Stockholm'den Sevgiler

windshear

Üye
İsim
Berker
Merhaba Golf Tutukunu Dostlar, 

Ikı seneyi geçkin bir süredir forumdayım ancak son altı aydır maalesef işlerim sebebiyle pek uğrayamamıştım.

Kısmet bugüneymiş. Umarım bundan sonra daha çok zaman geçirebilirim sizlerle.

Dediğim gibi işlerim sebebiyle artık İsveç'in başkenti Stockholm de yaşıyorum. Türkiye de imzamdaki 2016 1.2 TSi DSG Comfortline Golf kullanıyordum. Buraya gelincede yine Golften yola devam dedim. Burada Comfortline / Highline şeklinde paketler yok. Daha çok standart bir Golf (Nordic Paket) üzerinde kendiniz seçiyorsunuz. Ve showroomdaki her aracın aslında bir sahibi var. Sıfır stok çalışıyorlar. Dolayısıyla yaklaşık 3.5 aylık bir beklemenin ardından geçtiğimiz perşembe günü aracıma kavuştum.

Golf 1.6 TDi DSG 

Standart Özellikler(TR den farklı gördüklerim)

16" Jantlar - (ilk defa karşılaşıyorum, fotoğraflardan görebilirsiniz)

Ön Koltuk Isıtıcıları

Adaptif Cruise Control

CarPlay

Ekstra;

Park Isıtıcısı

Plus Paket ( LED Basic Ön Farlar, kendiliğinden kararan dikiz aynası, 2 bölgeli otomatik klima, otomatik far sistemi)

Geri Görüş Kamerası 

Panaromik Sunroof

Car-Net 36 Ay Çevrimiçi Hizmet - Araçta Sim Kart ve Internet Bağlantısı

Benzinli Golften sonra oldukça gürültülü ve vuruntulu gelsede, uzun yolda sıkıntısız yürüyor. Yakıt tüketimi 1.6 TDi dan beklediğim gibi oldukça iyi. 380 km yaptım 5.2lt/100km.

Park Isıtıcısı burada olmazsa olmaz gerçekten. Ayarlanabilir sayacı mevcut. İsterseniz Car-Net app i üzerinden de uzaktan ısıtıcıyı devreye sokabiliyorsunuz. Ben her sabah 7:45 te yola çıkacağım şeklinde ayarladım ve 7:25 te ısıtıcı devreye girip içeriyi sıcacık yapıyor :) Dün gece hava -1 derece idi. Sabah 2 dereceydi ve araca bindiğimde 22.5 derece içerisi :) 

Bir diğer ilginç nokta Türkiye de Hankook vb. ucuz lastikler gelsede buradaki her Golfün üzerinde Michelin Primacy 4 mevcut. Yeni bir anlaşma söz konusu olabilir.

Kışlık lastik / Jant setim ise 195/55r15 ebatında fabrikadan araca yüklü geldiler; Goodyear Ultragrip Ice Arctic Çivili. Aracı alır almaz lastikleri lastik oteline verdim. Merak edenler için Lastik Oteli + Değişim + Araç Yıkaması Sezonluk (6 Aylık) 990 SEK (660 TL)

Henüz kışlıkları taktırmadım ancak hem taktırdıktan sonra hemde kar üzerinde kendilerine detaylıca değineceğiz :) 

Şimdilik fotoğraflar; 

WhatsApp Image 2018-10-08 at 21.55.42-4.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 21.55.42-7.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 21.55.42-2.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 21.55.42.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 21.55.42-5.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 21.55.42-6.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-08 at 21.55.41-4.jpeg

Yeni aracınız ve yeni maceranız hayırlı olsun.

Anlattıklarınız kadarıyla iç taraf yeterince donanıma sahip, dış tarafta 17 jant ve kayan led stoplarla aracınız daha da güzel olacaktır diye düşünüyorum. :)  

Kazasız belasız keyifli sürüşler ve iyi forumlar dilerim sayın hocam. :)  

@windshear aracınızı güle güle kullanın. iskandinav ülkelerinde özellikle norveç'te elektrikli araçların bayağı pazar payını arttırdığını okuyoruz internetten, isveç'te durum nasıl :)

@windshear Hayırlı olsun güle güle kullanın., Park ısıtıcısının anahtar üzerinden veya araç içinde özel bir tuşu var mı? fotoğraf görebilsek iyi olurdu

@windshear hayırlı olsun park ısıtıcı olayı cok güzelmiş ankarada şart aslında neden ülkemize getirmiyorlarki bu özelliği bi nordicliler mi üşüyor :)

Yeni aracınız yeni işiniz de hayırlı olsun. Çok güzel bilgiler vermişsiniz çok teşekkürler.

Yeni aracınız hayırlı olsun güzel günlerde kullanmanız dileği ile. 

Herhangi bir Avrupa ülkesinde ikamet etsem öyle yada böyle ikinci el bir R alıp - dünya gözüyle - çatır çatır sürerdim. Dünyanın binbir türlü hali var, yarın neler getirir, neden benim de olmasın mottosuyla olduk 36. Birkaç sene sonra da ruhum geçer, baba moduna girip bir Passat alıp 90'a sabitleyip gezerim heralde :(  

Tekrardan Hoşgeldiniz Hocam. Yeni Aracınızda Hayırlı olsun. Aracınız hakkında vermiş olduğunuz detaylı bilgilendirme için ise ayrıca teşekkürler. Her bölgeye ayrı özelliklerinin olduğunu biliyordum fakat sizin araçtaki ısıtıcı olması Rusya daki araçlarda klima yerine Kalorifer olması gibi dikkatimi çekti. Kazası belasız güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@windshear hayırlı olsun park ısıtıcı olayı cok güzelmiş ankarada şart aslında neden ülkemize getirmiyorlarki bu özelliği bi nordicliler mi üşüyor :)
Bence de sunulması yerinde olur. Sadece Ankara değil, bunun Erzurum u Kars ı var :)  Tamamen Doğuş'un elinde. 

Yeni aracınız ve yeni maceranız hayırlı olsun.

Anlattıklarınız kadarıyla iç taraf yeterince donanıma sahip, dış tarafta 17 jant ve kayan led stoplarla aracınız daha da güzel olacaktır diye düşünüyorum. :)  

Kazasız belasız keyifli sürüşler ve iyi forumlar dilerim sayın hocam. :)  
Çok Teşekkür Ediyorum. 

@windshear aracınızı güle güle kullanın. iskandinav ülkelerinde özellikle norveç'te elektrikli araçların bayağı pazar payını arttırdığını okuyoruz internetten, isveç'te durum nasıl :)
Norveç kadar olmasada burada Elektrikli araçlara hem devlet desteği(vergi ve araç alımında) hemde istasyon, yatırım ve toplumsal bilinçlendirme alanında yatırım yapılıyor. İsveç biraz geriden gelsede yakından takip ediyor diyebilirim.

@windshear Hayırlı olsun güle güle kullanın., Park ısıtıcısının anahtar üzerinden veya araç içinde özel bir tuşu var mı? fotoğraf görebilsek iyi olurdu
Teşekkürler. TR araçlarında Klimanın OFF tuşu yerine ısıtıcı işareti olan tuş mevcut. Detaylarını hafta sonu fotoğraflar ile aktaracağım.

Yeni aracınız yeni işiniz de hayırlı olsun. Çok güzel bilgiler vermişsiniz çok teşekkürler.
Ben teşekkür ederim sağolun.

Yeni aracınız hayırlı olsun güzel günlerde kullanmanız dileği ile. 
Teşekkürler.

araçta klima var ilginç??

stockholm temmuz ayı ortalama sıcaklık 22 derece olarak yılın en sıcak ayı. agustosta falan hava soğumaya baslıyor oralarda? (web bilgisi)

çok değil 8yıl önce scania ülkeleri icin üretilmiş klimasız mk6 golflerin bir kısmı kendini TR de bulmustu. (doğuşun tr ye çektigi araçlar)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2011-dzl-otmtik-golf-6-1.6-tdi-cmfrt-f1-dsg-klimasiz-yks.kalksli-604383388/detay

Ekli dosyayı görüntüle 17266
Bahsettiğiniz gib sıcaklık ortalaması TR ye göre düşük gözükebilir. Ancak burasıda yazın oldukça sıcak oluyor. Her ne kadar bu sene acayip sıcak bir yaz geçirmiş olsakta(1880 den beri kaydedilmiş en yüksek yaz değerleri) klima olmaması gibi bir durum yok. Kuzenimin ayak işlerine kullandığı Golf IV ünde bile klima var. Rusya daki olay biraz geri kalmışlık, biraz refah düzeyinin düşüklüğü olabilir. Klima sadece soğutma için değil, nem kontrolü içinde görev yapıyor. Araçlarımızda Auto tuşuna bastığımızda yaz/kış AC nin açık kalması bu sebeple önemli.

Herhangi bir Avrupa ülkesinde ikamet etsem öyle yada böyle ikinci el bir R alıp - dünya gözüyle - çatır çatır sürerdim. Dünyanın binbir türlü hali var, yarın neler getirir, neden benim de olmasın mottosuyla olduk 36. Birkaç sene sonra da ruhum geçer, baba moduna girip bir Passat alıp 90'a sabitleyip gezerim heralde :(  
Maalesef bahsettiğiniz kadar kolay değil ikinci el bir R sahibi olmak. BMW 535d almak daha ucuza gelir. Sebebi hem vergilendirme, hem sigorta vb. nin spor sınıf araçlarda uçuk olması. İsveç modern sosyalist bir devlet. Lüks e lüks diyen bir millet. Bunu vergileri ile zaten kanıtlıyor :)

Öte yandan R yerine bir sonraki hedefim A4 Avant Allroad Quattro , bu tarz araçlar burada R dan daha zevkli inanın :)   Ama zevkler ve renkler tartışılmaz tabiki.

Tekrardan Hoşgeldiniz Hocam. Yeni Aracınızda Hayırlı olsun. Aracınız hakkında vermiş olduğunuz detaylı bilgilendirme için ise ayrıca teşekkürler. Her bölgeye ayrı özelliklerinin olduğunu biliyordum fakat sizin araçtaki ısıtıcı olması Rusya daki araçlarda klima yerine Kalorifer olması gibi dikkatimi çekti. Kazası belasız güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler sağolun.

Aracınız hayırlı olsun hocam. 
Teşekkürler :)

Buralarda sabahları camlar buz tutmaya başladı :) Yakında kışlıklara geçiş yapacağım gibi duruyor. 

Hafta sonu hazır güneşi görmüşken bir dolaşalım dedik. Sonbahar da bir başka güzel... 

WhatsApp Image 2018-10-20 at 21.10.16.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-20 at 21.10.17.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-20 at 21.10.17-2.jpeg

Geri
Üst Alt