2019 MTV TARİFE (%18,3 ZAM)

Estağfirullah @Terms hocam. Vermiş olduğunuz bilgiler mutlak suretle doğru. Lakin güncel halleri çok can sıkıcı. Mesela, az önce bir forumdaşımız Kayseri'de 30000 bakımı yaptırdığını ve 1072 TL ödediğini söylemiş. Sizin bahsettiğiniz tutarın %53 fazlası (Güncel, zamlı hali). Kasko benim 1750 TL (dolu, cam, vs. klozları var), sizin bahsettiğiniz tutarın %75 fazlası. Sıradaki MTV @savatage hocamın sayfanın başında bahsettiği şekilde 1679,14 TL veya 1832,54 TL 'ye yükselmiş. Sizin bahsettiğiniz tutarın %100 fazlası. Geçen sen 400 TL/adet olan lastik şu an 750 TL/adet. Bunda da %90 artış var. Yaptığım hesap güncel tutarlar üzerinden olduğundan dolayı sanırım sizin harcamalarınızla arasındaki makas bir miktar açık. 

Gerçekten can sıkıcı; şuraya 4-5 harcama kalemi yazdım. En düşük artış %53. sırasıyla %75, %100, %90. Rakamlara bakar mısınız?

@Terms hocam siz aracı az kullanmışsınız ben 5 bin km çok güzel rakam 15 bin km 5 bin lik mazot aldım 11 ayda maalesef masrafı çok vergisi malum

Manuel ve garantisiz araçlar özel servislere yönelebilir. Servise mahkum kalmanın anlamı yok manuel araçlarda. Üstelik özel servislerde Bosch vs. gibi yerlere de gidilebilir, yetkili servis kalite ve standartlarında hizmet veriyorlar. 

Manuel ve garantisiz araçlar özel servislere yönelebilir. Servise mahkum kalmanın anlamı yok manuel araçlarda. Üstelik özel servislerde Bosch vs. gibi yerlere de gidilebilir, yetkili servis kalite ve standartlarında hizmet veriyorlar. 
Benim manuel araçla  sabah aldığım hata bilgisi (ekranda debriyaj pedalını kontrol edin!? yazdı)  uyarıları ile biraz zor garantiyi yakıcaz gibi. Düz vites özgürlüktür servislere başkaldırıdır  derken tamda düz vites şanzuman hata uyarısı aldım.  

Merhaba
Hesapta biraz abartı var gibi.
Ben Aracı 6 kasım 2017 de aldım.
O günden bu yana 4.471Km yol yapmışım

1.4TSI 125-DSG Highline
Yakıt Kurşunsuz 95' : 1.571TL
MTV 970TL
Kasgo :1016TL
Trafik sigortası : 572TL
Bakım 701TL
Yıkatma 13 defa 325TL
1 Yıllık Yakıt dahil Toplam : 5.158TL Maliyeti oldu!
yılda 4471 km ??

ben de bunu diyorum ya hocam  benim yılda +30 bin km den  senede 2 bakım  (1050+1350)    

TDİ 'a rağmen +30 bin km nin yıllık yakıt maliyeti : 10.000 lira (sizin yakıt maliyeti yazmışsınız 1571 lira yıllık)

hoppp 2 yılda 60 bin  !!  lastikler pert  !!  17 jant lastik parası 2 yılda bir.

bu kadar km ye sabun gibi eriyen EK ön arka balata masrafı

1.0 lara göre x2 misli mtv

kıyamet günü gibi yaklaşan triger masrafı

ve en kötüsü  3 yıl sonunda 100 bin km 'ye 5 kala  90bini deviren  ve 2. elde ultra değer kaybeden bir aracım olacak.

yılda 4.471 km ben yol yapsam Tdi falan hiç bulaşamadan  TSİ  ile sıfır dert keder gönlümce basar gezerdim.

Arkayada 2018 modellerden itibaren olmayan sökülen logoyu açıkça yazardım  (TSİ

Tınlamam

Sallamam

İplemem 

@AhmetCakmak keşke araçlarımız gayet basit makineler olasaydı da dediğiniz gibi yapsaydık ama bence tamamen kumar olur neden mi? kendimce açıklayayım, 2018 mart ayında garantim bitmeye yakın farları garantiden değiştirdim, servis garanti bittikten sonra gelseydiniz tanesi 4500 tl olacak idi, ama bakımlarını sürekli serviste yaptırdığınız için iyi niyet garantisi kapsamında 1500 den işlem yapardık dedi. 2015 ten beri sürekli yetkili servise gittiğimden artık samimiyetlerine güvendiğimi belirtmek isterim. şahsen benim için sırf bu fardan dolayı servis dışından işlem yaptırmak zor gözüküyor, sizleri bilemem.

saygılarımla

@Savatage Hocam 
Aynen Benim araç zaten 1.4TSI 125-DSG Highline

Taşıt Değeri'ne göre MTV hesaplamayı da iyi buldular  s=uptoso  Biz arabalara değil, arabalar bize biner oldu resmen. Teşekkürler devlet baba.

sonradan edit: benim araca etki etmiyor ama yine de merak etmedim değil şimdi. 2018'de 1.4 motorlu bir aracın net fiyatı 65.000 TL iken şu anki net fiyatı 103.000 TL. Dolayısıyla bu araç yukarıdaki tablodaki bir üst aşamaya (70.000'i aşanlar) geçmiş. Şimdi bu adam geçen sene 1423 TL ödemişken bu sene en az 1832 TL mi ödeyecek? s=ebebe  Yani taşıt değeri her sene her sene yeniden mi hesaplanıyor bu yeni sistemde? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
a3 sportback lere manuel vites seçenegi gelmiş? vergi dilimiyle daha kolay oynamak için ilüzyonlar.

bu ötv indiriminin bitiminde birşeyler garip olacak ama . 

bu arada 2 ay dedikleri (31 aralığa kadar ) ötv indiriminin 6 ay uzatılacağı ihtimali var denmeye başlandı.

bari mk8 e denk getirinde millet %35 lik ötv den mk8 e binsin

Taşıt Değeri'ne göre MTV hesaplamayı da iyi buldular  s=uptoso  Biz arabalara değil, arabalar bize biner oldu resmen. Teşekkürler devlet baba.

sonradan edit: benim araca etki etmiyor ama yine de merak etmedim değil şimdi. 2018'de 1.4 motorlu bir aracın net fiyatı 65.000 TL iken şu anki net fiyatı 103.000 TL. Dolayısıyla bu araç yukarıdaki tablodaki bir üst aşamaya (70.000'i aşanlar) geçmiş. Şimdi bu adam geçen sene 1423 TL ödemişken bu sene en az 1832 TL mi ödeyecek? s=ebebe  Yani taşıt değeri her sene her sene yeniden mi hesaplanıyor bu yeni sistemde? 
Bildiğim kadarı ile MTV de taşıt değei 1.1.2018 den sonra alınan araçlar için

@Terms biliyorum hocam, o yüzden "benim araca etki etmiyor" demiştim. 

Benim merak ettiğim "taşıt değeri" her sene yeniden yeniden mi hesaplanıyor?

değerlenmiyor ! ilk alırken hangi değer diliminde ise oradan devam ediyor değer dilimi

2018'den önce alınan araçlar için 40bin TL altı olan değerlere bakabilir.

2019 için güncelleme gelebilir, fakat bu 2019 yılında alınan araçlar için geçerli olacaktır.   yani 31 aralık 2018 tarihine kadar araç alanlar için vergisiz fiyatı 70bin TL ise en yüksek tarifeden MTV ödemeye devam edecek.

@Terms biliyorum hocam, o yüzden "benim araca etki etmiyor" demiştim. 

Benim merak ettiğim "taşıt değeri" her sene yeniden yeniden mi hesaplanıyor?
Neye göre taşıt değerini belirlyorlar bilemiyorum
Ancak kasgo yaptırırken aracın bir değeri var sanırım oradan alınıyor.

Geri
Üst Alt