Ş*refsizlik Parayla mı?

Hocam siz yazınca aklıma geldi. Aşağıdaki resimler de önceki arabam olan Suzuki Swift'e ait. 2020 yılında henüz 6 bin km'de olan araba yine aynı yerde bu şekilde çizilmişti. İlk resim motor kaputuyla ön tamponun birleştiği yer, 2. resim de ön tamponun alt kısmı.
Bu büyük ihtimalle bisikletle arabının önünden geçen bir çocuğun işiydi. Dengesini kaybedip bisikletin ayaklığıyla tamponun altını, gidonuyla da üstünü çizdi diye düşünüyorum. Yine apartmandaki herkese sordum ama kimse üstlenmeyince 6 bin km'deki arabanın bu 2 yerine lokal boya yaptırmıştım.

Ben de dediğiniz gibi arabayı AVM otoparklarında duvar kenarına koyuyorum. Evin önünde de duvara iyice yanaştırıyorum ki kimse yakınından bile geçme ihtiyacı hissetmesin diye ama gelip bir şekilde zarar veriyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 56494

Ekli dosyayı görüntüle 56493

Ben de daha 1ini söyledim o da ilk başıma gelenler

mesela nerde nasıl olduğunu hiçbir zaman bulamayacağım ön tamponumda soyulma olmuş ,hala aracın çeşitli yerlerinde nokta şeklinde boya hasarları mevcut (hep düzensiz kapı açılmasından)

Avm deki kolon yada duvar kenarına park fikride eski aracım C3 ten kalma

2aracın yanına koymuştum sağımdaki araçtan bir indi sanırsın ahırdan sığır çıkıyor kapı nasıl çarptıysa arabaya ben arabada sallandım

Türkiyede bu tür hasarları en kolay gösteren renk beyaz(kendi Golfümün rengi)

En az hasar gösteren renk de gümüş gri ile kahverengi sanırsam

307 ve C3 araçlarımız vardı ondan biliyorum

Ben de aynı sorunları yaşadığım için sürekli park sorunu yaşıyorum, az kalabalık olan avm ye gidip en uzak, insanların en az gittiği köşelere gitmeye çalışıyorum, çok dar yerde inip binerken hem kendi aracım hem de karşı tarafın aracı zarar görmesin diye araya elimi koyuyorum fakat yine olan oluyor, ülkede çöpün bile değerli olduğu, alım gücünün çok fazlasıyla düştüğü, paranın değerinin abartı şekilde azaldığı dönemde çok değerli oldu maalesef her şey, ve güzümüz gibi baktığımız mallarımıza başkası tarafından böyle saçma zararların gelmesi insanı üzüyor ziyadesiyle. Bilmiyorum sorun belki de ben de mi diye düşünüyorum bazen, zira yeri geliyor babamdan bile kıskanıyorum aracımı

@ozk991
o kadar para vermeye gerek yok
xaomi'nin yada markasız da olsa çok güzel kayıt yapan araç kameraları var.

ben herhangi bir elektronikçiden bir 10 sene önce almıştım.
alırken de özellikle geniş açı çekmesine dikkat etmiştim. 170 derece

yıllar sonra bataryası tükendi,
değiştirdim yine tükendi ama zaten sürekli aküye bağlı çalışıyor.
o yüzden sorun etmiyorum ama şiddetle tavsiye ederim kamera olayını.

ve mümkünse sürekli çalışsın
sizi durumda olduğu gibi maalesef ki araç dururken de başına iş gelebiliyor

aynı görseli bulamadım marka olarak solaner benimki (belki fab bile kapanmıştır :)
Arac-Ici-Kamera-2-5inc-HD-DVR-Ka_183702_3.jpg
bu şekilde aynanın arkasına gizleniyor ve ekranı da katlayınca orada olduğu belli olmuyor bile.
kabloyu da soldaki sigorta kutusundan yan direkten ve tavan cam arası döşemeden yürütmüştüm

Aslında dünden beri kamera işini ben de düşünmeye başladım. En azından kimin yaptığını görürüm ama bende biraz orjinallik takıntısı var. Ender elektronikte orjinal kamera seti gördüm ama fiyat 10 bin TL. Bu da verimli midir bilmiyorum.
Yazdığınız da iyi oldu. Kafamda bir kaç şey hakkında belirsizlik var, yardımcı olursanız sevinirim. Orjinal kamera parasını hak eder mi sizce? Veya orjinal yerine ne marka önerirsiniz? Bir de orjinal veya muadiller arabanın her yerini çekebiliyor mu? Mesela birisi yandan vurdu diyelim, bunu görebilir miyiz?
Viofo a129 öneririm, gayet güzel hd kaydediyor. Pilli olmadığı için yazın güneş altında bırakmanın riski de yok. Pilli modellerde bu tür sıkıntılar olabiliyor. Orijinal/yan sanayi ayrımının olmadığı nadir durumlardan biri araç kamerası. O kadar para vermeye hiç gerek yok. Ayrıca forumda araç kamerası başlığı vardı, oraya da bakabilirsiniz.

Aracın sadece önünü (arka kamera satın alırsanız ön ile birlikte arkasını) görebilirsiniz.

Canı sıkılan biri yukardan aşağı şöööyle bir ineyim demiş ama neyseki kaput filmine atmış imzasını.

Ekli dosyalar

• EEC34D9E-F148-4F7C-8263-987637C59CC4.jpeg
    EEC34D9E-F148-4F7C-8263-987637C59CC4.jpeg
    37.7 KB · Görüntüleme: 41
Viofo a129 öneririm, gayet güzel hd kaydediyor. Pilli olmadığı için yazın güneş altında bırakmanın riski de yok. Pilli modellerde bu tür sıkıntılar olabiliyor. Orijinal/yan sanayi ayrımının olmadığı nadir durumlardan biri araç kamerası. O kadar para vermeye hiç gerek yok. Ayrıca forumda araç kamerası başlığı vardı, oraya da bakabilirsiniz.

Aracın sadece önünü (arka kamera satın alırsanız ön ile birlikte arkasını) görebilirsiniz.
Herkese teşekkür ederim, bir kaç alternatif de ben bakmıştım. Dediğiniz konuya da bakacağım👍

Canı sıkılan biri yukardan aşağı şöööyle bir ineyim demiş ama neyseki kaput filmine atmış imzasını
Geçmiş olsun.. Konumuzla alakalı
Bende aylardan sonra aracı yıkamaya götürdüm kaputta aynısını gördüm garaj içinde kamera var ama 7 günlük kaydediyor en fazla. Yapanı biliyorum 10 dairelik bina 7 araçlık yer var ve bu şahıs 3 şahsı 1 şirket aracını tam kapasite dolu garaja 1 tane hakkını almış olmasına rağmen diğerlerini de koymaya çalışıyor. Yönetici olarak Kaç kere uyardım bende 2 araç varken dışarıya koydum içeriye almadım 2.aracı, yer olsa bile
Toplantıda izinli dahi olmasına rağmen 2 ve sonrası konulamaz diye karar alındı ve boş bulduğu yere koyup yer sahibinden izin aldığını söylüyor yer sahibi geliyor aracı çıkarmayıp oyalıyor şehir dışındayım 2 güne çekerim vs.. İzin aldığı yalanı da çıkıyor her defasında.
Genelde çektiğinde yarısı dışarda kalacak engel olacak şekilde çekiyor. Dışarda kalmak istemeyen yeri gasp edilen kişide başkasının yerine koyuyor. Ne yapılmalı bu konuda

Son düzenleme:
@rager007 Bizde de 21 daire 23 araçlık park var ancak içeride 15 araclik yer var. Üstelik tüm dairelerin birer araç için yerleri belirli ve numaralı.
Bizimde aynı tavırda komşumuz vardı defalarca uyarmama rağmen üç aracının üçünüde aynı şekilde içeri aldı.
Ben de yönetici olarak çekici çağırdım vatandaşın 2 aracını yola koydurdum.
Masrafı da apartmana gider yazdım.
İlan panosuna da söz dinlemeyen komşuların araçlarını dışarı alınma bedeli diye gider pusulasını astım.
Utanma belası bir daha koymadılar.

Son düzenleme:
bence ilk uyarı olarak tekerlerin havasını indirmek lazım. akıllanmadı balkondan saksı düşebilir rüzgarlı havada ))

@rager007 Bizde de 21 daire 23 araçlık park var ancak içeride 15 araclik yer var. Üstelik tüm dairelerin birer araç için yerleri belirli ve numaralı.
Bizimde aynı tavırda komşumuz vardı defalarca uyarmama rağmen üç aracının üçünüde aynı şekilde içeri aldı.
İlan panosuna da söz dinlemeyen komşuların araçlarını dışarı alınma bedeli diye gider pusulasını astım.
En sevdigim yönetici tipi yeminle helal olsun :)

Allah bu tip bencil beyinsiz gerizekali iki ayaklilarin başı beladan kurtulmasin isallah

Bizler sustukça tepemize cikmaya çalışıyorlar

Allah bu tip bencil beyinsiz gerizekali iki ayaklilarin başı beladan kurtulmasin isallah

Yalnız hocam bu benim yaptığımı yapmak için!
Yapmadan önce genel kurulda karar defterine yazdırmak lazım.
Ben özellikle yazdırmıştım.

karar defterine yazılıyorsa direk o malike fatura edin, diğerlerinin suçu ne

karar defterine yazılıyorsa direk o malike fatura edin, diğerlerinin suçu ne
Karar defterine yazmadan hiç bir apartman sakinin aracını çekemezsiniz kanunen.
Diğerlerinin suçu içeri çekene itiraz etmemek.
Uyarıda bulunmamak sadece yöneticiye bırakmak.

Sanırım her apartman da aynı sıkıntı hocam. Ben de yöneticiye söyleyim yada whatsap grubunda böyle bir şeyi dile getirip karar defterine yazdırıp imzalatılmasını isteyim.

Herkes sağolsun görüyor ama tepki vermiyor dediğiniz gibi geçen de dayanamayıp yazdım site grubuna. Bir komşu cevap verme tenezzulunde dahi bulunmadı digeri de çocuğuna laf geçiremedigini alanen itiraf etti ve bana ben ev sahibiyim oğlumla konuş dedi. Sonra oğluyla da konuştum. Bana yer kalmıyor mu dedi. Sizin gibi en az 6 komşunun 2 aracı var sizden görüp herkes çekse biz ne yapacağız dedim ama hala arada 2 araç görüyorum. Hayırlısı bakalım.

Son düzenleme:

Normalde kişi başı 1 düşmüyor ve en iyi yeri verdik 3 kere kendisi varken toplantıda söyledik ve numara yazılı herkesin yerinde, olay çıkınca 3 araç dışarda 1 aracı içerde olması gerektiği gibi, sonra bi bakıyorsun başa sarmış karar defterinde var izinli dahi olsa 1 dairenin 2.aracı yasak kot altında kapalı olmasa çektiririm de. yaklaşık 12 yıldır 3 araç neredeyse hiç kullanılmıyor. iç güveysi gelmiş suratsızın teki kimseye selam vermeyen 2 tipsiz mendebur.suratsız karısı memnun kalsın diye çırpınıyor. Binada ne kadar olay varsa hepsinin içindeler.

Sağol abi, inş belalarını bulurlar her binada çıkıyor benzer olayları duyuyorum.
bence ilk uyarı olarak tekerlerin havasını indirmek lazım. akıllanmadı balkondan saksı düşebilir rüzgarlı havada ))
Sokaktakilere sataşmış geçen binamızın kaldırımına yakın boş yere koymayıp orayı sevmiyorum diye, koyup aylarca senelerce kaldırmıyor 35 senelik tofaşı :) biran önce belasını bulması lazım ders alacağı yok..

Geri
Üst Alt