Güncel Bakım Masrafları

Dun bakim yaptirdim arkadaslar.

230 tl mobil 1 5w30

55 tl Orjinal yag filitre 

45 tl orjinal hava filitre

50 tl tapa ve iscilik

Mayis gibi tekrar bakima yaptiracagim polen filitresini degistirmedim mayista buji fren hidroligi antifiriz ve tekrar yag bakimi

Ekli dosyayı görüntüle 17192
Orginal hava filtresini 55tl. 'ye nerden aldınız hocam normalde 90-100lira dan aşşağı değil

Arkadaslar merhaba,

Dun aracimi (1.4  125 hp dsg highline 2015) 3. bakimi icin servise goturdum.Bosluguma geldi ve zaten 1000 tl nin biraz ustunde olan servis ucreti azmis gibi bir de fren yagi degisimi de yapalim teklifini kabul etmis bulundum.2~3 saat sonra servis danismani telefonla arayip arkadaslar on fren balatalari da degismeli diyorlarlar degistirelim mi dedi (oysa araci teslim alirken isikla kendisi de balatalari kontrol etti ve birsey soylemedi).Fiyatini sordum 620 tl gibi bir fiyat verdiler.Eylul ayi okul masraflarindan da bunalmis oldugumdan o simdilik bi kalsin dedim ama bi yandan da icime kurt dustu.Araci hafta ici esim kullaniyo,cocuklari okula goturup getiriyor.Bir sıkıntı yasatır mı diye.Sonra silecek suyu azaldiginda bile uyari veren tomofil elbet fren balatasi gibi elzem bir parca ile ilgili de bir uyari verir diye dusunerek simdilik ek masraf cikarmak istemedim.

Aklima pederin emektar Corolla si geldi.Huyu degildir ama nasil olduysa yolu bir gun  servise dusmus ve hesapta yokken 4 diskin de degismesi gerek demisler.Yaptirmamis sanayiye ustasina gitmis. O da daha iyi seneye gel bir daha bakalim demis.O geldi aklima.

Dsg elimi kolumu bagliyor.Servise mecbur hissediyorum kendimi.

Bir de cuma aksami (servise gitmeden bir aksam oncesi) araci park ederken airbag isigi yandi.Once yazilimsal diye dusundum ama baktim ki direksiyon uzerindeki tuslar ve korna da calismiyor.Bir soket falan mi gevsedi koltuk altindan diye bakindim ama sonuc alamadim.

Sabah araci servise gotururken de direksiyonu cevirirken sanki ufak bi tikirti / surtunme sesi geliyor gibiydi.Sanki sorun direksiyon icinde gibi geldi.Araba c.tesi ye yetismedi.Bakalim pazartesi bir de bu airbag yuzunden telefon aci aci calmaz insallah 😥

Arkadaslar merhaba,

Dun aracimi (1.4  125 hp dsg highline 2015) 3. bakimi icin servise goturdum.Bosluguma geldi ve zaten 1000 tl nin biraz ustunde olan servis ucreti azmis gibi bir de fren yagi degisimi de yapalim teklifini kabul etmis bulundum.2~3 saat sonra servis danismani telefonla arayip arkadaslar on fren balatalari da degismeli diyorlarlar degistirelim mi dedi (oysa araci teslim alirken isikla kendisi de balatalari kontrol etti ve birsey soylemedi).Fiyatini sordum 620 tl gibi bir fiyat verdiler.Eylul ayi okul masraflarindan da bunalmis oldugumdan o simdilik bi kalsin dedim ama bi yandan da icime kurt dustu.Araci hafta ici esim kullaniyo,cocuklari okula goturup getiriyor.Bir sıkıntı yasatır mı diye.Sonra silecek suyu azaldiginda bile uyari veren tomofil elbet fren balatasi gibi elzem bir parca ile ilgili de bir uyari verir diye dusunerek simdilik ek masraf cikarmak istemedim.

Aklima pederin emektar Corolla si geldi.Huyu degildir ama nasil olduysa yolu bir gun  servise dusmus ve hesapta yokken 4 diskin de degismesi gerek demisler.Yaptirmamis sanayiye ustasina gitmis. O da daha iyi seneye gel bir daha bakalim demis.O geldi aklima.

Dsg elimi kolumu bagliyor.Servise mecbur hissediyorum kendimi.

Bir de cuma aksami (servise gitmeden bir aksam oncesi) araci park ederken airbag isigi yandi.Once yazilimsal diye dusundum ama baktim ki direksiyon uzerindeki tuslar ve korna da calismiyor.Bir soket falan mi gevsedi koltuk altindan diye bakindim ama sonuc alamadim.

Sabah araci servise gotururken de direksiyonu cevirirken sanki ufak bi tikirti / surtunme sesi geliyor gibiydi.Sanki sorun direksiyon icinde gibi geldi.Araba c.tesi ye yetismedi.Bakalim pazartesi bir de bu airbag yuzunden telefon aci aci calmaz insallah 😥
Direksiyondaki sorun Airbag sargı bilyası kronik arıza forumda ücretsiz değiştirenler olmuştu., tıkırtı sesi gelir airbag arıza ışığı yakar, çıt-çıt ses gelir., Servise gidin sorunu anlatın forumda konusu bile vardı., bu sorundan dolayı 6-7 arkadaşın airbag sargısı kablosu bilyası değişti., garantiden veya iyi niyet garantisinden belli model yıllarında bu kronik arıza vardı., zorluk çıkarmadan değiştirmişlerdi arkadaşlar., O arızalı parça direksiyon üzerindeki tuşları, kornayı, airbag vs. herşeyi kontrol ediyor., forumda ilgili konuyu bulup değiştiren arkadaşlar ile iletişime geçerseniz yardımcı olacaklardır..,

Tam emin değilim ama fren balataları hatırladığım kadarıyla aşınmadan dolayı belli bir sınıra geldiğinde uyarı veriyordu.,

Fren hidrolik yağını değiştirmeleri iyi olmuş çünkü aracın üretim tarihinden itibaren 3.cü yılın sonunda ve sonrasında her 2 yılda bir değişmesi gerekiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Anladim hocam,olur da yarin donus yaparsalar hazirlikli olurum verdiginiz bilgilerle

@OSCAR WILD fren balatasını orijinal olmak kaydıyla güvenilir bir özel serviste değiştirirseniz garantiniz etkilenmez diye düşünüyorum. Ancak değişimden önce gerçekten değişim zamanı geldi mi diye ikinci bir fikir almak faydalı olabilir. Fren balatası bir anda biten bir parça değil, çoğu zaman sürücü mevcut fren performansına alıştığı için farketmesi zor oluyormuş derler. 

Servise girmişken akünüzü de kontrol etsinler.

Aku bir kez yetkili serviste degisti,daha 1 sene bile olmadi.Fren balatasi bittikce o da etkilenir mi (fren enerjisi geri kazanimdan oturu)

@forzaGilles Aci haber telefonla bu sabah geldi.Tam da dediginiz gibi airbag sargı bilyasi arzilanmis.Ne dediysem olmadi,iyi niyet garantisi uygulamiyorlar.merkeze sorduk falan dediler,bilmiyorum artik dogru mu.

Sonucta carnet mirrorlink sıkıntisı ile halen hazirda devam eden tuketici mahkemem nedeniyle belki de pek iyi niyetle bakamiyorlar bana🤔.

Velhasilkelam periodik bakimla beraber 3.500 tl masraf cikti.

Vw plus a saglam zam gelmis.VW araclara zammi her ayin ilk haftasi mi yapiyor?7 ekimde genel bi zam olacagi digru mu acaba?

7202798F-B513-4846-A9F4-571E75025B31.png

@forzaGilles Aci haber telefonla bu sabah geldi.Tam da dediginiz gibi airbag sargı bilyasi arzilanmis.Ne dediysem olmadi,iyi niyet garantisi uygulamiyorlar.merkeze sorduk falan dediler,bilmiyorum artik dogru mu.

Sonucta carnet mirrorlink sıkıntisı ile halen hazirda devam eden tuketici mahkemem nedeniyle belki de pek iyi niyetle bakamiyorlar bana🤔.

Velhasilkelam periodik bakimla beraber 3.500 tl masraf cikti.
Hocam bakın daha önce de dediğin gibi burada pek çok arkadaş bu arıza kronik sorun olduğu için hepsinde ücretsiz değişim yapıldı., Konudan arkadaşlara ulaşıp birine ulaşırsanız bilgileri paylaşırlar., sizde servis danışmanına; madem iyi niyet garantisi uygulamıyorsunuz bu arkadaşların ki neden değişmiş sistemden bakın ve görün diyebilirsiniz., Ayrıca bu sorun ile pek çok araçta bu arıza yaşandığı için almanya servis bülteni yayınlamıştır, değişim yapılsın diye parçanın üretimiyle alakalı sıkıntı var yenisiyle değilmesi gerekli., hatta şu kadarını söyliyeyim şimdi eski parçayı söktüklerinde göreceksiniz eski parçanın parça koduyla yeni takılacak parçanın parça kodu birbirinden farklı olacaktır çünkü niye parçanın üretim hatası olduğundan yeni parça kodu bile farklıdır..!! Bunu sizden taleb edemezler/etmemeleri lazım.,

Hiç birşey sonuç vermez ise şöyle yapın bu arızadan dolayı masraf sizin cebinizden çıkacağı için eski parçayı size vermek zorundalar., eski parçanın üzerindeki parça kodu ile yeni takılan parçanın parça kodunu size verilecek faturadan bakarak karşılaştırın parça yeni ile eski kodlar farklı ise veya parça kodunun sonuna B veya C gibi ilaveten harfler eklendiyse., direkt olarak tepelerine binin., O kadar açık ve net ki parça üretim hatasından dolayı revizyona gidecek ama bunu garantiye sokmuyacaklar böyle şey şark kurnazlığı olmaz..!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu tür iyi niyete sokulmayan yada iyi niyet garantiniz yok yada tümden garanti dışısınız  söylemleriyle sökülün paraları diyen bir markaya tek alternatif çözüm olarak ömür boyu nafaka (iyi niyet?? harcı) ödeyecek olanları bi kenara bırakıyorum.

ama dsg dışında bu tip diger parçaların ekipmanların arıza riski istatistigi direk %51 olduğunda benim için  marka ismi  degisikligi ,araç yenileme ve hatta açık söyleyim 1.5 DCİ yerli malı haftası zorunluluğu başlayacaktır kesin.

yılda 32 bin km den  yıl içinde  2 bakım parasına 1100+1300 şeklinde 2400 tl verecek bunun kontratına,,,, ömür boyu nafakasına  imza atacak potansiyelde değilim.

ve tesadüf sanırım ? yukarıda başka bir arkadaş garanti uzatma fiyatlarını yayınlamış? 

aman inekler hastalanmasın bol süt versin   özel veteriner getir bi dünya ithal yem/ilaç/ vitamin/aşı ???  garanti kapsamında.

ben ugraşamam 

hastalanana kadar! devam

gittigi yere kadar en son keser yerim inekleri....

Bugün elim kaputa değimişken hava filtresini de değiştireyim dedim. 11 aydan biraz fazladır ve 12.500km dir aracımda olan filtrenin hali. Bu kilometrenin de büyük bölümü şehirler arası yolculuklar ile yapıldı.Kullanımı şehir içinde ve inşaatın olduğu bölgelerde olanların 10000km yi çokta geçirmeden filtrelerini değitirmelerinde bence yarar var.

IMG_20181005_121524.jpg

Geri
Üst Alt