Yetkili Servise Bakım İçin Kendi Motor Yağını Götürmek

Başaran servisini aradım biraz önce dışarıdan yağ getirsek kabul ediyor musunuz diye, yönetim izin vermiyormuş.

Shell kullanıyorlar genel anlamda hiç bir sıkıntı ya uğramadım ama araç gürültülü çalışıyor.

@ibrahim15 İbrahim Bey VW araçları Türkiye'ye ithal eden distribütörü Doğuş Oto kabul ediyor. Ben götürdüm, sadece danışman sizin yağ faturanızın fotokopisi alıp iş emrine zımbalayıp arşivliyor. Kayıtlara da müşteri kendi yağını getirdi diye yazıyorlar. Başaran'a söyleyin Doğuş Oto Kartal'ı arayıp öğrensinler.

Bu son derece doğal bir hak. Yalnız sadece motor yağında geçerli filtre vb. geçerli değil. Herhalde ellerindeki yağı satmak istiyorlar. Bence kabul etmeyin, yönetim denen kişi kimse onunla görüşün, Doğuş Oto'yu aramalarını aksi takdirde şikayet edeceğinizi belirtin.

@sezerc Sezer bey daha önce şikayet ettim. Doğuş oto servislerine gelin yardımcı olalım diyorlar. Diğer servislere müdahale edemiyorlarmış. 

Avrupa yakasında kabul eden servis var mı acaba? Bilgisi olan var mı?

bakalım benim de servis zamanı erken gelecek gibi 3500 km kaldı yaklaşık 1.5 ay gibi bir sürede gelecek. yağımı ve anti bakteriyel polen filtremi ayarlamamın zamanı geldi.

@sezerc @mardan1978

LM Top Tec 4200 LongLife III 5W-30 (gri renkli bidon) vs 

LM LongLife III 5W-30 (sarı renkli bidon)

Bu konu hakkında eskiden de 3-4 kez aynı soru sorulmuştu ve bir kaç kez açıklamasını yapmıştım., 

Efendim sarı renk bidonun üzerinde (vw/audi grubu araçlar için özel olarak geliştirilmiştir) yazıyor diyerekten diyee bir mantıkla yağ seçimi yapılmaz/yapılmamalı.,

LongLife III (sarı renk bidon) olan yağ eski şartnameleri karşılayabilen ve daha da önemlisi “eski nesil katkı teknolojisi” ile üretilmiş bir yağdır..!! Peki bu yağa kötü bir yağ diyebilirmiyiz..? Hayır elbette diyemeyiz ancak..,

Top Tec 4200 LongLife III (gri renk bidon) olan yağ ise hem eski hem de yeni nesil şartnameleri karşılayan ve en önemlisi firma bu yağda geliştirdikleri en yüksek kalitede katkı maddeleri kullandıklarını bunun neticesinde (sarı renkli LongLife III ‘e göre) daha iyi aşınma koruması sağladığını söylemektedir. 

X marka bir yağ için yazılan açıklama metinlerine bakarak tercih yapmak yerine, yağın hangi şartnameleri karşıladığına ve Approvals (Onayları) karşıladığına ve (SDS / MSDS datalarına) bakarak tercih yapmalısınız.!!

Eğer açıklamalara bakarak X bir ürünün iyi olduğuna kanaat getirmek doğru bir yaklaşım olsaydı, Misal ünlü futbulcuların bol bol reklamlarında oynadığı şaç şampuanları reklamlarında yıllardır ne diyor; kepeğe karşı %80-90 oranında etkili, saç dökülmelerine karşı 10-20 kata kadar etkili vs... hangi şartlar altında bunu sağladığını da küçüçük bir * işareti koyar, o mikroskobik yazıyı okuyabilmek için büyüteç ile ancak okuyabiliriz. Eğer bu şampuanlar bu kadar etkili sonuç verseydiler dünyada saç ektiren insanlarda ciddi bir azalma olması gerekmez miydi..? Milyon € serveti olan ünlü tenisçi Rafael Nadal bu şampuanların bir işe yaramadığına kanaat getirmiş olacak ki bir süre önce 9 bin € vererek saç ekimi yaptırdı :)  

Yaşadığımız kapitalizm dünyasında ürünün üzerinde (vw için özel olarak üretilmiştir) gibi gibi açıklamalara itibar etmemenizi öneririm., 

Ayrıca Liqui Moly Almanya “resmi sitesine” girerseniz (gri renkli) Top Tec 4200 Longlife III yağın, (sarı renkli) LongLife III yağdan 10€ daha pahalı olduğunu görebilirsiniz., 

Özetlersek bu iki yağdan hangisini tercih erderseniz edin sizi üzmez bir sıkıntı çıkarmaz ikisi de iyi bir yağdır., aralarındaki fark; Top Tec 4200 LongLife III ‘ün daha iyi aşınma koruması sağlaması.,

Bir diğer şey ise; bu ikisi arasında daha iyi olanını (gri renkli bidon) daha ucuza almak varken., eski nesil şartnameleri (sarı renk bidona) daha fazla vermenin bir mantığı var mı..? 

Buna ilaveten yağı satın alırken arada herhangi bir bayi vs.. bir aracı kurum olmadan bizzat Türkiye Distribütörün den yağı almak varken neden satıcı/bayi aracılığıyla almanın mantığını bana anlamsız geliyor.,

Bu yetmezmiş gibi bir de bayi yağı tedarik ettiği firmadan daha pahalı satıyor., normal de bunun tam tersi olması gerekir neden çünkü distribütör hem toptan satış hem de parakende satış yapmayı tercih eder ise yağ verdiği bayilerin yaşamını sürdürebilmesi için kendi sattığı pareken satışta yağı bayilere verdiğinden daha pahalıya satar ki bu sayede yağ verdiği bayiler ayakta kalabilsin çünkü aksini yaparsa bayiler ayakta duramaz., bayiler ayakta duramaz ise kendisi de yaşamını sürdüremez ama mekato denilen bayinin nasıl bir firma anlayışı varsa faiş fiyat ile yağ satıyor. 
@Terms

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Klavyene sağlık hocam. Demekki benim aklıma gelenler ve düşündüklerim doğruymuş.

Bakım geldiğinde Aykana 4200 ü kabul ettiremezsen Gizerlere gideceğim.

@forzaGilles Merhaba

Ben Liqui Moly'nin internet sitesine girip kendi aracım için (150.000 km 1.4 TSI 122 BG) uzun dönem yağ değişimi için (30.000 km diye gözüküyor) baktığımda yağ üreticisinin hem longlife III 5W30 hem de Top Tec 4200 önerdiğini gördüm. Eğer aracın km değeri 150.000 km altında ise bu durumda yeni bir yağ olan ve açıklamasında VAG grubunun 2021 yılı stratejisi kapsamında önerdiği Top Tec 4210 0W30 kodlu ilk çalıştırmada yani soğukken viskozitesi daha düşük olan yağ öneriliyor.

longlife III ve Top Tec 4200 yağın teknik spesifikasyonlarını incelediğimde a dan z ye tüm özelliklerin aynı olduğunu gördüm. Hatta kendimce motor zor koşullarda çalışırken önemli olduğunu düşündüğüm evaporation loss - buharlaşma kaybı değerleri de birebir aynı %9.5 değerindeler. Yani aslında bu iki yağ neredeyse aynı.  Diğer yandan ilave bilgi olarak Top Tec 4210 yağında bu değer %10.5. Yani bu yağ sıcakta daha çok eksiliyor.

Aslında yeni olarak tabir edebileceğimiz yağ Top Tec 4210. Diğer iki yağ da zaten bir süredir piyasada olan ürünler. Ama buharlaşma oranından göreceğiniz üzere yeni olmak en iyi olmanın bir koşulu değil.

Fiyat konusuna gelince amazon.de sitesinde "Profiteile" isimli satıcının sattığı her iki yağın da fiyatı 5lt için 45 €. Dolayısıyla aralarında fiyat farkı yok. Hangi yağın daha önce piyasaya çıktığını internette çok araştırdım ancak bulamadım. Her iki yağında amazon da satılmaya başlandığı ilk tarihe baktığınızda (hem 5 lt hem de 1 lt olanları için baktım)  Longlife III nisan 2017 de satılmaya başlanmış, Top Tec 4200 ise Kasım 2007 tarihinde. Bu da bende longlife III yağın daha yeni bir yağ olduğu izlenimini uyandırdı. 

longlife III ün detay teknik özellikler sayfası 5 mayıs 2021 de, Top Tec 4200 ün ise 9 ağustos 2021 de güncellenmiş. Benim Türkiyede distribütör firmadan aldığım yağ 2020 aralık ayı üretimi idi. Dolayısıyla her ikisi de aktif olarak üretilen ve güncel yağlar. Her iki yağ da VW'in VW 504 00 / VW 507 00 kodlu şartnamelerini karşılıyor. İngilizce tabiri ile bu şartnameler için "approved" yani ilgili üretici tarafından onaylanmış durumdalar. Longlife III yağın eski şartnameyi karşılaması gibi bir durum söz konusu değil.

VW grubu için özel olarak üretildiği belirtildiği için Longlife III 5W30 yağını aldım ve şu an memnunum. Forum üyeleri doğal olarak burada okudukları bilgiler ışığında istediği yağları kullanabilirler. Ben Türkiye distribütöründen aldım. Herkes kendi tercih ettiği satıcıdan alabilir.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Geri
Üst Alt