TOGG Aldık

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar, herkese tekrardan selamlar. Bir süre önce ev almak için golfümü satmıştım, daha sonrasında biraz bekleme oldu, o sırada TOGG un fiyatları açıklandı, ben de ne zamandır elektrikli araç istiyordum, ailem de suv araç istiyordu derken, donanımı görüşünü fiyatına göre uygun geldi ve çekilişe 2 hesaptan katıldık, Anadolu diye adlandırılan kırmızı renk standart menzil (314 km) v2 lansman paketli bayağı dolu diyebileceğimiz aracı almaya hak kazandık ve teslimat için beklemeye başladık, bu süreçte araç 1 kez zam yedi, 0.99 olarak duyurulan TOGG a özel olan kredi önce 1.59 a ardından 2.21 e çıktı, ben aracı aldıktan sonra da 2.59 oldu. Biz de uzun ve yorucu bir bekleyişin ardından Ekim ayının 2. Haftasında aracımızı aldık. Araç Şuan 1750 km de. 1200 km civarı bunun uzun yol diyebilirim, karışık kullandık. Aracın ufak tefek yazılım ve kalite sorunları, eksikleri bulunmakta fakat özellikle yazılım tarafı zamanla gelişecektir, şimdiye kadar kullanıma engel bir sorun yaşamadım. Kendi kendine park özelliği bayağı iyi çalışıyor, malum araç büyük, golften geçen birisi olarak zorluk yaşıyorum, ama otomatik park hızlıca park edebiliyor aracı.

Sizlere bir kaç görsel bırakıp sohbet havasında bir konu açmak istedim, bu konuyla birlikte sizlere lastik danışmak istiyorum. Aracın mevcut lastikleri 235/50r19 ölçüsünde, bu biraz ara bir ölçü gibi, fiyatları bayağı yüksek, kışlık lastik almak istiyorum, continental wintercontact ts870 p modeli için 6650 tl fiyat aldım, en uygun bu fiyatı bulabildim, bu lastik EV destekli gözüküyor. Fakat özellikle EV araçlar için üretildiği söylenen lastikler biraz pahalı gibi, fakat 400-500 ps, 2 ton ağırlığında Porsche yi taşıyan lastikler EV logolu olmasa da 2 tonluk 218 ps gücü olan TOGG u da taşır heralde diye düşünüyorum. Bir kaç kişiye 255/50r19 takabilir miyim falan diye sordum, %3 barajını aşmıyor, fakat kasko şirketleri olası kaza durumunda uygun ölçü olmadığı için sorun çıkarabilir dediler, aynı şekilde EV logolu lastik olmazsa yine benzeri sorun yaşanabilir dediler, siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız? Aynı ölçüde 5200 tl civarına hankook icept evo 3 modeli falan var, ama EV logolu bir lastik değil. Aradaki 1400 tl farka değer mi emin olamadım.

Ekli dosyalar

• IMG_7091.jpeg
    IMG_7091.jpeg
    465.4 KB · Görüntüleme: 128
  • IMG_6976.jpeg
    IMG_6976.jpeg
    302.9 KB · Görüntüleme: 110
  • 55260432e66d5e70f18a30007aeeb079.jpeg
    55260432e66d5e70f18a30007aeeb079.jpeg
    307.2 KB · Görüntüleme: 112
  • IMG_6897.jpeg
    IMG_6897.jpeg
    171 KB · Görüntüleme: 120
  • IMG_7048.jpeg
    IMG_7048.jpeg
    112 KB · Görüntüleme: 122
Son düzenleme:

Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.

Hayırlı olsun hocam.

Hayırlı olsun...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayirli olsun.Merak ettigim uzun yolda nasil oluyor kac dakikada doluyor?Mesela Bursa dan Tekirdaga gittik yolda elli km menzil kaldigi zaman endise yasaniyor mu?En onemlisi full sarj kac tl ye denk km de ne kadar oluyor?Yillik vergisi ne kadar toplamda bunlar hep merak ettigim seyler aracin yol tutusu vs?Hizli gidilginde devirli kullanim deriz ya sarj etkileniyor mu yada far klima kullaniminda?Cok soru sordum kusura bakmayin gule gule kullanin…

Hayirli olsun.Merak ettigim uzun yolda nasil oluyor kac dakikada doluyor?Mesela Bursa dan Tekirdaga gittik yolda elli km menzil kaldigi zaman endise yasaniyor mu?En onemlisi full sarj kac tl ye denk km de ne kadar oluyor?Yillik vergisi ne kadar toplamda bunlar hep merak ettigim seyler aracin yol tutusu vs?Hizli gidilginde devirli kullanim deriz ya sarj etkileniyor mu yada far klima kullaniminda?Cok soru sordum kusura bakmayin gule gule kullanin…
Hocam, elektrikli araçların genel olarak hız menzil düşmanı, çünkü hem ağır araçlar hem de içten yanmalılar gibi vites olmadığı için hızın motor devriyle sağlıyor. Endişe derken, şarj istasyonu olduğu sürece menzil endişeniz olmuyor, ben ankaradan Muğla’ya geldim, bir sorun yaşamadım yolda şarjla ilgili, bayağı çoğalmış şarj istasyonları ve çoğalmaya devam ediyor. Şarj için farkı tarifeler var, dışarıda ac istasyonlarda kw fiyatı birim başına 5.5 tl ile 6.2 tl arasında değişiyor, dc dediğimiz hızlı şarjlar da 8 ile 10 tl arasında değişiyor. Tüketim de sürüş tarzına göre 100 km de 15-25 arasında değişiyor. Evde şarj olursa 2 tl falan kw başına fiyat, tüketim de 10-12 bandına kadar düşebiliyor. Hem şehir dışı hem de şehir içi içten yanmalılar göre çok ekonomik, özellikle şehir içi daha ekonomik. Doldurma hızı da 28 dakika da 20 den 80 e dolduruyor fabrika verisine göre, aşağı yukarı da bunu karşılıyor. İstasyonların sayısının ve kalitesinin artması gerek biraz daha, hız seven ve çok şehir dışı kullanan için Şuan çok uygun değil diyebilirim.

Ekleme olarak, klima evet menzili düşürüyor, çünkü güç harcıyor ekstra. Yıllık vergisi Şuan 3226 tl*2 şekilde, bana normal geldi. Yol tutuş henüz çok deneyemedim ama Lassa lastikler çok iyi değil, dip gazda ışıklardan kalkarken 2 tonluk aracın arkasının kaydığını hissettim :) tabii arkadan itişli 218 beygir olmasının etkisi de var, ağır olduğu için yol tutuşunun iyi olduğunu söylüyorlar genelde. Farlar şarjı hiç etkilemiyor desem yeridir. En çok ısıtma ve soğutma etkiliyor aracın kendi ihtiyacı haricinde ekstra olarak, ama ısıtma için de 4 koltukta koltuk ısıtma olması güzel oluyor, direksiyon ısıtma olsaydı o da güzel olurdu :) @fanajal

Son düzenleme:
@Skyline Kazasız belasız

Evden şarj imkanınız da varsa ne mutlu. (Uyurken dolsun işte 4,5 saatte....sabaha kadar AC 22 kw hızda )

Sehirici Kısa / midi orta mesafeli süreşlerde
Birde evden sarj imkanı varsa elektrikli araçlar zil takıp oynatır

Kozyatağından osmangazi köprü girisine yakın bir noktaya geldi
megane e-tech kullanıcısı

80 sabit gitti

Yol bilgisayarı bizim petrolle çalısan araçlar gibi net ve anlaşılır

100 km de 13,8 kwh yakan
48 km de 6,6 kwh yakar

Evden sarjın kwh sı 2,2 lira (üst kademe pahalı tarife ile hesap mecbur )

Bu sürüş 6,6x 2,2 = 14,5 lira maliyete geldi

Tdi yada tsi

Vag araçlarla Hani 80 le gidince en dip ortalamayı yakalıyoruz ya?

Tdi hadi 3,8 le bitirsin

100 km de 3,8 yakan
48 km de 1,8 litre yakar

1,8 x 38,60 = 69,5 lira maliyet

14,5 ???
69,5 ???

5 misli

IMG_20231027_103452.jpg

Son düzenleme:
@Skyline Kazasız belasız

Evden şarj imkanınız da varsa ne mutlu. (Uyurken dolsun iste 4,5 saatte sabaha kadar)

Sehirici Kısa / midi orta mesafeli süreşlerde
Birde evden sarj imkanı varsa elektrikli araçlar zil takıp oynatır

Kozyatağından osmangazi köprü girisine yakın bir noktaya geldi
megane e-tech kullanıcısı

80 sabit gitti

Yol bilgisayarı bizim petrolle çalısan araçlar gibi net ve anlaşılır

100 km de 13,8 kwh yakan
48 km de 6,6 kwh yakar

Evden sarjın kwh sı 2,2 lira (üst kademe pahalı tarife ile hesap mecbur )

Bu sürüş 6,6x 2,2 = 14,5 lira maliyete geldi

Tdi yada tsi

Vag araçlarla Hani 80 le gidince en dip ortalamayı yakalıyoruz ya?

Tdi hadi 3,8 le bitirsin

100 km de 3,8 yakan
48 km de 1,8 litre yakar

1,8 x 38,60 = 69,5 lira maliyet

14,5 ???
69,5 ???

5 misli

Ekli dosyayı görüntüle 70676
Kesinlikle katılıyorum, güzel hesap yapmışsınız, benim iş yerim gidiş geliş 50 km, otobüsle gitsem daha çok para çıkıyor cebimden. Evden şarj imkanı var gibi, çalışıyoruz üstünde, ama olmasa bile yine çok ekonomik geliyor

Olumsuz yorum ne olabilir acaba diye düşününce

Gercekçi Olumlu yorum yapalım o zaman

Bu araba made in turkish falan degil!!! Bence en büyük olumlu tarafı bu.. (daha ne olsun)

Byd diye bi marka pazara zıpladı geçen gün Tr de

Daha önce ismini duyan olmusmuydu?

Ben hiç duymadım

Ama kendileri dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi /+ batarya üreticisi oldugunu söylüyor

Yalanmıdır (bence degildir)

Bunun gibi 10 larca çinli marka ar-gesine devam ediyor piyasaya dalacak yakın zamanda

Togg ?? Çekik gözlü bi çinliye anadolu kıyafeti giydirdiler ...dogma büyüme izmit gebzeli TC vatandaşıdır kendisi diye yutturdular.

Eee bu araç orjinalinde çinli diye burun kıvrılırmı?

Sekil şemal malzeme kalitesi 10 numara

Yumurta kafa Tesla görüp te ibret alsın !!!

Bu araba made in turkish falan degil!!! Bence en büyük olumlu tarafı bu.. (daha ne olsun)

Ben hiç duymadım

Ama kendileri dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi /+ batarya üreticisi oldugunu söylüyor

Bunun gibi 10 larca çinli marka ar-gesine devam ediyor piyasaya dalacak yakın zamanda

Togg ?? Çekik gözlü bi çinliye anadolu kıyafeti giydirdiler ...dogma büyüme izmit gebzeli TC vatandaşıdır kendisi diye yutturdular.

Ben yerli ya da milli diye çok takılmadım :) ister İtalyada ister Türkiye’de üretilsin, cebimden çıkan paraya ve aldığım malzemeye baktım, ama yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Byd nin asıl işi batarya üretimi, atto 3 de çok fena bir model değil fakat fiyatı TOGG a yakın olmasına rağmen daha küçük bir araç, ama %54 ekstra Çin vergisine rağmen fena fiyattan girmedi Türkiye’ye, karşılaştırma yapacak olursak ben yine TOGG tercih ederim, seal gibi güzel modelleri var ama onlar %10 ÖTV ye değil %60 ÖTV ye gireceği için 2.5m üstünde fiyatı olacaktır. TOGG un işinin çok Zor olduğunu düşünüyorum ama güzel çalışırlarsa piyasada tutunabilir diye düşünüyorum, bunu biraz da zaman gösterecek, çekik gözlülerle yarışın kolay olmayacağı bilinen bir gerçek ama

Bu arada olumsuz yorum tabii ki yapılır, olumsuz yorum değil de, ışıklarda durduğumda bile benzer konular geçince biraz ben sıkıldım o muhabbetten, öyley söyleyeyim, yoksa TOGG gruplarında en çok olumsuz yorumu ben yapıyorum, emin olabilirsiniz :)

Ben hiç duymadım

çinli diyen montaj araba diyen hazımsızdır volvoyu çinliler satın almış ama volvoya binerken gerim gerim gerilirler

togg sapına kadar made in türkiye dir aksini söyleyen bizden değildir bunun ne parti ne de siyaset ile ilgisi yok ne var yani bir kez olsun gurur duy

Geri
Üst Alt