Yağ seçimi?

Yağ seçimi?

• Castroll

Kullanılan: 46 59.7%
  • Shell

Kullanılan: 31 40.3%

• Kullanılan toplam oy
    77

Her türlü marka motor yağı icin
Shell castrol motul luqui mobil esp

Dizel / benzinli ayrımı yok

İstediginizi alıp kullanın
Dizele bu iyi
Benzinliye bu iyi geliyor yok yani

Baş agrısına majezik
Diş agrısına apranax ..gibi degil yani

Her türlü marka motor yağı icin
Shell castrol motul luqui mobil esp

Dizel / benzinli ayrımı yok

İstediginizi alıp kullanın
Dizele bu iyi
Benzinliye bu iyi geliyor yok yani

Baş agrısına majezik
Diş agrısına apranax ..gibi degil yani
10-40 benzin 5-30 dizel için değil mi

1.2 105 beygir için 10-40 mı kullanmak lazım bende bir dahaki değişim için Shell kullanmayı düşünüyorum yorumlardan dolayı teşekkürler
Günümüz Turbo ‘lu yeni nesil motorlarda ve TSI motorlarda 10w-40 yağlar kullanılmaz., kullanılırsa da motorda yüksek maliyetli onarım masrafları açar., yani başınıza iş açar.,

1.2/1.4 TSI motorlar için “ilk öncelik” kullanılacak yağın (VW 504.00 onayı) olmalıdır. sonrasında da yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına göre 5w-30 veya (soğuk iklim şartları için) 0w-30 bir yağ tercih edilmelidir.

Motor yağlarında “istisnai durumlar” harici (benzinli ve dizel) ayrımı olmaz., yani motor yağları hem benzinli hem de dizel araçlar için geliştirilir.

(VW 504.00) benzinli motor için üretici onayı
(VW 507.00) dizel motor için üretici onayı

Shell HX8 ECT C3 5w30 hocam kullandığım yağ.
Bu kullandığınız (HX8 ECT C3) yağın “üretici onayı” yoktur dolayısıyla aracınız için uygun değildir.!

Shell ‘de aracınız için uygun yağlar;

Shell Helix HX8 ECT 5w-30
Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0w-30
Shell Helix Ultra Professional AV-L 0w-30

Shell Helix Ultra AV-L 5w-30 (üretimi durdurulmuş olabilir)
Shell Helix Ultra Professional AV-L 5w-30 (üretimi durdurulmuş olabilir)
Shell Helix Ultra ECT Multi 5w-30 (sanırım Türkiye’de pek bulunmuyor)

İki adet shell 5-30 var birinin kutusu açık gri tenkli diğeri koyu gri renkli hangisi doğru okur 1.2 TSİ için

İki adet shell 5-30 var birinin kutusu açık gri tenkli diğeri koyu gri renkli hangisi doğru okur 1.2 TSİ için
Bu şekilde bidonun renginden yağ seçimi olur mu., olmaz.!

Yukarda da bahsettim; aracınıza uygun olan yağ tipi (VW 504.00 onayı) olan 5w-30 yağlardır.,

Yani şeçtiğiniz yağın bidonunun üzerinde; Approved: VW 504.00 yazmalı ve yağın da 5w-30 viskozitesinde olmalıdır.!

Shell bu kriterleri karşılayan yağ; Shell Helix HX8 ECT 5w-30 olan yağdır.,

Aynı yağın (HX8 ECT C3) olan bir yağı daha vardır ancak bu yağ aracınıza uygun değildir.,

Ayrıca Shell ‘in (HX8 ECT 5w-30) olan bu yağı; alt segment (düşük kalite) bir yağdır.,

Shell ‘in kaliteli olan yağları (Helix Ultra serisi) yağlarıdır., Ancak Helix Ultra serisinde VW504.00 onaylı yağı vardır ancak 0w-30 ‘dur., aşırı soğuk kış şartlarında yaşamıyorsanız 0w-30 viskozitede bir yağa ihtiyacınız yoktur., ayrıca 0w-30 yağlar 5w-30 yağlara göre daha pahalıdır.,

yani Shell ‘de sizin 1.2 TSI aracınız için hem üst kalite (Helix Ultra serisi) olan, hem 5w-30 viskozitesinde olan, hem de VW 504.00 onayı olan yağı yoktur.!

Bu sebeblerden dolayı;
Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 veya Mobil 1 ESP 5w-30 gibi bir yağ tercih etmeniz daha doğru olacaktır.,

Bu arada aracınızın yağ kapasitesi 4 Lt. ‘dir., boşu boşuna 5 Lt. yağlardan alarak daha fazla ödeme yapmayın,

Hangi yağ markasını seçerseniz seçin “sürekli” yağ markası değiştirneyiniz., ve piyasada her markanın sahte yağı dolaştığı için alacağınız yerin güvenilir bir yer olmasına özellikle dikkat edin., Elbette yağın kaliteli olmadı bir yere kadar önem arz eder ama sahte yağ ve sahte filtreler aracınızın motoruna yüksek onarım maliyetleri olan çok ciddi zararlar verir.!

İnternette n11 hepsiburada gibi yerlerde 300-350 tl.ye yağ satan satıcılara dikkat ediniz., bu tip satıcılar ya sahte yağ satar yada üretim tarihi eski olan elinde kalmış yağları satar., günümüz döviz kurlarıyla 300 liraya yağ satmanın başka olasılığı yoktur,

Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 (Türkiye distribürtörü); https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715

Mobil 1 ESP 5w-30 (Türkiye distribütörü); https://www.cleanpex.com.tr/mobil-1-esp-5w30-motor-yagi-4l

Bu şekilde bidonun renginden yağ seçimi olur mu., olmaz.!

Yukarda da bahsettim; aracınıza uygun olan yağ tipi (VW 504.00 onayı) olan 5w-30 yağlardır.,

Yani şeçtiğiniz yağın bidonunun üzerinde; Approved: VW 504.00 yazmalı ve yağın da 5w-30 viskozitesinde olmalıdır.!

Shell bu kriterleri karşılayan yağ; Shell Helix HX8 ECT 5w-30 olan yağdır.,

Aynı yağın (HX8 ECT C3) olan bir yağı daha vardır ancak bu yağ aracınıza uygun değildir.,

Ayrıca Shell ‘in (HX8 ECT 5w-30) olan bu yağı; alt segment (düşük kalite) bir yağdır.,

Shell ‘in kaliteli olan yağları (Helix Ultra serisi) yağlarıdır., Ancak Helix Ultra serisinde VW504.00 onaylı yağı vardır ancak 0w-30 ‘dur., aşırı soğuk kış şartlarında yaşamıyorsanız 0w-30 viskozitede bir yağa ihtiyacınız yoktur., ayrıca 0w-30 yağlar 5w-30 yağlara göre daha pahalıdır.,

yani Shell ‘de sizin 1.2 TSI aracınız için hem üst kalite (Helix Ultra serisi) olan, hem 5w-30 viskozitesinde olan, hem de VW 504.00 onayı olan yağı yoktur.!

Bu sebeblerden dolayı;
Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 veya Mobil 1 ESP 5w-30 gibi bir yağ tercih etmeniz daha doğru olacaktır.,

Bu arada aracınızın yağ kapasitesi 4 Lt. ‘dir., boşu boşuna 5 Lt. yağlardan alarak daha fazla ödeme yapmayın,

Hangi yağ markasını seçerseniz seçin “sürekli” yağ markası değiştirneyiniz., ve piyasada her markanın sahte yağı dolaştığı için alacağınız yerin güvenilir bir yer olmasına özellikle dikkat edin., Elbette yağın kaliteli olmadı bir yere kadar önem arz eder ama sahte yağ ve sahte filtreler aracınızın motoruna yüksek onarım maliyetleri olan çok ciddi zararlar verir.!

İnternette n11 hepsiburada gibi yerlerde 300-350 tl.ye yağ satan satıcılara dikkat ediniz., bu tip satıcılar ya sahte yağ satar yada üretim tarihi eski olan elinde kalmış yağları satar., günümüz döviz kurlarıyla 300 liraya yağ satmanın başka olasılığı yoktur,

Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 (Türkiye distribürtörü); https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-4litre-3715

Mobil 1 ESP 5w-30 (Türkiye distribütörü); https://www.cleanpex.com.tr/mobil-1-esp-5w30-motor-yagi-4l
Ali hocam yine güzel ve detaylı anlatım için kendi adıma teşekkür ediyorum. Kağıt üzerinde farklılıklar olsa da kullanımda belki çok da birbirinden farkı olmayabilir ancak LM ile Mobil 1 ESP karşılaştırmasında da sizin görüşünüzü merak ettim. Önceki Focus aracımda Mobil kullandım sonraki bakımda mecburiyetten Castrol kullandım ve pişman oldum şuan 1.2 tsi aracımda LM Kullandım ama yine Mobil 1 ESP yi 1.2 TSİ da merak etmiyor değilim...

Geri
Üst Alt