@Savatage 8 lt benzin tüketimiyle 45 lt depoyla 560km gidersiniz 6lt mazot tüketimiyle 45lt depoyla 760 km gidersiniz depoda 200km fark yapar. . Benzinle mazot fiyatı eşit olsa da 200km fazla gidersiniz. Ben ikinci el dizel aldım 1.4 tsi alsaydım 7 bin ucuza aynı araba vardı verilen farkı da saterken alırım şimdi de o farkla satabiliyorum. Sıfır tdi alıp 15 bin fark verenin amortisini bilmem.

• Beğen
Tepkiler: SCC

@onur7 hocam Vsı2 Dı mı LPG niz ve fiyatı ne kadar bilginiz var mı? 

Ben de 4 aydır 1.4 tsi kullanıyorum ama ürkütücü bir tüketimi yok ki hocam, değer mi bilemedim. İstanbulda yaşamama rağmen ben 800 km olunca benzin alıyorum, genelde 320-330 tl arası alıyor şuan güncel olarak. Aldığım benzin v-power, litresi 7.04 tl günceli.

Ben de 4 aydır 1.4 tsi kullanıyorum ama ürkütücü bir tüketimi yok ki hocam, değer mi bilemedim. İstanbulda yaşamama rağmen ben 800 km olunca benzin alıyorum, genelde 320-330 tl arası alıyor şuan güncel olarak. Aldığım benzin v-power, litresi 7.04 tl günceli.
Ortalamanız kaç litre gösteriyor ben naparsam yapayım evim kağıthane de iş yerim etilerde ortalamam 9un altına düşmüyor uzun sürelide.100 liraya 160 km anca yapıyorum.Sabahları bayağ yokuş çıkıyorum akşamda e5ten çağlayan adliyesinin oradan yokuş inip eve ulaşıyorum.Benzine yetişemez oldum.Aracım 18 binde servis bakımlı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@driver_can hocam ortalamam uzun sürelide 5.8 şuanda. Bu arabalar yokuşu hiç sevmiyor. Güzergahım zeytinburnu-beşiktaş. Sabah sahilden gidiyorum pek trafik olmuyor. Akşam dönüşte zincirlikuyudan e-5 e bağlanıyorum ve baya trafikte gidiyorum ama ortalamam hep 5.5-6 arası. Havalimanı serbest bölgesi ofisine gidip gelirken zaten 5 litrenin de altında gidip geliyorum, hız sınırı 80 ve radar var, tam tsi motorun sevdiği hızlar :)

@driver_can hocam ortalamam uzun sürelide 5.8 şuanda. Bu arabalar yokuşu hiç sevmiyor. Güzergahım zeytinburnu-beşiktaş. Sabah sahilden gidiyorum pek trafik olmuyor. Akşam dönüşte zincirlikuyudan e-5 e bağlanıyorum ve baya trafikte gidiyorum ama ortalamam hep 5.5-6 arası. Havalimanı serbest bölgesi ofisine gidip gelirken zaten 5 litrenin de altında gidip geliyorum, hız sınırı 80 ve radar var, tam tsi motorun sevdiği hızlar :)
Benimde süratle işim olmaz bende arada bir gezmek için kabataştan sahilden yenikapı florya yapıyorum ozaman ortalama 5.5 falan hız sabitleyici açıyorum genelde fakat sabah evden çıkıp yokuş tırmanınca yaklaşık 2 km kadar orda zaten ibre bariz düşüyor.

Benzine göre %55 lik bir avantaj pompada 

Tüketimde LPG %10 dezavantajlı (100 km de 8 litre benzin yakan bir araç LPG ile 8,8 litre yakar)

Sonuçta %45 gibi bir ekonomi var!

Hep diyorum TDI aldık ama? 1.2 ve 1.0 TSI Lara göre Max ekonomi taş çatlasa %20
Lpg en az %20 fazla yakar, ustelik bir miktar benzin tuketiyorsun ozellikle kisin..

@driver_canhocam hız değil de gaz pedalıyla aran nasıl ? Hızlanmaların ani mi ? yokuşlarda hızını alıp mı girersin yoksa yokuşta gaz mı arttırırsın araba bayılmasın diye ? Sürüş profilin de çok önemli mesela ben barbarosu çıkıyorum beşiktaştan, anlık tüketim 6 ile çıkıyorum. Aynı yolu kardeşim çıkıyor 8.5-9 ile. Bunlar da etkili faktörler. Deyim yerinde ise gaz pedalının altında yumurta varmışcasına kullanmak gerekiyor tasarruf için.

@ahmet306 hocam ben önceki arabada onun testini yaptım. %20-25 bandında fazladan yakıyor gazı (araba atmosferikti, 1998 1.6 16v astra classic) kışın daha da artıyor. Bizim arabalarda gaz dönüşümüne değmez gibi geliyor.

@driver_canhocam hız değil de gaz pedalıyla aran nasıl ? Hızlanmaların ani mi ? yokuşlarda hızını alıp mı girersin yoksa yokuşta gaz mı arttırırsın araba bayılmasın diye ? Sürüş profilin de çok önemli mesela ben barbarosu çıkıyorum beşiktaştan, anlık tüketim 6 ile çıkıyorum. Aynı yolu kardeşim çıkıyor 8.5-9 ile. Bunlar da etkili faktörler. Deyim yerinde ise gaz pedalının altında yumurta varmışcasına kullanmak gerekiyor tasarruf için.
Valla kullanımımla alakalı bir durum yok malesef yoksa 7 yaşından beri araç kullanıyorum gidilen güzergah önemli dediğiniz gibi benim bol yokuşlu iş yerimde arkadaşımda var onda da bol yokuş o da aynı uzun yola çıkınca ortalama zaten 5/5.5 arası gidiyorum.1.4 tsi motor 18 jant yokuşlu güzergah yakıyor.

@driver_can Güzergah ve motor ısısı çok önemli can bey, misal isi 90 derecede iken aynı güzergah ile motor soğukken aynı güzergah çok farkediyor, birde dur kalk olunca zaten 8,5-9 rahat oluyor.

@driver_can Güzergah ve motor ısısı çok önemli can bey, misal isi 90 derecede iken aynı güzergah ile motor soğukken aynı güzergah çok farkediyor, birde dur kalk olunca zaten 8,5-9 rahat oluyor.
Mevzu o zaten aynen sabah mecburen çalıştırıp 2/3 dakika sonra rolanti normale dönünce hareket ediyorum dakikalarca bekleyince de olduğu yerde yakıcak benzini ama aynı yolu öğlen araç sıcakken tekrar çıktığımda yakıt bi hayli düşüyor.Aracım dizelde olsa kısa mesafede ısınana kadar ortalamam malesef yüksek olacak.Mesala bu ortalamam sabah kağıthaneden çıkıp maltepeye kadar açık trafikte gitmem sonucu hız sabitleme ile daha çok 70/80/90 kmli hızlar 

EB5F3993-3DC2-4A4A-A0B0-B54F556F4C6E.jpeg

Çook uzun zamandır güncellenmemişim Merhaba dostlar.
Şu anda halen 1.4tsi 125hp dsg golf aracıma binmekteyim..
araç şu anda 199bin km’de. Geçmişe baktığımda epey km yapma hızım azalmış vay be :)
LPG şu anda benim can yoldaşım diyebilirim çünkü artık birisi 30tl birisi 11..
bunca zamandır bir kaç sorun yaşadım LPG ile ilgili ama tamir edildi(300-400tl) motorda sanzımanda en ufak sıkıntı da olmadı.. aracın kendi kondisyonu da çok iyi, motora zarar veriyor dedikoduları nedendir bilmiyorum su anda expertize girse muhtemelen %95 üstü çıkar motor :) buradan bir çok arkadaş ayrılmış zamanla belki başka marka modele geçmişlerdir ama ben ayrılamıyorum :) selamlar

Çook uzun zamandır güncellenmemişim Merhaba dostlar.
Şu anda halen 1.4tsi 125hp dsg golf aracıma binmekteyim..
araç şu anda 199bin km’de. Geçmişe baktığımda epey km yapma hızım azalmış vay be :)
LPG şu anda benim can yoldaşım diyebilirim çünkü artık birisi 30tl birisi 11..
bunca zamandır bir kaç sorun yaşadım LPG ile ilgili ama tamir edildi(300-400tl) motorda sanzımanda en ufak sıkıntı da olmadı.. aracın kendi kondisyonu da çok iyi, motora zarar veriyor dedikoduları nedendir bilmiyorum su anda expertize girse muhtemelen %95 üstü çıkar motor :) buradan bir çok arkadaş ayrılmış zamanla belki başka marka modele geçmişlerdir ama ben ayrılamıyorum :) selamlar
Tsi larda Lpg ile beraber benzin tüketimi de oluyor deniliyordu, bu doğru mudur hocam.

Yani 1 depo lpg 30-35 lt diyelim, ne kadar da benzin harcıyor ?

(İlk çalıştırmadaki lpg ye geçişi bekleme aşamasında harcanan benzin miktarından bahsetmiyorum)

Tsi larda Lpg ile beraber benzin tüketimi de oluyor deniliyordu, bu doğru mudur hocam.

(İlk çalıştırmadaki lpg ye geçişi bekleme aşamasında harcanan benzin miktarından bahsetmiyorum)
Merhaba hocam bende fsi motor aracıma lpg taktırdım yaklaşık 20 gün oldu ama şuan hem benzini hem lpg yi komple fulleyip test etme şansım olmadı. Deneme yapabilecek kadar uzun yol kullanımım olmadı doğrusu.

Tsi ve Fsi motorlar karma yakıt harcayan sistemlerdir. Hem araştırmalarım doğrultusunda hemde lpg montajını yaptırdığım firmanın bana taahhüt ettiği oran uzun yolda ortalama %85 oranında lpg, %15 oranında benzin kullanımı olmaktadır karma sistemli lpg kitlerinde.

Bugünkü güncel akaryakıt fiyatlarından hesap edersek. Benim 1.6 fsi golf aracımda uzun yolda ortalama 100-110km civarı hızlarda yaklaşık benzin tüketim değerim 100km de 6 litre.
Eğer ben bu yolu sadece benzin ile gidersem 6 litre X 28,76tl (Yaşadığım şehirdeki bugünkü shell benzin litre fiyatı) 172,56TL lik bir harcamam olacaktı.
Lpg litre fiyatı ise 11,98tl (Yaşadığım şehirdeki bugünkü shell lpg litre fiyatı)

Lpg li karma sistem ile hesap edersek;
Uzun yol ortalama tüketimim benzinde 6 litre ise atmosferik motorlu araçlarda kullanılan tüketimin 1.2 katı tüketim lpg tüketimine eşdeğerdir. Yani 7.2 litre lpg.

Şimdi karma sistemdeki yaktığımız benzin miktarını bulmak için 6 litrenin %15 ini hesap edelim; 0,9lt benzin

Şimdi karma sistemdeki yaktığımız lpg miktarını bulmak için 7.2 litre lpg nin %85 ini hesap edelim; 6,12lt lpg

0,9 litre benzin X 28,76tl = 25,84tl benzin.
6,12 litre lpg X 11,98tl = 73,31tl lpg
TOPLAM: 99,20TL bir tüketim hesabı oluyor. 172 tl nerede 99 tl nerede arada yaklaşık %40 civarı bir fark var zaten lpg firmaları %35 lik tasarrufu garanti ediyorlar. Aradaki %5 lik farkta kişiden kişiye değişen araç kullanım şekilleri bence.

Ben yıllık ortalama 12bin km civarı yol yapıyorum ve aracımı uzun süre kullanmayı düşünüyorum o yüzden şu dönemde lpg bence baya mantıklı ve o yüzden taktırmaya karar vermiştim.

Benim aracımdaki kit atikerin atikfast di 202 model kiti 7500tl bir fiyata taktırdım ve kulanım şeklime göre ortalama 2 yılda ücretini amorti edebiliyorum ve performans olarak inanın ben fark göremedim. Zaten performanslı araç kullanan biride değilim.

yukarıdaki hesaplamada artı eksi ufakta olsa farklılıklar olabilir

Hocam litre bazında %10 olarak düşünebilirsiniz. Ben yıllardır çok memnunum. Ancak parçası aşırı pahalı. Şimdilerde atiker taktırmak mantıklı görünüyor , zira onda da arkadaşlarım hiç problem yaşamadı..

Geri
Üst Alt