Golf'ü satıp Passat mı? Superb mi? almalı

Sahsi fikrim kendime alsam hic dusunmem super b ye yapisirim

Ben konuya farklı bi yerden yaklaşayım hocam. 

Eğer tek çocuksa bence kararınızı bir daha gözden geçirin derim. Tek çocukla golf gayet yeterli bir araç olabilir. Bebek arabası da belli bi yaşa kadar kullanılıyor zaten. Uzun yola giderken valizi ön koltuğun arkasina yere koyunca arkada hem düz bir zemin elde edilmiş oluyor hem de bagajda yer açılıyor. Yakın zamanda aracım serviste olduğu için ikame arac olarak verilen Opel Corsa ile uzun yola gittim ve bu şekilde sığdık. 

Sattıktan sonra kendi aracınızın kalitesini bulamayıp pişman olmak da var. 

Hayırlısı olsun diyelim. 

Donanım noktasında da benim fikrim şu şekilde; bir çoğumuz golf kullanıcısı, donanımına baksak i30, megane vs. rahatlıkla alabilirdik ama golf tercih ettik. Passat ile Superb de bu noktada ayrılıyor bence. Tabi temizlik ve insanın içinin ısınması da çok önemli. 

Hocam o model yılındaki B7 Passat'ı da, SuperB'i de tavsiye etmem. B7 Passat çok ruhsuz bir araç. O yıllarda çıkan SuperB'in tasarımını da ben pek beğenmiyorum. Sekizinci Etap'ın sunucusu Ütü Masasını andırıyor diyordu. 8D

Ama SuperB yeni kasa olacaksa direk SuperB derim.

Hocam merhaba ,

Son çıkan kasası ile Superb önceki versiyonlara ciddi bir değer kaybı yaşattı , 2. el satış durumu sizin için önemli ise Passat  derim , tabii sizinde dediğiniz gibi özellik konusunda Superb önde olan taraf..
Teşekkürler hocam. tespitinize katılıyorum passat her zaman prim kazanıyor

araca uzun süre binecekseniz, kısa vadede değiştirmeyi düşünmüyorsanız 2.el piyasa düşük olmasına rağmen donanım açısından super b  alınabilir. Yalnız bu tür piyasası olmayan araçları ileride satarken zarar etmemek için uygun fiyata alıp, alırken kazanmak lazım. satarken maalesef kazanamazsınız. bir passat veya golf gibi. (değerini koruması açısından)
Teşekkürler hocam. uzun vadede binmeyi düşünmüyorum geçen yıl Golf 6 vardı bu yıl Golf 7 aldım zevkini alıp değiştirenlerdenim :)  

Hocam almayı düşündüğünüz araç temiz olduktan sonra satış çok da problem olmaz kanısındayım.

Golfünü yarım saatte satmış bir tutkun olarak ben de passat bakıyorum
Teşekkürler hocam. doğru söylüyorsunuz heralde passata bakacağım.

Donanım eksik olsun Passat olsun kanaatindeyim 
teşekkürler hocam. marka takıntısı var dediğiniz gibi 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eski arabam b7 kasa passat highline idi. Golf7 den sonra minimum b8 veya yeni superb alinmali eskileri golf7 den sonra tat vermez. Iki arabayida kullanmis biri olarak belirtmek isterim. 
teşekkürler hocam. o konuda bende çok gidip geliyorum ve korkuyorum açıkçası.

Benim tercihim Passat Olur idi. Lakin Super B de yabana atilmayacak bir araç. Bulabilirseniz onceliginiz passat olsun denk gelirse iyi bir araç Super B de secenekte kalsin.
Ama Passat comfort alti olmasin Donanmılı Golfden geride Kalir. Hayirlisi olsun Selamlar diliyorum.
teşekkürler hocam. önceliğim passat olacak galiba sonra temiz bir superb dediğiniz gibi. selamlar hocam :)  

B7 olacaksa superb tavsiye ederim. 2. Elde passata oranla daha yavaş gidecektir o aşikar. Fakat iç hacim açısından evli ve çocuklu olduğunuzu düşünerek daha iyi ayrıca kalite hissi de geri kalır bir araç değil. 2. el piyasası olarak uzun vadede zarar edeceğinizi düşünmüyorum.
teşekkürler hocam. passat daha hızlı satılıyor hocam urfadayım her yer passat kaynıyor :)  

Hocam yanlışım varsa düzeltin ama 2013-2014 yıllarında B7 platformunda Superb'in Prestige donanımı yok diye biliyorum. B8 ile birlikte prestige donanımı var. O da 2015 ve sonrası için. Bu iki versiyon arasında da dağlar kadar fark var.
teşekkürler hocam. prestige donanımı mevcut hocam 

Değerli Resul Hocam

Ikinci el alınacaksa kesinlikle Passat. Sadece ikinci el değeri değil aynı zamanda kullanıldığında yıpranma hızı da önemli. Suberb ten değilse bile Passat tan eminim.

Biliyorum Sıfır km sözkonusu  değil ama ust limit nedeniyle o zaman Suberb düşünülebilirdi.

Donanım elbette önemli.

Comfortline donanım seviyesi  yeterli bana kalırsa. Belki bir kaç donanım bulunsa fena olmaz.

Suberb ilk sahibindense, hatasızsa ve iyi kullanılmış olursa düşünülebilir. 
teşekkürler hocam. çok iyi özetlemişsiniz ilk passat sonra temiz olursa superb yoksa tekrar satışından korkuyorum superb in 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim tercihim superb olurdu. B7ye ısınamadım bir türlü, sperb donanım olarakta çok iyi. 2.el alınacağı için değer kaybı da olmaz düşüncesindeyim.
teşekkürler hocam. b8 den sonra bende b7 çok çekici gelmiyor ama passat işte

Hocam superb, Octavia skodanın çıkış yaptığı modeller. Bizim buralarda bu modellerde değer kaybı yaşanmıyor. Donanımı passattan fazlaysa Skoda düşünülebilir.
teşekkürler hocam. mevki açısından çok değişiyor hocam örneğin iç anadoluda hiç yok denecek kadar az ama passat genele hitap ediyor gibi ama donanım konusu superb de dehşet

Passat passattır.  :'(
teşekkürler hocam. insignia ya ısınamadım hocam 

Sahsi fikrim kendime alsam hic dusunmem super b ye yapisirim
teşekkürler hocam. ilk başta bende yapıştım donanımları görünce sonra detay düşününce böle oldu işte :)  

Ben konuya farklı bi yerden yaklaşayım hocam. 

Eğer tek çocuksa bence kararınızı bir daha gözden geçirin derim. Tek çocukla golf gayet yeterli bir araç olabilir. Bebek arabası da belli bi yaşa kadar kullanılıyor zaten. Uzun yola giderken valizi ön koltuğun arkasina yere koyunca arkada hem düz bir zemin elde edilmiş oluyor hem de bagajda yer açılıyor. Yakın zamanda aracım serviste olduğu için ikame arac olarak verilen Opel Corsa ile uzun yola gittim ve bu şekilde sığdık. 

Sattıktan sonra kendi aracınızın kalitesini bulamayıp pişman olmak da var. 

Hayırlısı olsun diyelim. 
teşekkürler hocam. onuda çok düşündüm hocam ama bi kere değiştirmeyi düşündüm artık sedana geçip bagaj dı sıkışıklıktı artık kafamı ağrıtmak istemiyorum. sizin arabada yer var mı yok demek biraz itici olmaya başladı :)  

Donanım noktasında da benim fikrim şu şekilde; bir çoğumuz golf kullanıcısı, donanımına baksak i30, megane vs. rahatlıkla alabilirdik ama golf tercih ettik. Passat ile Superb de bu noktada ayrılıyor bence. Tabi temizlik ve insanın içinin ısınması da çok önemli. 
teşekkürler hocam. babadan vw ciyim bundan dolayı vazgeçemiyorum ama işte donanım mevzuları girince iş karışıyor :)  

Hocam o model yılındaki B7 Passat'ı da, SuperB'i de tavsiye etmem. B7 Passat çok ruhsuz bir araç. O yıllarda çıkan SuperB'in tasarımını da ben pek beğenmiyorum. Sekizinci Etap'ın sunucusu Ütü Masasını andırıyor diyordu. 8D

Ama SuperB yeni kasa olacaksa direk SuperB derim.
teşekkürler hocam. malum maddiyat hocam yoksa b8 herkesin gönlünde yatıyor. 

Çok değerli abilerim kardeşlerim,

Öncelikler yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Farklı yorumlar vardı farklı bakış açıları. 

Genel olarak ikinci elde satış ve VW hele ki passat adından dolayı passat birinci önceliğim olacak inşallah.

superb ise aracımı sattığımda denk gelirde temiz passat bulamazsam donanımdan dolayı superb e yöneleceğim. 

Hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum. 

öncelikle b7 passat comfort dsg ile bir handikap var. o da bu aracın önemli bir piyasasını filo kiralamadan çıkan araçlar oluşturuyor.

bulunduğumuz yıl itibariyle 2013-2014 yılında alınmış araçlar 3 yıllık sözleşmeleri bittiği için toplu halde piyasaya giriyor. bazen aynı günde 30-40 araç galerilere satılıyor. bu yüzden piyasası hızlı olsa da beklenilen değeri korumayabilir. 

b7 passat olacaksa highline bakmanızda fayda var. super elegance kullanıp passat comfort geçen bir kuzenim acilen aracını satıp highline passat almıştı.

aradaki donanım farkı öyle böyle değildir. bahsi geçen araçlar zaten 105-110 hp dizel araçlar performans olarak çok fazla bir şey sunmuyor. geriye kullanım keyfi kalınca koltukların döşemesi ve elektrikli ayarlamaları, ısıtmalı olması vb. birçok özellik devreye girer. bi-xenon gibi teknolojik donanımlarda o fiyattaki bir araç bence olmazsa olmazdır. 

arada alt yapı olarak çok fark yok. zaten aşağı yukarı tüm mekanik parçalar birebir aynıdır. passat b7 platform olarak b6 kasa üzerinde durduğu için aslında güncel b8 kasa ile aralarında da ciddi altyapı farkı vardır. çoğu parçası birbirine uymayabilir. ancak b6-b7 birçok parçası uyumludur.

dolu bir superb her daim satılır. ancak daha hızlı bir satılan araç varsa o da highline passat'tır.

@budak1903 öncelikle yorum için teşekkür ederim. 

higline passat konusunda 2012 düşünüyorum 2013-14 olunca biraz fiyat 100 bnler civarında oluyor oda beni aşıyor.

comfortline düşünmemin sebebi yorumlarda da bahsettiğim gibi marka dan dolayı. superb in yeni kasası çıkınca eski kasada değer ve talep düşüşü olduğunu düşünüyorum arkadaşlarda paylaşmışlar bu konuda. ancak b7 kasa passat sanki hala peynir ekmek gibi gidiyor. 

Ancak superb in prestige beni benden alıyor düşünmüyor değilim 60-70 bin km temiz denk gelirse hiç vakit kaybetmeden alacağım inşallah :)  

bence malum sitedeki 2013-2014 ilan sayıları bir fikir verebilir.  2.el performansı önemli ise highline passat alın. değerinde fiyata anında satılır. benzinli modelleri bile hızlı piyasaya sahiptir.

Ekran Alıntısı.JPG

Abicim passat olsun ama açılır çam tavan olmasın derim. bende B8 de var ca tavandan gelen tıkırtıdan keyfini süremiyorum. bakalım 18 mayısta 4. defa servise gideceğim.

@budak1903 inşallah hocam denk gelirse artık temiz birşey. ikinci elinde bu sıkıntısı var temiz bulmak artık çok zor

Geri
Üst Alt