Castrol Edge Professional 5w-30 LongLife III

Vw benzinli araçların standart yağı 502-505 standardını sağlayan veeee önemli burası ACEA A3/B4 standardınınsağlayan yağdır . Sserviste konan yağ Castrolün ACEA C3 standardını sağlayan yağdır . Türkiyede maalesef Castrolün ACEA A3/B4 standardını sağlayan yağ bulamazsınız .Hatta başka markalarında zor bulursunuz.

Ayriyeten yağ kutusunun arkasınada iyi bakın . Serviste kullanılan yağın arka yüzü

Yanlış bilgiler veriyorsunuz., En azından Golf Mk7 tsi benzinli araçlar için konuşacak olursak., Benzinli araçlar için VW502.00 veya VW504.00 onayı olan yağlardan birini kulanmak gerekiyor., Castrol 'ün VW502.00 onayı olan yağı Edge C3 olan yağıdır., VW504.00 onayı olan yağıda Edge LL 5w-30 ve Edge Professional LongLife III 5w-30 olan yağlarıdır., Evet Castrol'de VW502.00 onayı olan pek çok Edge yağ var., ancak bunların arasından neden Edge C3 5w-30 veya Edge LL 5w-30 olmalı derseniz., sebebi basit çünkü Volkswagen grubunda Golf, Tiguan Passat, Touareg, Golf R, Audi S3 dahil tüm VW/Audi grubu 5w-30 viskozitesinde yağ kullanılıyor.. (istisnai özel motorlar hariç)

5w-30 'da seçenek üçe düşüyor bunlar;

VW502.00 onaylı Edge C3

VW504.00 onaylı Edge Professional LongLife III ve bunun müdaili olan dışarda satılan perakende sürümü Edge LL

Devam edelim; o zaman servis neden benzinli araçlara VW502.00 onaylı yağı kullanmıyor da bunun yerine VW504.00 kullanıyor derseniz., 2 tip servis aralığı var birisi sabit servis diğeri esnek servis aralığı.,

Sabit servis aralığı için önerilen yağ VW502.00 onaylı Edge C3 5w-30 (benzinli araçlar için) Ancaak işin rengi burada değişiyor çünkü VW gurubu geçen 10 yılda TSI motorların yağ eksiltme probleminin önüne geçebilmek için LongLife tipte yağ kullanımına geçti., Bu sebebten servisler VW504.00/VW507.00 onayı olan Edge Professional LongLife III yağ kullanmaktalar., Bu yağın dışarda satılan versiyonu da Edge LL olan yağdır., Almanya, Fransa, İngiltere vs. Avrupa'nın neresine giderseniz gidin servislerin tamamı istisnasız VW504.00 onayı olan Edge Professional LongLife III 5w-30 yağı kullanırlar.. Kullanım klavuzunu açıp okursanız tüm gerekli bilgiler mevcuttur..

Sizin bahsettiğiniz Edge A3/B4 olan yağ VW502.00 onayını karşılar ancak bu yağ 0w-40 bir yağdır., ama dediğim gibi tüm VW/Audi gurubu 5w-30 kullanmakta., VW gurubu istisnai 1-2 motor hariç VW502.00 onayı olan yağ kullanımını uzun zamandır bıraktı., Ayrıca sizin söylediğiniz gibi bu yağı Türkiye'de bulunmuyor diye bişey söz konusu bile değil..!! Buyrun pek çok satış sitesinde satılıyor; https://www.hepsiburada.com/castrol-edge-0w-40-titanium-fst-4-litre-p-HBV0000068BLI

https://www.shell.com.tr/motorists/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-5w-30.html

Spesifikasyonlar: API SL/CF; ACEA A3/B3, A3/B4; BMW LL-01; MB onayı 229.5, 226.5; VW 502.00/505.00; Renault RN0700, RN0710. API SN/CF performans sınıfı motor testi gereksinimlerini karşılar.

4l-helix-ultra-5w-30-high.jpeg

Siz Türkiye pazarında A3/B4 baktığınız için A3/B4 ü 0w-40 olarak bilebilirsin ancak bak bu yağda var diğer ülkelerde tabii  Şimdi, yanlış bilgi verdiğim şeyin ne olduğunu bi söylermisiniz. A3/B4 standardının C3 ten farklı olduğumu , benim yazdıklarımın aynısını yazıyorsunuz ve başınada yanlış bilgi veriyorsunuz diyorsunuz. Neyse . Ben yazayımda siz daha doğrusunu yazarsınız . Benzinli Euro 5 motorlu TSI lerin kitapçıkta tavsiye edilen yağı 502 505 standardını sağlayan yağ ve benim bildiği A3/B4 yağ. Ancak serviler Euro 6 motorlar dahil hepsine C3 504-507 standardında yağ kullanır geçer. Politika ve sanırım belirli şirketlerin servis anlaşması yüzünden deeeeeee A3/B4 standardı 5W-30 502-505 yağıda Türkiye piyasasına giremezzzz 

Bak bu yağıda Türkiyede bulamazsınız buda A3/B4 şartlarını sağlayan C3 502-505 ve 5w30 [emoji846]

Ve sonuç olarak serviste alınan yağın resmini koydum orada duruyor. Diğerleride benim fikrim ve düşüncem. İsteyen önemser isteyen yalanlar.
Yanlış bilgiler vermeye devam ediyorsunuz., Castrol avrupa ’nın hiç bir ülkesinde 5w-30 olarak A3/B4 onaylı yağ satışı yapmamaktadır.. Paylaştığınız stok resim Castrol Avustralya sitesinden alınma., eğer yağı gidip 2 kıta geçip 15.000km yol kat edip alacaksak........

Edge Professional yağın dışarda satışı olmadığından., ve sadece 1lt. 'lik ufak şişelerde satışı olduğundan pahalıya geliyor

Ayrıca dışarda satılan normal Edge ile Edge Professional arasında kalite farkı da olduğunu unutmamak gerek., Edge Professional fabrikada araçlara ilk dolum aşamasında konulan yağ ile aynı yağ., Yağ sektöründe ilk dolum yağı standardı diye bir kavram var., bu yağın üretim standardı çok farklı, üretim aşamasında yağın her bir 1 litresi aynı kararlılıkta mı ölçümler yapılıyor vs... pek çok farklı üretim testine tabi tutuluyor., Ancak herşeye rağmen bu kadar pahalı olması bahane edilecek bişey değil sonuçta kuyumcudan altın almıyoruz..
selamlae, Edge ile Edge Professional arasında kalite farkı da olduğunu unutmamak gerek. demişsiniz, içeriğine bakarsanız o kadar da afaki bir fark yok, hatta bizim kullandığımız passat polo jetta kısacası 1,0-1,4-1,5-1,6-2,0 gibi araçlar için hiç bir şey fark etmez ama kullandığınız araç Porsche / Toureg gibi büyük hacme ve beygire sahip ise fark eder. yüksek performanslarda drenci arttırıyor.

https://www.shell.com.tr/motorists/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-5w-30.html

Spesifikasyonlar: API SL/CF; ACEA A3/B3, A3/B4; BMW LL-01; MB onayı 229.5, 226.5; VW 502.00/505.00; Renault RN0700, RN0710. API SN/CF performans sınıfı motor testi gereksinimlerini karşılar.

4l-helix-ultra-5w-30-high.jpeg
Bende bu yağı 2015 model BMW (f30) 320i ED'de kullanıyorum. Shell'in Ferrari onaylı yağıymış, bu yağında kutunun üzerinde Ferrari logosu var demişti özel servis sahibi. Shell'in yağından memnunum, doğalgazdan üretiliyormuş bu yağ. Bmw 50.000km'de daha önce Borusan'da Bmw orjinal yağ kullanıyorduk, garanti bitince bu yağa geçtik. 2014 1.2 Tsi Golfümüzün yağ değişim vakti geldi. Şimdi de başladım buna ne koysak araştırmalarına. Anladığım kadarıyla servisdeki yağ Castrol Edge Professional olarak dışarıda satılan Castrol Edge'den farklıymış. Castrol Pro ile devam mı edilmeli yoksa Motul veya Liqui Moly 'ye vs. mi geçilmeli? Castrol Edge Pro'dan üstün yağlar mı bunlar?

Bende bu yağı 2015 model BMW (f30) 320i ED'de kullanıyorum. Shell'in Ferrari onaylı yağıymış, bu yağında kutunun üzerinde Ferrari logosu var demişti özel servis sahibi. Shell'in yağından memnunum, doğalgazdan üretiliyormuş bu yağ. Bmw 50.000km'de daha önce Borusan'da Bmw orjinal yağ kullanıyorduk, garanti bitince bu yağa geçtik. 2014 1.2 Tsi Golfümüzün yağ değişim vakti geldi. Şimdi de başladım buna ne koysak araştırmalarına. Anladığım kadarıyla servisdeki yağ Castrol Edge Professional olarak dışarıda satılan Castrol Edge'den farklıymış. Castrol Pro ile devam mı edilmeli yoksa Motul veya Liqui Moly 'ye vs. mi geçilmeli? Castrol Edge Pro'dan üstün yağlar mı bunlar?
Golf için konuşursak;

Edge Professional harici dışarda bulabileceğiniz en kaliteli yağlar;

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30

-Motul 8100 X-Clean+ 5w-30 veya biraz daha pahalısı olan Motul Specific 504.00/507.00 5w-30

Motul çok iyi bir yağ ancak piyasada sahtesi olan bir yağ., Bakımı dışarda yaptıracaksanız bence en iyi seçim Liqui Moly 'nin yağını öneririm..

Birkaç hafta içşnde bakım yaptıracağım. Konudan anladığım bulabilirsem castrol LLL profesyonel yada liqui moly LL3 yağ kullanacağım ancak merak ettiğim bir konu var. İkisini arka arkaya kullanan var mı yani fark edilir bir fark var mı. Şimdiden teşekkürler.

Yaklaşık 2.000 km'dir Liqui Moly toptec 4200 kullanıyorum. Daha önce servisin koyduğu Castrol Professional kullanıyordum. (Araç: 2014 Golf 1.2 Tsi DSG 72.000km) Araç bariz bir şekilde daha sessiz çalışmaya başladı. Yağ sıcaklığı Castrol'e göre biraz daha arttı. Castrolde yağ değişimi yapmadan önce kullanım tarzıma ve yerine göre yağ sıcaklığını 100-101 derece görür iken Liqui moly'de aynı tarz sürüş ve aynı güzergahlarda 105 dereceleri gördüm. 

Ben ekteki yağı zamanında SERVİSTEN almıştım.  Bagajda her ihtimale karşı duruyor.     

Bunların bir son kullanma tarihi var mı üzerindeki etiketlerde hiç dikkatimi çekmemişti (sadece üretim yılı var sanırım)

20180828_153347.jpg

20180828_153357.jpg

Araçlarımızda serviste kullanılan yağ sanırım bu ürün. Satıcı firmanın kendisi. Servis fiyatı bilgim yok ama elden almak için bir seçenek sizlere arkadaşlar...

https://www.amazon.de/Castrol-Professional-5w-30-LongLife-III/dp/B00O4361UW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1485012804&sr=8-1&keywords=Castrol%2BEdge%2BProfessional%2B5w-30%2BLongLife%2BIII&th=1

Ekli dosyayı görüntüle 8997
Bu yağ hem benzinli hem de dizel araçlarda kullanılıyor, servislerde satılıyor ama sanırım 1 LT'si 140 TL civarı yani elden alıp yağı verirsek daha pahalıya gelecektir. servis varil olarak sattığı için az daha ucuza gelecektir.

Yaklaşık 2.000 km'dir Liqui Moly toptec 4200 kullanıyorum. Daha önce servisin koyduğu Castrol Professional kullanıyordum. (Araç: 2014 Golf 1.2 Tsi DSG 72.000km) Araç bariz bir şekilde daha sessiz çalışmaya başladı. Yağ sıcaklığı Castrol'e göre biraz daha arttı. Castrolde yağ değişimi yapmadan önce kullanım tarzıma ve yerine göre yağ sıcaklığını 100-101 derece görür iken Liqui moly'de aynı tarz sürüş ve aynı güzergahlarda 105 dereceleri gördüm. 
1.4tsi manuel  aracımda Bende aynı yagi kullandım bu yağ değişiminde bundan önce mobil 1 5w30 esp formula kullaniyordum mobil sanırım yağ değişimine gitti formula yazısı kalktı bende bu yüzden liqui 5w30 4200 geçtim. Arada hiç bir fark hissetmedim motor çalışması veya sesde bir değişim olmadı. geçenlerde rampada baya bi sıkıstırdım yağ sıcaklığı 115 e çıkmıştı bana kalırsa liqui biraz daha fazla ısınıyor gibi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Castrol Professional 5w 30 LongLife III  kullanıyorum.

Geminbeli geçidi, araç ful dolu, klima açık, o rampalarda aracı sıkıştırıyorum yinede 107°'nin üzerini göremedim daha..
Normal yolda kullanımda 95 - 101 arası.  Hafif inişlerde fazla gaz vermediğim zamanlarda 85'e kadar düşüyor.

İyi günler Amazon’dan bu yağın siparişini veremiyorum adres hata veriyor. İlk başta Türkçe yazdım herşeyi sonra Almanca yine olmuyor varmı yardımcı olabilecek

Geri
Üst Alt