0W-20 Motor Yağı Ana Konu (1.0 / 1.5 TSI motor için)

TSI ile eTSI motorları karıştırmayın.,

TSI motorlarda 5W-30 ve 0W-30 kullanılabilir,

eTSI motorlarda 0W-20 ve 0W-30 kullanılabilir ama eTSI motorlar için 5W-30 kullanılması pek doğru olmaz diyebiliriz, Adana, Antalya, İzmir gibi aşırı sıcak iklimlerde kullanılmasında sakınca yoktur. (Bana göre) 0W-20 yağ hiç bir şekilde kullanılmaması gerek.
Hocam DPCA kodlu 1.5 TSI 150hp de 5w30 yağ motorda sarsıntı vs neden oluyor deniliyor. 0w30 yağların fiyatı da genel olarak 5w30 lar dan yüksek. Hangi viskozite olacaksa her türlü Liqui Moly taraftarıyım da. Tabi Motul vs de iyidir . :)

Umarım yetkili servisler de 0w30 a geçer ama kısa vadede çok sanmıyorum.
Hocam ben yetkili servisin koyduğu yağa da güvenmiyorum. O yüzden yağı kendim temin edip dışarıda değişim yapıyom. Bu forum sayesinde 0-30 olduğunu öğrendim farkıda hissettim

Hocam ben yetkili servisin koyduğu yağa da güvenmiyorum. O yüzden yağı kendim temin edip dışarıda değişim yapıyom. Bu forum sayesinde 0-30 olduğunu öğrendim farkıda hissettim
Bu 1.5Tsi da yağ farklılık olayını görünce bende güvenmiyorum. Araç motorunun geleceğiyle ve 2. sahibinin cebini yakacaklar.

Bu 1.5Tsi da yağ farklılık olayını görünce bende güvenmiyorum. Araç motorunun geleceğiyle ve 2. sahibinin cebini yakacaklar.
Ben servisi aradım sordum aynı motor için 5-30 dediler ama o yağla araba ilk çalıştırdığımda çok sarsıntılı çalışıyordu devir geç düşüyordu. Şimdi ama hemen devir iniyor

Ben servisi aradım sordum aynı motor için 5-30 dediler ama o yağla araba ilk çalıştırdığımda çok sarsıntılı çalışıyordu devir geç düşüyordu. Şimdi ama hemen devir iniyor
Vay be. Bayağı farkediyormuş.

1.5 tsi motorun yağını aracı ilk aldığımda kontrol etmiştim. Rengi yeşildi. Yani 0w-20 dolum yapılmıştı fabrikada. İlk bakım sonrası kontrol ettiğimde yağ rengi açık kahverengi idi.. bu durumu farkettiğimde ilk kez 0w-20 ve 5w-30 farkını öğrendim.

Kesin sonuç şu şekilde öğrenilir. Doğuş oto şase numarası ile fabrikaya yazı yazacak ve ne dolum yapıldığını öğrenecek.

Yazdık sonuç geldi 5w-30muş derlerse bilin ki o yazı hiç gitmedi.

Dostlar, 0W20 yağdan 0W30 (LM Top Tec 4210) serisine bugün itibari ile geçtim.

4 litrelik olanından bulamadığımdan, 1 litrelik 4 kutu almıştım. Usta yağı açtı ve kapak altında jelatin olmadığını gördük(4 bidon jelatinsiz). Bu yağ sahte , zaten internetten alınan yağlar hep böyle, liqui moly neymiş vs vs. Olurdu olmazdı, kendi parçacısını aradı sordu. Parçacı, internetten alınmış bir şey diyemem ama yağlarda kapak altında jelatin olmak zorunda dedi. (Aracın mevcut yağınıda boşalttık bu sırada)

Online yedek parça işletmesini aradım. 1 litrelik yağların kapak altı jelatinleri yok dedim.
Aldığım cevap;
Liqui moly yağların sadece 4 litrelik bidonlarında jelatin bulunur. 1 ve 5 litrelik yağlarda kapak altında jelatin olmaz. Sorun yok koyabilirsiniz araca.

Araçta yağ yok, kaldım bakım tünelinde. Usta bismillah dedi koydu. Umarım sorun yaşamam.

Kapak altı jelatin var/yok konusunda bilgi/tecrübe sahibi olan yorum bırakırsa sevinirim. Hala şüpheciyim

Ekli dosyalar

• IMG_2627.jpeg
    IMG_2627.jpeg
    252.4 KB · Görüntüleme: 31
Dostlar, 0W20 yağdan 0W30 (LM Top Tec 4210) serisine bugün itibari ile geçtim.

4 litrelik olanından bulamadığımdan, 1 litrelik 4 kutu almıştım. Usta yağı açtı ve kapak altında jelatin olmadığını gördük(4 bidon jelatinsiz). Bu yağ sahte , zaten internetten alınan yağlar hep böyle, liqui moly neymiş vs vs. Olurdu olmazdı, kendi parçacısını aradı sordu. Parçacı, internetten alınmış bir şey diyemem ama yağlarda kapak altında jelatin olmak zorunda dedi. (Aracın mevcut yağınıda boşalttık bu sırada)

Online yedek parça işletmesini aradım. 1 litrelik yağların kapak altı jelatinleri yok dedim.
Aldığım cevap;
Liqui moly yağların sadece 4 litrelik bidonlarında jelatin bulunur. 1 ve 5 litrelik yağlarda kapak altında jelatin olmaz. Sorun yok koyabilirsiniz araca.

Araçta yağ yok, kaldım bakım tünelinde. Usta bismillah dedi koydu. Umarım sorun yaşamam.

Kapak altı jelatin var/yok konusunda bilgi/tecrübe sahibi olan yorum bırakırsa sevinirim. Hala şüpheciyim
Liqui Moly marka yağların 1 Litre olan yağlarında kapağı açtığınızda (kapak altı jelatin/folyo) bulunmamaktadır.!! Bu konuda endişe etmeyin,

Ayrıca sahte yağ üretenler 1 lt. bidonlar ile uğraşmazlar, Zaten 1 lt.lik ürünlerin satış rakamı çok azdır, onlar için önemli olan 4 ve 5 ‘lik bidonlardır,

Ustanız bu konuda hassas davranması güzel birşey ama aynı hassasiyeti ağzı açık olan yağ bidonunu yere koymaması gerekirken de gösterse iyi olurdu. Gören de sanki 60 litre koca varil sanırsın, Maşallah atölyenin zemini zift gibi simsiyah insan gözü görmez ama bütün toz-pislik anında yağın içine girer, ağzı açık olan yağ yere koyulmaz, tezgah üstüne koymak çok zor olmasa gerek.

Umarım karter tapasına (teflon bant) sarmamıştır.!!

4 tane 1 lt. yağ almak maliyeti artırır, bir daha ki sefere 5 lt. ‘lik almak yararınıza olur, şuan aldığınız 1 ‘lik yağların 1 tanesinin boş bidonu atmayın, seneye 5 ‘lik aldığınız yağdan kalan 1 litre yağı sakladığınız bidona koyarsınız bu şekilde yağ daha uzun süre dayanır,

Yağı nerden aldınız..? LM ‘nin Türkiye Distribütörü TopTec 4210 yağı 1 lt.lik satmıyor.

@forzaGilles
Yağı online yedek parça isimli işletmeden internet üzeri aldım.
Tayin nedeniyle ıspartaya taşındım. Küçük yer google yorumlara bakarak memnuniyeti yüksek işletmeye gittim. Bildiğim biryer değildi. Zamanla öğreneceğiz.

4 litrelik satan güvenilir yer bulamadım, 5 litrede almak istemedim. Online yedek parça forumda önerildiği için 4 tane birlik aldım.

Jelatin yoksa iyi 😌 demekki sorun yok. Teşekkür ederim

Liqui moly top tec 0-30 4210 bu yağın 4 litreliyi varmı? Ben baktımda hep 1 ve 5 litrelik gördüm

@forzaGilles
Yağı online yedek parça isimli işletmeden internet üzeri aldım.
Tayin nedeniyle ıspartaya taşındım. Küçük yer google yorumlara bakarak memnuniyeti yüksek işletmeye gittim. Bildiğim biryer değildi. Zamanla öğreneceğiz.

4 litrelik satan güvenilir yer bulamadım, 5 litrede almak istemedim. Online yedek parça forumda önerildiği için 4 tane birlik aldım.

Jelatin yoksa iyi 😌 demekki sorun yok. Teşekkür ederim
Hocam Isparta da bir dahakine Kariyer Otomotiv Özel servis e gidebilirsiniz Geçmişte YT den izlediğim kadarıyla iyi bir yere benziyor.

Geri
Üst Alt