Araç Muayenesi ve araç bakım genel paylaşım konuları

Orhan Hoca dedi:
3. bakıma girenler var mı. neler yapılıyor faturası kaç para . paylaşılsa da bir görseydik.
Az kaldı hocam :) 4.000 yani 2 ay kadar :)

@MSE Muhammed 2000 km geziyorsun, uzun süreli ortalaman kaç dostum, bi de aylık yakıt gideri ne oluyor ortalama? Benim hesaplarıma göre yol pc 0,2 gibi az gösteriyor :)

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

@MSE Muhammed 2000 km geziyorsun, uzun süreli ortalaman kaç dostum, bi de aylık yakıt gideri ne oluyor ortalama? Benim hesaplarıma göre yol pc 0,2 gibi az gösteriyor :)

Can merhaba, bende hesaplıyorum yakıt tüketimini yaklaşık %6 sapma var. Araç az gösteriyor. Bir kaç ay daha değer aldıktan sonra kodlama ile sapmayı düzelticem. Bilgine.

@MSE Muhammed 2000 km geziyorsun, uzun süreli ortalaman kaç dostum, bi de aylık yakıt gideri ne oluyor ortalama? Benim hesaplarıma göre yol pc 0,2 gibi az gösteriyor [emoji4]

Ortalama şu aralar 6.2 civarında. Eskiden her ayın 1inde sıfırlardım uzun süreliyi. Artık 15lerinde sıfırlayacağım, dün sıfırladım yani :)

Konya genelde 1500 km civarı yol yapılıyor ama şehir dışına çıktığım zamanki aylar 3.000 km'yi bulabiliyor. Mesela Adana'ya gelip dönmem +1000 km :)  

15 Nisan - 15 Mayıs arasında 428 liralık yakıt almışım ve 1550 km yol yapmışım.

Düşük ortalamalar olduğu gibi yüksekler de olabiliyor. Benim arabada genelde düşük ortalamalar görüyordun ama böylesini hiç görmedin heralde :)

458ac4ad76e836fa9ff59773ba8d15b6.jpg

80b8b984dc5cb7e82dcceb8d705178ea.jpg

73a3fe4b4c6e77ea41039f6386f5bd16.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@MSE Vuu 11.9 hı, arada gazlamak lazım diyorsun :) ama reel hali güzel, 6,2 daha ne olsun?, dediğin gibi dizel olsa 428 değil de 300 olurdu max. Ama aradaki fiyat farkı göz önüne alınca güzel vw dizel için acımasız fark istiyor. Detay açıklama için saol dostum

@MSE Vuu 11.9 hı, arada gazlamak lazım diyorsun :) ama reel hali güzel, 6,2 daha ne olsun?, dediğin gibi dizel olsa 428 değil de 300 olurdu max. Ama aradaki fiyat farkı göz önüne alınca güzel vw dizel için acımasız fark istiyor. Detay açıklama için saol dostum

Yok ya ne gazlaması trafikten çıkamadım ortalama hıza bir bak :)  

Normalde 1 depo ile 850-900 km gidiyordum ancak böyle arka sokaklarda gezince o rakamlara ulaşamıyoruz :(  DSG alma isteğim arttı bu yüzden. Dur kalk dur kalk sol diz sızlıyor, kırıklı bir geçmişi olduğu için  :)  

Arkadaşlar, aracım yağ değişimine 30 gün kaldı diye uyarı vermeye başladı, menüden baktığım zaman da yağ değişimi için 15 bin, periyodik bakım için ise totalde 30 bin km'yi baz alıyor, ama Türkiye'de servisler hem yağ hem filtre aksamını marka modele göre 10 bin ya da 15 bin km'de değiştiriyor. Örnek olarak 3-5 bin km'de bir araç, yıldan dolayı bakıma girmesi gerektiğinde hadi diyelim ki yağ kimsayal özellikli bir sıvı vs özelliğini kaybetti, peki temiz olan hava, polen filtresi de mi özelliğini kaybetti, neden değiştiriliyor? Yağda da aynı şey geçerli, avrupa da 2 yıl veya 20/30 bin km sınır koyuluyor. Ya da örneğin triger için Ford'dan örnek vermem gerekirse ilk gelen 99 focus bakım kitaçığında 180 binde bir değişmesi gerektiği yazarken, Otosan bunu önce 120 bine, sonrasında da 90 bine düşürdü, cevap Türkiye yol şartları, ya da önceki civic hb 1.8 olan aracımın kitapçığında hava filtresinin normal koşullarda 40 bin zor koşullarda 20 bin km'de bir değişmesi gerektiği yazıyor ama servis 10 binde değiştiriyor? Tüm bunlara cevap gerçekten Türkiye yol şartları mı yoksa ticari bir oyun mu? 

ggg.JPG

@gkhn Ticari bir oyun. 

Bende bir örnek vereyim. Eniştemde Ford Connect vardı. 270bin km de henüz triger setini değiştirmeden sattı, Ki kendisi araca pek özen gösteren bir insan değildir. 

Bende bugün 15.000 bakımı için satin aldığım Doğuş Esenyurtta idim. Sabah 8 de teslim ettiğim araci 11.30 da hazır ettiler. Anormal bir durum ile karsilasmadim acikcasi. Servis danışmanı bir bayandi, araci bulundugu yerden servis noktasina kadar kendi kullandi. Anahtari kontaga takip ikaz lambalarının sonmesi beklemeden calistirdi... Neticede mukemmellik isteniyorsa ayrintilara dikkat etmek gerekir diye dusunuyorum. Neyseki servisten fazla beklentim olmadigi icin benim icin sürpriz olmadi bu ve bunun gibi birkac detay.
3adcf0ac942622bf4bb46901cd1e6035.jpg

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dün Ankara Etimesgut Doğuş ve Eskihisar servisleri aradım, periyodik bakım için 600 TL fiyat verdiler, motor yağını kendim getirip getiremeyeceğimi sordum her iki serviste dışarıdan hiçbir şekilde yağ ya da diğer sarf malzemesi kabul etmiyoruz dediler. Yedek parçacıdan orijinal ürünler için aldığım fiyatlar ise hava filtresi :45 TL, Polen:35 TL, yağ filtresi:20 TL şeklinde, mobil 1esp 5w30 vw onaylı tam sentetik 4 lt. yağ da 100 TL, yani bu durumda 200 Lira parça + işçilikle bakımı halletmek mümkün aslında. Daha önce farklı şehirlerde yağı kendi alıp yetkili serviste bakım yaptıran arkadaşlar vardı, Ankara'daki servisler kesinlikle kabul etmeyiz diyorlar, bunu aşmak için ne yapılabilir, Doğuş'u arasam fayda eder mi?  

Bugün vakit bulduğum icin haziran 2014 de aldığımız 1.2 DSG aracımızın 2. Yıllık bakımını yaptırdım.

Servis yine dsg icin yazılım güncellemesi ve kam mili ünitesi üretici firma bülteni olduğu icin degisti sabah 9 da girip aksam 6 da aracı alabildim.

7777 km de 2. Yıllık bakım yapıldı, bu nedenle fren hidroliği 30bin üzeri veya 3 yıl opsiyonlu denilip değişmedi toplam 550 lira verdim. İnternetten randevu almıştim. Yuzde 5 indirimli

47821e526a2158623ef8d6ac18d85f46.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

@enpisagor degerli hocam geçmiş olsun eksantrik mili konumlandırıcı kırma hastalığı sizede denk geldi demek

bazı şasi numaralarında oluyor deniyor bir çoğunda var iyiki gittinizde sorunu yakaladılar

gitmeyipte motoru zarar gören birçok dostumuz var

@enpisagor degerli hocam geçmiş olsun eksantrik mili konumlandırıcı kırma hastalığı sizede denk geldi demekbazı şasi numaralarında oluyor deniyor bir çoğunda var iyiki gittinizde sorunu yakaladılar

gitmeyipte motoru zarar gören birçok dostumuz var
Çok teşekkürler hocam, konu hakkında hiç bilgim yoktu, sadece garanti dolmadan, okuldan fırsat bulup götürdüm, bakım aradan çıksın demiştim, randevu alırken söylediler sabahtan getirin aracı diye.

Neyse ki az km yapıldığı için hiç bir sıkıntı olmadı, önemli birşey olduğunu bilmiyordum.

Ama bu kez adana aykandan çok memnun kaldım, ilgileri çok nazik ve iyiydi. 701 lira tutacak denilen fiyatı da filo indirimi ve internet indirimi ile 550 ye bitirdim :)

@enpisagorooh ballı kaymak oldu desenize hocam bir konuyla dile getirebilirsiniz

bunu rica etsem siz açarmısınız size denk geldi bu olay diğer doslarımızda bilgi sahibi olur

bu konu heba olması çok teşekkür ederim

@enpisagorooh ballı kaymak oldu desenize hocam bir konuyla dile getirebilirsinizbunu rica etsem siz açarmısınız size denk geldi bu olay diğer doslarımızda bilgi sahibi olur

bu konu heba olması çok teşekkür ederim
Tabi ki hocam hemen açıyorum.

Geri
Üst Alt