Araç İçi Kamera

Samsung Evo Plus'da okuma hızı çok yüksek. Ama alacağınız kart genellikle kamera'da kalacağı için ve kamera bu karta daha çok "yazma" işlemi yapacağı için okuma hızının yüksek olmasının bir getirisi olacağını düşünmüyorum. Zaten Dome üreticisi D201 için Class 6 ve üzeri kart kullanılmasını tavsiye etmiş. Dolayısıyla en düşük Class 10 kart alsanız bile problem çıkmayacaktır (alttaki tablodan da bunu görebilirsiniz).

Yine de içim rahat etsin istiyorum derseniz Samsung Evo Plus alın derim tabii ki. Hepsiburada'nın "diğer satıcılar" bölümünde 59 TL'ye kadar düşüyor fiyat. Sandisk alacağınıza 9 TL fazla verin daha iyisini alın.  :'(

Ekli dosyayı görüntüle 4385

-----

bu arada ben de geçenlerde (22 mayısta) Kingston 64Gb sd kart almıştım Gearbest'ten. Henüz elime ulaşmadı. 40 TL'ye gelmişti fiyatı - http://www.gearbest.com/memory-cards/pp_217548.html

Moderatör tarafında düzenlendi:

@snoppy Hocam detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Ben o zaman çoğunluğun yaptığı gibi Sandisk'imi alıp takıyım. Şimdi daha iyi diye alırım onda bir sorun çıkar falan. ;)   Sizce kamerayı olduğu gibi kullanayım mı yoksa bir firmware yüklemeli miyim Hocam?

Ne ilginçtir ki araç için aldığım bir kamera başlıbaşına bir meşgale oldu. Neyse ki böyle şeyleri seviyorum da uğraşması zevkli geliyor. Yoksa epey bir ayrıntısı var...karar verip alması, montajını yapması...vs. :)  Allah'tan sizin gibi bilgili arkadaşlar yönlendiriyor.  :'(

Şu montajı da yaptıktan sonra fotoğraflar çekip kendi sürecimi paylaşmayı planlıyorum ki bu sayede benim de katkım olsun konuyla ilgilenen arkadaşlara. :)

https://www.youtube.com/watch?v=RtOB6MnQsko

Firmware update konusunda kesin bir bilgim yok maalesef :(  Ama kullanıcılar genelde 2135L numaralı güncellemeyi yapmışlar gibi görünüyor. Üstte attığım video linkinin altında download edebileceğiniz bağlantı mevcut. 

Siz kamerayı ve gps'i kullanarak birkaç yolculuk yapın. Ve sonra evde gelip bilgisayarınızdan izleyin. Asıl keyfi o zaman alacaksınız :D  

-----

Ayrıca aşağıdaki aparatı alan D201 kullanıcıları olmuş. Kendi orijinal aparatına göre kullanması daha rahatmış ve biraz daha kameranın gizlenmesini sağlıyormuş. Aklınızda bulunsun ;)  

http://tr.aliexpress.com/item/T-shade-Single-Buckle-3M-Revolving-Mount-Holder-For-Car-Window-Screen-GPS-Camera-DV-Car/2055122636.html

@snoppy Evet bunca uğraştan sonra tadını da çıkaralım biraz. :)  

Bağlantı için teşekkürler Hocam.

Şu aparatı da sipariş edeyim hemen en azından çok daha az yer kaplar.  :('

Araç içi kamera bakarken ali expresste vw arac aynalarına uygun kamera buldum.bu modeller hakkında bilgisi olan alıp kullanan varmıdır? Araç kameraları hakkında hiçbir fikrim bilgim yok maalesef nasıl kayda başlıyor falan bilmiyorum o yüzden bu model işe yararmıdır sormak istedim.

http://www.aliexpress.com/item/32677204638/32677204638.html

Araç içi kamera bakarken ali expresste vw arac aynalarına uygun kamera buldum.bu modeller hakkında bilgisi olan alıp kullanan varmıdır? Araç kameraları hakkında hiçbir fikrim bilgim yok maalesef nasıl kayda başlıyor falan bilmiyorum o yüzden bu model işe yararmıdır sormak istedim.

http://www.aliexpress.com/item/32677204638/32677204638.html
Çok fazla geri bildirim yok, bi de markası/modeli neymiş göremedim. Yalnız kullandığı çipset (novatek) ve görüntü sensörü (sony) kaliteli. 

Ben birkaç gün önce VIOFO A119 satın aldım. JRVACD indirim koduyla 79 dolara http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_392248.html sayfasından sipariş verebiliyorsunuz. Dahili GPS özelliği var. Aliexpress'tekinden daha yeni olan Novatek NT96660 çipseti ve OV4689 görüntü sensörü kullanıyor. Ayrıca içerisinde pil yok, kapasitör var. Pillerin araç içerisindeki yüksek sıcaklıktan dolayı patlama, şişme, akma vs.. gibi riskleri olduğu için araça kameralarında kapasitör sunulması artı bir özellik olarak değerlendiriliyor. Youtube'a "A119" yazıp örnek çekimlerini izleyebilirsiniz.

Araç kameraları genellikle çakmak soketi dediğimiz yerden güç alırlar. 5 volt çalışmaları için yeterlidir. Siz kontak açtığınızda kamera otomatik olarak açılır, kapattığınızda ise belli bir saniye sonra otomatik olarak kapanırlar. Sizin kamerayı açıp kapatmak için müdahale etmenize hiç gerek kalmaz. 

Kayıt olayı ise şöyledir: Genellikle bir çok kameranın "döngüsel kayıt (loop recording)" özelliği olur. 1, 3, 5 veya 10 dakikalık periyotlarla video çekerler. Örneğin her 5 dakika sonunda sd karta yeni bir video dosyası oluştururlar. Ve sonra başka bir 5 dakikalık görüntü için yeni dosya oluşturmaya devam ederler. Sd karttaki alan dolduğunda ise "en eski" video dosyasını otomatik olarak silerler ve böylece teoride sonsuza kadar kayıt alma işlemini sürdürürler.

GPS özelliği olan kameralar ise aynı anda görüntünün üzerine, aracınızın hızını ve bulunduğu lokasyonu işleyebilirler. Allah korusun hızlı gitmediğinizi kanıtlamanız gereken bir olayda, GPS'li kamera sizin kurtarıcınız olabilir. O yüzden GPS olması araç kamerası tercihinde yine artı bir özelliktir. 

Son olarak şunu söyleyebilirim, aldığınız kameranın üreticisi vs belli olursa ve diğer kişilerce de satın alınmış olan popüler bir kamera olursa ileride destek anlamında başınız ağrımaz. Çünkü bir çok üretici, üretim esnasında farkedilemeyen sorunlar için daha sonradan yazılımsal güncellemeler sunarak, satın aldığınız kameranın en verimli ve problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlamak konusunda müşterilerine destek sağlar. 

http://www.viofo.com/home/30-a119-1080p-60fps-dash-cam.html

@snoppyhocam cok guzel açıklamışsınız teşekkürler. Cama yapışan kameraların görüntüsü hoşuma gitmiyor pek sizin gönderdiğiniz yatay konuma geçiyor guzel görünüyor aslında. AliExpressteki şık duruyor dikkatimi cekmisti ama özellik olarak eksikleri varmış. Biraz daha bakınayım ben sizden öğrendiklerimle. 

Çok fazla geri bildirim yok, bi de markası/modeli neymiş göremedim. Yalnız kullandığı çipset (novatek) ve görüntü sensörü (sony) kaliteli. 

Ben birkaç gün önce VIOFO A119 satın aldım. JRVACD indirim koduyla 79 dolara http://www.gearbest.com/car-dvr/pp_392248.html sayfasından sipariş verebiliyorsunuz. Dahili GPS özelliği var. Aliexpress'tekinden daha yeni olan Novatek NT96660 çipseti ve OV4689 görüntü sensörü kullanıyor. Ayrıca içerisinde pil yok, kapasitör var. Pillerin araç içerisindeki yüksek sıcaklıktan dolayı patlama, şişme, akma vs.. gibi riskleri olduğu için araça kameralarında kapasitör sunulması artı bir özellik olarak değerlendiriliyor. Youtube'a "A119" yazıp örnek çekimlerini izleyebilirsiniz.

Araç kameraları genellikle çakmak soketi dediğimiz yerden güç alırlar. 5 volt çalışmaları için yeterlidir. Siz kontak açtığınızda kamera otomatik olarak açılır, kapattığınızda ise belli bir saniye sonra otomatik olarak kapanırlar. Sizin kamerayı açıp kapatmak için müdahale etmenize hiç gerek kalmaz. 

Kayıt olayı ise şöyledir: Genellikle bir çok kameranın "döngüsel kayıt (loop recording)" özelliği olur. 1, 3, 5 veya 10 dakikalık periyotlarla video çekerler. Örneğin her 5 dakika sonunda sd karta yeni bir video dosyası oluştururlar. Ve sonra başka bir 5 dakikalık görüntü için yeni dosya oluşturmaya devam ederler. Sd karttaki alan dolduğunda ise "en eski" video dosyasını otomatik olarak silerler ve böylece teoride sonsuza kadar kayıt alma işlemini sürdürürler.

GPS özelliği olan kameralar ise aynı anda görüntünün üzerine, aracınızın hızını ve bulunduğu lokasyonu işleyebilirler. Allah korusun hızlı gitmediğinizi kanıtlamanız gereken bir olayda, GPS'li kamera sizin kurtarıcınız olabilir. O yüzden GPS olması araç kamerası tercihinde yine artı bir özelliktir. 

Son olarak şunu söyleyebilirim, aldığınız kameranın üreticisi vs belli olursa ve diğer kişilerce de satın alınmış olan popüler bir kamera olursa ileride destek anlamında başınız ağrımaz. Çünkü bir çok üretici, üretim esnasında farkedilemeyen sorunlar için daha sonradan yazılımsal güncellemeler sunarak, satın aldığınız kameranın en verimli ve problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlamak konusunda müşterilerine destek sağlar. 

http://www.viofo.com/home/30-a119-1080p-60fps-dash-cam.html
Erhan hocam kameranız hayırlı olsun en beğendiğim modelden sipariş vermişsiniz.  Ben de A119 almayı düşünüyorum bu aralar araştırıyorum bu kameraları. Aklıma takılan bir şey oldu bu kameraları direk sigorta kutusuna bağlayanlar olmuş sigortada arka cam tuşu tarzı kontak kapanınca elektriği kesilen yerlere bağlıyorlar. Siz hangi tür bağlamayı tavsiye edersiniz ? Bir de araç kontağı kapanınca çakmağa elektrik gitmiyor değil mi ? Bu elektrik bağlantısı konusunda kafam karıştı. Sigorta kutusuna bağlayınca kablolar hiç gözükmüyor. Sigorta kutusu için küçük bir ek çakmak yuvası aparatı gerekiyor 3 Dolar falan olması lazım.

Erhan hocam kameranız hayırlı olsun en beğendiğim modelden sipariş vermişsiniz.  Ben de A119 almayı düşünüyorum bu aralar araştırıyorum bu kameraları. Aklıma takılan bir şey oldu bu kameraları direk sigorta kutusuna bağlayanlar olmuş sigortada arka cam tuşu tarzı kontak kapanınca elektriği kesilen yerlere bağlıyorlar. Siz hangi tür bağlamayı tavsiye edersiniz ? Bir de araç kontağı kapanınca çakmağa elektrik gitmiyor değil mi ? Bu elektrik bağlantısı konusunda kafam karıştı. Sigorta kutusuna bağlayınca kablolar hiç gözükmüyor. Sigorta kutusu için küçük bir ek çakmak yuvası aparatı gerekiyor 3 Dolar falan olması lazım.
Elektrik işlerinden maalesef çok anlamam, sigorta kutusuna da bağlatmadım hiç. Eğer tanıdık iyi bir oto elektrikçi varsa en doğru şekilde gerekeni yapar sanırım. 

Golf'te kontak kapanınca çakmak soketlerinden güç kesiliyor. Buna bagajdaki de dahil. Ama benim için rahat etsin ya da ben istediğim zaman gücü kendim kesip kendim vereyim diyorsanız 3-4$'a benim satın aldığım şu ürünü satın alabilirsiniz  :'(

https://tr.aliexpress.com/item/New-mini-USB-Car-Charger-Cigarette-Lighter-for-DVR-Camera-GPS-Car-Radar-fit-DC-12V/32362920764.html

Elektrik işlerinden maalesef çok anlamam, sigorta kutusuna da bağlatmadım hiç. Eğer tanıdık iyi bir oto elektrikçi varsa en doğru şekilde gerekeni yapar sanırım. 

Golf'te kontak kapanınca çakmak soketlerinden güç kesiliyor. Buna bagajdaki de dahil. Ama benim için rahat etsin ya da ben istediğim zaman gücü kendim kesip kendim vereyim diyorsanız 3-4$'a benim satın aldığım şu ürünü satın alabilirsiniz  :'(

https://tr.aliexpress.com/item/New-mini-USB-Car-Charger-Cigarette-Lighter-for-DVR-Camera-GPS-Car-Radar-fit-DC-12V/32362920764.html
Hocam ürünün kendi adaptörü dışında adaptör kullanmak zararlı diyorlardı. Bu ürünü kullanmanın bir sakıncası yok mu ?

Hocam ürünün kendi adaptörü dışında adaptör kullanmak zararlı diyorlardı. Bu ürünü kullanmanın bir sakıncası yok mu ?
Hayır hocam neden zararlı olsun ki? adaptörün üzerindeki Input/Output değerlerine dikkat ettiğiniz sürece problem çıkmamalı. Ben 1 senedir harici adaptörle kullanıyorum.

Bir önceki aracım golf 6da kullandığım A119 modeli araç kamerasının montajını yeni golfume montaj yaptım.Dikiz aynasın arkasına yapıştırarak cam kenarından çakmaklığa kadar geldim.Kamerada 64gb hafıza kartı var ve doldukça en baştaki görüntüleri silerek tekrar yeni kayıt yapıyor.Bir kaç foto ekliyorum sorunuz olursa memnuniyetle cevaplarım.

IMG_1682.JPG

IMG_1681.JPG

IMG_1683.JPG

Bu cihazdaki görüntüyü nasıl alıyorsunuz bilgisayara? Hafıza kartını çıkartıp bilgisayara takarak mı? Birde gearbest ten mi aldınız. Vergi,gümrük nasıl oluyor gümrüğe takılmıyor mu?

Gearbest yada aliexpress kullanabilirsiniz, Vergi standartı 30 Avro'dur, Bunun üzerindeki ürünler vergilendiriliyor ve çok uçuk kaçık vergiler çıkmıyor çok pahalı ürün almadığınız sürece. 

Ayrıca satıcı ile irtibat kurup alınan ürünün fiş fatura şeklinde beyanını düşük göstermek istediğinizi belirtebiliyorsunuz Bazı durumlarda iş görüyor pahalı ürünler için. 

Görüntü aktarımı içinde hafıza kartını pc'ye bağlayarak görüntüyü alabilirsiniz. Zaten hafıza dolduktan sonra üstüne kayıt yapmaya devam ediyor bu cihazlar. 

Yada çok uğraşmadan Tr'den sipariş verebilirsiniz :) Bazen uygun fiyatlara yakalanabiliyor .

Aldığım ğrün malesef türkiyede yok.Aldığımda 80dolar civarındaydı ama kargolanırken paket üzerine 15dolar hediyelik eşya yazmışlardı:).Herhalde biliyorlar gümrükte sorun çıkabileceğini.Gearbest adlı siteden temin ettim ürünü.Micro sd hafıza kartını alıp bilgisayara aktarıyorum istediğim görüntüyü.Cihaz gps modülüne de sahip olduğu için hız bilgilerini de görebiliyorsunuz video içinde.

Geri
Üst Alt