Yağ seçimi?

Yağ seçimi?

• Castroll

Kullanılan: 46 59.7%
  • Shell

Kullanılan: 31 40.3%

• Kullanılan toplam oy
    77
Benzin istasyonu açmak demek
Opette/shellde/bp de 5 sözlü mülakat 7 yazılı sınav dan basarıyla geçip yeterlilik sertifikası almak anlamını taşımaz.

Benzin istasyonu acacak adam her türlü siyasi / yerel yönetim (belediye)
Bürokrasisini aşabilen
ağa /baba/kalantor yeterliligine sahip adamdır.

İstasyon ruhsatı bu sekilde alınır,
Sonra shell/bp/opet/po ya vsvsvs davetiye gönderirler.
İstasyon sahibi,, hangi akaryakıt firması yıllık bazda litre başına promosyon uyguluyorsa onunla anlaşır olur biter.

Racon bu iken , aaaa shell petrol istasyonu?? Gireyim surdan bi shell yağ alayım ben demem.

Varsa ?

Shell motor yağları orta anadolu bölge ofisi / distrübütörü link verilirse isimize yarar.
Doğru düzgün bir shell satıcısı olsa da uygun fiyatla alıp kullansak...

5w30 viskozitede Mobil 1 esp ile liqui moly 4200 haricinde 504/507 spesifikasyonu sağlayan piyasada kolay erişebileceğimiz başka yağ yokmu yani?
Neden olmasın elbette var ;

Motul 8100 X-Clean+ 5W-30
Motul Specific 504.00/507.00 5W-30
Castrol Edge LL 5W-30
Liqui Moly LongLife III 5W-30
Total Quartz Ineo Long Life 5W-30

Neden olmasın elbette var ;

Motul 8100 X-Clean+ 5W-30
Motul Specific 504.00/507.00 5W-30
Castrol Edge LL 5W-30
Liqui Moly LongLife III 5W-30
Total Quartz Ineo Long Life 5W-30
bu yagların hepsi aşağı yukarı aynı kalitede ama bence lq ile motul sanki bir tık daha kaliteli

Golf 6. 1.6 benzin lpgli 115 bin Km'de araç aldım. 400 km yol yaptığımda yağ eksildiğini gördüm. Yağ değiştirdiğimde çıkan yağın da özelliğini kaybettiğini gördük. Tüp takılmış ve 100 km'yi geçmiş olduğu için ustam 10-40 koyalım dedi. 5-30 eksiltir dedi. Şimdi 10-40 castrol var araçta ama uzun yola çıktığımda yağ eksildiğini gördüm. Kitapçık 5-30 viskositeli 502 00, 503 00, 504 00 onaylı yağları tavsiye etmiş. Acaba tavsiye edilen yağı kullansam eksiltme düzelir mi? Araçta yağ yakma belirtisi yok. Ama yağ eksiliyor. Bim km'de yarım litreden biraz fazla eksiliyor.

Ben geçen sene kullanmıştım aracın sesli çalışmasını keser belki diye ama hiç bir artısını görmedim. Sonra da pişman oldum zaten konulan yağın içinde (Liqui Moly Top Tec 4200) yeterli katkı maddeleri mevcut.
Neden Pişman oldunuz acaba?Bazı arkadaşlar özellikle dizel araçlarda kullandıktan sonra motorun sessiz çalıştığını gözlemlemişler ama

Neden Pişman oldunuz acaba?Bazı arkadaşlar özellikle dizel araçlarda kullandıktan sonra motorun sessiz çalıştığını gözlemlemişler ama
Araçta ki sesli çalışmayı keser diye koyduk ama hiç bir etkisi olmadı. Dizel araçta ki etkisini bilemem ama ben bir faydasını göremedim.

Motul xclean' i benim golf7 tdi ve arkadaşlarımın passat tdi ve leon tdi' nda 2 bakımdır kullanıyoruz, seste azalma olduğu konusunda hemfikiriz

Liqui Moly Top Tec 4200 kullanıyorum sıfır sorun ilk başladığım dönem sessiz çalışma dikkatimi çekmişti
Hatta arkadaşlar benzinli motor gibi araç sessiz çalışıyor yorumları yapıyorlar Fiyatı yüksek fakat konforuyla
parasını hak ediyor.

Golf 6. 1.6 benzin lpgli 115 bin Km'de araç aldım. 400 km yol yaptığımda yağ eksildiğini gördüm. Yağ değiştirdiğimde çıkan yağın da özelliğini kaybettiğini gördük. Tüp takılmış ve 100 km'yi geçmiş olduğu için ustam 10-40 koyalım dedi. 5-30 eksiltir dedi. Şimdi 10-40 castrol var araçta ama uzun yola çıktığımda yağ eksildiğini gördüm. Kitapçık 5-30 viskositeli 502 00, 503 00, 504 00 onaylı yağları tavsiye etmiş. Acaba tavsiye edilen yağı kullansam eksiltme düzelir mi? Araçta yağ yakma belirtisi yok. Ama yağ eksiliyor. Bim km'de yarım litreden biraz fazla eksiliyor.
Bu kadar eksiltme yağ seçimi ile alakalı olamaz. Ya yağ yakıyor ya da bir yerde bariz damlama var.

Yaklaşık 5 araç var ilgilendiğim her ay birine yağ değişimi yapılıyor. Octavia günlük 120 km yol yapıyor.
Denemediğimiz yağ kalmadı toptec 4200 ilk 6 bin km ye kadar güzel sessizdi sonra az az yağ eksiltmeye başladı 8 binde uyarı verdi ekledik, motor sesi arttı vs.. 15 bin km kullanayım desen motorda yağ kalmaz.. Yağ testinde toptec aşınma değerleri güzel temennimiz metal parçalar az aşınıyor inş öyledir. :) 2 katı fazla para sonuçta :ben golf tdi 20 bin km kadar 2 kere toptec 4200 kullandım 9 bin km yakın 700ml yaklaşık ekledim,

Mobil ve motul de eksiltme az, Kısa sürede sesli çalışıyor motor. Castrol piyasadakiler %90 sahte servisteki Pro 1L x5 adet pahalıya geliyor.

Son 3 bakım Hx8 shell kullandık motor yağ değişimi zamanına yakın çok az yağ eksiltti + daha sessiz çalışıyor. FP ürün bence..

Zamanında kötü sahte kalitesiz yağ kullanarak, ömrü bitmiş bir motora bor, ceratec vs.. masraf etmeye değmez giden gitmiştir.

Rodajına dikkat edilmeyen., yüksek devir çeviren., bakım aralıkları aksatılmış., sık sık yüzsek hızlara çıkılan veya top speed yapılan araçların yağ eksiltmesi kaçınılmaz bir durum., ucuz filtreler kullanılmadıktan sonra, iyi bakıldıktan sonra bir aracın 150 bin km olması 250 bin km 'de olmasının hiç bir sakıncası yok.,

Siz aracınıza ne kadar iyi bakarsanız o da size karşılığında o kadar az masraf çıkarır.

Geri
Üst Alt