Güncel Bakım Masrafları

@Akdnz TSI mı? TDI ise zaten buji yok (kızdırma bujisi denen şey ayrı konu tabi)

TSI ise 45000 km de olmanıza karşın 4. Yaş bittiğinden bujilerinde değişmesi gerekiyordu? Değiştiriniz mi? Bunun için  lokma takımı lazım falan?

@forzaGilles tamam hocam antifriz değişimi isteyeceğim.

Kullandıkları yagi özellikle sordum castrol kullanıyoruz dediler. Kendim getirebilirmiyim yagi diye sordum getirebilirsiniz dediler.

Simdi benim aracım 2015 model mayıs çıkışlı zubizu kampanyasidan 

3-4 yaş %15

4 üstü %25 

Hangi indirimden yararlanabilirim

@forzaGilles tamam hocam antifriz değişimi isteyeceğim.

Kullandıkları yagi özellikle sordum castrol kullanıyoruz dediler. Kendim getirebilirmiyim yagi diye sordum getirebilirsiniz dediler.

Simdi benim aracım 2015 model mayıs çıkışlı zubizu kampanyasidan 

3-4 yaş %15

4 üstü %25 

Hangi indirimden yararlanabilirim
Trafiğe çıkış tarihi önemli., 10 mayıs'tan önce ise %25 olur., sonra ise %15

dolmasına daha var ise biraz bekleyin öyle gidin.. Yağı kendiniz alacaksanız Liqui Moly öneririm TopTec 4200 LongLife III 5w-30 yalnız sizden faturasını isteyeceklerdir., Liqui Moly 'nin resmi Türkiye sayfasından alabilirsiniz; https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973

Moderatör tarafında düzenlendi:
Buda bizim oğlanın 30 bin bakımı extra hiçbir şey yaptırmadım hatta aracı yıkatmadım bile silecek suyu dolu olduğu için onuda doldurulmamasını istedim.am bu seferde civata diye bir kalem eklemişler civata neyse artık 😳
Sanırsam aracınız Audi..? Konu Audi olunca premium segmentte fiyatlar çok farklı oluyor.., pek çok parça vw ile ortak olsa da malesef audi 'de işçilik ve parça fiyatlarıdaha yüksek.,

Faturadaki tek sıkıntı keşke eklendikleri o civata ücreti olsaydı, 3 kalem civata yazmaları bi yana dursun.,

Ayrıca size diyorlar ki; hem Audi 'ye biniceksin ama 1 tane cam suyu ücretini bizden esirgiyeceksin., o zaman al sana tanesi 2,55 liradan (25 adet) sarf malzeme yazalım da bizden cam suyunu esirgemek ne demekmişş görürsün demeye getirmişler., 1 litre cam suyu 18 lira, 25 adet sarf malzeme 63,45 tl.

Çok kötü niyetli bir servise denk gelmişsiniz, tabi bunda en büyük pay sahibi servis danışmanı denilen kendini bilmez..

@forzaGilles Bu liqui molly yağı alıp bakimi yaptırmayı düşünüyorum lakin aklımı kurcalayan bir durum var; şuan aracın motorunda castrol yağ var engine flush kullanmak gerekir mi?

kimi ustalar gerekir eski yağın kalıntıları temizlensin demekle beraber kimi usta da 45.000 km de buna gerek yok direkt doldur boşalt yapalım yeterli diyor, oldum olası yağ yakıt motor katkısına karşıyım hatta katkılı yakıt bile almam, bu konuda ne düşünüyorsunuz, ben 5 litrelik bidonla birlikte 2 adette 1 er litrelik bidon almayı planlıyorum, eski yağ boşaltıp yaklaşık 3 lt liuqi moly yağ ile 10-15 dakika çalıştırıp sonra yağı tekrar değiştirmeyi düşünüyorum.

sizce hangisi daha mantıklı?

tesekkur ederim.

https://www.liquimolyturkey.com/engine-flush-motor-Ici-temizleyici-300-ml-2640?gclid=EAIaIQobChMInKSSyPOQ4gIVSeR3Ch2b6g9VEAQYAiABEgL5D_D_BwE

@Akdnz Hayır şimdi bakımda yapılacaklar ile ilgili kafam iyice karıştı. 

Aracım 50 bin km de. Bu km de ki araçta neler yapılır ? 

* Filitreler değişir.

*Yağ değişir.

*Fren hidrolik yağı değişir mi ? 

*Buji değişecek mi? Birde bu çıktı yukarda @Savatage bahsetmiş.

*Balatalarım değişecek. (Servisi aradım, OEM parça ön takıma 620 TL dedi. %25 indirimle 465 e geliyor. ATE marka ürün alsam N11 den aynı, Ferodo alsam 230 TL)

Sonuç bende dışarda yaptırmaya karar verdim, ama @forzaGilles inde dediği gibi fren hidrolik yağıda değişecek ise, bu iş servise kalıyor. Dışarda yağı bulamayız sanırım. Liqui Moly  TopTec 4200 LongLife III 5w-30 Önerdiği bu yağ hakkında da çok iyi geri dünüşler var. Denemek istiyorum bu yağı. N11 de 260 a var. @Serkanasn sorduğu soruya takıldım. Temizlik gerekli mi gerçekten ? Bir şey yapıcaz  bari düzgün olsun. Öğrenelim hemde.

@Serkanasn

Bizmi acaba çok pimpirikleniyoruz?? Bilinmez? (Obsesyonlar???)

Xxxx marka boşalacak yyyy dolacak 

İkiside 5/30 ikiside vw onayına sahip (504/507)

Valla bilmiyorum

Hamsi kızartılan tavadaki yağ ile  ertesi gün patates kızartırsak abes olur ama? 

Tüm yağı boşaltarak bile Castrolden kalan kalıntı alerji yapar mı?  

Bence obsesyon!!!

@cglrglby

Evet vw nin pdf bakım aralıkları çizelgesinde ! 

Buji değişimi için 60000 km diyor

Ama 4 yıl yada 60.000 km / hangisi önce dolarsa demiyor! 

Filtreler için motor yağı için hangisi önce dolarsa kocaman yazıyor ama

Ben yanılmış olabilirim??

Ama yetkili servisler 60000 dolmasa bile 4 yıl dolduğundan değiştiriyorlardı diye hatırlıyorum genelde

Screenshot_20190510-160121.png

@Savatage Evet öyle gözüküyormuş, fren sıvısına da 3 yıl yazmış. Bu fren hidrolik yağı mevzusuna çok takıldım. 

@Savatage Valla bilemedim. Eski yağdan tortu kalır mı onuda bilemedim. Sonuçta en son serviste yağ koydurdum arabaya. Orjinal yağ bakarsan..

Sonuç olarak bujiler için kriter direk olarak ustanın fiziki muayenesi sonucu ortaya çıkacaktır.

Buji başlarındaki deformasyon / oksitlenme durumu o bujilerin sizi daha +10000 daha götürürmü sorusuna cevap olacaktır.

Fren hidroliği için detay bilgilere @forzaGilles den ulaşınız. Yada yazdığı çizdiği literatürel eski bilgiler eski sayfalarda mevcut

@Savatage bir onceki 2013 model aracımın 2018 yılı 5.yaş bakımında 51.000 km de iken bujilerin durumunun çok kötü olmadığı ama 66.000 km ye kadar da gitmeyeceğini belirterek değiştirmişti yerkili servis, hidrolik hiç değişmediği halde gerek yok 66.000 de gelirsiniz o da o zaman balatalarla birlikte değişir demişlerdi.

[mention=4612]Savatage[/mention] Evet öyle gözüküyormuş, fren sıvısına da 3 yıl yazmış. Bu fren hidrolik yağı mevzusuna çok takıldım. 
Mart ortasinda 3.bakimi yaptirdim.Danışmana sordum fren yağı ne olacak nemine bakacam dedi sonrasinda iyi dedi gerek yokmuş.Forumda hep 3.yıl sonu değişecek yazılıyor.Bende danışmana heee tamam demiştim.Bujiler 4. Bakımda değişecek.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Serkanasn 5. Yılda hiç değişmeyen ve yetkili servisin gerek yok dediği bir fren hidroliği

@slck 3. Yıl sonunda yine yetkili servisin kontrolü sonrası değişime gerek yok cevabı?

Paradoxlar? 

Bu örneklemeler çoğaldığı takdirde?

3 yıl sonunda fren hidroliği değişecek hükmü geçerliliğini yitirir mı?

Fren hidroliği için 3 yıllık bir zaman aşımı sonrası Kontrol ediliyor ve Değişim gerekip gerekmediği onaylanıyor. Önceki aracimda 3. Yılında bana fren hidroliği işlemi yapalimmi Hocam denmişti Servisten. Servislerle aramın iyi olduğunu çoğu arkadaşım bilir ki bende şunu söyledim fre hidroliği işlevini yitirmeye başladı da değişim gerekli onlarda aslında çok önemli değil biraz eksilme oluyor genelde bizde müşteriye değişim olması gerekiyor demek zorundayız lrosedur gereği vs demişti Bende buna istinaden Fren hidroliğine Uygun olan üründen bir miktar ekleme yaptırmıştım dışardaki Ustamızdan Daha sonra Servise bakıma gittiğimde hicbir şekilde fren hdiroligi değişimi vs olmadı sorun da olmadı.
Kısacası Fren hidroliğindeki muhabbet ya birazcık eksilmiş olması yada içindeki sıvının işlevi için onemlinolan muhteviyatının değişim göstermeye başlaması. Sorunun çözümü de basit Klanın kitapçığında yazan uygun olan Fren Hidroligini sizlerde biraz ekleyebilirsiniz. Yok bu işlere girmem Risk almam ama Servis fiyatına gönlüm razı olur derseniz oda ayrı. Herkese iyi Forumlar Dilerim.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt