180 ile ani frenleme

@mbonat vw merkeze bildirdim hafta  içinde dönüş yapacaklar bakalım.

@bf417 Bu ne demek yahu olurmu öyle saçma şey, ne yani far değişse farın yükseklik ayarını yapmak içinde ayrıca işlem mi gerekecek, bunlar karşısındaki insanı ne sanıyorlar acaba, siz beyfendilik etmişsiniz ondan böyle yapmışlar, ben orda bir rezalet çıkarırdım o iş çarşı polis karakolunda biterdi, öyle kolay değil o işler hem yapman gereken işin yarısını yapıp benim hayatımı tehlikeye atacaksın hemde düzeltirken üstüne para isteyeceksin iyi valla, cam çerçeve bırakmazdım orda çirkefligin kralını görürlerdi, ben diyorum serviste araba bile yıkatmayın diye anlatamıyorum.

Zamaninda sifir aldigim jetta da da podya saci(tüfek saci)nin 5 cm yirtik oldugunu farkettim.Taaa Meksikaya Almanya ya mail attim.Meksikanin umrunda olmadi Almanya keşke burada olsaydiniz hallederdik diye mail atti İstanbul Doğuş Oto Merkez de size ücretsiz bakim vs.hediye edelim dediler bense arabadan soğumuştum bir kere sifir aldigim araba hataliydi.Gereklil haklari kullanacagimi soyledim İstanbula gerekirse mahkeme falan aradan 1 sene gecmisti tabi alin arabayi geriye dedim tamir de istemem dedim aldilar geri 85 bine 20 bin fark verip Golf aldik kazik mi yedik bilmem ama tekrar sorun yasarsam bir daha vw nin onunden gecmem sizde hakkinizi ariyin yargi yolunu tercih edeceginizi soyleyin...

@fanajal gerçekten hala anlamakta zorluk çekiyorum 850 bin nüfuslu eskişehirde bu adamlar tek ve yetkili servis günde onlarca araç ellerinden geçiyor, adamlara fren test cihazınız var mı diyorum direkt ustaya soruyorum anlamayan birisi olsa bişey demeyeceğim ama yok diyor, ihtiyacınız olmuyor mu diye soruyorum gerek kalmıyor diyor,  freni çevre yoluna çıkıp trafiğe açık alanda tırların önünde sert fren yaparak test ediyorlar, fren test cihazı varmış ama yazılım eski olduğu için bizim araçlara uyumlu değilmiş aracım 2015 model çok da yeni değil yani. Hidrolik değiştiriyorum yetkili diye birsürü para verip sağlam iş olsun fren neticede diye yaptıklarına bakın. Benim hatam yüksek hızda denedim denediğimle de şoka girdim, ama 80 - 90  ile sağa çektiği belli olmuyor zaten fren mesafesi kısa, eminim bir sürü araç türkiye yollarında bu durumda geziyor artık yetkili yetkisiz kimseye güvenim kalmadı bu ülkede. Hava alındıktan sonra şu an milim kayma yok.

@bf417 Aslinda fren test cihazi dukkana isine önem veren çoğu yerde var en basiti 2008 g.puntomu sifir almistim her pabuç yada frenle ilgili bir değişiklik oldugunda tamircim fren testine sokup degerlere on arka vs.bakardi ona göre tamam araba hazir derdi 2017 de sattim vw sevdasina kapildik.Benim görüşüm vw sattigi arabayi kendisine bagliyor servis olarak musteri baska yere gitmesin ama servislerinde gerekli techisat yok.Calisanlar normal maasli eleman oldugu icin ki aldığım duyumlara gore sureli yani belli bir zaman aralığında arabalari tamir bakim vs yapmak durumlari varmis bunlar cok ciddi seyler.Haliyle yapilan iş bastan savma yada hatali olabiliyor.Siz gerekli sikayetinizi yapin servislerde en ust formenler oluyor gerekiyorsa onlarla gorusun para odediyseniz itiraz edin muhahhak çözüm bulacaklardir.

Her ekspertiz merkezindeki fren testi yapılıyor hiçbiryerde olmazsa orada yaptırılabilir.

@fanajal Hocam sadece VW değil çoğu otomobil markasının yetkili servisi aynı şekilde işliyor. 2.5 yıl Golf 7 serüvenimden sonra yılbaşında ailevi ihtiyaçlar dolayısıyla 2018 Qashqai'ye geçince gördüm ki Türkiye'deki bu otomobil markaları müşteriye araç satana kadar samimi davranıyor. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@fanajal hocam bunların formenleri de normal ustalarından farklı değil. Benim aracımın A direği kaplamasını değiştirelim derken ön göğüsü haşat ettiler.

@AhmetCakmak Haklisin dostum gerçekten de böyle falesef.Aslinda bu tamamiyle önemli bir konu başlığı olmali araba satana kadar bin takla atiliyor sattiktan sonra almasaydin kardeşim mantigi.Ben jettayi verdim trendline manuel passati alicaktim son anda karar degistirip comfortline dsg 1.0 isik paket surus paketli Golf dedim.Vay efendim arabayi hazirladikta oylede boylede passattan neden vazgectinizde... Bu durumdan dolayi hala acaba Passati almamakla hatami ettim diye düşünüyorum.Passat 115 ti Golf 109.Banada bu durumdan dolayı yardimci olunabilir 😂

@Mugzy Bundan sonraki tek dusuncem arabada ne olursa olsun gicirti gucurtu aldiris etmemek elletmemek.Ayrica herhangi bir bakim onarim durumunda fotoğraf cekipte servise birakmak.Cam filmi icin onceki aracimi biraktim ki marka biryer berbat olmustu her yerini cizmislerdi mesela.Bu Golftede herhangi bir sikinti yasarsam ki Allah sukur bir sikintim yok:Sahin mi olur Egea mi olur oyle birseyle önüme bakarim.Saygilar.

Doğan bey sizin dediğiniz gibi hava varmış bugün serviste tekrar hidrolik koyuldu bir haftada iki defa hidrolik değişmiş oldu. Atlanılan bir nokta sanırım hidrolik değişince frendeki havayı tam alamamışlar çünkü kaliperdeki pistonlardan yağ gelesiye kadar açılıp havanın tahliye edilmesiyle düzeldi. Ustanın dediğine göre birinden baya hava çıkmış Daha önce büyük ihtimal bu işlem yapılmamıştı. Benden frenden hava alınması ve fren kontrolü adı altında 118 tl aldılar. Anlamadığım nokta 10 gün önce debriyaj üst merkezi değişirken fren hidroliği de değişti o zaman neden bu hava alınmadı 
Tekrar geçmiş olsun , sorununuzun giderilmiş olmasına sevindim , kendi yaptıkları teknik hata için sizden ücret talep etmelerine karşılık itiraz edebiliridiniz fakat ne yazık ki küçük yerlerde yetkin eleman sıkıntısı ve yoğun tempo hataya sürükleyebiliyor , tabii ki hata yapma lüksleri yok ama bununla geçmiş olsun demekten başka çaremiz ne yazık ki yok , VW konusunda bu denli sıkıntılı bir şehirde olsam ve yakınım da Bursa gibi bir şehir olsa hiç düşünmem  , tekrar geçmiş olsun...

@bf417 Balataları kaç km de değiştirdiniz? Ve sadece balata sök/tak mı yapıldı? Disklere ince bir torna geçmek gerekir yerine oturtmak için. Bunu yapmadılar mı?

Balata değişimini serviste yaptırırsanız sadece sök/tak yapar arabayı verirler. Bu işlemleri gerçek bir frenci de yaptırmak lazım. 

@Mert Y. Aracım 67 binde yaklaşık 20 bindir bende ama aldığım kadın sağolsun fren debriyaj bırakmamış, balataları sanayide değiştirdim disklerin yüzeyine baktılar sanırım balatalar tam bitmeden değiştirdiğim için yüzeyinde problem yoktu ama arkalardan tiz bir ses geliyordu usta bu daha 100bine kadar götürür dedi ama beni ses rahatsız etmeye başlamıştı takım olarak hepsini değiştirdim şu an için ses gıcırtı yok.

@DoğanARABACI Valla doğan bey bu konularda Bursada olan servislere de tam güvenmemek lazım iş biraz kullanıcıda bitiyor, eğer siz araştırıp problemi teoride çözmüşseniz pratiğini yapan ustanın başına tüneyip işlemi en az hatayla yaptırabilirsiniz, beşyol civarındaki grup oto servis biliyorsunuz 20 yıla yakındır vag grubuna bakıyor, benim 8-9 yıl önce golf 4 aracımın kül tablasının ampülünü değiştirmek için nerdeyse vites çevresinin tamamını söktüler ve sonuç beceremediler işin problemli tarafı toplarken plastik trimlerin tırnaklarını kırdılar vs, sonra volkswagen servisi olmayan 30 yıllık kaportacı ustasına gittim adam hem vites çevresini kurtarabildiği kadar kurtardığını gibi sadece kül tablasının içini saniyelik bir hateketle dışarı alıp ampülünü değiştirdi, geçen ay baktım grup oto daha da büyümüş anayoldan giriş kapısı yapmışlar ve bursanin farklı yerlerine de şube açmışlar bu beceriksizlik ve kabiliyetsizlikle bu kadar buyumeleri de enteresan olmuş, farklı bir golfümün direksiyon kutusundaki arızayı farkedemeyip amortisor bilyalarini değiştirip sorun düzelmeyince bunlarida arada değiştirmek lazım deyip saçma sapan konuştuklarını,2.0 fsi audi a3 aracımdan 4 usta birleşip basit bir hatayı çözemediklerini ise saymıyorum.

@bf417 Benimde salıncak burçları değiştikten sonra rot ayarı yapmadan vermişler. Arabay aldım bir baktım direksiyon 30 derece yamuk sağa doğru düz çizgide giderken... Ne diyeyim bilemiyorum! Serviste yapılmıyorsa da rot ayarı "yapmadık sen yaptırıver haberin olsun kardeşim" de bari değil mi? Yok...

Geri
Üst Alt