2021 Yeni Leon fiyatları

Avek Oto aradım, Şubat'ta gelecekmiş araçlar. Şuan İbiza ve Ateca'da yokmuş, onlar da Şubat'ta gelecekmiş.

VW T-Roc için de şubatta gelecek demişlerdi, bakalım Şubat'ta nasıl olacak fiyatlar.

Ben de golf 7.5 sahibiyim ve bu fiyatlara satılacağına ben de inanmıyorum diğer araçlarla karşılaştırdığımda bana mantıklı gelmiyor, ya çalışanın biri fake yapmış ya da bir ihtimal lansman fiyatı ki lansman ise en az 10-20000 tl indirim, lansmandan sonra ÖTV dilimi geçer artı dsg derseniz fiyatlar beklentilerle uyuşur. 
Naçizane benim düşüncem, hemen umutlanmayın düşük olacak diye.

Ben de golf 7.5 sahibiyim ve bu fiyatlara satılacağına ben de inanmıyorum diğer araçlarla karşılaştırdığımda bana mantıklı gelmiyor, ya çalışanın biri fake yapmış ya da bir ihtimal lansman fiyatı ki lansman ise en az 10-20000 tl indirim, lansmandan sonra ÖTV dilimi geçer artı dsg derseniz fiyatlar beklentilerle uyuşur. 
Naçizane benim düşüncem, hemen umutlanmayın düşük olacak diye.
Bu fiyatlar olur, euro kuru ile gayet makul.

asil sorun son kullanici bu fiyattan alabilir mi gorecegiz.

Lansmana özel fiyat degil, lansmana 230 bine verip 1-2 ay sonra 290-300 bine nasil satabilir?

Isteseler 1.0 dsg life mk8 golfü 230 bine verebilirler

Bir hesaplama  yapalim:

Tarih 2018 mayis

Araba: 1.0 tsi dsg golf comfort-sürüs-konfor-isik paket-opak beyaz-camtavan yok (ben aldim)

Satis fiyati: 110 bin lira, euro: 5.50 , euro satis fiyati: 20 bin euro

vergisiz fiyati: 110.000/118*100= 93.220/150*100= 62.146 lira

62.146/5.5 euro kuru= 11.299 euro

Tarih: Bugün

11.299 euro * euro kuru 8.95=101.135

101.135*%50 ötv=151.702

151.702* %18 kdv= 179.000 lira, hadi yeni kasa diye %10 daha pahali olsun= 196.900 lira

yetmedi!!! %20 daha pahalli olsun= 214.000 lira

olmaz %30 daha pahali olsun= 232.700 lira

Hesaplama hatalari varsa uyarin arkadaslar

Bayilerin kar marjlari cok fazla, isteseler mk8 1.0 dsg life opak arabayi 200-220 bine bile satabilirler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Az önce bulunduğum bir bölgede bayiyi arayıp bilgi almak istediğimi söyledim. Satıştaki arkadaşlar 1.5 fr 130 luk manuel 231.500 tl olduğunu ve şubat başı gibi geleceğini söylediler. Sanırım üfürme değil post doğru bir post. Çok değişik bir 2. El sorunu doğuyor.

@krym hocam aldığınız gün değil aracın gümrükten çekildiği kur önemli. 2018de kurlar yıl içinde çok arttı.

hesabınız doğru fakat sene başı kuru hesap etmek lazım, yaklaşık kuru 4,6TL den hesaplarsanız mantıklı olur.

62000/4,6 = 13500euro.

13500*9 = 121500 TL yapar.

hadi yeni kasa zammı v.s. desek bile en azından manueli çok rahat %50ye sokarlar.

tabi Golf'u %50ye sokarlarsa Leon'u, Octavia'yı kime nasıl satarlar orası karışık.

@Haktan dostum burdan defalarca yazdim burda bazi arkadaslarin abarttigi kadar rakamlarla gelmicek bu araclar diye dedigim gibi cikiyor aynen cunki 5 ten 6 ya 6 dan 7 ye gecislerde ayni seyler oldu golfte burda abartilgi rakamlarla gelmicek zaten cunki dedigim gibi rakipler artik gercekten gelistigi ve bizim zamaninda serit takip adaptif hiz olsun vs vs gibi seyler artik nerdeyse clioda egeada bile standart hale gelmeye basladi o yuzden dolu dolu goruo ooo bu arac bos hali buysa bu takamdan baslar diyenlere yazmistim eski yazilarimda gecen aylarda rakiplerin iyi oldugu ortamda sen artik ucretli bisey eklemek icin extra baska biseyler bulman lazim vw olarak

Burada kritik nokta vergi dilimi . Bir arac ya 230binin altında olur yada direkt 280e cıkar.Arası olmaz. Listede suan tek secenek leon var. 230bine alacakken 10bin daha verip cam tavan ekletmek istedin  bir anda 290bine fırlayıp 50 bin fark cıktı. Ayni durum otomatik almak istediginde de başına gelecek. Bu ikinci elde de donanıma göre fiyat farkını belirginlestirir.

@ahmet306 2018'de kurlar haziran-agustos arasi cok dalgaliydi, mart-mayis 4.90-5.50 arasiydi, benim arabanin muayne tarihi nisan  2021'di, bu durumda emin olmamakla beraber, araba nisan sonu veya mayis basi gümrükten gecmistir, yani en fazla %10 oynar fiyatlar

Euro 5.00 diyelim (nisan basi 4.97) (subat-mart 4.70-4.90)

110.000 lira (107 bine forumdan avekten alan vardi, avek hep daha ucuza satiyor) /5= 22.000 euro (bir önceki hesaplama 20 bin euroydu)

%50 ötv diliminde kalir, ötv'yi %50 dilimde tutup euro olarak kiyasliyalim

Euro 9*22.000 euro=196.000 lira

araba 23.000 euro olsun= 207 bin lira

araba 25 bin euro olsa= 225.000 lira, hala alt dilimde ve kar marji cok iyi

benim burada göstermek istedigim bayilerin kar marji cok fazla, bana 2018'de arabayi sevabina maliyetine vermediler, kar ettiler

Tek sorun bizim milletin araba sevdasi, hepimiz sucluyuz, biz essek olduktan sonra almani-fransizi bize biner, üstüne devleti, onun üstüne bayisi, onunda üstüne al-satci-galericileri biner.... en sonda banka biner..... vay halimize

Yine klasik vergi ayarlı Türkiye paketler gelmiş. Dsg yok cam tavan yok, metalik renk yok jantlar 17 vs vs . Bunlar eklendıgınde birde ust vergi dilimine gırınce fiyatlar 300+ olacak. Aynı şey scalada oldu. 

Türkiye'de ucuza donanımlı araca bınmeyı hayal eden arkadaslar varmış onuda gorduk :)

Bazı arkadaşlar hesap yapmış aldığımda kur bu kadardı şimdi kur bu kadar, hadi yüzde 20-30 zam olsun gibi.

Örnek olarak passat makyajlandı de mi bir de o zaman ki kurlara bir bakılsın bir daha hesaplansın. Aynı şey onda var mı. Hesaplayan arkadaşlar olmuş ve hiç de söz ettiğiniz gibi değil durum.

Şimdi bayileri arıyorsun sunroof lu istiyorum şu olsun diyorum ÖTV dilimini geçiyor diyor.

Bir de dikkat edin 1.5 TSİ 150 hp değil, 130 HP;

Şimdi 150hp olursa fiyatı baya artıyor artı e yani elk destekli getirirlerse iyice artıyor

DSG olsun yine artıyor 

Sunroof yine artıyor

ÖTV dilimine baya baya giriyor.

Doğuş Oto çok akıllı bir firma 

Evet artık Peugeot vb firmalar kendini geliştirdi ve en dolu paketleri full+full ve satış olsun servis olsun artık Türkiye de tepki görmeye başladı. Full diye getirdiği araçlarda (biliyorsunuz Türkiye ye özel getirilecek araç donanımlarını ve içeriklerini Doğuş belirliyor) çoğu yeni özellik yok.

Yani doğuş da farkında pazarı kaybediyor.

Ama burada yüksek fiyat beklerken insanları şok etti ama bu bir strateji

Neden mi yeni 208 full fiyat açıkladı ve yüksek sınıfına göre ama araç full

Doğuşum yarattığı algı güzel

Ucuz olanı full algısı yaratıp fiyatı iyi gösterip pazara HIZLI GİRİŞ YAPMAK ANCAK ARABA UCUZ Tüketicinin istediği yukarıda saydığım, 150bg olan 1.5tsi motor yok, sunroof yok, DSG yok. Artı lansman farkı diyelim.

Pazar stratejisi güzel. 
Bir de Doğuş gözüyle bakmak lazım. 3 ay sonra fiyatlar oturduğunda evet Doğuş güzel strateji izledi piyasaya hızlı soktu arabaları ama fiyatlar arttı denecektir.

Bir de ÖZELLİKLE Skoda Scalanın ilk çıkış fiyatı VE premium paketine bakın fiyatların İNANDIRILICIĞINI siz sorgulayın ki ilk çıktığında Scala euro kuru daha yüksekti!

Bazı arkadaşlar hesap yapmış aldığımda kur bu kadardı şimdi kur bu kadar, hadi yüzde 20-30 zam olsun gibi.

Örnek olarak passat makyajlandı de mi bir de o zaman ki kurlara bir bakılsın bir daha hesaplansın. Aynı şey onda var mı. Hesaplayan arkadaşlar olmuş ve hiç de söz ettiğiniz gibi değil durum.

Şimdi bayileri arıyorsun sunroof lu istiyorum şu olsun diyorum ÖTV dilimini geçiyor diyor.

Bir de dikkat edin 1.5 TSİ 150 hp değil, 130 HP;

Şimdi 150hp olursa fiyatı baya artıyor artı e yani elk destekli getirirlerse iyice artıyor

DSG olsun yine artıyor 

Sunroof yine artıyor

ÖTV dilimine baya baya giriyor.

Doğuş Oto çok akıllı bir firma 

Evet artık Peugeot vb firmalar kendini geliştirdi ve en dolu paketleri full+full ve satış olsun servis olsun artık Türkiye de tepki görmeye başladı. Full diye getirdiği araçlarda (biliyorsunuz Türkiye ye özel getirilecek araç donanımlarını ve içeriklerini Doğuş belirliyor) çoğu yeni özellik yok.

Yani doğuş da farkında pazarı kaybediyor.

Ama burada yüksek fiyat beklerken insanları şok etti ama bu bir strateji

Neden mi yeni 208 full fiyat açıkladı ve yüksek sınıfına göre ama araç full

Doğuşum yarattığı algı güzel

Ucuz olanı full algısı yaratıp fiyatı iyi gösterip pazara HIZLI GİRİŞ YAPMAK ANCAK ARABA UCUZ Tüketicinin istediği yukarıda saydığım, 150bg olan 1.5tsi motor yok, sunroof yok, DSG yok. Artı lansman farkı diyelim.

Pazar stratejisi güzel. 
Bir de Doğuş gözüyle bakmak lazım. 3 ay sonra fiyatlar oturduğunda evet Doğuş güzel strateji izledi piyasaya hızlı soktu arabaları ama fiyatlar arttı denecektir.
ÖTV dilimi %50'yi gecmiyecek sekilde hesaplandi dikkat ederseniz

@krym 

ÖTV dilimi %50'yi gecmiyecek sekilde hesaplandi dikkat ederseniz
Doğuş oto nun pazara girme stratejisi.

Sizce saydığımız kriterlerden sonra geçmeme ihtimali görüyor musunuz?

En iyi örnek Skoda Scala gibi görüyorum. Aynı değişim olacaktır Kİ Leon daha çok tutuluyor.

Geri
Üst Alt