TOGG Aldık

Otomatik parkı gerçekten çok güzel ve hızlı yapıyor, bir kaç kez denedim, çok memnun kaldım
L parklı yere ön ön de giriyor mu, o tarz bir fonksiyonu da var mı?

Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanmak nasip olsun..

L parklı yere ön ön de giriyor mu, o tarz bir fonksiyonu da var mı?
Bunları henüz denemedim ama ön ön giderken parkı görmüyor, yani park yerini siz geçtikten sonra görüp geri geri park ediyor, ama bu konuyu araştıracağım, çünkü parktan çıkış ve L parkı henüz tecrübe etme fırsatım olmadı

Arkadaşın yorumuna katılmıyorum, yüzde yüz yerli diye bir otomobil yok, yüzde yüz yerli marka var artık. Tasarımı başka, aküsü başka, koltuğu vb başka parçaları farklı ülkelerden olabilir bu işin ticari değer hesaplamalar kısmı. Daha uyguna bir ülkeden parça buluyorsanız alırsınız. İphone çinde üretilir, skoda başka bir ülkede fabrika açar vb… şöyle bir örnek otomobil endüstirisinin şuanki konuyu en güzel açıkladığı durumu söylüyorum; wv caddy artık ford ile aynı, pejo partner, citroen, opel combi ve fiat doblo artık aynı araçlar, adamlar diyormu yerli değil diye.

Arkadaşın yorumuna katılmıyorum, yüzde yüz yerli diye bir otomobil yok, yüzde yüz yerli marka var artık. Tasarımı başka, aküsü başka, koltuğu vb başka parçaları farklı ülkelerden olabilir bu işin ticari değer hesaplamalar kısmı. Daha uyguna bir ülkeden parça buluyorsanız alırsınız. İphone çinde üretilir, skoda başka bir ülkede fabrika açar vb… şöyle bir örnek otomobil endüstirisinin şuanki konuyu en güzel açıkladığı durumu söylüyorum; wv caddy artık ford ile aynı, pejo partner, citroen, opel combi ve fiat doblo artık aynı araçlar, adamlar diyormu yerli değil diye.
Söylemleriniz doğru fakat bizde aracın gerek tanıtımı gerekse siyasi tarafta gördüğü muamele bu taraflara eksi şekilde yansıyor, yoksa motorun alman olması, bataryanın Çinli olması beni çok ilgilendirmiyor, bütün markalarda böyle

Aracınız hayırlı uğurlu olsun, iyi günlerde kullanın.

Elektrikli araç pazarı ülkemizde yeni sayılacağı için birçok marka satışa çıkıyor. En iddialı tarzını geçtim donanımsal olarak tesla görünüyor. Ancak ülkemizde yine garip bir durumda elektrikli araçlara indirim yada ötv desteği gelmesi beklenir iken oranı daha çok yükseltildi. Hatırlarsanız TOGG lansmanı ile Tesla lansmanı hemen hemen aynı güne denk geldi. O sıralarda Tesla fiyatı 1540b-1600b arasındaydı, şimdi 2600b-2750b civarlarında. Aracın menşeisini geçtik, hükümetin vergi anlayışı yabancı uyrukluymuşuz gibi kendi halkına 2kat vergi ötv vs.. zorluklar çıkarıyor. Yabancı ülkelerde araç fiyatları ülkenin kendi ekonomisine göre çok uygun ama gel gelelim bizim ülkemizde bilmem kaç yıllık birikim sonucu zor-bela alınıyor. Onda da yok stokta var yok stokta kalmadı beklenecek, birde yeni usulleri aracın kaplama yapmadan satmıyor olmaları.1.5 ay kadar önce VW Caddy araç aldım, kaplamasız alana kadar canımız çıktı.

TOGG katedeceği daha çok yol var, umarım her şey yolunda gider ve aracın değeri dünyada konuşulur hal alır.

Forumu biraz karistirayim:)Bu elektrikli araçlara ne kadar sicak bakmak lazim?İnsanlari sarj istasyonlarına mi muhtac edip gittikleri yerleri takip etmek mi amaç?Elektigin maliyeti benzinden de fazla su anda bataryalarin omurleri de aciklanmiyor?Milleti elektriğe muhtaç birakip yarin oburgun elektrikler birden kesilirse🤤Toplum olarak malesef edindigimiz mali ovmeyi cok seven bir yapimiz var eksi taraflari hep gormezden gelinir.Togg diye bir algi olustu fakat bunun veri tabanindan getirisinden goturusunden hic bahsedilmiyor.Bir sey denildiginde negatif hemen siyasete alet etmeyin deniliyor fakat siyasiler Togu kendilerine alet ediyor…

@fanajal
Sırayla yorumumu ekliyorum.

Forumu biraz karistirayim:)
Forum ara ara karışır. O konuda insanlar buna da alıştı diyebilirim. Dizel mi benzinli mi, DSG mi manuel mi diye ara ara rast gelebiliriz.
Bu elektrikli araçlara ne kadar sicak bakmak lazım?
Elektrikli araçlar konuşuluyorsa bir şekilde insanları yakalamıştır diyebilirim.
Günümüzde üretilen herhangi bir şeyi kullanmaya başlayınca mutlaka artı ve eksi yönleri olacaktır. Bu da hiçbir zaman hiçbir şeyin mükemmel ve ömrünüzün sonuna kadar olduğu şekilde kalmayacağı anlamı taşır.
İnsanlari sarj istasyonlarına mi muhtac edip gittikleri yerleri takip etmek mi amaç?
Bugün bir cep telefonunuz varsa zaten takip ediliyorsunuz anlamı taşır.
Ayrıca herhangi bir istasyondan yakıt alınca plakanız kayıt altına alındığından, %90 kredi kartı kullanıldığınızdan, yollardaki kameralar ve Pts'ler olduğu için zaten takip konusunda endişeniz olmasın..
Elektigin maliyeti benzinden de fazla su anda bataryalarin omurleri de aciklanmiyor?Milleti elektriğe muhtaç birakip yarin oburgun elektrikler birden kesilirse🤤
Var olan enerji yok, yok olan enerji de var edilemeyeceğinden bu durum da döngünün bir parçasıdır diyebilirim.
Elektrik kesilirseden önce iletişim ağının çökme durumu akla gelmeli. Yani kredi kartı ile ödeyememe durumunda eviniz haricinde aracı şarj edememe gibi bir durum var.

Tabii ki böyle sorular olması olağandır.

images

buna çözüm bulunmuş. Alternatif çözümler devrede..(elbette ki işin esprisi üzerinize alınmayın)

Toplum olarak malesef edindigimiz mali ovmeyi cok seven bir yapimiz var eksi taraflari hep gormezden gelinir.Togg diye bir algi olustu fakat bunun veri tabanindan getirisinden goturusunden hic bahsedilmiyor.Bir sey denildiginde negatif hemen siyasete alet etmeyin deniliyor fakat siyasiler Togu kendilerine alet ediyor…

Bir malı övme durumunda, bire bir aynı ve aynı mantık sebep sonuçla kullanmadığımız sürece sana göre bana göre mutlaka olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi üretilen hiçbir ürün mükemmel ve ömürlük değildir. Artıları eksiler mutlaka vardır. Bu durum da tercihleri doğurur. Biraz arabesk olacak ama, her seçiş bir vazgeçiştir sözünün karşılığıdır..

Togg getirisi götürüsü elbette vardır. Yukarıda bahsettiğim gibi enerjinin yoktan var edilemediği ve var olan enerjinin yok edilememesi durumu burada da geçerlidir.

Siyasi olarak bakma durumunun detay ve incelikleri insanların bakış açısına göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü herkes aynıdır yani herkes farklıdır. Ancak bazen denir ya, takım tutar gibi siyaset yapmayın diye. Aslında insanlar hatayı, takımını da eleştirirken yaptığı hatayı ya da belki de doğruyu üretilen bir ürün üzerinden yapma durumu doğuyor olması bir bakıma olağandır..
Bugün bir duruma yanlış derken biri doğru diyebilir.
Basit bir örnekle içerisinde bulunduğumuz forumun amacı olan Golf'ün "8." jenerasyonu çıktığı zaman burada açtığım konuda, aracı beğenmeyip ancak alıp kullanıp memnun olan ya da ilk arabası olarak kullanıp beğenenler mutlaka olmuştur.
Eski jenerasyonlarında olduğu gibi kendine hayran bırakan bir araç bugün kimine göre kalitesi düştüğü gibi yorumlar ve gözlemler de olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Evet, belki değil, biraz uzun olduğunun farkındayım.
Teknoloji çağındayız ve bir telefon örneği ile noktalayayım. Daha önce değiştirilebilir pili olan modeller kullanırken bir telefonu en az 3-4 sene kullanılıyorken, şimdi telefonun pilini kendinizin değiştirme durumu ortadan kalktı ve pili değiştirmeyi ortadan kaldırıp mutlaka servise değiştirmek durumu sağlandı diyebilirim. Ki şu anda görünene göre pil değiştirmeyi bırakın, siz daha telefona yeni yeni alışırken yenisini piyasaya sürerek döngü sağlanmaya çalışılıyor..

Togg: kimine göre olmuş demek siyasetken, olmamış diyen için de siyaset anlamı taşır. Ancak kimine göre de bir yerden bir yere gitmek için kullandığı araç, kimine göre yeni bir oyuncak, kimine göre de alıp ticaret yapmak anlamı taşır.

Vergisi yakıtı kalitesi osu busu mutlaka konuşulacak. Eleştiri de olacak övgü de. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler.
Hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum.
Sonuçta karton kutu değil, ortada bir araç var.
Alıp kullanmak umarım nasip olur. Asıl nokta budur.
Togg'dan nerelere..

Son düzenleme:
@fanajal
Sırayla yorumumu ekliyorum.

Forum ara ara karışır. O konuda insanlar buna da alıştı diyebilirim. Dizel mi benzinli mi, DSG mi manuel mi diye ara ara rast gelebiliriz.

Elektrikli araçlar konuşuluyorsa bir şekilde insanları yakalamıştır diyebilirim.
Günümüzde üretilen herhangi bir şeyi kullanmaya başlayınca mutlaka artı ve eksi yönleri olacaktır. Bu da hiçbir zaman hiçbir şeyin mükemmel ve ömrünüzün sonuna kadar olduğu şekilde kalmayacağı anlamı taşır.

Bugün bir cep telefonunuz varsa zaten takip ediliyorsunuz anlamı taşır.
Ayrıca herhangi bir istasyondan yakıt alınca plakanız kayıt altına alındığından, %90 kredi kartı kullanıldığınızdan, yollardaki kameralar ve Pts'ler olduğu için zaten takip konusunda endişeniz olmasın..

Var olan enerji yok, yok olan enerji de var edilemeyeceğinden bu durum da döngünün bir parçasıdır diyebilirim.
Elektrik kesilirseden önce iletişim ağının çökme durumu akla gelmeli. Yani kredi kartı ile ödeyememe durumunda eviniz haricinde aracı şarj edememe gibi bir durum var.

Tabii ki böyle sorular olması olağandır.

images

buna çözüm bulunmuş. Alternatif çözümler devrede..(elbette ki işin esprisi üzerinize alınmayın)

Bir malı övme durumunda, bire bir aynı ve aynı mantık sebep sonuçla kullanmadığımız sürece sana göre bana göre mutlaka olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi üretilen hiçbir ürün mükemmel ve ömürlük değildir. Artıları eksiler mutlaka vardır. Bu durum da tercihleri doğurur. Biraz arabesk olacak ama, her seçiş bir vazgeçiştir sözünün karşılığıdır..

Togg getirisi götürüsü elbette vardır. Yukarıda bahsettiğim gibi enerjinin yoktan var edilemediği ve var olan enerjinin yok edilememesi durumu burada da geçerlidir.

Siyasi olarak bakma durumunun detay ve incelikleri insanların bakış açısına göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü herkes aynıdır yani herkes farklıdır. Ancak bazen denir ya, takım tutar gibi siyaset yapmayın diye. Aslında insanlar hatayı, takımını da eleştirirken yaptığı hatayı ya da belki de doğruyu üretilen bir ürün üzerinden yapma durumu doğuyor olması bir bakıma olağandır..
Bugün bir duruma yanlış derken biri doğru diyebilir.
Basit bir örnekle içerisinde bulunduğumuz forumun amacı olan Golf'ün "8." jenerasyonu çıktığı zaman burada açtığım konuda, aracı beğenmeyip ancak alıp kullanıp memnun olan ya da ilk arabası olarak kullanıp beğenenler mutlaka olmuştur.
Eski jenerasyonlarında olduğu gibi kendine hayran bırakan bir araç bugün kimine göre kalitesi düştüğü gibi yorumlar ve gözlemler de olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Evet, belki değil, biraz uzun olduğunun farkındayım.
Teknoloji çağındayız ve bir telefon örneği ile noktalayayım. Daha önce değiştirilebilir pili olan modeller kullanırken bir telefonu en az 3-4 sene kullanılıyorken, şimdi telefonun pilini kendinizin değiştirme durumu ortadan kalktı ve pili değiştirmeyi ortadan kaldırıp mutlaka servise değiştirmek durumu sağlandı diyebilirim. Ki şu anda görünene göre pil değiştirmeyi bırakın, siz daha telefona yeni yeni alışırken yenisini piyasaya sürerek döngü sağlanmaya çalışılıyor..

Togg: kimine göre olmuş demek siyasetken, olmamış diyen için de siyaset anlamı taşır. Ancak kimine göre de bir yerden bir yere gitmek için kullandığı araç, kimine göre yeni bir oyuncak, kimine göre de alıp ticaret yapmak anlamı taşır.

Vergisi yakıtı kalitesi osu busu mutlaka konuşulacak. Eleştiri de olacak övgü de. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler.
Hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum.
Sonuçta karton kutu değil, ortada bir araç var.
Alıp kullanmak umarım nasip olur. Asıl nokta budur.
Togg'dan nerelere..
Çok güzel yazmışsınız, teşekkürler. Farklı bakış açıları edindim okurken :)

Normalde bataryanın amortismanı dikkate alınırsa elektriklide tüketim bakımından ucuz sayılmaz. Ama bir bataryanın 160k km veya 10 sene ömürlü olduğundan bahsedilir. Ben 30 senede o kadar km yol yapmayanlardanım. Ömür ve hızlı şarj konusunda on küsür senedir yollarda olup istatistiklere sahip Tesla ömür konusunda endişe edilmemesi gerektiğini belirtmiş. 5-10 sene sonra çok farklı daha ekonomik batarya teknolojileri çıkabilecektir.
https://www.yazarhaber.com.tr/tesla...nikliligi-inanilmaz-hizli-sarj-zarar-verir-mi

Türkler bunumu yaptı ??

Evet bunu yaptı kardeşim!!

Lüx suv !!! Evet dogru 2 tonluk lüx suv

Millet enayi degilmi

Son 15 yıldır

En çok satan 2 marka

Listenin üst 2 basamıgında

1-Renault
2-Fiat

Neymiş bu araçlar ??

B sınıfı

1,5 metrekare iç hacimli 1 metrekare bagajlı Clio ve egea

Sonuç : bizim millet bu hacimlere razıymış değilmi??

Eee kardesim

Corsa-e 1.150.000 den bayilerde mi?
Bu araca ödedigin her kurus TL (gercekte €) dış güçlerin cebine giriyormu bu da tamam.

Eee yapsana be kardesim
Corsa-e yi 3 kere osmanlı tokatıyla yere serecek B sınıfı araç

Ha yaptınmı !!!

Corsa-e 1.150.000 tl iken madem yerlisin + millisin dışa bağımlı değilsin her türlü ekipmanda ,,,, koy milletin önüne 750.000 liradan millet bayram etsin.

Yok bu araç kücük olmuş minik olmuş fasülyeden olmuş diyenin yüzüne tükür o zaman . (Clio+ egea manyağı millet burnu sürtülmüşdür o zaman)

Bu konu güzel konu

@Skyline

Evden sarjla 160 liraya sehiriçi 350 km giderken

Ben tdi golfle 800 liraya 350 km (max) gidebiliyorum.

Yazık bana.

Araç türkmüş / yarı türkmüş / zenciymiş/ beyazmış / anası ahıska türkü / babası japonmuş

160 liraya 350 km gitmesi sonucunu değistirmez.

Made in USA Tesla ???
Ben böyle komik araba görmedim.

Togg da şekil semal estetik dekorasyon iç+ dış mimari faul ofsayt error ben göremedim.

Bi araba türkler yaptı diye degerine deger katmaz , yapmadı diyede degerinden deger kaybetmez.

Konumuz maliyet / ekonomi / arabayı yürütebilme

Geri
Üst Alt