Elektrikli Araçlarda ÖTV indiriminden sonra fiyatlar

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Yeni açıklanan kararla birlikte elektrikli otomobillere uygulanan ÖTV dilimlerinde değişikler yaşandı. Yaşanan değişikle birlikte vergisiz fiyatı 700.000 liranın altında olan ve motor gücü 160 kW’ı geçmeyen araçların ÖTV’si yüzde 10 oldu. Aynı şartlara sahip ancak vergisiz fiyatı 700.000 lirayı aşan araçların ÖTV’si ise yüzde 40 oldu.

Motor gücü 160 kW’ın üstünde olan ve vergisiz fiyatı 750.000 liranın altında araçların yeni ÖTV’si yüzde 50 olurken matrah değeri 750.000 lirayı aşan araçların ÖTV’si yüzde 60 olarak belirlendi. Bu sayede birçok elektrikli otomobilin önü açılacak ve satışta olanların fiyatı düşecek. Bu yazımızda sizlere yeni vergiyle birlikte araçların hangi fiyatlara düşeceğini söyleyeceğiz.

Mini Cooper SE

Yeni düzenlenme öncesinde Mini’nin sevilen elektrikli modeli Cooper SE 1.198.047 liralık bir fiyata sahipti. Yüzde 60’lık ÖTV diliminde olan araç yeni düzenlemeyle yüzde 10’luk dilime girecek ve fiyatı yaklaşık 823.746 lira olacak. Bu sayede aracın fiyatı yaklaşık 400 bin lira ucuzlayacak.

Skywell ET5

Çinli otomobil üreticisi Skywell’in D segmenti SUV modeli ET5 vergi düzenlemesi öncesinde 1.038.033 liralık bir fiyat etiketine sahipti. Yüzde 60’lık ÖTV diliminden araç yüzde 10’luk dilime düşecek ve 713.854 liralık fiyat etiketine sahip olacak. Bu sayede araç yaklaşık 300 bin lira ucuzlayacak. Ayrıca şirket düzenleme sonrası sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımda bulundu.

Bu araçlara ek olarak Eylül’den itibaren gelmesi planlanan Renault Megane E-Tech, Peugeot e-2008, Citroen e-C4, Opel e-Mokka ve yeni MG ZS EV de bu ÖTV’den yararlanacak ve fiyatları düşecek.

Kaynak

1 milyona tamamen elektrikli olmayan corolla satanin gozu yasli olur mu?

Skywell alinasi bir araba.

Guzel fiyatlar olursa düşünürüm ama bayii ve alsatcilardan dolayi fiyatlar yine üzebilir

Allah kimseyi mecbur duruma düşürmesin ama Golf’ümü bir ev almak için bir de tamamen elektrikli araba almak için satarım diyordum. Artık evin peşinatına bile yetmediği için hayalini kurmuyorum ama ET5 gibi bir aracı bu rakamlara bulabilirsek Golf’ten vazgeçmenin geçerli bir bahanesi olur benim için…

Millet zombi gibi saldırır bayiden içeri gireni ayaklarından ısırır sokmazlar.
Ne araba bırakırlar ne danısman.Skywell bedava resmen lakin evin 2.aracı olmadıktan sonra elektrikli araçlar için menzil sebebiyle hala çok erken
diye düşünüyorum.Hele ki bizim ülkemizin suanki sartlarında

Şimdi Skywell Türkiye ile görüştüm.

Premium line paketi 915.000tl Eylül ayında gelecek. 700.000tl peşinat verirseniz fiyati da sabitliyoruz dediler.

Premium plus paketi 1.420.000tl bunun da gelişi yakın tarihli ama arkadan çok ses geldiği için tam anlayamadım.

Gecen sene Elektrikli Cooper almaya niyetlendim, istedigim yerlere seyahat edebiliyormuyum diye sarj istasyonlarinin haritasini cikardim,

sonuc = hüsran!!

Bu sene aynisini yaptim, sonuc degismedi.

Suanda bile emekleme döneminde olan avrupanin cok gerisindeyiz, elektrik üretimi-altyapi buna para lazim, yatirim lazim, 2-3 firmanin üc kurusluk yatirimlari yetmez, onlarca milyar dolar yatirim lazim.

Özetlersek; bosuna heveslenmeyin....

Sehirici 50km menzil icin aksamdan evden sarj ile isinizi görürsünüz, daha fazlasi yok.

Elektrikli araba fazla olmadigi icin suanda sarj istasyonlarindan az da olsa faydalanabilrisiniz ama trafikteki arabalarin %1'i elektrikli olsun kaos baslar. Cünkü %10 ötvli ucuz yakitli arabaya sahip olmak isteyen tek kisi siz olmayacaksiniz, hücüm olur, ama alanin elinde patlar, cünkü ülkede para yok!!!! Elektrik santralleri 2 günde de kurulmuyor, nükleer lazim, en az 5 yil sürer insaati. Sadece elektrikli arabalar icin 10 tane Akkuyu lazim, gerisini siz düsünün ne kadar gerideyiz.

Seneye Togg un da çıkmasıyla elektrikli araçlar hızla çoğalır diye düşünüyorum. İnşaallah bizlere de nasip olur. Ayrıca 1000 e yakın şarj istasyonu kurulacak bu sayede şarj derdi olmaz

Elektrikli kona 895 bin tl'den 811 bin tl'ye geriliyormuş.

Eylül 2021'de satışa çıktığında ise 487 bin tl'miş satış fiyatı. Nereden nereye.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Şimdi Skywell Türkiye ile görüştüm.

Premium line paketi 915.000tl Eylül ayında gelecek. 700.000tl peşinat verirseniz fiyati da sabitliyoruz dediler.

Premium plus paketi 1.420.000tl bunun da gelişi yakın tarihli ama arkadan çok ses geldiği için tam anlayamadım.

Galericiler 13 tane Premium Plus'ı almış kullanmış üstüne fiyat eklemiş satışa çıkarmış bile :)))

https://www.sahibinden.com/arazi-su...plus?query_text_mf=skywell&query_text=skywell

Togg için aydın-denizli-muğla için ADM ye shell istasyonlarına 180kw ( bazıları çift yani 360kw ) enerji altyapısını hazırlayın diye talimat gelmiş...
çevrenizde shell yoksa bulaşmayın şimdilik :)

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt