Golf 7 Bagaj Su Sorunu Çözümlü Video

Emin olmamakla birlikte o tıpalar olası çeki demiri ve römork için elektrik tesisatı vs. geçirmek için olabilir mi?

Ben su gideri olarak koyacaklarını pek zannetmiyorum ve orasının su dolacağını hesaplayıp gider koymuş olamazlar

Iyi akşamlar Golf Ailesi
Bu videoyu aracında bu sorunu olan arkadaşlara yardımcı olmak için çektim umarım faydam olur
(KESİN ÇÖZÜM)

Sunrooflu araçlarda o tıpanın olduğu yerden sunroof tahliye hortumu geçiyor.
Emin olmamakla birlikte o tıpalar olası çeki demiri ve römork için elektrik tesisatı vs. geçirmek için olabilir mi?

Ben su gideri olarak koyacaklarını pek zannetmiyorum ve orasının su dolacağını hesaplayıp gider koymuş olamazlar.
Aynen öyle 😊 Cam tavanlı araçlarda o tıpanın olduğu yerden sunroof su tahliye hortumu geçiyor.

Upvote 0
merhaba aynı sorun bende de var önce stepne altına su birikiyordu 2 gündür yoğun yağmur yağışı var ve sağ arka cam kenarı koltukta ıslanmış. Yağmurda su alırken; yıkama basınçlı su da almıyor bu sebeple çözdüğünü düşünen arkadaşlar bunu yağmur da test etsinler
Dostum merhaba bu sorun bugün aynısı basımda siz nasıl çözdünüz yardımcı olursanız sevinirim

Upvote 0
Merhaba
Önceki aracım 2015 golf 7 idi. Bir gün otoparkta arka tamponun köşesinden başka bir araç çarpmıştı. Çok önemsemedim fakat yağmurlu havalardan sonra stepne havuzu su dolmuştu. Yetkili servis bagaj döşemesini, tamponu ve arka koltuklara kadar herşeyi söktü ve tamponun arkasında küçük kanatçıkların yer aldığını içe doğru kapandığını tespit ettiler. Giderleri temizleyip kanatçıkları düzelttiklerini ve iç temizlik yaptıklarını söylediler. Bir parça değişimi yapılmadı. Bir daha böyle bir sorun yaşamamıştım. Bilginize

Upvote 0
Yeni aracım passat variant. Bagaj kapağı logo su tahliye hortumunun ucu kopmuş. Doğuş otodan 180 liraya aldım(30.03.23). 510827861A parça kodu. Golf ile aynı parça. Bilgi amaçlı yazmak istedim.

Ekli dosyalar

• 11A7F21B-5BE7-4A78-AD05-B663C2F729FA.jpeg
    11A7F21B-5BE7-4A78-AD05-B663C2F729FA.jpeg
    61.9 KB · Görüntüleme: 33
  • AADB49C1-CC17-4696-A4B9-17C00239D62F.png
    AADB49C1-CC17-4696-A4B9-17C00239D62F.png
    425.2 KB · Görüntüleme: 32
Upvote 0
Konuyu hortlatıyorum ancak konuyu ve birçok konuyu baştan aşağı okudum hatta neredeyse youtubedaki konuyla ilgili her videoyu izledim. Birkaç gündür gündemim tamamen bu sorun harekete geçmeden önce... görünen o ki tıpalar cam tavan gider deliği olarak kullanılıyor ancak buna rağmen sol taraftaki tıpa yine fazlalık kalıyor demektir! benim bu sorunu çözenlere sormak istediğim şu; o tıpa çıkarıldıktan sonra bahsedilen tozlanma veya kirlenme riskine karşı bir sorun yaşadınız mı? tıpa söküp yıllardır sorun kullanan var mı? benim kanaatime göre o kuytu köşeye suyun girip birikmemesi gerekir, nasıl nerden giriyor anlamış değilim 🤷🏻‍♂️ suyun girdiği yeri tespit edip izole etmek önemli ancak tıpa çıkarmak da mantıklı geliyor yapacak başka bir şey görünmüyor. Tüm bu bilgi birikimlerini ve tespitleri aracımda inceleyeceğim ve bakalım sonu ne olacak.

Upvote 0
@Kozmonot271 Teker arkasındaki davlumbaz ve arka tampon o bölgeyi kapatıyor toz almaz..
isterseniz tıpa dursun ortasından delin işaret parmağı kalınlığında delseniz yeterli yarısı kadar..
Suyun geldiği yerler bagaj kablolarının üst taraftan gövdeye bağlantısı var biraz oradan,
Biraz stopların arkasından birazda menfez boşluklarından bu 3 bölgeye sıvı conta yapılırsa kökten çözülür..
Yada tıpalar delinir / çıkarılır su geldikçe oradan tahliye edilir..

Tıpanın takıldığı yerde yoğun bir şekilde balmumu var, kirin kabasını yüzeysel alın tamamını almayın çürümeyi önlemek için sıkılan bir şey..

Dikkat edilmeyen bir durum var tıpalar şase ile alt kısımda kalan ince bir plastiği birbirine kenetliyor. Yani bir görevi var, olmasa olur mu olur, Tıkanmayacağı kalınlıkta delik delmek yeterli..

Araç içinde su birikmesi nelere yol açar mumlu bölgelerde sorun yok, diğer bölgeler zamanla paslanır, araç sık sık içerden buğulanır..

Ekli dosyalar

• 20200523_191059.jpg
    20200523_191059.jpg
    166.3 KB · Görüntüleme: 33
Upvote 0
ben araci aldığımda bu sorun vardı internetten aldığım bilgiler dahilinde bagajı boşalttım menhfezlere sıkacak silikon yoktu elimde bende menfezlerini kaportaya cirtladim taş gibi oldu nolur nolmaz diye tipayida söktüm geçen aylarda silikonlayim diye tekrar söktüm cirtlari söküp silikon çektim 1 sene tipasiz Durmuş halinde toz felan yoktu tertemiz hâlâ da tipayi takmış değilim riske atmak istemedim

Upvote 0
Bu olay, menfezlerin kaportaya yapışmamasından oluyor. Tıpayı sökmek bence mantıksız.

Upvote 0
Bu olay, menfezlerin kaportaya yapışmamasından oluyor. Tıpayı sökmek bence mantıksız.
mantıksız değil eli anahtar tutmayan biri aracın altindan tipayi çıkartip idare edebilir hatta ömur boyu belki sorunsuz kullanir maddi imkani varsa yaptırabilir tampon sökmesi zor olabilir ama sökülürse yapmasi basit

Upvote 0
@Kozmonot271 Teker arkasındaki davlumbaz ve arka tampon o bölgeyi kapatıyor toz almaz..
isterseniz tıpa dursun ortasından delin işaret parmağı kalınlığında delseniz yeterli yarısı kadar..
Suyun geldiği yerler bagaj kablolarının üst taraftan gövdeye bağlantısı var biraz oradan,
Biraz stopların arkasından birazda menfez boşluklarından bu 3 bölgeye sıvı conta yapılırsa kökten çözülür..
Yada tıpalar delinir / çıkarılır su geldikçe oradan tahliye edilir..

Tıpanın takıldığı yerde yoğun bir şekilde balmumu var, kirin kabasını yüzeysel alın tamamını almayın çürümeyi önlemek için sıkılan bir şey..

Dikkat edilmeyen bir durum var tıpalar şase ile alt kısımda kalan ince bir plastiği birbirine kenetliyor. Yani bir görevi var, olmasa olur mu olur, Tıkanmayacağı kalınlıkta delik delmek yeterli..

Araç içinde su birikmesi nelere yol açar mumlu bölgelerde sorun yok, diğer bölgeler zamanla paslanır, araç sık sık içerden buğulanır..
Hocam çok teşekkür ederim yorumunuz için. Bugün eğilip alttan elime gelen tapayı çıkardım zaten dışarı doğru düştü ve sol taraftan su boşaldı resmen içimin yağları eridi. Sol stop ampül değişirken sök tak yapılmış ordan giriyor muhtemelen. Alttan fotoğrafını çektiğimde yanda da tapa gibi bi şey var ama vida olabilir belki bilemedim. Bagaj kaplamayı sökemedim böyle şu an geçici çözüm. Stepneyi çapraz bıraktım kurusun diye içerisi nemlenmişti adeta. Alttan çekilen fotoğrafta tıpa gibi görünen diğer şey hakkında bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim. 📍 Bu gibi sök tak sıvı conta işlerini beceremem pek, İstanbul'da hususen Anadolu yakasındayım gidebileceğim bir yer varsa paylaşabilirse bilenler düzgünce kalıcı çözmek istiyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231227-162330085.jpg
    Screenshot_20231227-162330085.jpg
    70.7 KB · Görüntüleme: 31
  • P_20231227_161857.jpg
    P_20231227_161857.jpg
    200.2 KB · Görüntüleme: 31
  • Screenshot_20231227-170613329.jpg
    Screenshot_20231227-170613329.jpg
    44.8 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Upvote 0
Hocam menfezlerin arkasına yani o kuytu köşeye akan su nereden tahliye olacak bir raddeden sonra dolacak? Oraya nasıl su akıyor anlamadım gerçekten o kadar şey izledim bakıyorum bakıyorum cinnetlik bir sorun bu. Sanırım esas çözümü dışarıdan su girecek noktaların (stop, kablo dibi vs) sıvı conta ile tamamen kapatılması olsa gerek.

Upvote 0
stopun arkasından giren su direk aşağıya iniyor ama menfezde o kısımda menfezin üstüne dökülen su menfez contası kaçırınca aracın içine giriyor tipayi söktügün yerdeki kaporta havuz gibi tıpa açık olduğu sürece su başka bi yere gitmez tipa deliginden aşağı dökülür

Upvote 0

stopun arkasından giren su direk aşağıya iniyor ama menfezde o kısımda menfezin üstüne dökülen su menfez contası kaçırınca aracın içine giriyor tipayi söktügün yerdeki kaporta havuz gibi tıpa açık olduğu sürece su başka bi yere gitmez tipa deliginden aşağı dökülür
Anladım ya da o bölmede şişen su stepnenin altına doluşuyor. Burdaki esas nokta stoplardan ya da başka yerden %100 su almaması gerekiyor 💯 anladığım bu. Hiçbir şekilde ihtimal üzerine düşünüp gider yapmamışlar. Ama olur da lazım olur diye mi o delikler kalmış yoksa bir şeyler çekmek için ya da tesisat için mi bırakılmış bilemiyorum. Sağ taraf cam tavan hortumunun yeri sol ise boşta kalıyor cam tavanlarda da her türlü sökmekten başka çare kalmıyor tahliye için.

Upvote 0

Geri
Üst Alt