Güncel Bakım Masrafları

@Lycian aracimda kalkislarda titreme sorunu vardi. Daha onceki bakimlari servisteydi. Yeni bakiminida servise gidince yaptirdim. Iyiniyeten isciligin birkismini aldilar.

Bu iyiniyet meselesini hala tam olarak oturtamadı doğuş oto, 2018 yılında bir önceki 2013 golf tsi manul aracımda garip bir arıza oldu sanırım turbo tamir kiti dedikleri parça ile ilgili bir problem vardı, tüm bakımları yetkili serviste yapılan bu aracı iyiniyet kapsamında değerlendirmedi doğuş ve çatır çatır aldı parça+işçilik ücretini.

Fren hidroliği için

Eksilme durumunda aşağıdaki kırmızı ünlemli uyarıyı veriyor araç

Bu durumda 3. Yıl bitimi yetkili serviste fren hidroliğinin nemlenme yüzdesi ölçümü sonrası sorun yoksa değişime gitmeden devam edilebilir sonucu çıkıyor. Varsa miktar olarak eksilme tamamlanır geçilir.

Eksilme sensörü araçta var. Birde nem için higrometre muadili bir sensör daha koysalar kontrol tümden sürücüde olacaktı demekki

Turuncu olan   fren balata (değiştirin) uyarısını 

Bu kırmızı fren hidrolik uyarısıyla karıştırmamak lazım

Bu arada fren balataları için 

Önlerde sensör var , arkada yok . 

Önler biterse sizi uyarıyor araç. Ama arka biterse ve değişim için geç kalırsanız diskleri yeme durumu olabilir

images.jpeg

images (1).jpeg

Dün fren hidroliğini değiştirdim. Fren pedalı hissiyatı eskisine göre baya değişti . Fren hidroliği 4 yıllıktı . Değişimi basit kendim yaptım fren hidroliği pahalı birşey değil ,değiştirin gitsin .

@forzaGilles Bu liqui molly yağı alıp bakimi yaptırmayı düşünüyorum lakin aklımı kurcalayan bir durum var; şuan aracın motorunda castrol yağ var engine flush kullanmak gerekir mi?

kimi ustalar gerekir eski yağın kalıntıları temizlensin demekle beraber kimi usta da 45.000 km de buna gerek yok direkt doldur boşalt yapalım yeterli diyor, oldum olası yağ yakıt motor katkısına karşıyım hatta katkılı yakıt bile almam, bu konuda ne düşünüyorsunuz, ben 5 litrelik bidonla birlikte 2 adette 1 er litrelik bidon almayı planlıyorum, eski yağ boşaltıp yaklaşık 3 lt liuqi moly yağ ile 10-15 dakika çalıştırıp sonra yağı tekrar değiştirmeyi düşünüyorum.

sizce hangisi daha mantıklı?

tesekkur ederim.

https://www.liquimolyturkey.com/engine-flush-motor-Ici-temizleyici-300-ml-2640?gclid=EAIaIQobChMInKSSyPOQ4gIVSeR3Ch2b6g9VEAQYAiABEgL5D_D_BwE
Hocam engine flush yapılması o km için düzenli bakımları yaptırdıysanız çok gerekli değil . Ama içim rahat olsun diyorsanız eski yağa engine flush atın o yağı boşalttıktan sonra , yeni lm yağ koyun tam ölçüde koyun 3 lt koymayın , onuda boşalttıktan sonra filtre değişimi yapıp yeni  lm yağı koyun . Motulun engine flushında durulama yapın diye birşey olmasada  yapmanızda fayda var .

@Akdnz Hayır şimdi bakımda yapılacaklar ile ilgili kafam iyice karıştı. 

Aracım 50 bin km de. Bu km de ki araçta neler yapılır ? 

* Filitreler değişir.

*Yağ değişir.

*Fren hidrolik yağı değişir mi ? 

*Buji değişecek mi? Birde bu çıktı yukarda @Savatage bahsetmiş.

*Balatalarım değişecek. (Servisi aradım, OEM parça ön takıma 620 TL dedi. %25 indirimle 465 e geliyor. ATE marka ürün alsam N11 den aynı, Ferodo alsam 230 TL)

Sonuç bende dışarda yaptırmaya karar verdim, ama @forzaGilles inde dediği gibi fren hidrolik yağıda değişecek ise, bu iş servise kalıyor. Dışarda yağı bulamayız sanırım. Liqui Moly  TopTec 4200 LongLife III 5w-30 Önerdiği bu yağ hakkında da çok iyi geri dünüşler var. Denemek istiyorum bu yağı. N11 de 260 a var. @Serkanasn sorduğu soruya takıldım. Temizlik gerekli mi gerçekten ? Bir şey yapıcaz  bari düzgün olsun. Öğrenelim hemde.
Yağı lm nin kendi sitesinden alın .

@mbonat Yağı lm nin sitesinden değil ama sitesinde yetkili satıcı olarak gösterdiği yerden aldım, kargoyu bekleyecek kadar vaktim olmadığı için, engine flush yaptırmayacağım eski yağı boşaltıp yenisini direkt ekleteceğim, bir iki yer ile görüştüm 45.000 km için çok gerekli olmadığını ifade ettiler, bu yağın 4 lt olanını neden satmazlar anlamıyorum şimdi 1 lt artacak ve kapak açıldığı içinde kalanını 4-5 ay sonra atmak durumunda kalacağım ya eksilme daha sonra olursa yeniden 1 lt almak gerekecek halbuki 4 lt+1lt alsam bir dahaki bakıma kadar 1lt yağı ne olur ne olmaz diye bekletebilirdim, teşekkür ederim.

Arkadaşlar bir şey soracağım. Babamın 1,4 TSI Tiguanına babam elindeki Castrol LL 3 litre yağı ve benden artacak olan ML 4200 yağın 1 litresini alıp tamamlarsa bir şey olur mu ? 

2018 temmuz ayında aldığım golf e binme keyfine dalınca
14300km de bugün ilk bakıma girdim,
güncel golf 14 ün ilk bakım masrafı ( randevuyu int.den alınca %5 indirim dahil ) 1041 tl tuttu
86d2eb9e1a8dea8877b09fa45b6438e0.jpg

2015 model tdi 60 bin bakımına götüren var mı yakın zamanda?

2018 temmuz ayında aldığım golf e binme keyfine dalınca
14300km de bugün ilk bakıma girdim,
güncel golf 14 ün ilk bakım masrafı ( randevuyu int.den alınca %5 indirim dahil ) 1041 tl tuttu
86d2eb9e1a8dea8877b09fa45b6438e0.jpg
Bana neden internet indirimiyle 1130 lira fiyat çekiyorlar acaba zam mı geldi?..

1.4 tsı 2017 model Manuel golf sahibiyim. 29 ağustosa kadar garantisi var, 60bin bakımı için kararsız kaldım, serviste mi yoksa dışarıda mı yapsam acaba. Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var. 

1.4 tsı 2017 model Manuel golf sahibiyim. 29 ağustosa kadar garantisi var, 60bin bakımı için kararsız kaldım, serviste mi yoksa dışarıda mı yapsam acaba. Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var. 
Aracınız nerdeyse 3 yaşına gelmiş 60 bin km geçmiş. Kronik olabilicek sorunlar geçmiştir diye düşünüyorum . Dışarda yaptırmanız daha karlı olur . 

Bugün 2.bakimi yaptırdık hayırlısı ile , toplamda 910₺ 

Geri
Üst Alt