Jump to content

Golf 8 ile gelen yeni donanımlar ve değişimler


Recommended Posts

 • Kurucu Yönetici

Golf 8 itibariyle, Golf 7 ile adı geçen Trendline(Midline Plus), Comfortline ve Highline üçlüsünün yerine Golf, Life ve Style donanım paketlerinin geldiği duyuruldu. Her ne kadar donanım seviyeleri ülkelere göre farklılık gösterse de göze çarpan bazı değişiklikler de vardı.

Bunlardan bazıları şu şekilde:

Matrix LED far sistemi

Audi'lerde uzun bir süredir kullanılan matrix LED ön far teknolojisi ilk olarak 2018 Volkswagen Touareg'de görülmüştü. Geçtiğimiz aylarda makyajlanan Passat da buna benzer elemanlara kavuştuktan sonra 2020 Golf 8'de de matrix LED'lerle karşılaşıyoruz.

Opsiyon listesinde yer alan "IQ.Light LED" teknolojisi her bir farda 22 tane modülden oluşuyor. Kayar sinyal özelliği taşıyan bu parça karşıdan gelen trafiğe göre ilgili LED'leri kapatarak diğer sürücülerin gözlerinin kamaştırılmasını önlüyor.

golf8-matrix-led-far.jpg


Mobile Key (Mobil Anahtar)

Akıllı telefonlar günümüzde birçok cihazı gereksiz kılıyor. Volkswagen, Samsung telefonlarda anahtarın yerini alabilecek bir mobil anahtar teknolojisi sunmaya başladı.

Akıllı telefonunuzu sadece kapı kolu etrafına getirip kilidi açmanızı, içeride ise merkezi konsola yerleştirilen bir cepten aracı çalıştırmanızı sağlayan sistem sadece ilk kullanımda sisteme bağlantı istiyor. Bu anahtar isteğe göre kopyalanabiliyor, yani daha sonra arkadaşlarınızın ya da ailenizin kullanması için bu sistemi onlara yollayabiliyorsunuz

yeni-golf8-ic2.jpg


Hafif Hibrit Motorlar

Volkswagen, yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmak adına yeni Golf'ü 48 Volt hafif hibrit sisteminden beslenen yeni eTSI benzinli motorlarla satışa sunacak.

1.0 litrelik versiyonu 110; 1.5 litrelik versiyonu 130 ve 150 bg üreten Golf eTSI ailesi sadece 7 ileri DSG şanzımanla alınabilecek.

48 Volt'luk kayışlı marş motoru, 48 Volt lityum iyon batarya ünitesi ve fren enerjisi geri kazanım fonksiyonuna sahip eTSI'larda tüketimi daha da düşürmek için "süzülme modu" da kullanılmış. Elektrik desteğinin ivmelenme performansını da geliştirdiğini not düşelim.

golf8-hafif-hibrit-etsi.jpg


Innovision Cockpit

45 yıl, 35 milyon satış ve 7 jenerasyon sonunda Volkswagen Golf, analog gösterge paneline veda ediyor. Giriş seviyesinde bile sunulan dijital gösterge panelinin boyutu 10.25" olarak açıklandı. Ona eşlik eden multimedya ekranı ise giriş paketlerinde 8.25, üst versiyonlarda 10.0 inç olacak.

Kompakt hatch modellerinde tamamen dijital paketi daha önce Mercedes A-Serisi'nde görmüştük ancak onları 10'ar inç yapmak için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Volkswagen, "fiyat bandında" Touareg'den taşınan Innovision Cockpit'i standart olarak sunan ilk marka olduğunun altını çiziyor.

yeni-golf8-ic3.jpg


Head-up Display

Birçok otomobilde konsol üzerine yerleştiren ayrı bir cam parçaya yansıtılan head-up display, Volkswagen Golf 8'de doğrudan ön cama veriliyor. Navigasyon ve hız gibi bilgiler bu panelde sürücünün görüş alanına yansıtılıyor.

yeni-golf8-ic10.jpg


Travel Assist

Travel Assist sistemini ilk olarak makyajlı Passat'ta görmüştük. Şimdi Golf 8'de de karşımıza çıkan sistem 210 km/s hıza kadar yarı otonom sürüş sağlıyor. 

Adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanından beslenen Travel Assist'te sürücünün sürekli dikkatini yola vermesi gerekiyor. Direksiyona yerleştirilen sensör sürücünün elini algılamazsa 15 saniye içinde sesli ve görsel uyarılar veriyor. Yine de direksiyona temas olmazsa acil durum yardımcısı Golf'ü güvenli bir şekilde kenara çekiyor.

yeni-golf8-ic9.jpg


Dijital Panelli; Far Anahtarı , Ön/Arka Cam Isıtma ve Yolcu Klima Paneli

Yüzyıllardır kullanılan far anahtarı, yerini ön ve arka cam ısıtmayı da içeren dijital bir panele bırakmış. Sis farı, normal far gibi fonksiyonları da kumanda edebildiğiniz dijital eleman gösterge panelinin solunda ve eskisinden hatırı sayılır miktarda yüksekte, bu da ergonomiye artı puan katıyor.

yeni-golf8-ic6.jpg golf8-arka-kisim.jpg


Elektronik DSG Kolu

Golf 8'de otomatik şanzıman opsiyonunu seçenler artık çok daha küçük bir vites koluyla karşılaşacak. Elektronik sisteme geçiş yapan DSG sayesinde merkezi konsolda çok daha az yer kaplayan bir kol var; bu da ekstra saklama alanı sağlamış.

yeni-golf8-ic5.jpg


Car2X

Volkswagen'de bir ilk olan Car2X, Golf 8'in 800 metre menzilde trafikteki diğer araçlarla ve trafik altyapı sistemleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Milisaniyede aktarım yapan sistem sayesinde diğer otomobillere tehlike, yol çalışması ve kaza gibi bilgiler yollanabiliyor.

Car2X, Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğu için benzer sistemleri taşıyan tüm otomobillerle iletişime geçebiliyor.

yeni-golf8-ic7.jpg


Üç Bölgeli Klima

Yeri yerinden oynatacak bir yenilik değil ancak Golf 8 ile bu donanım, ilk kez lüks olmayan bir kompakt modelde görüldü. Resmi adı Air Care Climatronic olan dijital klima sistemi "taze hava" ve "sıcak el" gibi önceden ayarlanmış programlara sahip. Bu donanım sadece en üst paket Style'da sunulacak.

yeni-golf8-ic1.jpg


Yeni Anahtar 

 Türkiye'ye gelecek araçlarda da anahtarsız çalıştırma olacak mı bilinmiyor ama bu anahtara bakacak olursak tüm ülkelerde anahtarsız çalıştırma standart olacak gibi gözüküyor. Böyle bir anahtardan metal bir anahtar ucu çıkmaz sanırım. :) Zaten yukarıda belirttiğimiz "Mobile Key" özelliği ile anahtara ihtiyaç kalmayacak. 

73304317_1442506262580615_28868457624470

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

 • İleti 117
 • Oluşturuldu
 • Son yanıt

Konuda en çok paylaşım yapanlar

Konuda en çok paylaşım yapanlar

En beğenilen yorumlar

Golf 8 itibariyle, Golf 7 ile adı geçen Trendline(Midline Plus), Comfortline ve Highline üçlüsünün yerine Golf, Life ve Style donanım paketlerinin geldiği duyuruldu. Her ne kadar donanım seviyeleri ül

Golf 8'de Görmemiş Olabileceğiniz Özellikler   Aşağıdaki özellikler Style pakette görünen özellikler. Doğuş'un getireceği Style pakette farklılıklar olabilir.   Ambiyans aydınlatma

Golf 8 Gizli Özellikler Listesi Panjurdaki ledleri kapama. ✔️

Konudaki görseller

 • Kurucu Yönetici
6 dakika önce, mustafacagri yazdı:

Şahane bilgiler teşekkürler :)

Türkiye'ye gelecek donanım paketlerine göre daha detaylı bilgileri açıklarız inşallah hocam. Şuanlık tadında bilgileri verelim. :D 

Ayrıca yeni anahtar da konuya eklendi.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, brt06 yazdı:

aracın adında donanım seviyesi çıkmış 

Makyajli passatin en bos model ismi passat olarak geldi. Sonra dogus impression olarak degistirdi. Golfun golf donaniminin ismi de degistirilebilir.

Golf aldim. Hangi donanim paketi?

Golf paket.

Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bunların dışında değişimler arasında kaput amortisörünün olmaması, gözlük cebinin olmaması, orta konsoldaki bardaklık kapağının olmaması, yine orta konsoldaki basmalı kapağın olmaması, araç iç aydınlatma ve sunroof tuşlarının dokunmatiğe dönmesi de gösterilebilir.
We Upgrade özelliği sayesinde de ilk satın almadan sonraki zamanlarda araçlara adaptif hız sabitleyici, Light Assist adlı far kontrolleri, navigasyon, akıllı telefon bağlantısı ve Wi-Fi hotspot ekletilebilecek.

AhmetCakmak ve Yehanoha bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Faydalı toplu bir konu olmuş teşekkürler. 

Fakat benim bu mobil anahtar konusunda direkt güvenlik problemleri geldi Aklıma. Heleki Android cihazlarda bu olay daha da riskli. Yani misal cep telefonu çalındığında  eğer çalan kişi arabanızın nerde olduğunu biliyorsa 1 taşla 2 kuş vurma özelliğine sahip oluyor. Yoksa ben mi abartıyorum🤔

tarihinde Recep Gül tarafından düzenlendi
forzaGilles ve AhmetCakmak bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
 • Kurucu Yönetici
1 saat önce, Recep Gül yazdı:

Faydalı toplu bir konu olmuş teşekkürler. 

Fakat benim bu mobil anahtar konusunda direkt güvenlik problemleri geldi Aklıma. Heleki Android cihazlarda bu olay daha da riskli. Yani misal cep telefonu varlığında eğer çalan kişi arabanızın nerde olduğunu biliyorsa 1 taşla 2 kuş vurma özelliğine sahip oluyor. Yoksa ben mi abartıyorum🤔

Hocam ilgili uygulamada çeşitli güvenlik tedbirleri mutlaka vardır. Yoksa kolay kolay böyle bir şeye girişilmezdi diye düşünüyorum. Nfc teknolojisi olarak adı geçiyor bu özellik. Özellikler zamanla daha da detaylaşacaktır. 

Recep Gül bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, AhmetCakmak yazdı:

Hocam ilgili uygulamada çeşitli güvenlik tedbirleri mutlaka vardır. Yoksa kolay kolay böyle bir şeye girişilmezdi diye düşünüyorum. Nfc teknolojisi olarak adı geçiyor bu özellik. Özellikler zamanla daha da detaylaşacaktır. 

Hocam tabiiki Mutlaka güvenlik önlemleri alınmıştır. Fakat şu zamanda bile Keyless olan araçlar "Güvenliksiz" olarak anıldıktan sonra, mobil sistemde bu risk dahada artacaktır görüşündeyim heleki bu cihaz açık kaynaklı kod sistemi  kullanan Androidse. Kötülemek için söylemiyorum yanlış anlamayın, Keylessli sistemde bile tedirgin oluyordum.

Bir önceki yorumumda da belirttiğim gibi,  en basit örneği; telefonu çalan birisi aracınızın nerde olduğunuda biliyorsa bir taşla iki kuş vurmuş olacaktır. 

AhmetCakmak bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ahmet3976 yazdı:

Şuan Corollada da dizel yok ama gayet güzel satıyor. Dizel devri hemen olmasada yavaştan bitiyor. 

Toyota kullanıcılarının çoğu “genellikle” benzinli araç tercih edenler oluyor., 

Toyota, Honda gibi japon markalarının ana satış hedefi çok uzun yıllardır;  kuzey amerika ana karası olduğu için., ve dizel motor amerika’da çok tercih edilen bir motor tipi olmadığı için Japonlar için dizel araç üretimi hep 2.ci plan olmuştur.. 

Avrupalı üreticiler otomobilin icatından beri dizel motor üretir ve satışını yapar., Avrupalı üreticilerin arabalarına ilgi duyan müşteri kitlesi ile Japon araçlarına ilgi duyan müşterilerin profili çok farklıdır., 

Bu sebeble yeni veya eski son 30 yılda ülkemizde satılan Toyota Corolla araçların kaçı dizel motor..? 

Özetle yeni toyota coralla nın sadece benzinli satışı olması asla bir kriter olamaz.!

tarihinde forzaGilles tarafından düzenlendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, mardan1978 yazdı:

türkiye ye gelecek modellerde  üste

yazılan  ozellıklerın  çoğu gelmez

Neden gelmesin hocam., insanların bilmediği veya gözden kaşırdığı bişey var; Avrupa’da satılan Highline donanımlarında Climatronic denilen çift bölgeli otomatik/digital klima standart değildi., araç highline donanım bile olsa Active info display (hayalet gösterge) standart değildir., Amerika’da Golf R alıyorsunuz Bi-xenon far standart değil., örnekleri çoğaltılabilir., 

Özetle TR’ye gelen araçlar her zaman daha dolu olmakta..

tarihinde forzaGilles tarafından düzenlendi
ahmet306, calik ve Golf835 bunu beğendi
Gönderi bağlantısı
Sitelerde Paylaş
 • 1 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.
 • İletiler

  • Direkt nokta atışı model bilgisi veremeyeceğim fakat bu iki markayı da şu yönlerinden kıyaslayacağım; gerisi size kalmış. Özellikle uzun dönem performansı sorduğunuz için öncelikle bildiğiniz üzere lastik hamurunun sert olması lâzım. Yani hemen eriyip, yok olup, ufalanmaması lâzım. Bunu marifetmiş gibi söylemiyorum fakat şuan Golf aracımız üzerindeki lastikler 71.000 kilometredir aynı ve geçen ay şu konudaki manevrada gösterdiği yol tutuşu performansını siz kendiniz değerlendirin: http://www.golftutkusu.com/topic/14285-120-ile-giderken-yola-köpek-atladı-arabayla-nasıl-dönülmez-araç-içi-kamera-incelemesi/?tab=comments#comment-271397 Bu lastikler Michelin. Bolu'nun soğuk kış sabahlarını da gördü; Yukarı Kavrun'un sarp yollarına da girdi; burada lastik ne zaman patlayacak, ne zaman yandan yırtılacak diye saatlerce kelle koltukta gittim fakat hiç oralı olmadılar. Geçen kış bir ara Lassa kış lastiği taktık; söktüğüm Michelin lastiklere ışık hızıyla geri döndüm. Lassa'nın düşük hızda olsa dahi aracı spin attıracak kadar anında kopup gittiği ıslak virajlarda Michelin bana mısın demiyor. Good Year'ı ise babamın Transporter'ından biliyorum. Lastikler o kadar yumuşacık ki pamuk gibi Sakız gibi eziliyor; en ufak bir sivri maddede patlayıveriyor. Babamın 1 ay içerisinde 2-3 kez lastikçiye gittiğini hatırlıyorum; Michelin ile 71.000 kilometredir sadece 1 defa ufak hava kaçağı için lastikçiye gittim. Michelin'in kuruluş tarihi 1889, Good Year 1898. İlki Fransız, ikincisi Amerikalı. Amerika'da yol altyapısının ezelinden beri gelişmiş olduğunu ve Fransa Alpleri'nin çetin şartlarını düşündüğümüzde, hangi markanın hangi şartlar altında Ar-Ge çalışmaları yaptığını düşünmek de faydalı olacaktır. Ayrıca, tanesi 4 otomobil lastiğiyle aynı fiyatlara denk gelebilen daha teknik ve özel bisiklet lastiklerini Michelin'in hem yol hem dağ bisikletleri için ürettiğini gördüm ve kullandım fakat Good Year'ın bu ürünlerine pazarda rastlamadım.
  • @onRGizliGarage merhaba hocam fiyat nedir
  • hayırlı uğurlu olsun Furkan kardeşim.
  • Bilgiler icin tesekkurler hocam asym5 in asym3 e gore dayanikliligi ciddi olcude arttirilmis yorumlari var incelemelerde. Asym3 30bin giderken asym5 40-50 bin giderse iyi bir durum bence.
×
×
 • Yeni Oluştur...