Yetkili Servise Bakım İçin Kendi Motor Yağını Götürmek

Şimdiye kadar aracımın tüm bakımları yetkili servislerin tercih ettiği yağ ile yapılıyordu. 3 hafta önce Liqui Moly 4200 yağı distribütoründen alıp yetkili serviste bakımını yaptırdım. Bunu söyleyen ilk kişi olacağım belki ama aracım sanki biraz daha sesli çalışır oldu. Öncesinde garajda veya dışarıda rölantide gerçekten motor sesi duyulmuyordu ama şimdi inceden bir ses var gibi. Büyük beklentiyle tercih etmiştim bu yağı ama beklediğim etkiyi göremedim. Belki de motorun bir süre daha alışması gerekiyor bilemiyorum…

Merhaba

Bu konuda bahsettiğim üzere Long Life III 5W30 (Sarı bidon)  yağı Bar Oto'dan alıp Doğuş Oto Kartal'da aracıma ilk kez koyup kullanmaya başladım. Ancak 1 lt olan yedek binonu bulamamış olmak bir dezevantaj olmuştu. 

Bu amaçla 5 lt yağı aldığım Bar Oto'ya bir email atıp 1 lt olan yağı da Türkiye'ye ithal edip edemeyeceklerini sordum. Firmanın sahibi olan Barış Aybar 5 dk sonra mailimi cevaplayıp ilk yapılacak sevkiyata 10 koli 1 lt yağ ilave ettireceklerini belirtti. Bir süre sonra 5 lt olan yağa ilave olarak 1 lt olan yağ da Türkiye'de bulunuyor olacak. Ne zaman geleceği vb. bilgileri firma bildirecek. 

Özel olarak VAG grubu için geliştirilmiş olan bu yağı kullanmak isteyen ancak 1 lt olan bidonu bulamadığı için kullanamayan üyeleri bilgilendirmek istedim.

Firma ayrıca forum üyeleri için bazı avantajlar olabileceğini belirtti. Bu amaçla firma yetkililerinin iletişim bilgilerini forum yöneticilerine ileteceğim.

918RBOw3gIL._AC_SL1500_.jpg

@sezerc Toptec 4200 den daha mı iyi bu?

Fiyat nasıl 4200 e göre?

Bildiğim Kadarı ile 4200 de vw onaylı.

@TermsToptec 4200 den daha ve kaliteli  wosvwegen  için ozel üretilen  yağ 504-507 onaylı,

dizel aracım benzinli gibi çalışmaya  başladı, herkse  tavsiy ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@TermsToptec 4200 den daha ve kaliteli  wosvwegen  için ozel yağ 504-507 onaylı,

dizel aracım benzinli gibi çalışşmaya  başladı 
image.png

4200 de aynı onaylara sahip.

Ayrıcaya neye göre 4200 den daha kaliteli?

Ya da sizi b düşünceye iten ne?

Moderatör tarafında düzenlendi:
[mention=61]Terms[/mention]Toptec 4200 den daha ve kaliteli  wosvwegen  için ozel üretilen  yağ 504-507 onaylı,
dizel aracım benzinli gibi çalışmaya  başladı, herkse  tavsiy ederim.
Benzinli aracta da elektrikli gibi sessizlik beklentim oluştu şimdi

3. Defa 4200 toptec koydum bir sikayetim yok memnunum

4. Değişimde denemek istiyorum aklima girdi

Benzinli aracta da elektrikli gibi sessizlik beklentim oluştu şimdi

3. Defa 4200 toptec koydum bir sikayetim yok memnunum

4. Değişimde denemek istiyorum aklima girdi
Bülent hocam bence 4200 koymaya devam edin yağ öyle değiştilip durlmaz.

Ayrıca VW için özel üretim dedin mi fiyat şişer.

@Terms  Merhaba

Liquiy Moly International web sitesinden bakınca Longlife III yağ için VAG grubu için (Porche, Audi, VW, Skoda, Seat)  özel olarak geliştirilmiştir yazıyor. Doğuş Oto da ki danışmanda Porche grubu araçlar için fabrikada ilk dolumda bu yağ kullanıldığını belirtti.

Toptec 4200 de yine VW şartnamelerini karşılıyor. Bir çok forum üyesinin kullandığı gibi toptec 4200 de VAG grubu araçlarda kullanılabilir. Bu yağ da kaliteli bir yağ. Ancak anladığım kadarı ile longlife III uzun bakım aralığı ve yağ eksiltme bakımından daha yüksek performanslı. Ya da kısaca uzun dönem çalışmada biraz daha kaliteli gibi.

Fiyat konusu ise değişken Longlife III bazı yerlerde daha ucuz bazı yerlerde ise daha pahallı toptech 4200'e göre. 

5.JPG

6.JPG

Hepsiburada’da motor yağlarında indirim gördüm. İlgilenen varsa bilgisi olsun.

@sezerc Sezer hocam her ikisi de Long Life III
Ben iki yağ arasında karşılaştırma olmadan biri diğerinden kaliteli diyemem doğrusu.

Bu işe @forzaGilles Ali hocam bir el atsa iyi olacak.

@Terms Ahmet Hocam Merhaba

dediğiniz doğru uzun bir süre kullanıp akabinde yorum yapmak lazım. Ancak firmanın kendi açıklamasına bakınca Zaten özel olarak VW grubu için geliştirdim dediği yağı kullanmak daha mantıklı olabilir. Keza her iki yağ da aynı VW spektlerini karşılıyor ancak karşılanan bu spektlerin (örneğin viskozite, sıcaklık dayanımı, buharlaşma vb.) 5.000 km, 10.000 km sonra aynı değerde kalıp kalmadıklarını da incelemek lazım. VAG grubu araçlar özellikle TSI motorları görece yüksek sıcaklık altında çalıştıkları için belirli bir süre sonra motor yağının hem özellikleri bozuluyor hem de buharlaşma artıyor. 

Yine anladığım kadarı ile Longlife III özel olarak uzun km'lerde bu özellik kaybolması ve yağ eksilmesi için toptec 4200'den bir tık daha iyi olabilir. Dağlar kadar fark olacağını zannetmiyorum. Zaten isimlerine de bakınca VW için geliştirilenin direkt ismi Longlife III. Diğerinin ismi Toptec 4200 ilave olarak longlife yazmışlar.

Bunlar benim naçizane görüşüm. Internetten elde ettiğim bilgiler. Yağ uzmanı değilim.

@forzaGilles Bence de doğru olanı bu, ben olsam ben de filtreleri kabul etmem, filtrenin kağıdından tutun pile sayısına kenarlarındaki poliüretanı kalitesi ve sertliği kadar her yeri önemli. 

@HONEY Valla hocam yağ değiştirdikten sonra iki kez şunu yaşadım. Araç ile birinci vites otopark girişine giderken normalde yayaların bulunmaması gereken otopark yolunda yan yana sohbet edip giden 3-4 kişilik grubu yaklaşık 10 m yarım debriyaj takip ettim. İki kez başıma geldi aracın sesini duymadılar. Su tahliye mazgalından gelen sesi duyunca dönüp arabayı gördüler.  :)  İki kez oldu bu.

Geri
Üst Alt