Yokuş aşağı inerken yüksek süratlere çıkıyor araç bu maksatla frene basmak zorunda kalıyorum. Ama araç örneğin 90 km/h de frene basınca 6.Vitese düşüyor bazende 5. Vitese düşüyor bunu nasıl önlemek gerekir? Manuel moda mı geçmeliyim ? Yokuş aşağı kullanım için nasıl bir yol izlenmeli?

@mbonat 

Audi A3 Stronic kitapçığında şöyle diyor:

Düz yolda park ederken P ve stop.(El freni otomatik çekiliyor)

Yokuşta park ederken önce el freni çek,sonra P ve stop.

İster n ye alın işter g ye ister z ye sorun araç haraket halindeyken kullanımdan kaynaklı sürekli sıkışık trafikte tam durup tam kalkmamaktan.

sonuç serviste, kötü niyetlilere 10 bin, iyi niyetlilere tutturabildiğine 😀

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yokuş aşağı inerken yüksek süratlere çıkıyor araç bu maksatla frene basmak zorunda kalıyorum. Ama araç örneğin 90 km/h de frene basınca 6.Vitese düşüyor bazende 5. Vitese düşüyor bunu nasıl önlemek gerekir? Manuel moda mı geçmeliyim ? Yokuş aşağı kullanım için nasıl bir yol izlenmeli?
Vites düşürmesinde bir sıkıntı yok motor freni yapıyor . Eğer sesten veya fren yapmasından rahatsız oluyorsanız manuele alıp vites büyütün . 

Yokuş aşağı inerken ben de kararsız kalıyorum. Genelde 2. vites ile inmeyi istiyor. 2. vitesde yarım debriyaj yaptığı için ben de 2'yi kullanmasını istemiyorum pek. O yüzden manuel moda alıp 3 ile iniyorum bu sefer de fazla hızlandığı oluyor ve frenle müdahale etmek zorunda kalıyorum. Bazen frenlediğimde 2'ye geri düşürdüğü de oluyor böyle yapınca. Kısacası yokuş aşağı inerken s-tronic'e daha tam alışamadım.

@snoppy aynen öyle bnm sıkıntım ufak inişler değil. Fazla ve uzun aşağı eğimli yolda D7 den D6 ya düşmesi belki mantıklı ama devir yükseliyor bi daha frene bassam D5 düşüyor devir 3000 devir bandına yükseliyor malumunuz. 

@silvershadow hocam merhaba güzel paylaşım olmuş. Elinize sağlık. Bir sey soracağım. Auto hold aktifken vitesi n ye alip el frenini cekip  P ye alıyorum boşluk olmuyor. Fakat auto hold kapaliyken N ye alıp elektronik park frenini cekip P ye aldığımda boşluğu aliyoruz. Ozet olarak auto hold acikken park ettigimizde sakinca söz konusu mudur ?

Ben aracı auto hold açık bir şekilde kullanıyorum sürekli ve park ettikten sonra p ye alıp kontağı kapatınca otomatik bir şekilde elektronik park frenini çekiyor araç. Bu yanlış bir kullanım mı oluyor bu durumda?

bence DSG kullanırken yapılacak en gerekli şeylerden biri sıkışık trafikte manuel kullanmak.

cok sıkışık dur kalk trafiğinde dsg hemen ikinci vitese atıyor, yani yarım kavrama ile götürmeye çalışıyor. bu durumda hem ısınma hem aşınma oluyor.

manuele alıp aracın dur kalk sırasında 1. viteste kalmasını sağlamak lazım.

aşağıdaki linkte daha iyi anlatmış durum;

https://eksisozluk.com/entry/55240365

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gülü seven dikenine katlanır evet bunlara söylenenlere dikkat etmemiz gerekiyor ama başka bir sorun var ki ikinci el araba alırken başlıyor, doğru ve dikkatli kullanılmış bir dsg almaya dikkat etmek lazım. Maalesef kullanıcıların büyük çoğunluğu bilinçsiz 20 bin km bile araç alsanız yanlış ellerde şanzıman ömrünü yitirmiş olabiliyor.

@ahmet306 sıkışık trafikte manuele alıp kullanılacaksa dsg almanın mantığı ne anlayamıyorum, en güzeli manuel alıp problemsiz kullanmak.

@Serkanasn dsg olunca debriyaj a basmiyirsun hocam daha ne olsun manuel de olsa gaz fren...

Rahatlık sonuçta her rahatlığın bi bedeli vardır niyet önemli iyi niyetliysen az bedel ödersin:).... 

En üzeri manuel manuel candır....

Ne zaman tesla gibi sanzuman komlike olmaktan çıkar o zaman alınır rahata bakılır fakat yok 7 ileti yok 9 ileri sonuçta metal bunlar sürtünme surekli araçlar az yakacak çok kaçacak die ısınıp duruyor 4 ileri otomatik ler vardı evet çok yakardı ama sanzumanlar taş gibiydi...

Şimdikiler göya az yakıyor 30 40 bin km de harcanan paraları km ye bölünce tabiki çok fazla ama güzel tarafı hava kirlenmiyor kimyasal atık oluşuyor orası ayrı her türlüsü zarar gerçi dünyamıza....

Şimdiki aracım manuel bence golfun dizeli değilde benzinli manuel leri de az değil 2 defa sanzuman  indi bidaha inecek kullanıma bağlı diyen arkadaşlar olabilir de ben cok uzun yol yaparim ve genelde 150  binde araç değiştiririm golf te başıma gelen hiçbir araçta gelmedi diyebilirim....

Yine de otomatik iyidir fakat vitesiz tesla gibi olacak :)...

Nacizane fikrim aracı sanzuman da birakmayin küçücük dişli var elimde patladı oradan biliyorum elektronik el frene guvenmeyin alın n ye çekin el freni yada otomatik çeksin sonra p ye...

Bide yolda fazla işine karışmayın dsg nin yani viteslerde fazla oynamayın bence rahatsız oluyor işine karisilmasina:))..

d

Dur kak trafikte istanbul özellikle kesinlikle 1. Viteste gidilmeli katılıyorum....

Saygılarimla...

Geri
Üst Alt