Golf 7 Bagaj Su Sorunu Çözümlü Video

Bugün bu konuya yazdıktan sonra hemen bagaja geçtim önce sol arka taraftaki tıpaya bastırdım tıpa düştü içindede 2 karış su vardı döküldü ardında sağ arka tarafa geçtim ordada tıpa bekliyordum ama tıpa yoktu @Yalman44 hocamlada görüştüm oda şaşırdı tıpa olmamasına
Mavi boru büyük ihtimalle depo kapağındaki suyu tahliye etmek için ama ben depodan suda gönderdim borunun içinden gelmiyor direk aşağı akıyor sanki daha sonra boruyu biraz kontrol ettim ağzı bayağı hareket ediyor büyük ihtimal çıkmış ağzı
Borunun geçtiği yerdeki tıpa gibi ama borunun takılı olduğu conta yada plastik ne derseniz onuda söktüm çünkü orda yine su birikmişti tıpa görevi görüyordu resmen
mavi borunun ağıznı direk delikten aşağı vericektim ama kısa geldi şuan içinde boş duruyoe uygun bi zamanda deponun orayı söküp mavi boruyu takacağım yerine
Bu arada ara 2014 highline 1.6 tdi dsg @Yalman44 hocamın 2 tarafındada tıpa varmış

Ekli dosyalar

• IMG_20211227_192549.jpg
    IMG_20211227_192549.jpg
    123.6 KB · Görüntüleme: 154
  • IMG_20211227_193213.jpg
    IMG_20211227_193213.jpg
    156.3 KB · Görüntüleme: 145
  • IMG_20211227_193641.jpg
    IMG_20211227_193641.jpg
    136.5 KB · Görüntüleme: 148
  • IMG_20211227_193917.jpg
    IMG_20211227_193917.jpg
    132.6 KB · Görüntüleme: 149
  • IMG_20211227_194132.jpg
    IMG_20211227_194132.jpg
    202 KB · Görüntüleme: 145
  • Screenshot_2021-12-27-20-39-43-393_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-12-27-20-39-43-393_com.miui.gallery.jpg
    25.8 KB · Görüntüleme: 146
Upvote 0

O tıpaların yani deliklerin ne işe yaradığı ortaya çıktı diyebiliriz..

Yakıt dolum kapağı altındaki delikten giden su için ince hortum olmalı.. ve cam tavan yoksa bu hortum o delikleri kullanmıyor. Ya da üretim tarihine göre kulanıyor da olabilir.

Yanlış yorumlamadıysam ve büyük ihtimalle cam tavan su giderleri o kısımdan yani menfez kısmındaki deliklerden hortum geçirilirek tahliye ediliyor. (Mavi hortum bana sonradan takılmış gibi geldi.)
@Omer58 hocam aşağıdaki videodaki siyah parça ile paylaştığınız resimdeki siyah parça aynı görevi görüyor gibi duruyor.

Özetle o tıpalar yerinde olması ya da cam tavan hortumlarının yerinde olması sonucu yine de su birikebilir.

Bu sebeple sorunun oluşumunda 3 madde rol oynuyor.
1. Menfezden su sızıntısı.
2. Stop etrafından su sızıntısı.
3. Cam tavan tahliye hortumu yerinden çıkması kopması vs.vs. sonucu su birikmesi.

Şuan için bagaj su alması birikmesi durumları bu sebeplerden gibi görülüyor.

Ve benim görüşüm her Golf önlem alınmazsa bir gün bu sorunu yaşayacak...

Son düzenleme:
Upvote 0

Yakıt dolum kapağı altındaki delikten giden su için ince hortum olmalı.. ve cam tavan yoksa bu hortum o delikleri kullanmıyor. Ya da üretim tarihine göre kulanıyor da olabilir.

Yanlış yorumlamadıysam ve büyük ihtimalle cam tavan su giderleri o kısımdan yani menfez kısmındaki deliklerden hortum geçirilirek tahliye ediliyor. (Mavi hortum bana sonradan takılmış gibi geldi.)
@Omer58 hocam aşağıdaki videodaki siyah parça ile paylaştığınız resimdeki siyah parça aynı görevi görüyor gibi duruyor.

Özetle o tıpalar yerinde olması ya da cam tavan hortumlarının yerinde olması sonucu yine de su birikebilir.

Bu sebeple sorunun çözümünde 3 madde rol oynuyor.
2. Stop etrafından su sızıtısı.
3. Cam tavan tahliye hortumu yerinden çıkması kopması vs.vs. sonucu su birikmesi.

Haklısınız hocam
Güzelce derlediğimizi düşünüyorum siz de bilginizi aktardınız umarım hiç bir golf kullanıcısı bu duruma maruz kalmaz
Kalanlar ise umarım en hızlı şekilde çözebilir

Upvote 0
@ogzogz hocam bence o mavi boru resmen bunun için üretilmiş sonradan takılma değil çünkü o siyah contada belirli bir yere kadar takılıyor bilmiyorum ya cam tavanın yada deponun
Ama bence cm tavanın gibi bunu depoyu açtıktan sonra anlayacağım yada test edeceğim tavana su döküp son olarak araç içinden döşemenin altından göremezmiyiz b sutunundan vs eğer cam tavanınsa o mavi boruyu

Upvote 0
@ogzogz hocam bence o mavi boru resmen bunun için üretilmiş sonradan takılma değil çünkü o siyah contada belirli bir yere kadar takılıyor bilmiyorum ya cam tavanın yada deponun
Ama bence cm tavanın gibi bunu depoyu açtıktan sonra anlayacağım yada test edeceğim tavana su döküp son olarak araç içinden döşemenin altından göremezmiyiz b sutunundan vs eğer cam tavanınsa o mavi boruyu
Orada bir boru olması gerekiyor. Ancak bu boru aşağıdaki videoda renksiz görünüyor.

Elbette zamanla farklı renk takmış olabilirler.

Upvote 0
@ogzogz hocam biraz önce depo kapağını söktüm ucunda boru yok dökülen su direk aşağı iniyor IMG_20211228_120826.jpg

Daha garibi sunroof u kontrol ettim su döktüm 4 köşedende hepsi çıkıyor sunroofte sıkıntı yok ama sağ arka taraftaki mavi borunun olduğu yerdeki su tahliyesi kabortada kenarından sızıp geliyor fotoda belli olduğu gibi
Screenshot_2021-12-28-12-56-07-259_com.miui.gallery.jpg
mavi boru acaba cam tavandan mı yoksa depoya mı bağlı olmalıydı hala anlamadım

Bana cam tavana döktüğüm suyun kaborta kenarından gelmesi ya borunun çıktığı anlamına öyle olsa döşemede ıslanmaz mı yada mavi borunun depodan çıktığı anlamına geliyor diye düşünüyorum

Upvote 0
@Omer58 mavi borunun üst kısmı depo kapağı su tahliye arkasında mı ?

Depo tahliye hortumu serum hotumundan daha geniş bir şekle sahip olmalı..

Upvote 0
@ogzogz depo kapağını bugün söktüm yan tıpaları dün akşam açmıştım
Depo kapağını sökünce bir şeyle karşılaşmadım fenerle kontrol ettim görmedim kolumu uzanabildiğim kadar yokladım yinw bir şey grlmedi elime

Upvote 0
@Omer58
Aşağıdaki videoda nasıl bir hortum var görünüyor. Ve bu hortum o tıpaların olduğu kısıma gitmiyor.

Siz aracın ilk sahibi misiniz? Değilseniz daha önce kilit ile ilgili bir işlem yaparken yerinden çıkmış olabilir.

Sunroof etrafındaki su arka tarafta nereden yere damlıyor, tahliye oluyor?

Bunlara göre detaylı bir araştırma yapıp sonuca ulaşılabilir.

Upvote 0
@ogzogz malesef hocam ilk sahibi değilim 3. sahibiyim

Bugün akşam aracı baya söktüm fotoları ekliyorum
Deponun orda her hangi bir boru yok uygun b zamanda ağzına uygun boru alıp takacağım
IMG_20211228_193324.jpg IMG_20211228_193336.jpg
Ayrıca 8 mavi boruda cam tavana gidiyor kesin olarak çözdüm
IMG_20211228_195752.jpg

Bu foto tavan arası
IMG_20211228_195722.jpg
Son olarakta cam tavandan grlen sol arka tarafta yeşil boru gördüm tekerin tam üstünde gideri ve tekerin arkasındada tıpasını sçktüğüm yer var onun haricinde

Ekli dosyalar

• IMG_20211228_200835.jpg
    IMG_20211228_200835.jpg
    143 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Upvote 0

Bu sebeple sorunun oluşumunda 3 madde rol oynuyor.
2. Stop etrafından su sızıntısı.

4. Bagaj açma kulpunun su tahliye hortumu. Bagaj kapağını açınca altta tam ortada tahliye hortumunun siyah plastik çıkışı var. Bagajı kapatırken o plastik gövdeye sürtüp kopabiliyor. Bende 2 kere koptu. O zaman da hortum suyu bagaj kapağının içine oradan da bagaja veriyor.

Size katılıyorum. Havalandırma mazgalların oradaki tıpalar su tahliye için değil. Onların çıkarılması çok yanlış bir çözüm. Oradan girecek kir toz pislik su ne olacak? Nereden su alıyor ise orası yalıtılmalı. %90 kapaklar.

Upvote 0
@calik bilmiyorum belkide doğru olan sökmemek ama söktükten sonra daha su almadı ter temiz kaldı ordan su girme şansı zaten 0 da belki öncekine kıyasla daha çok toz girebilir

Upvote 0
2013 Golf highline aracımda da aynı sorun mevcut. Aracımda sunroof olduğundan dolayı @Omer58 gibi sağ tarafında tıpa bulunuyor ama sağ tarafında sadece tahliye hortumu bulunmakta. Sol taraftaki tıpayı çıkardım ve içinden bayağı su aktı. Sağ tarafında tahliye hortumu olduğundan işlem yapmadım. Ayrıca aracımda geri görüş kamerası mevcut. Kontrol ettiğimde bagaj kapısınının ortasında bulunan kauçuk malzemenin koptuğunu gördüm. Pazartesi günü Avek yetkili servisi ile görüşüp logo su tahliye hortumunu değişim ücretini soracağım. @Omer58 sol taraftaki tıpayı çıkardıktan sonra sizin sorun tamamen ortadan kalktı mı? Teşekkürler

Son düzenleme:
Upvote 0
@Unal61 hocam ben hem sol arka tıpayı hemde sağ arkadaki borunun takılı olduğu plastik kauçuğu çıkarttım kauçuğu çıkartma sebebim su birikmişti şimdi altı açık olduğundan borudandan gelse başka yerdende gelse direk delikten akar mantığı
Ayrıca iki tarafıda açtıktan sonra ne ön camda buğulanma oluyor nede bagaj zemininde ıslaklık çok şükür hallettik

Upvote 0

Yarın belirttiğim gibi Avek yetkili servisten logo su tahliye hortumunun değişim ücretini sorup yaptırmaya planlıyorum. Sonrasında sol taraftaki tıpa açık ve logo tahliye hortumu sağlam şekilde biraz gözlemleyeceğim. Olmadı senin gibi sağ taraftaki tahliye hortumunu çıkartacağım. Bu arada ben tıpayı tampon altından çıkardım. Bagaj sağ ve sol taraftaki kaplamayı çıkarmak zor mu? Bu çıkarma işlemi için internette yardımcı video mevcut mudur?

Upvote 0

Geri
Üst Alt