Bir Tutkunun Değişimi (orjinal Bi-Xenon Basic retfofit)

Aracı değiştirmeye niyet edip sonra Mib 2.5 geçmek 😊 @zulalyol abi ile yaptığınız görüşme sonrası işin piri @CemK hocamız ile konuştuk Mib 2 harman üniteyi Mib 2.5 çevirdi çok güzel oldu. @HONEY Bülent abiden 9.2 ekran temin ettik ve sonuç süper oldu 😊 Bülent abi bir de dijital klima hediye etse tadından yenmez 😊

Ekli dosyalar

• 519826DB-3EB0-4901-B827-115B9AC43323.jpeg
    519826DB-3EB0-4901-B827-115B9AC43323.jpeg
    88.2 KB · Görüntüleme: 48

Aracı değiştirmeye niyet edip sonra Mib 2.5 geçmek 😊 @zulalyol abi ile yaptığınız görüşme sonrası işin piri @CemK hocamız ile konuştuk Mib 2 harman üniteyi Mib 2.5 çevirdi çok güzel oldu. @HONEY Bülent abiden 9.2 ekran temin ettik ve sonuç süper oldu 😊 Bülent abi bir de dijital klima hediye etse tadından yenmez 😊
Maliyet ne oldu hocam

Bende Comfortline var biliyorsunuz. Orjinal bixenon farlarımı taktım. Ampulleride yeniledim. Aydınlatma süper. Orjinal candır.

Comfortlina halojen far soketleri 10 pinli. Highline bixenon farlar 14 pinli. 10 lu pinliyi 14lü pinliye dönüştürücü kablo almadım. 14 lü orjinal sokete 10 ludan kablo ek yapıp iki soket halinde duruyor şuanda.

Far yıkamalı tampon almadım. Bcm gateway falan değişmedim. Serviste far ayarı yaptırdım. Sorunsuz kullanıyorum.
Hocam taktığınız farlar pxa kodlu basic bixenon mu ? Yoksa pxb kodlu uledli dinamik bixenon plus farlar mı? Merakımı mazur görün u ledli far eğerki sadece ara kabloyla çözülüyorsa bende halojenden geçmeyi düşünüyorum

Hocam taktığınız farlar pxa kodlu basic bixenon mu ? Yoksa pxb kodlu uledli dinamik bixenon plus farlar mı? Merakımı mazur görün u ledli far eğerki sadece ara kabloyla çözülüyorsa bende halojenden geçmeyi düşünüyorum
Ben alırken biraz araştırdım u ledli istiyordum ama piyasa da sonrada u led yapılan bir çok far var o yüzden bi-zenon basic far aldım, u led farlar çok güzel ama dediğim gibi piyasa da onun için biraz sağlam far bulmanız lazım @forzaGilles hocamızın konu ile ilgili bilgi dolu bir yazısı vardı da bulmadım şimdi. U led afs olduğu için ona göre malzeme lazım basic far afl ikisinin arasında fark baya var 😊

Ben alırken biraz araştırdım u ledli istiyordum ama piyasa da sonrada u led yapılan bir çok far var o yüzden bi-zenon basic far aldım, u led farlar çok güzel ama dediğim gibi piyasa da onun için biraz sağlam far bulmanız lazım @forzaGilles hocamızın konu ile ilgili bilgi dolu bir yazısı vardı da bulmadım şimdi. U led afs olduğu için ona göre malzeme lazım basic far afl ikisinin arasında fark baya var 😊
Burdan anladığım uled sonradan yapılmamış orjinal ise baya meşakkatli bixenon basic far al. Doğru mudur 🤔

Burdan anladığım uled sonradan yapılmamış orjinal ise baya meşakkatli bixenon basic far al. Doğru mudur 🤔
Tam olarak doğru değil,

Halojen fardan geçerken —>Misal bi-xenon basic far için (10 birim masraf) yapıyorsanız, uled ‘li adaptif bi-xenon plus far için (13 birim masraf) yapmanız gerekir.

Bi-Xenon Basic için ihtiyacınız olan parçalar;
-High tip BCM modülü
1x 5G1941031 veya 5G1941039 (Bi-Xenon Basic Sol Far)
1x 5G1941032 veya 5G1941040 (Bi-Xenon Basic Sağ Far)
2x 8K0941597E (Xenon beyni)
2x H7 tip Halojen Ampülü (Statik Viraj Aydınlatması için)
2x D3S Xenon Ampülü
2x 14 Pin‘li Far Soketi
-Far Yükseklik Sensörü
-Far Kumandası
-Far Kumanda Çerçevesi

ULed ‘li Adaptif Bi-Xenon Plus Farlar için yukarda yazdıklarıma ilaveten aşşağıdaki parçalara da ihtiyacınız var;
1x 5G1941751 veya 5G1941753 (Bi-Xenon Plus Sol Far
1x 5G1941752 veya 5G1941754 ((Bi-Xenon Plus Sağ Far)
2x 4G0907697F (Led Güç Modülü)
2x 3D0941329D (AFS Beyni)
1x 7P6907357D (AFS modülü)

Tam olarak doğru değil,

Halojen fardan geçerken —>Misal bi-xenon basic far için (10 birim masraf) yapıyorsanız, uled ‘li adaptif bi-xenon plus far için (13 birim masraf) yapmanız gerekir.

Bi-Xenon Basic için ihtiyacınız olan parçalar;
-High tip BCM modülü
1x 5G1941031 veya 5G1941039 (Bi-Xenon Basic Sol Far)
1x 5G1941032 veya 5G1941040 (Bi-Xenon Basic Sağ Far)
2x 8K0941597E (Xenon beyni)
2x H7 tip Halojen Ampülü (Statik Viraj Aydınlatması için)
2x D3S Xenon Ampülü
2x 14 Pin‘li Far Soketi
-Far Yükseklik Sensörü
-Far Kumandası
-Far Kumanda Çerçevesi

ULed ‘li Adaptif Bi-Xenon Plus Farlar için yukarda yazdıklarıma ilaveten aşşağıdaki parçalara da ihtiyacınız var;
1x 5G1941751 veya 5G1941753 (Bi-Xenon Plus Sol Far
1x 5G1941752 veya 5G1941754 ((Bi-Xenon Plus Sağ Far)
2x 4G0907697F (Led Güç Modülü)
2x 3D0941329D (AFS Beyni)
1x 7P6907357D (AFS modülü)
Detaylı bilgi için teşekkürler üstadım 🙏 Bcm modülü yükseklik ayarı için mi? Aracın orjinal farlarını satmayacağım, uzun yol ve ailecek kullanım için kullandığımız araç farklı. Haliyle far yükseklik ayarına pek ihtiyacım olmayacak farları taktıktan sonra yetkili serviste iyi bir ayarla kullanmayı düşünüyorum. Uledli farda kendi bcmsi ile kullansam afs çalışır mı yoksa onuda mı kullanamam ? Teşekkürler tekrardan

Detaylı bilgi için teşekkürler üstadım 🙏 Bcm modülü yükseklik ayarı için mi? Aracın orjinal farlarını satmayacağım, uzun yol ve ailecek kullanım için kullandığımız araç farklı. Haliyle far yükseklik ayarına pek ihtiyacım olmayacak farları taktıktan sonra yetkili serviste iyi bir ayarla kullanmayı düşünüyorum. Uledli farda kendi bcmsi ile kullansam afs çalışır mı yoksa onuda mı kullanamam ? Teşekkürler tekrardan
BCM modülü aracın herşeyini kontrol eden ünitedir, high tip bcm modülü olmadan farlar çalışmaz.!

Far yükseklik sensörü olmadan araç muhayeneden geçmez, araç arıza lambası yakar, +olarak far yıkama yapılması gerekir yoksa yine muhayeden geçemezsiniz,

ihtiyacınızın olup-olmadığını uluslararası kanunlar belirler, istediğiniz kadar iyi bir far ayarı yaptırın en hassas şekilde bile yaptırsanız yükseklik sensörü olmadan önünüzde seyreden ve karşıdan gelenlerin gözünü kör edersiniz,

Halojen farların 0-1-2-3-4 şeklinde yapılan manuel yükseklik ayarı gibi düşünmeyin,

Xenon farlarda otomatik seviye sensörü bulunur, seviye sensörü aracın ağırlığını, aracın eğimini, yük/yolcu durumunu, yolun eğimini, tümsekleri sürekli olarak kontrol eder, ve bu koşullara göre farın yüksekliğine ve aydınlatma mesafesine anında müdahale eder,

Özetlersek herhangi bir parçanın eksik olması durumunda —>sistem farların çalışmasına müsade etmez.!

BCM modülü aracın herşeyini kontrol eden ünitedir, high tip bcm modülü olmadan farlar çalışmaz.!

Far yükseklik sensörü olmadan araç muhayeneden geçmez, araç arıza lambası yakar, +olarak far yıkama yapılması gerekir yoksa yine muhayeden geçemezsiniz,

ihtiyacınızın olup-olmadığını uluslararası kanunlar belirler, istediğiniz kadar iyi bir far ayarı yaptırın en hassas şekilde bile yaptırsanız yükseklik sensörü olmadan önünüzde seyreden ve karşıdan gelenlerin gözünü kör edersiniz,

Halojen farların 0-1-2-3-4 şeklinde yapılan manuel yükseklik ayarı gibi düşünmeyin,

Xenon farlarda otomatik seviye sensörü bulunur, seviye sensörü aracın ağırlığını, aracın eğimini, yük/yolcu durumunu, yolun eğimini, tümsekleri sürekli olarak kontrol eder, ve bu koşullara göre farın yüksekliğine ve aydınlatma mesafesine anında müdahale eder,

Özetlersek herhangi bir parçanın eksik olması durumunda —>sistem farların çalışmasına müsade etmez.!
Halojen fardan basic xenona geçmiş biri olarak (forumda konum var) 2 tüvtürk muayenesi (sislerin sadece! selektörde yanma kodlaması ile birlikte geçtim ama sinyaller ters yanıyordu onu bıraktılar :D ) geçirdim otomatik yükseklik aktif, far yıkama yok ama far yıkama ile ilgili bir sorun yaşamadım bunun 2 nedeni olabilir birinci neden küçük bir ilçede muayeneye giriyorum çok araç bilgisi olan yok, ikincisi ise tamponum hala midline tamponu bu yüzden far yıkama jetlerim yok. Eğer tamponu değiştirseydim araç üstünde gördüklerinde %99 çalışmasını isterlerdi. Benim tecrübelerim bu şekilde aktarmak istedim iyi forumlar.

@forzaGilles Hocamız yazdığı gibi basic far daha az maliyetli benim orda demek isteğim piyasa da adaptif bi-xenon farlar için tesisat var hali hazırda. Ama basic için tesisat yok, onun sizin ayarlamanız gerekiyor. Mantık olarak aynı şekilde çalışıyor.
1. BCM high bcm olarak değişiyor yüzde yüz çalışması için
2. Gateway değişiyor
3. Far yükseklik sensörü takılıyor
4. Far seçimi göre afl ya da afs beyni takılıyır
5. Far yıkama sistemi yapılıyor.
Far Yıkama garip bu konu ben yaptım muayeneden kontrol etmediler dahi geçtim, yapmayıp geçen bir çok kişi var ama kalan da var. Biraz sahip işi diyelim 😊

Geri
Üst Alt