0W-20 Motor Yağı Ana Konu (1.0 / 1.5 TSI motor için)

Aracım servise yaklaşık 2 ay kala düşük yağ uyarısı verdi. 2 sene boyunca 1.4 xcellence leon'um vardı, onda da sadece bir kere olduğunu hatırlıyorum. Bir süre dinlendirip kontrol ettiğimde ekleme yapılabilecek bir seviyede olduğunu gördüm; çubuktaki aralığın alt son 1-2mm'sinde. altur'a gittiğim için onları aradım, telefondaki ilk kişi 0w 20 olması lazım dedi, aktardığında bir önceki bakımda 0w-30 konduğunu gördük kayıtlardan. açıkçası arayana kadar 5w-30'dur sanıyordum; avek'i aradığımda ise 2020 golf 1.5'lara 5w30 koyuyoruz dedi telefondaki hanfendi.

yalnız iki bayi de ne dışarıdan getirip ne de üzerine fark verip kendi kullandıkları marka hariç yağ koydurtmuyor, para kaygısını geçtim daha kalitelisi varsa da koyduramıyorsun; illa serviste koyulacak, sonra takıntılı biriyse gidecek dışarıda boşaltıp tekrar kendi istediği markayı koyduracak isteyen; ki yazık yani.

Aracım servise yaklaşık 2 ay kala düşük yağ uyarısı verdi. 2 sene boyunca 1.4 xcellence leon'um vardı, onda da sadece bir kere olduğunu hatırlıyorum. Bir süre dinlendirip kontrol ettiğimde ekleme yapılabilecek bir seviyede olduğunu gördüm; çubuktaki aralığın alt son 1-2mm'sinde. altur'a gittiğim için onları aradım, telefondaki ilk kişi 0w 20 olması lazım dedi, aktardığında bir önceki bakımda 0w-30 konduğunu gördük kayıtlardan. açıkçası arayana kadar 5w-30'dur sanıyordum; avek'i aradığımda ise 2020 golf 1.5'lara 5w30 koyuyoruz dedi telefondaki hanfendi.

yalnız iki bayi de ne dışarıdan getirip ne de üzerine fark verip kendi kullandıkları marka hariç yağ koydurtmuyor, para kaygısını geçtim daha kalitelisi varsa da koyduramıyorsun; illa serviste koyulacak, sonra takıntılı biriyse gidecek dışarıda boşaltıp tekrar kendi istediği markayı koyduracak isteyen; ki yazık yani.
Yaklaşık 3-4 sene öğrendiğim kadarıyla, Doğuş oto'nun kendisi ve avek dışındaki servisler yerli üretim yağ kullanabiliyorken. Özellikle doğuş oto'nun ithal üretim 5w30 castrol edge pro kullandığını biliyorum. Öyle bir detayda var ilginizi çekebilir. Kısaca 5w30'lar arasında da pds farkları oluyor.
CASTROL EDGE PROFESSIONAL LONGLIFE III 5W-30 (Sadece varil ve 1lt) olarak bulunabiliyor, yurtdışından getirilebiliyor.)

https://www.castrol.com/tr_tr/turke...edge-professional.html#tab_longlife-iii-5w-30

https://www.castrol.com/tr_tr/turke...rol-edge-professional.html#tab_ll-iv-fe-0w-20

Buradan uygun yağınızı, normal seri ile karşılaştırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu yağın üretici onayı yok., Üretici onayı olmayan bir yağı kullanmayınız başınıza iş alırsınız..!! ve daha da önemlisi bu yağ sizin aracınıza uyumlu bir yağ değildir..!!

Shell 0W-20 olarak aracınıza uygun olan yağ; Shell Helix Ultra Professıonal AV-L 0W-20 'dir. Ancak bu yağı (bazı yetkili servisler harici) dışarda bulmanız zor olacaktır.

Ayrıca aracınızın motorunun yağ kapasitesi: 5,5 Litre 'dir. Yani 5 Litre bidon, +1 Litre 'de küçük bidon almanız gerekiyor.

Yağı aldığınız yer 100km uzakta olabilir., fakat olası arıza durumunda yapacağınız masraf, yakacağınız yakıt masrafından çok daha fazlası olacağını unutmayın.!

VW 508.00 /509.00 yağların rengi bile diğer 0W-20 yağlardan farklıdır (yeşil renk 'tir.)

Marka olarak Shell 'de ısrar etmenizde gerek yok., Mobil 1 ve Liqui Moly olarak yetkili distribütör garantili 0W-20 yağ alabilirsiniz. yüksek ihtimalle yağı aldığınız yerde de Shell Helix Ultra Professıonal AV-L 0W-20 bulamıyacaksınız,

Aslında bu araç için 0W-20 yağ kullanmakta ısrar etmenizin pek bir anlamı yok., daha önce de söylediğim gibi bu yağın dayanımı düşüktür, motor koruması düşüktür, aşınma koruması düşüktür, yaz aylarında eksiltme yapması kaçınılmazdır.,

Osmaniye derken Ege 'de bir ilçe falan zannetmiştim., Adana 'da yaşadığınızı bilmiyordum., Adana gibi aşırı sıcak bir iklim olan şehirde bu yağı kullanmanız durumunda motorun yağ yakması kaçınılmazdır., o yağ bu kadar sıcak bir iklimde dayanması çok zor., ve tüm bu olumsuzlukları yetmezmiş gibi bir de çok aşırı pahalıdırlar.,

VW 504.00/507.00 onaylı 0W-30 yağlar 2.0 TDI motorunuz için çok daha uyumlu ve dayanımı yüksek olan bir yağdır., ama neyse konumuz bu değil.,

(0W-20 kullanmmak isterseniz aracınıza uyumlu yağlar., fakat pek bir şey fark etmiyecek çünkü 1 Litre olarak bulmanız çok zor ve size 5+1 Litre lazım olacak);

Mobil 1 ESP X2 0W-20 (Türkiye distribütörü resmi satış sitesi); https://www.cleanpex.com.tr/mobil-1-esp-x2-0w20-motor-yagi-5-l-ut2022

Liqui Moly Top Tec 6200 0W-20 (Türkiye distribütörü resmi satış sitesi); https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-0w20-motor-yagi-top-tec-6200-5-litre-20789

Sonuç olarak her şekilde yolunuz VW 504.00/507.00 onaylı 0W-30 yağlar ile kesişiyor.

Liqui Moly Top Tec 4210 0W-30 https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-0w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4210-5-litre-21605

Mobil 1 ESP 0W-30 https://www.cleanpex.com.tr/mobil-1-esp-0w30-motor-yagi-5-l (ESP LV olanı uyumlu değildir.)
Selam dostum aciklayici bilgilerin icin tesekkur ederim.

Aylardir aradigim cevabi vermisin :)

Aracin manuel kitabinda 0w 30 yaziyor kaputta 0w 20 yaziyor :D Kendileri bile celisiyor bir noktada.

Avrupada konustugum cogu kisi VAG yaglarinin zaten shell uretimi oldugunu Mobil yada Liqui Moly kullanmanin motor omrune daha pozitif yonde oldugunu belirtti.

thumbnail_IMG_9809.jpgthumbnail_IMG_9810.jpg

Son düzenleme:
Selam dostum aciklayici bilgilerin icin tesekkur ederim.

Aylardir aradigim cevabi vermisin :)

Aracin manuel kitabinda 0w 30 yaziyor kaputta 0w 20 yaziyor :D Kendileri bile celisiyor bir noktada.

Avrupada konustugum cogu kisi VAG yaglarinin zaten shell uretimi oldugunu Mobil yada Liqui Moly kullanmanin motor omrune daha pozitif yonde oldugunu belirtti.

Ekli dosyayı görüntüle 64057Ekli dosyayı görüntüle 64058
Rica ederim, daha yep yeni sıfır km araç 0W-20 yağ orta-uzun vadede yağ yakma sorunları çıkarıyor yağ dayanmıyor, kitapçıkta da yazdığı gibi aracınız için doğru olan yağ (VW504.00 onaylı) 0W-30 yağlardır,
Liqui Moly Top Tec 4210 0W-30 alabileceğiniz en iyi yağlardan biridir.

Burada konuşulanlardan sonra bu bakımda Golf 8 1.0 TSI aracıma 0W-20 yerine 0W-30 yağ kullanmaya karar vermiştim. Aracın kitapçığında da bu yağa izin veriyordu.

Dün Liqui Moly Top Tec 4210 ile yağ değişimi yaptırdım ve ilk sürüşten titreşimlerde azalma hissettim. Aracım manuel olduğu için debriyaj pedalına yansıyan titreşimde bile azalma olduğunu ve sanki motorun daha pürüzsüz çalıştığını hissettim.

Daha önce kullandığım yağ ise orijinal yağı olan Castrol Edge 0W-20’ydi. Bundan sonra Liqui Moly 4210 ile yola devam.

@berkekandemir hocam yağdan memnunmusumuz, sorum sıkıntı birşey yaşadınızmı bende liqui moly top tec 4210 0w20 longlife 3 yağ aldım

Rica ederim, daha yep yeni sıfır km araç 0W-20 yağ orta-uzun vadede yağ yakma sorunları çıkarıyor yağ dayanmıyor, kitapçıkta da yazdığı gibi aracınız için doğru olan yağ (VW504.00 onaylı) 0W-30 yağlardır,
Liqui Moly Top Tec 4210 0W-30 alabileceğiniz en iyi yağlardan biridir.
Bu konuyu yeni keşfettim, epey yararlı. Yeni Tsi lar için konunun yardımıyla 0w30 en ideal olduğu kanısına vardım. Bilgiler için herkese teşekkürler. Büyük ihtimal ikinci el 1.5Tsi 150hp Tiguan alma arifesindeyken bu yağ farkını öğrendiğim oldu. Bu arada 1.5Tsi lar 4.3Litre kapasiteli di mi hocam?

Ben son bakımda 0-30 yağ koydum belirgin fark var araba rahatladı

Bu konuyu yeni keşfettim, epey yararlı. Yeni Tsi lar için konunun yardımıyla 0w30 en ideal olduğu kanısına vardım. Bilgiler için herkese teşekkürler. Büyük ihtimal ikinci el 1.5Tsi 150hp Tiguan alma arifesindeyken bu yağ farkını öğrendiğim oldu. Bu arada 1.5Tsi lar 4.3Litre kapasiteli di mi hocam?
Evet 4.3 Lt

Takip ettiğim ve çok yararlı bulduğum bir YouTube kanalı var ve dün 0w16, 0w20, 5w20, 5w30 u karşılaştırdigi video yayınladı.

1.5 tsi aracım için 5w-30 kullanıyorum Liqui Moly serviste aynı şekilde 5w-30 dolduruyor.

TSI ile eTSI motorları karıştırmayın.,

TSI motorlarda 5W-30 ve 0W-30 kullanılabilir,

eTSI motorlarda 0W-20 ve 0W-30 kullanılabilir ama eTSI motorlar için 5W-30 kullanılması pek doğru olmaz diyebiliriz, Adana, Antalya, İzmir gibi aşırı sıcak iklimlerde kullanılmasında sakınca yoktur. (Bana göre) 0W-20 yağ hiç bir şekilde kullanılmaması gerek.

Geri
Üst Alt