‘in hangi yağı, hangi viskozite..?

1.2 105 beygir için 10-40 mı kullanmak lazım bende bir dahaki değişim için Shell kullanmayı düşünüyorum yorumlardan dolayı teşekkürler

VW 507.00 onayını almış herhangi bir yağ. Çok takılmamak lazım. Aslı olan yağın çok fazla okside olmadan biraz erken değişmesi. Ailede kullanılan araçlar serviste bugune kadar bakım yapıldığından Castrol kullandı. Ancak bu sene itibariyle servis defterini kapatacağız gibi. Shell uygun fiyatlı olursa shell'den devam. Bu arada ikidebir başka marka yağ olayını bende sevmem.

Geri
Üst Alt