27 Mart 2021 Golf 8 Liste Fiyatları

@tiesay hocam liste fiyatları yanıltıcı değil ozaman leonda 290-300 bin tl idi bende 200 bayiyi aradım vw %50 den satmıyor..

bu anlatığınız olaylar  psa yani opel  pejo honda vsvs bu tarz markaların işleri.

bilginiz olsun. Bir ara bizde çok ümitlendik 290 bin tl ye otomatik alırız diye  20 bin açıktan verip çok rahat satabilirlerdi. Ama böyle alavere dalavere işlerine daha girmedi doğuş.
Forumun adından mütevelli biz de pek tabi Golf tutkunuyuz, ben aracımı değiştirmiş olmama rağmen halen burada keyifle paylaşıma devam ediyorum. Lakin bu tutkunun 1 tık ötesi fanatizm olur, bize yakışmaz. 

Şimdi ben fiyat listesi neden yanıltıcı olur dedim açıklayım.

2020 ocak ayında Golf 1.5tsi aracımı 165bin liraya aldığımda liste fiyatı 200bin civarındaydı. (geçmiş gün proformayı bulabilirim ama liste fiyatı proforma da yazmaz.) O günden beri forumda golf fiyat listeleri aylık paylaşılmakta ve fiyat listesi her daim %15-20 civarı iskontosuz olarak şişiktir. Bu nedenle fiyat listesi yanıltıcı diyorum. 

30 Ağustos günü yeni ötv mevzuatında %80 dilim çıkınca, kağıt üzerinde 231bin tl den sonra olabilecek en ucuz araba 276bin liraya fırladı. Tabi ne oldu, bütün firmalar başta şok oldu sonra sırasıyla holda, opel, peugeot, Citroën, Toyota başladı araçlar için elden 10-20bin fark parası alarak araç satmaya. Hatta en başta bunlar elden aldıkları parayı faturasız göstermeye cüret etti, sonradan işin içine saçma sapan cam filmi, seramik, krom paket vırt zırt diye ek fatura etmeye başladılar. 

Şimdi burası önemli, 30 ağustos tarihinden yaklaşık 1 ay öncesinde son golf 7.5 araçlar TR ye ithal edildi çünkü golf 8 artık beklemeye başlandı. Bu esnada %80 ötv saçmalığı çıkınca bir anda golf fiyat listeleri comfortline için 230bin, highline için 290-300bin gibi yazılmaya başlandı ancak önemli bir konu var herkesin gözden kaçırdığı, golf o saatten sonra TR ye gelmedi ki... Piyasada nabız tutmaya devam etmek, rakip indekslerini ve pazar paylarını kontrolsüz bırakmamak için doğuş halen golf fiyat listesi yayınlamaya devam etti. Sonuçta olmayan mala bedava da yazsan sorun yok.  Öte yandan en son temmuzda gelen araçlarda comfortline ile highline fiyat farkı 35bin lira iken, 30 Ağustos günü bir kim 70bin lira verecekti? Kısacası doğuş olmayan aracı fiyat listesinde tutmaya devam etti ancak araç satmadı. Bu nedenle de hiçbir zaman elden para almadı, ek fatura kesmedi. 

Sonra golf 8 geldi, bir baktık manuel araç var. Halbuki golf 8 için manuel araç hiçbir zaman planlamamışlardı, hatta uzunca süre "artık manuel golf bitti" denilmekteydi. Hatta ve hatta 1.0 motor da artık sadece mild hybrid olacak deniliyordu doğuş tarafından ama olmadı. Neden? Çünkü döviz uçtu, %80 ötv dilim mevzusu çıktı ve golf 8 ün geldiği dönem alt dilimden satabileceği bir versiyonu olmalıydı. (1 ay önce bir de leon dsg style paketi 230dan verdiler, resmen golf ü tahtından edecekcesine ki sonra golf 8 gelince leon style dsg fiyatı bitti.) 

Sonra 300 adetlik manuel golf 8 boş paketi 196bin den lansman yaptılar. Ardından lansman bitince ek paketler ve aksesuarlar ekleyip aracın fiyatı yükselttiler. 

Bu ana kadar herhangi bir elden fiyat farkı almasını gerektirecek bir durum yaşanmadı doğuşta. Lakin şu anda daha da yükselen kur yüzünden eli iyice sıkıştı doğuşun. Ya herkes gibi elden fark parası alacak ya da impression paketteki ek donanımları da çıkartıp, hatta fazladan daha da donanım çıkartıp alt dilimden vermeye devam edecek. 

Derseniz ki dolar 10 liralara geldi, işte o zaman artık %50 dilimde hiçbir C sınıf araba kalmaz ve golf 8 de rahat rahat manuel aracı satmaya devam eder. Ancak şu anda rakipleri bir şekilde elden, ayaktan para alarak 230-240-250bin liralardan hemde otomatik araç veriyorsa, golf 8 manuel in 276bin liradan sarılma şansı yok. O yüzden de araç getirmez, dövizin gidişatını takip eder doğuş. Baktı döviz de yükselmiyor, halen piyasada C sınıf otomatikler 250bin liralar, o zaman dediğim gibi donanım çıkarır ve alt dilimde ya da elden para alarak satmaya devam eder. 

Forumdaki kullanıcıları hafife almayın lütfen, bu forum sadece golf üzerine kurulu ve kim neyin, ne zaman, ne kadar ettiğini veya edeceğini dün de bugün de biliyor. Siz aracı 196bin den aldıysanız gayet güzel, keyifle binin. Ama bu aracı 196dan aldıktan 2 ay sonra 289bin liraya net satış fiyatı beklemek doğru olmaz. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
İmpression paket golfü biraz reklam amacında kullandılar diyebiliriz.

En azından vergi dilimi dezavantajı rakipleri ile eşitlenene kadar. 

Hani bazı reklamların altında "ürün özellikleri görseldeki ile farklılıklar oluşabilir" yazar ya, tam da burada bu durum söz konusu. 

Biraz yollarda görünsün mantığı ile yapılmış bir kampanya ve ardına gelen artış ile insanların sahip olabilmesi için kendilerini daha da zorlayacak bir süreç söz konusu..

hay golf kadar başınıza taş düşsün ya.arkadaş bizde internet yok mu?biz görmüyor muyuz fiyat listesini?biz sarı siteye giremiyor muyuz?biz kendi ekonomik planımızı yapamıyor muyuz? senin fikirlerinle alım yapmak zorunda mıyız?

siz hasta mısınız ya durmadan ikinci el link atıyorsunuz.lan tamam kabul en iyi uzay aracı golf lanet olsun ya.vallahi yeter Allah için şu laftan anlamaz terbiyesize birisi bişey yapsın banlayın mesaj atamasın yeter. kusacam artık manuel golf güzellemesinden de linklerden de. herif tek başına konunun canına okumuş yöneticilerde bakıyor öyle. 3 gr aklıyla gelmiş bir de tüm arabalar yerinde saymış, bi tek golf zam yemiş gibi konuşuyor. sen ne laftan anlamaz adamsın ya. hiç mi aile terbiyesi almadın sen.
DH forumundakileri de bezdirmiş bu arkadaş.

Farklı vw bayileri ile görüşüldü. %50'de artık golf olmayacak dediler.

Hayırlısı bakalım. 

Ülkemizde fiyatı düşen hicbirsey görmedim ben, Hakkımızda Hayırlısı olsun.

SM-G988B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sınırda gezinen manuel bir araç almam. Yarın sınırı 230 dan 250 ye çekse devlet direkt 50 bin zarar. Risk hemde manuel bir araç. Bu fiyatlarda 1 yıl dursa neyse de . 289 a alan kumar oynar . 

@Salih Sayın manuel o fiyata dezavantajlı lakin golf 8 ilk çıktığın da life icinde 80lik vergi diliminde sınırda alinmaz alt dilime düşer gibi yorum cok okudum bende ayni kanıdaydım ama geldigimiz durumda hayal oldu life style ın ilk çıktığı fiyatını geçti şuan 

@Mehmeteren0606 Life için aynı yorumu yapanlardan biride benim açık konuşmak lazım. Fakat bu ülkede kim bilecekti ki merkez bankasi müdürü herşey güzel giderken fiyatlarda aşağı yönlü iken  saat 00.45 gece kararnamesi ile görevinden alınacak?? Yerine gelen de aynı politika sürdürülecek diyip madem öyle neden diğerini aldın görevden dedirtecek ??? Demek ki birileri bu işleri çok güzel idare ediyor ve iyi kazanç sağlıyor. 

@Mehmeteren0606 Life için aynı yorumu yapanlardan biride benim açık konuşmak lazım. Fakat bu ülkede kim bilecekti ki merkez bankasi müdürü herşey güzel giderken fiyatlarda aşağı yönlü iken  saat 00.45 gece kararnamesi ile görevinden alınacak?? Yerine gelen de aynı politika sürdürülecek diyip madem öyle neden diğerini aldın görevden dedirtecek ??? Demek ki birileri bu işleri çok güzel idare ediyor ve iyi kazanç sağlıyor. 
Hocam yıl olmuş 2021 siz hala bunlara şaşırıyor musunuz ? Bu ülkede ne alırsanız alın ama alın.. Taş al toprak al gübre al demir al ne alırsan al her zaman değer kazanır. 

@MrEngineer hocam ben arabayi ev arazi borsa hissesi degerli madenle bir görenlerden değilim malesef. Dünyada sadece ülkemizde taşıt yatirim araci olarak kullanılıyor diğer ulkelerde durum tam tersine. Bunu bilen satıcılarda bu işi çok güzel kullanıyor maalesef. Ama çok gitmez bu balon patlaması lazim diyeceğim tam derken ülkemizin vergide en büyük payının otomotiv olduğu aklima geliyor. 350 bine sıfır ev alinirken o parayı ben gidip 4 tekere veremem.  Keza kendi aracimi satip yatırımlık ev aldim. Şirket araci kullanıyorum.

@MrEngineer hocam ben arabayi ev arazi borsa hissesi degerli madenle bir görenlerden değilim malesef. Dünyada sadece ülkemizde taşıt yatirim araci olarak kullanılıyor diğer ulkelerde durum tam tersine. Bunu bilen satıcılarda bu işi çok güzel kullanıyor maalesef. Ama çok gitmez bu balon patlaması lazim diyeceğim tam derken ülkemizin vergide en büyük payının otomotiv olduğu aklima geliyor. 350 bine sıfır ev alinirken o parayı ben gidip 4 tekere veremem.  Keza kendi aracimi satip yatırımlık ev aldim. Şirket araci kullanıyorum.
Hocam şirket aracınız varsa sizin için durum tabi ki farklı olabilir. Ancak Türkiye'de yaşıyorsanız Türkiye'de ki şartlara göre yatırım yapmanız gerek bu size mantıksızda gelse Türkiye'de Araba bir yatırım aracıdır.

Geri
Üst Alt