DSG ve Auto Hold Kullanımı

@CemK düz yolda aracı n ye alıp fren bırakıp p ye almanın mantığı yok bencede.
Abi bizim eski evin önünde dik biryer vardı. Araba park edip el frenini çekince ; el freni hatası açı çok fazla mı ne diyor du. Sonra p de kilitleniyordu. Hatta bazen o kadar kilitlenirdi ki p den alırken tak ederdi. Ben belki 3 yıl oraya park ettim. Hiç sorun yaşamadım. Bence kimse de yaşamaz. 

Abi bizim eski evin önünde dik biryer vardı. Araba park edip el frenini çekince ; el freni hatası açı çok fazla mı ne diyor du. Sonra p de kilitleniyordu. Hatta bazen o kadar kilitlenirdi ki p den alırken tak ederdi. Ben belki 3 yıl oraya park ettim. Hiç sorun yaşamadım. Bence kimse de yaşamaz. 
Yokus dedin aklima geldi

Senin ev zirvede ya hayatimda öyle yokus cikmadim 90 derece sanki uzaya cikiyormusum gibi geldi

Hayat sana güzel valla manzara zirve bogaz mangal yerleri offffff

@Terms Bilgisayara bağlayıp deneyeceğim ölçümlerden anlaşılır, gayet güvendiğim şanzıman ustası DSG araç alinca aman Auto Hold kapatma, kavramayi çabuk yersin diye uyardı ve çalışma seklini de detaylı anlattı, ayrica mekatronikde patlayan yeride gosterdi ve sebebini tamirini de anlatti  :)  Benim Auto6R Peugeot kullanirken kankam olmuştu, bak Peugeot gibi ucuza çıkamazsın dükkandan demedi deme diye de uyardi  :)

Yorum yerine ölçelim biçelim net olsun 😁

@HONEY Sanki rallide kalkis kaçırıyosun be ya 🤣 10 kere dedim bak hirliyo araba altta yapma diye 🤣
Test sonucunu bekleyelim tamam.

O ustaya gelince bence kulaktan dolma bilgileri paylaşmış. Araç Kırmızıda dururken Frene basılı tuttuğunuz sürece kavrama zarar görmez. Aynı Auto Holda ne oluyorsa o olur.

@Terms Aracınız dsg ise şunu yapmanızı öneririm herhangi bir dik yokuşta araç autohold da iken p ye alıp kontağı kapatın, tekrar aracı çalıştırıp aracı p konumundan çıkartmak istediğinizde sanki vites sıkışmış gibi zor çıkacaktır. Eğerki N, el freni çekip freni bırakıp P ye alırsanız bu durumla karşılaşmayacaksınız. Tabiki bu benim tecrübem, merak eden arkadaşlar dik bir rampada deneyebilir. Birkeresinde P konumunda çıkarmak için çok zorlanmıştım.
Yani diyorsunuz ki Auto Hold yokuşta kaçırıyor.
Adanada bu mevsimde öyle yokuş bulamam ancak yaz aylarında yaylada bulabilirim. Yada Samsuna/Ünyeye gidersem bulabilirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
[mention=61]Terms[/mention] Aracınız dsg ise şunu yapmanızı öneririm herhangi bir dik yokuşta araç autohold da iken p ye alıp kontağı kapatın, tekrar aracı çalıştırıp aracı p konumundan çıkartmak istediğinizde sanki vites sıkışmış gibi zor çıkacaktır. Eğerki N, el freni çekip freni bırakıp P ye alırsanız bu durumla karşılaşmayacaksınız. Tabiki bu benim tecrübem, merak eden arkadaşlar dik bir rampada deneyebilir. Birkeresinde P konumunda çıkarmak için çok zorlanmıştım.
Bende passat cc vardı, tam olarak anlattığınızı deneyimlediğim günden beri önce N sonra el freni ve P yapıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

....

Oysa Şehir içi trafiğinde Autohoold taysa aracı hareket ettirirken öndekine çarpacağım sanıyorum. Biraz geride durunca da sağdan soldan acemi muamelesi yapıp araya girmeye çalışıyorlar.

.... 

Güzel bir teknolojin özellik.

Fakat belirtmiş olduğunuz durum sadece bende oluyor sanıyordum. Açık olduğunda düz yerde kalkışlarda sarsıntılı oluyor. 

Bizim çocuk. baba bu arabaya alışamadın, acemi gibisin, gibi söylemlerde bulunuyor. (y)

@Hsahin bende böyle bişey olmuyor, acaba ne zaman bırakacağı ile ilgili bi ayar varmı bakalim ona 🤔

@Hsahin bende böyle bişey olmuyor, acaba ne zaman bırakacağı ile ilgili bi ayar varmı bakalim ona 🤔

Adana da rampa yer olmadığı için düz yerde gaz tepkime ayarını bir türlü yapamıyorum.

Bu neden ile ilk kalkışta öne anlık atılmasan kaynaklı bir sarsıntı oluyor.

7 ay önce aracı 2.el aldım pandemiden dolayı da tam alışamadık.

@Hsahin aslinda pedalin ilk basma kisminda cok az bi boşluk tepkisiz alan olmali, boylece hem basma ayari kolay yapılır hemde xyz sistemleri kendini kalkisa hazirlar, onceki arabamda oyleydi mesela, bende buna biraz zor alıştım bu yüzden ama su anda gayet iyi anlasiyoruz kendisiyle :)

Güzel bir teknolojin özellik.

Fakat belirtmiş olduğunuz durum sadece bende oluyor sanıyordum. Açık olduğunda düz yerde kalkışlarda sarsıntılı oluyor. 

Bizim çocuk. baba bu arabaya alışamadın, acemi gibisin, gibi söylemlerde bulunuyor. (y)
Ayni durumu birkaç kez yaşayınca 

AutoHold u kullanmama kararı aldim.

Zaten kapalıyken de Adana da hafif yokuşlarda araç kendini tutuyor birkaç sn. Bu da yeterli.

@CemK Analiz sonucunu paylaşmadınız Cem hocam.

@Terms 

Ayni durumu birkaç kez yaşayınca 

AutoHold u kullanmama kararı aldim.

Zaten kapalıyken de Adana da hafif yokuşlarda araç kendini tutuyor birkaç sn. Bu da yeterli.
Merhaba Hocam,

Bu durumu VCDS ile autuholdun erken ya da geç devreye girmesi ayrıca eğim seviyesine göre devreye girme ayarı ile aşabilrisiniz.

Ben kendi kullanımıma göre kalibre ettim ve AUTO hold hayatımızın bir parçası oldu adeta :)

@Terms 

Merhaba Hocam,

Bu durumu VCDS ile autuholdun erken ya da geç devreye girmesi ayrıca eğim seviyesine göre devreye girme ayarı ile aşabilrisiniz.

Ben kendi kullanımıma göre kalibre ettim ve AUTO hold hayatımızın bir parçası oldu adeta :)
Teşekkürler bilgi için.

Ancak Ben VCDS de henüz o kadar usta değilim. Yapabilmem için Ne nedir kod düzeni gerekli (y)

Geri
Üst Alt