Araç Soğutma Sıvısı Değişiminde Sorun

Evet, sızıntıyı gördüm. Yukarıdaki haznede herhangi bir sızıntı, akıntı izi felan görünmüyor. Kutumda büyük hissediyorum ama bakalım yarın görücez :(
( araç dışında içinde sürekli bir akıntı yok, antifrizli olduğu için kurumuyor sanırım orası )

Ekli dosyalar

• B8F3B38A-4A87-472C-B562-E606E0958C20.jpeg
    B8F3B38A-4A87-472C-B562-E606E0958C20.jpeg
    292 KB · Görüntüleme: 36

Öncelikle servisler artık G13 tip antifriz satmıyor., artık servislerde sadece G12evo satılmakta., soğutma suyunda iki farklı sıvının bulunmasi iyi birşey değildir., bu iki ürün içerik olarak benzer gibi görünseler de aslında içerik olarak birbirinden farklılıklar mevcuttur (aksini söyleyenlere itibar etmeyiniz servis dahil)., bu durum antifrizin korozyon/pas korumasını olumsuz yönde etkileyecektir.,

Ancak dışardan rahatlıkla G13 tip antifiriz temin edebilirisiniz, fakat alacağınız antifrize dikkat etmeniz lazım., Antiftizler konsantre ve kullanıma hazır (ready mix / ready mix) olmak üzere 2 tip mevcuttur.,

Eğer konsantre alayım derseniz;
eksilen miktar kadar sıvıyı (önceden bir kapta) 1:1 oranında yani (%50-50) oranında antifriz-saf su karışımı hazırlayıp sonrasında ilave yapmanız gerekir.,

Yok ben bununla uğraşamam derseniz; kullanıma hazır (ready to use / ready mix) olanlardan alıp., direkt şişenin kapağını açıp eksilen miktar kadar koymanız yeterlidir.

Not: VW Almanya belirli bir yıldan sonra 2019 veya 2020 yılında (tam tarihi hatırlamıyorum) yani belirli bir tarih sonrası üretilen araçlarında artık G12evo kullanmaya başlamıştır., bu sebebten aracınıza ait kullanım klavuzunu kontrol etmeniz, sizin araçta G13 veya G12evo hangisiyle fabrika dolumu yapılmış..? ona göre antifriz almanız daha doğru olacaktır., ayrıca saf suyu da benzinliklerde satılan gerçekten saf su mu belli olmayan ürünler yerine., nette pek çok sitede kimyevi labaraturlarlar saf su satmaktadır.,

G13 antifriz (konsantre formül);

Liqui Moly KFS 13 concentrated https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-radyator-antifrizi-kfs-13-g13-tl774j-kirmizi-1-l-21139

G13 antifriz (kullanıma hazır /ready to use);

Motul G13 Auto Cool ready to use -37°C https://shoptr.motul.com/auto-cool-g13-37-c-12x1l.html
Hocam ben aracı yarın servise bırakacağım. Sesli düşünüyorum; 2015 model aracımda g13 kullanılıyor diye biliyorum. Onarım/çözüm için motor soğutma suyunu komple boşaltmak durumunda kalırlar ve sıfırdan antifriz koyacak olurlarsa ve ellerinde sadece g12evo varsa Sanmıyorum servisin elinde G13 yokken benden dışarıdan G13 alın gelin diyeceklerini ? Yoksa sadece karıştırılmaması yeterli mi ?

evet, o haznenin taban seviyesinde çıkış hattı var. o seviyeye inmişti.
muğladan aydına gittim 2 gün kaldım o sırada kullandım geri döndüğüm akşamın sabahında aracı çalıştırdığımda uyarı verdi. Akşam hiç bir uyarı vermedi araç sıcak iken. Sabah uyarı verince kontrol ettim. "yedek su deposu" adındaki haznenin alt seviyesindeydi içindeki sıvı. Aracı zorlamam, CC ile 90-110 arasında takılırım
Pazartesi hazneyi öyle görünce saf su ekledim normal seviyeye getirdim. evden işe kısa mesafe gidip geldim. 20km, aradan 24 saat geçti hiç bir azalma yok.

@driver_can , daha önce ekleme yapmadıysanız saf su eklemeniz yeterli olacaktır. Bakım zamanı geldiğinde kontrol ettirirsiniz oranını.
Özellikle sordum eğer seviye min. seviyesinin de daha altına yani çıkış hattı seviyesine inmiş ise hava yapmış olabilme ihtimali mevcuttur., veya kapağı kapatırken en son sıkma noktasına geldikten sonra kapak artık sıkılamıyacak duruma geliyor o esnada hafiten sıkmaya devam ettiğinizde bir (tık sesi) duymalısınız., bu ses kapağın kitlendiği anlamına geliyor. Tam kitlenmediyse motor sıcakken basınçtan dolayı kaçırma yapmış olabilir.
Hocam ben aracı yarın servise bırakacağım. Sesli düşünüyorum; 2015 model aracımda g13 kullanılıyor diye biliyorum. Onarım/çözüm için motor soğutma suyunu komple boşaltmak durumunda kalırlar ve sıfırdan antifriz koyacak olurlarsa ve ellerinde sadece g12evo varsa Sanmıyorum servisin elinde G13 yokken benden dışarıdan G13 alın gelin diyeceklerini ? Yoksa sadece karıştırılmaması yeterli mi ?
Sizin aracın soğutma suyu antifriz tipi G13 tip tir., Aynen dediğiniz gibi servis dışardan G13 antifriz temin edip getirmenizi kabul etmeyecektir.,Ancak şayet öyle birşey olursa çözümü basit; Audi servislerinde G13 antifriz halaa mevcuttur.,

Audi yetkili servisinden GA13A8JM1 koduyla 2 adet satın alıp faturasıyla kendilerine verirsiniz., bu sayede hiç bir sorun çıkartmazlar/çıkartamazlar :) veya sistemin içindeki sıvıyı komple boşaltırmak şartıyla G12evo kullanılabilir., kullanıla(bilir) diyorum çünkü bu konuda kesin bir bilgi şuan için yok., bazı kaynaklar G12evo ‘nun geriye dönük uyumluluğu var derken bazıları ise tam aksini söylemekteler.!

@major24 2 sene önce kendi isteğimle değişim yaptırdığımda G12evo koydular. 2 senedir bir sorun olmadı.

G13 daha iyi ya da kötü gibi bir durum var mı bilmiyorum. Şunu biliyorum ki, bugün serviste antifiriz ekleyecek olsalar G12evo ekleyecekler. İçinde G13 mü var diye bakmıyorlar. Bu arada ikisinin karışımı olumsuz sonuç olmayacağını da beliriyorlar.

Gelelim kaçağa. Kaçak muhtemelen herkesin de tahmin edeceği gibi birinci öncelik olan su pompasından kaynaklı.

Şimdi bu su pompasına hangisi iyi geliyor? G13 mü G12Evo mu?
G13 iyi geliyorsa bu pompa (çeşme suyu sebebiyle paslanma harici)neden arızalanıyor?

G12 Evo'su olup su pompası arızalanan var mı?

Bizim pompa arızası zannetiğimiz mekanik harici contadan su kaçırması mı?

Yani işin özeti geri dönüşlere göre yenileme vs. yapıyor. Bu hem iyi hem kötü.
Net olarak şu denemiyor.

Son düzenleme:
G12evo en güncel antifriz.

Öncekilerle karışık da kullanılabiliyor.

İlle G13 olması şart değil.

Arkadaslar selamlar, a3 1.6 tdi clh aracimda su eksiltmiyor ama surekli su doldurulan haznenin dibine basiyor suyu, arac sogutma suyu uyarisi veriyor sonra kapagini acinca su min-max arasina geliyor. 2 aydir bu sorunla ismi lazim degil bir servise goturuyorum, egr kontrol edildi sorun yok,hortumlar sorunsuz, after cooler degisti, devirdaim degisti, radyator degisti, komple g13+saf su ile sistem temizlendi halen sorun devam ediyor. Artik ustanin beceri eksikliginden suphelenmeye basladim.

Tecrube eden varmidir? Fikirlere acigim. Birde anadolu yakasinda istanbulda iyi bir servis varmidir tavsiye edebileceginiz?

@gembad Bu kadar parca değiştirip hala sorunu çözemeyen yeri merak ettim doğrusu.

Sorununuz sanki soğutma sistemi hava yapmış gibi.

Anadolu yakası demeseydiniz formen motors a gidin derdim.

@Savatage Allah allah.
Videolarında hiç öyle demiyor hep müşteri çıkarı diyor.
Ayrıca Antalyalı Arslan usta ile videolarda da paylaşır oldular.

Fiyatı normal ustalara göre pahalı olabilir ancak videolarında bahsettikleri gibi bakım yapıyorlarsa bu da normaldir diye düşünmüştüm.
Ne kada pahalı olsalarda yetkili servisler kadar değillerdir yine de.

Şahsen ben Antalyada olsa Arslan ustaya giderim Golf bakım , onarımı için.

Öncelikle servisler artık G13 tip antifriz satmıyor., artık servislerde sadece G12evo satılmakta., soğutma suyunda iki farklı sıvının bulunmasi iyi birşey değildir., bu iki ürün içerik olarak benzer gibi görünseler de aslında içerik olarak birbirinden farklılıklar mevcuttur (aksini söyleyenlere itibar etmeyiniz servis dahil)., bu durum antifrizin korozyon/pas korumasını olumsuz yönde etkileyecektir.,

Ancak dışardan rahatlıkla G13 tip antifiriz temin edebilirisiniz, fakat alacağınız antifrize dikkat etmeniz lazım., Antiftizler konsantre ve kullanıma hazır (ready mix / ready mix) olmak üzere 2 tip mevcuttur.,

Eğer konsantre alayım derseniz;
eksilen miktar kadar sıvıyı (önceden bir kapta) 1:1 oranında yani (%50-50) oranında antifriz-saf su karışımı hazırlayıp sonrasında ilave yapmanız gerekir.,

Yok ben bununla uğraşamam derseniz; kullanıma hazır (ready to use / ready mix) olanlardan alıp., direkt şişenin kapağını açıp eksilen miktar kadar koymanız yeterlidir.

Not: VW Almanya belirli bir yıldan sonra 2019 veya 2020 yılında (tam tarihi hatırlamıyorum) yani belirli bir tarih sonrası üretilen araçlarında artık G12evo kullanmaya başlamıştır., bu sebebten aracınıza ait kullanım klavuzunu kontrol etmeniz, sizin araçta G13 veya G12evo hangisiyle fabrika dolumu yapılmış..? ona göre antifriz almanız daha doğru olacaktır., ayrıca saf suyu da benzinliklerde satılan gerçekten saf su mu belli olmayan ürünler yerine., nette pek çok sitede kimyevi labaraturlarlar saf su satmaktadır.,

G13 antifriz (konsantre formül);

Liqui Moly KFS 13 concentrated https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-radyator-antifrizi-kfs-13-g13-tl774j-kirmizi-1-l-21139

G13 antifriz (kullanıma hazır /ready to use);

Motul G13 Auto Cool ready to use -37°C https://shoptr.motul.com/auto-cool-g13-37-c-12x1l.html
Hocam merhaba size birşey sormak istiyorum.sogutma sistemi daha önce liqui moly g13 ile değiştirdik şuan elimde motul g13 var eksiltme olursa farklı marka sıkıntı yaratır mı eklesem acaba ikisi de g13

Hocam merhaba size birşey sormak istiyorum.sogutma sistemi daha önce liqui moly g13 ile değiştirdik şuan elimde motul g13 var eksiltme olursa farklı marka sıkıntı yaratır mı eklesem acaba ikisi de g13
Çok hassassanız aynı marka alıp koyun ama farklı marka olması bir sıkıntı yaratmaz.

@gembad Bu kadar parca değiştirip hala sorunu çözemeyen yeri merak ettim doğrusu.

Sorununuz sanki soğutma sistemi hava yapmış gibi.

Anadolu yakası demeseydiniz formen motors a gidin derdim.
Yazın haziran ayında Opel aracımız için;
Hava-Yağ-Yakıt-Polen filtresi-Karter tapası+motor yağını hepsini ben alıp getircem., O zaman yetkili serviste işçilik ücreti 300 tl.yken randevu almak için bu şahsı aradım benden 350 tl. işçilik ücreti istedi. Hayırlı işler dedim kapattım…

Yazın haziran ayında Opel aracımız için;
Hava-Yağ-Yakıt-Polen filtresi-Karter tapası+motor yağını hepsini ben alıp getircem., O zaman yetkili serviste işçilik ücreti 300 tl.yken randevu almak için bu şahsı aradım benden 350 tl. işçilik ücreti istedi. Hayırlı işler dedim kapattım…
Bu kadar da olmaz ki. Ayıp denen birşey var.
Demekki müşteriyi düşünüyoruz sadece videoda hikaye.

Bu durumda kimseye önermemek lazım Formen Motors gibi aç gözlüleri.

Acaba Antalya Arslan ustanın fiyatları nasıl giden arkadaşlarımız fiyat paylaşabilse keşke.
O da videoda Bende orjinal MANN filtreler var piyasadan ucuz satıyrum diyor videolarında.

Geri
Üst Alt