Araç Muayenesi ve araç bakım genel paylaşım konuları

araç 14700 km'de. 30 nisanda randevum var ama halen araçta "abi bakımın yaklaşıyo" uyarısı yok.

kodlamayı mı unuttular acaba? :)

cuma günü ilk bakımı yaptırdım

tam dolu olan cam suyu deposuna cam suyu koymuşlar, o gün bazı olaylar nedeniyle sinirliydim sonradan fark ettim :)   

Ekli dosyayı görüntüle 3453
Buradaki yağın fiyatı nedir öyle Allah aşkına... Eyvah Eyvah... 4 lt lik 5w/30 Castrol Magnatech'i 15 gün önce 84 tl ye aldım kargo dahil !!!

@forzaGilles o kadar basit bir konu değil. önemli olan konulan yağın vw onaylı olup olmaması.
Elbette önemli olan yağın VW onaylı olup olmaması.. Ben de rodaj evresi için yağ değiştirdim.. Öncelikle yağın benzinli için VW 504 00, dizel için VW 507 00 onay sertifikalı olmalı.. VW onaylı yağlar Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 (sadece servislerde satılıyor), Mobil 1 ESP Formula 5W-30 (bence en iyi yağ bu), Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 ve Liqui Moly'nin bir-iki yağı var.. Geçmişte yetkili servisler hangi marka ile anlaşması varsa o marka motor yağını kullanıyorlardı fakat motorda sonra yaşanan arıza ve problemlerden dolayı VW Almanya olayı araştırıp sonrasında tüm araçlarına Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 kullanılmasını tüm dünyadaki servislere dikta etti.. Benim tercihimde olsa Mobil 1 ESP Formula 5W-30 kullanırdım.., Fakat piyasada çok fazla sahte yağ olması ve yağ konusu çok hassas bir konu olduğundan servisten gittim Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 aldım.. Servisler bakımda Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 kullanıyorlar ama fıçı yağ diye tabir edilen aynı yağ da olsa büyük varillerden  dolduruluyor sürekli hava ile temas ediyor fakat yağın sürekli havayla temas etmesi iyi birşey değil.. Bu yüzden gittim yedek parça bölümünden 5 adet 1lt. 'lik kapalı kutularda satılan Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 aldım.. Burda servisler kendini garantiye almak için müşteri yağını kendisi getirdi diye not düşüyorlar ve ilerde yaşanacak bir problem olursa diye kendilerini garantiye alıyorlar ki getirdiğiniz yağın VW onaylı olup olmaması bizi bağlamıyor biz fabrikanın bize gönderdiği yazı üzerine uygulama yapıyoruz diyerekten.. Sonuçta bir arıza olursa yada garanti dışında bırakma söz konusu olursa yaşanacak süreç sonunda her türlü haklı olduğumuz ortaya çıkar.. Fakat ülkemizde bu süreçlerin ne kadar uzun sürdüğü de aşikar..

merhaba arkadaşlar benim bakımda mayıs ayında araç şuanda 3400km de 1.4 benzinli sizce yılı dolunca gitmelimiyim yoksa kasım ayına sarkıtsam sorun olurmu ? garanti dışı vs 

merhaba arkadaşlar benim bakımda mayıs ayında araç şuanda 3400km de 1.4 benzinli sizce yılı dolunca gitmelimiyim yoksa kasım ayına sarkıtsam sorun olurmu ? garanti dışı vs 
vay be. hiç az km yapanlardan olamadım :)

1 yıl dolduğunda 3500 km...

10 ay direnebildim 15000 olana kadar.

servisin söylediği 1 yıl ya da 15000 ama sarkıtan arkadaşlar var.

vay be. hiç az km yapanlardan olamadım :)

1 yıl dolduğunda 3500 km...

10 ay direnebildim 15000 olana kadar.

servisin söylediği 1 yıl ya da 15000 ama sarkıtan arkadaşlar var.
hocam sadece hafta sonları kullanıyorum :)  gören binen sıfır mı diyor buda beni mest ediyo :D  

sarkıtsak garanti dışı kalırmı ?

istersen yılda 100 km yap periyodık bakım 1 yıl sonunda yapılır genelde de 1 ay tolerans verilir..bunun dışındaki durumlarda yet. servisler  kıllık yapabilir. bu nednele mayısta bılemedın haziranda servise gitmen gerekiyor..bu arada baya az km yapmışsın bravo hocam :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam sadece hafta sonları kullanıyorum :)  gören binen sıfır mı diyor buda beni mest ediyo :D  

sarkıtsak garanti dışı kalırmı ?
hocam ben 15000'i geçsin öyle mi getireyim diye serviste ustaya danıştım telefonla. geçsin daha iyi dedi. en temizi onlara sormak. :)

@Redline

degerli hocam sorun olmaz ama gecikmeden bakımı yaptırın derim motor yağı vs yıl dolduktan sonra özelliğini yitiriyor 

istersen yılda 100 km yap periyodık bakım 1 yıl sonunda yapılır genelde de 1 ay tolerans verilir..bunun dışındaki durumlarda yet. servisler  kıllık yapabilir. bu nednele mayısta bılemedın haziranda servise gitmen gerekiyor..bu arada baya az km yapmışsın bravo hocam :)
@reko

Teşekkürler Hocam,

en mantıklısı böyle yapmak zamanında gidim :)  

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Redline

@maniax

sağolun hocam hepimiz paylaşarak araçlarımızla ilgili daha fazla detaylara sahip olabiliyoruz bizlerde teşekkür ederiz  :000042-medium:

Florya Mez oto 595 lira fiyat verdi, indirim yapmıyorlar , internet ten randevu alırsak indirim var mı ?

Geri
Üst Alt