TOGG Aldık

@fanajal
Sırayla yorumumu ekliyorum.

Forum ara ara karışır. O konuda insanlar buna da alıştı diyebilirim. Dizel mi benzinli mi, DSG mi manuel mi diye ara ara rast gelebiliriz.

Elektrikli araçlar konuşuluyorsa bir şekilde insanları yakalamıştır diyebilirim.
Günümüzde üretilen herhangi bir şeyi kullanmaya başlayınca mutlaka artı ve eksi yönleri olacaktır. Bu da hiçbir zaman hiçbir şeyin mükemmel ve ömrünüzün sonuna kadar olduğu şekilde kalmayacağı anlamı taşır.

Bugün bir cep telefonunuz varsa zaten takip ediliyorsunuz anlamı taşır.
Ayrıca herhangi bir istasyondan yakıt alınca plakanız kayıt altına alındığından, %90 kredi kartı kullanıldığınızdan, yollardaki kameralar ve Pts'ler olduğu için zaten takip konusunda endişeniz olmasın..

Var olan enerji yok, yok olan enerji de var edilemeyeceğinden bu durum da döngünün bir parçasıdır diyebilirim.
Elektrik kesilirseden önce iletişim ağının çökme durumu akla gelmeli. Yani kredi kartı ile ödeyememe durumunda eviniz haricinde aracı şarj edememe gibi bir durum var.

Tabii ki böyle sorular olması olağandır.

images

buna çözüm bulunmuş. Alternatif çözümler devrede..(elbette ki işin esprisi üzerinize alınmayın)

Bir malı övme durumunda, bire bir aynı ve aynı mantık sebep sonuçla kullanmadığımız sürece sana göre bana göre mutlaka olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi üretilen hiçbir ürün mükemmel ve ömürlük değildir. Artıları eksiler mutlaka vardır. Bu durum da tercihleri doğurur. Biraz arabesk olacak ama, her seçiş bir vazgeçiştir sözünün karşılığıdır..

Togg getirisi götürüsü elbette vardır. Yukarıda bahsettiğim gibi enerjinin yoktan var edilemediği ve var olan enerjinin yok edilememesi durumu burada da geçerlidir.

Siyasi olarak bakma durumunun detay ve incelikleri insanların bakış açısına göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü herkes aynıdır yani herkes farklıdır. Ancak bazen denir ya, takım tutar gibi siyaset yapmayın diye. Aslında insanlar hatayı, takımını da eleştirirken yaptığı hatayı ya da belki de doğruyu üretilen bir ürün üzerinden yapma durumu doğuyor olması bir bakıma olağandır..
Bugün bir duruma yanlış derken biri doğru diyebilir.
Basit bir örnekle içerisinde bulunduğumuz forumun amacı olan Golf'ün "8." jenerasyonu çıktığı zaman burada açtığım konuda, aracı beğenmeyip ancak alıp kullanıp memnun olan ya da ilk arabası olarak kullanıp beğenenler mutlaka olmuştur.
Eski jenerasyonlarında olduğu gibi kendine hayran bırakan bir araç bugün kimine göre kalitesi düştüğü gibi yorumlar ve gözlemler de olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Evet, belki değil, biraz uzun olduğunun farkındayım.
Teknoloji çağındayız ve bir telefon örneği ile noktalayayım. Daha önce değiştirilebilir pili olan modeller kullanırken bir telefonu en az 3-4 sene kullanılıyorken, şimdi telefonun pilini kendinizin değiştirme durumu ortadan kalktı ve pili değiştirmeyi ortadan kaldırıp mutlaka servise değiştirmek durumu sağlandı diyebilirim. Ki şu anda görünene göre pil değiştirmeyi bırakın, siz daha telefona yeni yeni alışırken yenisini piyasaya sürerek döngü sağlanmaya çalışılıyor..

Togg: kimine göre olmuş demek siyasetken, olmamış diyen için de siyaset anlamı taşır. Ancak kimine göre de bir yerden bir yere gitmek için kullandığı araç, kimine göre yeni bir oyuncak, kimine göre de alıp ticaret yapmak anlamı taşır.

Vergisi yakıtı kalitesi osu busu mutlaka konuşulacak. Eleştiri de olacak övgü de. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler.
Hiç olmamasından iyidir diye düşünüyorum.
Sonuçta karton kutu değil, ortada bir araç var.
Alıp kullanmak umarım nasip olur. Asıl nokta budur.
Togg'dan nerelere..

Çok güzel yazmışsınız, teşekkürler. Farklı bakış açıları edindim okurken :)
@Skyline
Rica ederim.
Ben teşekkür ederim.
Hayırlı olsun.
Keyifli sürüşler dilerim

Türkler bunumu yaptı ??

Evet bunu yaptı kardeşim!!

Lüx suv !!! Evet dogru 2 tonluk lüx suv

Millet enayi degilmi

Son 15 yıldır

En çok satan 2 marka

Listenin üst 2 basamıgında

1-Renault
2-Fiat

Neymiş bu araçlar ??

B sınıfı

1,5 metrekare iç hacimli 1 metrekare bagajlı Clio ve egea

Sonuç : bizim millet bu hacimlere razıymış değilmi??

Eee kardesim

Corsa-e 1.150.000 den bayilerde mi?
Bu araca ödedigin her kurus TL (gercekte €) dış güçlerin cebine giriyormu bu da tamam.

Eee yapsana be kardesim
Corsa-e yi 3 kere osmanlı tokatıyla yere serecek B sınıfı araç

Ha yaptınmı !!!

Corsa-e 1.150.000 tl iken madem yerlisin + millisin dışa bağımlı değilsin her türlü ekipmanda ,,,, koy milletin önüne 750.000 liradan millet bayram etsin.

Yok bu araç kücük olmuş minik olmuş fasülyeden olmuş diyenin yüzüne tükür o zaman . (Clio+ egea manyağı millet burnu sürtülmüşdür o zaman)

Bu konu güzel konu

@Skyline

Evden sarjla 160 liraya sehiriçi 350 km giderken

Ben tdi golfle 800 liraya 350 km (max) gidebiliyorum.

Yazık bana.

Araç türkmüş / yarı türkmüş / zenciymiş/ beyazmış / anası ahıska türkü / babası japonmuş

160 liraya 350 km gitmesi sonucunu değistirmez.

Made in USA Tesla ???
Ben böyle komik araba görmedim.

Togg da şekil semal estetik dekorasyon iç+ dış mimari faul ofsayt error ben göremedim.

Bi araba türkler yaptı diye degerine deger katmaz , yapmadı diyede degerinden deger kaybetmez.

Konumuz maliyet / ekonomi / arabayı yürütebilme
Size kesinlikle katılıyorum, sanırım gösteriş için bu kadar büyük araç yaptılar ya da bilmiyorum farklı bir sebebi varsa ama suv araç bile olsa bu kadar büyük bir araca gerek yoktu bence, ayrıca insanlar artık küçük araçlar bakıyor, küçük bir araçla çıkılabilirdi piyasaya ya da yanında küçük bir araç da sunulabilirdi, tabii gelecek planları içinde var ama, düşündükleri bir şey vardır heralde :)

(1945) Savaştan sonra
Almanların sıfırdan yola çıktığı başlangıç noktası tosbağa

Zıtlık nerde ?

O yıllarda Eşsek ölüsü cüssede 9 metre 15 santimlik malibu , impala , belair , caprice dünyaya hakimken (1950 lerin türkiyesi dahil)

Adamlar biz tosbağa ile yola çıktık demeyi tercih etmişler. Amerikadan daha gösterişli daha büyük araç yapmaya gerek varmı ?
Devamında golf 1-2-3.....(ölçüler ondada belli)

Yani bir milletin / halkın kendi arabası olacaksa o araba halk arabası olmalı
Vw kendi adıyla örtüşen boyutta iş yapmış tosbaga ve ilk golf nesilleriyle.

@Skyline

Togg un B sınıfı bi halk arabasına ilgi alaka ultra olabilirdi bu ülkede.

Corsa-e 1.080.000 den masa başında veriliyormuş

750 bine elektrikli b sınıfı togg iyi olmazmıydı

750 bin çok öldürdün fiyatı o kadar da değil ?

Yerli ve milli ise 750 bin iyidir

1 TL = 1 TL

Euro ları saçmıyorsan elalemin kapitalist düzenine ? Durum budur

750 bine güzel b sınıfı bir Togg gerçekten çok güzel olurdu ve çoğu kişinin ihtiyacına yönelik olabilirdi bence de, muhtemelen trend suv diye buradan girmek istediler, birde biliyorsunuz millet olarak büyük şeyleri seviyoruz biraz :) sanırım kendileri de sevmiş :) 2024 sonunda c sedan çıkacak sanırım

Bir de şu katakulliye deginmeden olmaz.

Togg icin bu ülkede ötv %10 a indirildi

Fiyatı makul mantıklı gözüksün diye

%60 ötv li togg +1.800.000 TL

(Ee inmese corsa-e 1.080.000 olurmuydu o da +1.500.000 milyon olurdu )

Togg aslında ucuz degil . Üzerinde vergi olmadığı için alınabilirlik seceneği var.

Eee lüx suv zaten normal vergilerle +1.800.000 olması normal

Bir de şu katakulliye deginmeden olmaz.

Togg icin bu ülkede ötv %10 a indirildi

Fiyatı makul mantıklı gözüksün diye

%60 ötv li togg +1.800.000 TL

(Ee inmese corsa-e 1.080.000 olurmuydu o da +1.500.000 milyon olurdu )

Togg aslında ucuz degil . Üzerinde vergi olmadığı için alınabilirlik seceneği var.

Eee lüx suv zaten normal vergilerle +1.800.000 olması normal
Evet, fiyat uygun değil, pahalı. Bunu ilk günden beri söyledim. Zira teslanın vergisiz fiyatı daha ucuz :)

Lux suv değil arkadaşlar algı yanılsaması yapılmasın. Togg şu an C segment elektrikli SUV olarak çıktı. Lüx segment araçlarla kıyaslamaya gerek yok. Niye B segment ucuz araba yapılmadı diye eleştirmek çok anlamsız.
Togg babasının hayrına türk halkı otomobil sürsün diye piyasaya çıkmadı. Avrupa pazarına oynuyolar söylediklerine göre. İlk model olarak C SUV o açıdan mantıklı. Marka tutturabilirse ileride belki farklı modeller de gelebilir. Ancak ucuz arabanın karlılığı da az olacağından ve marka sınıflandırması açısından o topa girmeyebilirler.

Corsa ile aynı büyüklükte Togg çıkar.

O sırada forum: “Neden C-Suv yapmadılar? Baksana bütün piyasa o sınıfta araba yapıyor. Büyük araba yapmayı beceremediler demek ki. Zaten araba da yerli değil”

750 bine güzel b sınıfı bir Togg gerçekten çok güzel olurdu ve çoğu kişinin ihtiyacına yönelik olabilirdi bence de, muhtemelen trend suv diye buradan girmek istediler, birde biliyorsunuz millet olarak büyük şeyleri seviyoruz biraz :) sanırım kendileri de sevmiş :) 2024 sonunda c sedan çıkacak sanırım
Aracınız hayırlı olsun. Tiguan sahibi olarak geçenlerde togg test sürüşü yaptım. Gercektende cüsse olarak tiguandan iri geldi gözüme. İç mekan çok ferah ve tiguandan kalite olarak bi tık iyi gibi geldi bana. Sürüş dinamikleri, hızlanma vs çok iyi. Benim aklıma takılan tek şey batarya ömrü ve 2.elde ne olacağı... Yedek listedeyim ama hala kararsızım, alıp almamakta. Aslında araca fazlada binmiyorum, yılda 6bin km falan, 2020 mart çıkışlı tiguanım henüz 22bin kmde.

Geçen akşam benzinlikte hem benzin alayım hemde bir kısa arabayı yıkayayım dedim. Baktım şarj yerinde bir kona var, bir ablamız çocuğu ile bekliyor. Bir yandan çocuk yola yola gidiyor, neyse zaman geçti bir model y geldi şarja. 2 dk geçmedi birde mg geldi. Portlar doldu tabi. Baktım bir bej togg geldi… tabi togg için tablo acı, tüm portlar dolu, şarj yok, bekliyorsun. Şu araç miktarında bile şarj sorun ise elektrikliye bulaşılmaz. Togg için ise az çok sosyal medyada görüyoruz henüz yeni oluşu nedeniyle yaşadığı aksaklıklar var, bir diğer mesele de ısı pompası meselesi. Sanıyorum togg makyajlı kasasında ya da 2. Jenerasyonunda tercih edilebilir olacaktır.

Kendi adıma makyajlı 8v kasa a3 kullanıcısıyım, uzun yok yaptığım için elektrikli bana uzak. Yeni kasa a3 dahi düşünmüyorum zira görüyorum ki çok sorunu var. Prensip olarak bir aracı makyajlı kasası çıkınca almayı tercih ederim. Aracın sorunlarını çekmek istemiyorum.

Arkadaşlar, herkese tekrardan selamlar. Bir süre önce ev almak için golfümü satmıştım, daha sonrasında biraz bekleme oldu, o sırada TOGG un fiyatları açıklandı, ben de ne zamandır elektrikli araç istiyordum, ailem de suv araç istiyordu derken, donanımı görüşünü fiyatına göre uygun geldi ve çekilişe 2 hesaptan katıldık, Anadolu diye adlandırılan kırmızı renk standart menzil (314 km) v2 lansman paketli bayağı dolu diyebileceğimiz aracı almaya hak kazandık ve teslimat için beklemeye başladık, bu süreçte araç 1 kez zam yedi, 0.99 olarak duyurulan TOGG a özel olan kredi önce 1.59 a ardından 2.21 e çıktı, ben aracı aldıktan sonra da 2.59 oldu. Biz de uzun ve yorucu bir bekleyişin ardından Ekim ayının 2. Haftasında aracımızı aldık. Araç Şuan 1750 km de. 1200 km civarı bunun uzun yol diyebilirim, karışık kullandık. Aracın ufak tefek yazılım ve kalite sorunları, eksikleri bulunmakta fakat özellikle yazılım tarafı zamanla gelişecektir, şimdiye kadar kullanıma engel bir sorun yaşamadım. Kendi kendine park özelliği bayağı iyi çalışıyor, malum araç büyük, golften geçen birisi olarak zorluk yaşıyorum, ama otomatik park hızlıca park edebiliyor aracı.

Sizlere bir kaç görsel bırakıp sohbet havasında bir konu açmak istedim, bu konuyla birlikte sizlere lastik danışmak istiyorum. Aracın mevcut lastikleri 235/50r19 ölçüsünde, bu biraz ara bir ölçü gibi, fiyatları bayağı yüksek, kışlık lastik almak istiyorum, continental wintercontact ts870 p modeli için 6650 tl fiyat aldım, en uygun bu fiyatı bulabildim, bu lastik EV destekli gözüküyor. Fakat özellikle EV araçlar için üretildiği söylenen lastikler biraz pahalı gibi, fakat 400-500 ps, 2 ton ağırlığında Porsche yi taşıyan lastikler EV logolu olmasa da 2 tonluk 218 ps gücü olan TOGG u da taşır heralde diye düşünüyorum. Bir kaç kişiye 255/50r19 takabilir miyim falan diye sordum, %3 barajını aşmıyor, fakat kasko şirketleri olası kaza durumunda uygun ölçü olmadığı için sorun çıkarabilir dediler, aynı şekilde EV logolu lastik olmazsa yine benzeri sorun yaşanabilir dediler, siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız? Aynı ölçüde 5200 tl civarına hankook icept evo 3 modeli falan var, ama EV logolu bir lastik değil. Aradaki 1400 tl farka değer mi emin olamadım.
öncelikle hayırlı olsun hocam. TOGG kesinlikle almayacağım araçlardan bir tanesi. Full elektrikli araçlar için şuan çok erken, ileride sürat ve menzil iyileştirmesi yapılmış araçlar çıkacaktır.

Arkadaşlar, herkese tekrardan selamlar. Bir süre önce ev almak için golfümü satmıştım, daha sonrasında biraz bekleme oldu, o sırada TOGG un fiyatları açıklandı, ben de ne zamandır elektrikli araç istiyordum, ailem de suv araç istiyordu derken, donanımı görüşünü fiyatına göre uygun geldi ve çekilişe 2 hesaptan katıldık, Anadolu diye adlandırılan kırmızı renk standart menzil (314 km) v2 lansman paketli bayağı dolu diyebileceğimiz aracı almaya hak kazandık ve teslimat için beklemeye başladık, bu süreçte araç 1 kez zam yedi, 0.99 olarak duyurulan TOGG a özel olan kredi önce 1.59 a ardından 2.21 e çıktı, ben aracı aldıktan sonra da 2.59 oldu. Biz de uzun ve yorucu bir bekleyişin ardından Ekim ayının 2. Haftasında aracımızı aldık. Araç Şuan 1750 km de. 1200 km civarı bunun uzun yol diyebilirim, karışık kullandık. Aracın ufak tefek yazılım ve kalite sorunları, eksikleri bulunmakta fakat özellikle yazılım tarafı zamanla gelişecektir, şimdiye kadar kullanıma engel bir sorun yaşamadım. Kendi kendine park özelliği bayağı iyi çalışıyor, malum araç büyük, golften geçen birisi olarak zorluk yaşıyorum, ama otomatik park hızlıca park edebiliyor aracı.

Sizlere bir kaç görsel bırakıp sohbet havasında bir konu açmak istedim, bu konuyla birlikte sizlere lastik danışmak istiyorum. Aracın mevcut lastikleri 235/50r19 ölçüsünde, bu biraz ara bir ölçü gibi, fiyatları bayağı yüksek, kışlık lastik almak istiyorum, continental wintercontact ts870 p modeli için 6650 tl fiyat aldım, en uygun bu fiyatı bulabildim, bu lastik EV destekli gözüküyor. Fakat özellikle EV araçlar için üretildiği söylenen lastikler biraz pahalı gibi, fakat 400-500 ps, 2 ton ağırlığında Porsche yi taşıyan lastikler EV logolu olmasa da 2 tonluk 218 ps gücü olan TOGG u da taşır heralde diye düşünüyorum. Bir kaç kişiye 255/50r19 takabilir miyim falan diye sordum, %3 barajını aşmıyor, fakat kasko şirketleri olası kaza durumunda uygun ölçü olmadığı için sorun çıkarabilir dediler, aynı şekilde EV logolu lastik olmazsa yine benzeri sorun yaşanabilir dediler, siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız? Aynı ölçüde 5200 tl civarına hankook icept evo 3 modeli falan var, ama EV logolu bir lastik değil. Aradaki 1400 tl farka değer mi emin olamadım.
Hayırlı olsun hocam, ben olsam risk almam ve EV logolu lastiği alır geçerim. Ciddi bir yatırım yapmışsınız, olması gerekeni alın geçin derim.
Saygılar.

Hayırlı olsun hocam, ben olsam risk almam ve EV logolu lastiği alır geçerim. Ciddi bir yatırım yapmışsınız, olması gerekeni alın geçin derim.
Saygılar.
Saygılar benden hocam, biraz araştırdım, continental ts 870 p 103v xl modeli ev destekli gözüküyor sitesinde, golf aracımda da ts 860 kullanıp çok memnun kalmıştım, biraz pahalı bir fakat aklım kalmaz en azından, Togg arka tekerlerden güç alan bir araç birde, continental doğru tercih olacak gibi

Aracınız hayırlı olsun. Tiguan sahibi olarak geçenlerde togg test sürüşü yaptım. Gercektende cüsse olarak tiguandan iri geldi gözüme. İç mekan çok ferah ve tiguandan kalite olarak bi tık iyi gibi geldi bana. Sürüş dinamikleri, hızlanma vs çok iyi. Benim aklıma takılan tek şey batarya ömrü ve 2.elde ne olacağı... Yedek listedeyim ama hala kararsızım, alıp almamakta. Aslında araca fazlada binmiyorum, yılda 6bin km falan, 2020 mart çıkışlı tiguanım henüz 22bin kmde.
Tiguanınız yeni ve güzelmiş, ama elektrikli araçların ekonomisi bayağı ön planda Şuan, Togg alıp almamaya siz karar vereceksiniz, bende hiç araç olmadığı için karar vermek daha kolay oldu benim açımdan :) ben genel olarak memnunum araçtan. Batarya olarak, zaten 8 yıl 160 bin km garanti veriyor Togg, geçmiş teslalar incelendiği zaman da bataryalar düşünüldüğü kadar kolay eskimiyorlar ve eskidikleri zaman çöp olmuyor, satılabiliyorlar. Ki batarya teknolojisi zaten ucuzlayarak gelişen de bir teknoloji, ama en nihayetinde istekler devreye giriyor, biz ailecek suv bir araç istiyorduk, ben de elektrikli bir araç istiyordum, Togg bu isteklere cevap verebildiği için tercih edelim beğenmezsek satarız diye düşündük, 3 bin km ye yaklaştık, memnunuz diyebilirim

Geri
Üst Alt